Carsten Hoi

TurneringStedVinderPartier
Gentofte Vinter 1973 Gentofte Jacob Øst Hansen 45
KS 110 års Jubilæumsturnering 1975 København Svend Hamann 45
Danmarksmesterskabet 1976 Århus Bo Jacobsen 100
Danmarksmesterskabet 1977 København Bjørn Brinck-Clausen 45 af 66
Espergærde Jubilæum 1977 Espegærde Mogens Moe 72 af 77
Danmarksmesterskabet 1978 Horsens Carsten Hoi 66
Vesterhavsturneringen 1978 Esbjerg Bent Larsen 91
OL 1978 Buenos Aires Ungarn 56
Danmarksmesterskabet 1979 Aalborg Jens Kristiansen 66
Københavnsmesterskabet 1979 København Allan Poulsen 28
1. Copenhagen Open 1979 Brøndby Carsten Høi 110
AS04 75 års Jubilæumsturnering 1979 København Bent Larsen 66
Multitabs 1979 Gladsaxe Lars Åke Schneider 45
Danmarksmesterskabet 1980 Odense Ole Jakobsen 66
Københavnsmesterskabet 1980 København Carsten Høi 45
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
Hillerød Jubilæumsturnering 1980 Hillerød Steen Fedder 28
OL 1980 La Valletta Sovjetunionen 56
Københavnsmesterskabet 1981 København Gert Iskov 45
Vesterhavsturneringen 1981 Esbjerg Lars Karlsson 66
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 Brøndby Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg 320
Danmarksmesterskabet 1982 Vejle Jens Kristiansen 66
Vesterhavsturneringen 1982 Esbjerg Lubomir Ftacnik 66
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 Brøndby Tom Wedberg 320
Zoneturnering (grp. a) 1982 Randers Eric Lobron 55
EM Kvalifikation 2. runde 1982 Helsingør Danmark 16
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
AS04 80 års Jubilæum 1983 København Carsten Høi 45
EM Hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
9. Nordic Cup 1983 Oslo Polen 42
NM Mesterklassen 1983 Esbjerg Carsten Høi, Mikael Johansson 13 af 500
Danmarksmesterskabet 1984 Aalborg Curt Hansen 66
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 Brøndby Nick De Firmian / Alexander Sznapik 290
Allerød 50 års Jubilæum 1984 Allerød Henrik Danielsen 28
AS04 & BSF 1984 København Alexander Chernin 45
DM-Omkamp 1985 Næstved Curt Hansen 3
7. Copenhagen Open Politiken Cup 1985 Brøndby Karel Mokry 300
Brønshøj Jubilæum 1985 Brønshøj Jozsef Pinter 66
10. Nordic Cup 1985 Pohja Sverige 42
Københavnsmesterskabet 1985 København Carsten Høi 4 af 45
Time Manager Cup 1985 Hillerød Steen Fedder 28
Danmarksmesterskabet 1985 Næstved Curt Hansen 66
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
DM-Omkamp 1986  Carsten Hoi 3
8. Copenhagen Open Politiken Cup 1986 Brøndby Alexander Chernin / Vasily Smyslov / Laszlo Cserna 230
Århus Festuge 1986 Århus Erik Jelling, Thorbjørn Rosenlund og Lars Schandorff 28
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
Espergærde International 1987 Espegærde Carsten Høi mfl. 45
Danmarksmesterskabet 1988 Odense Lars Schandorff 66
10. Copenhagen Open 1988 København Rafael A. Vaganian 300
Lyngby Open 1988 Lyngby Toni Yim 224
Landskamp Danmark - Sverige 1988 Næstved Danmark 16
OL 1988 Thessaloniki Sovjetunionen 56
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
Vejstrup 1989 Vejstrup Curt Hansen 45
Lyngby Open 1989 Lyngby P Stempin 184
11. Copenhagen Open 1989 København Lars Karlsson / Jens Kristiansen / Aleksander Szna 362
Taastrup 1990 Taastrup Lars Bo Hansen / Lothar Vogt 45
Landskamp Sverige - Danmark 1990 Helsingborg Danmark 16
Lyngby Open 1990 Lyngby Leonid Yurtaev, Josef Petkevich, Loek Van Wely 304 af 305
12. Copenhagen Open 1990 København Konstantin Lerner 294
Københavnsmesterskabet 1991 København Henrik Danielsen 42 af 45
13. Copenhagen Open 1991 Rødovre Yuri Piskov / Yuri Dokhoian 399
Copenhagen Unibank 1991 København Lars Schandorff / Gerado F Barbero 180
Danmarksmesterskabet 1991 Lyngby Erling Mortensen 66
Danmarksmesterskabet 1992 Århus Carsten Høi 45
Aalborg International 1992 Aalborg Ruban/Kupreichik 320
EM Hold 1992 Debrecen Rusland 36
OL 1992 Manila Rusland 56
Danmarksmesterskabet 1993 Tønder Lars Bo Hansen 45
Københavnsmesterskabet 1993 København Lars Schandorff 9 af 45
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Landskamp Sverige - Danmark 1993 Halmstad Sverige 16
Københavnsmesterskabet 1994 København Svend Hamann 45
16. Copenhagen Open 1994 Rødovre Vakery Neverov / Mikail Brodsky 418
Danmarksmesterskabet 1995 Ringsted Jens Kristiansen 45
Københavnsmesterskabet 1995 København Jens Kristiansen 45
17. Copenhagen Open 1995 Brøndby Lars Bo Hansen 409
Landskamp Danmark - Sverige 1995 Hinnerup Danmark 16
Danmarksmesterskabet 1996 Randers Peter Heine Nielsen 45
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
OL 1996 Jerevan Rusland 56
Divisionsturneringen 1996  Espergærde 224
Taastrup 25 Jubilæumsturnering 1997 Taastrup Kim Pilgaard 90
Herlev 1997 Herlev Torben Sørensen / Ole Jakobsen / Peter Larsen 99
19. Copenhagen Open 1997 København Helgi Ass Gretarsson, Carsten Høi, Erling Mortense 617
Roskilde Open 1998 Roskilde Jonathan S. Speelman / Jonny Hector 270
Københavnsmesterskabet 1999 København Ole Jakobsen 45
Danmarksmesterskabet 1998 Taastrup Curt Hansen 45
Landskamp Sverige - Danmark 1998 Skaenninge Sverige 16
20. Copénhagen Open 1998 København Hannes Stefansson, Daniel Gormally, Tiger Hillarp  767
Divisionsturneringen 1998  Nykøbing Falster 224
Divisionsturneringen omkamp 1998  Brønshøj 8
Greve Store Bededags EMT Mester 1 1999 Greve Carsten Høi 15
21. Copenhagen Open 1999 København Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson 891
Divisionsturneringen 1999  Nykøbing Falster 224
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
Rønne Jubilæumsturnering 2001 Rønne Tiger Hillarp Persson 312
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
KSU's 75 års jubilæum 2002 København Chris Ward, Nick de Firmian 45
Danmarksmesterskabet 2002 Greve Sune Berg Hansen 45
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Divisionsturneringen 2002  Helsinge 213 af 224
Danmarksmesterskabet 2003 Horsens Peter Heine Nielsen 45
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
Divisionsturneringen 2003  Helsinge 224
Divisionsturneringen 2004  Helsinge 224
Vesterhavsturneringen 2004 Esbjerg Nikola Sedlak 522
Copenhagen Chess Challenge 2005 Tåstrup Nick de Firmian 90
Vesterhavsturneringen 2005 Esbjerg Valdimir Belov 576
27. Copenhagen Open 2005 Høje Taastrup Konstantiv Sakaev 1067
Divisionsturneringen 2005  Helsinge 320
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
Divisionsturneringen 2006  Helsinge 348 af 360
Danmarksmesterskabet 2007 Aalborg Sune Berg Hansen 108
Baltic Sea Cup 2007 Rønne Allan Stig Rasmussen, Reynaldo Vere Gonzalez Quevedo 512
Divisionsturneringen 2007  Helsinge 352 af 360
Danmarksmesterskabet 2008 Silkeborg Peter Heine Nielsen 90
Scandinavian Open 2008 Valby Nikolaj Mikkelsen / Lars Schandorff / Stellan Brynell / Henrik Danielsen 77
Roskilde 100 års Jubilæum 2008 Roskilde Nicolai Vesterbæk Pedersen 170 af 171
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
Copenhagen Chess Challenge 2009 Ballerup Daniel Semcesen/Stellan Brynell 335 af 337
Scandinavian Open 2009 Valby Yuri Drozdovskij / Thorsten Michael Haub 110
Divisionsturneringen 2009  Aarhus/Skolerne 360
BSF 75 år Jubilæum 2010 Brønshøj Jonny Hector 162
Xtracon GM 2010 Borup Yuri Droxdobskij, Normunds Miezis 347
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
Copenhagen Cup Gruppe A 2012 Brønshøj Henrik Danielsen 45
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
Xtracon Grandmaster 2013 Køge Yuri Solodovnichenko 353
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
Copenhagen GM 2014 Brønshøj Rasmus Svane 45
Copenhagen Chess Challenge 2014 Ballerup Jens Ove Fries Nielsen 299
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
Skovbo 2014 Borup Simon Bekker Jensen 223
Xtracon Grand Master 2014 Køge Alexandr Fier / Peter Prohaszka 239
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Xtracon Grandmaster 2015 Køge Boris Chatalbashev 307
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
Copenhagen Chess Challenge 2016 Ballerup Jonny Hector 277
38. Copenhagen Open - Xtracon Open 2016 Helsingør Mathias Bluebaum 1966
Amagermesterskabet Mester 2016 Sundbyøster Carsten Høi 28
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Copenhagen Chess Challenge 2017 Ballerup Boris Chatalbashev 327
39. Copenhagen Open - Xtracon Open 2017 Helsingør Baadur Jobava 2117
Divisionsturneringen 2017  Skanderborg 360
Copenhagen Chess Challenge 2018 Ballerup Jesper Thybo 281
40. Copenhagen Open - Xtracon Open 2018 Helsingør Jon Ludvig Hammer 1934
Divisionsturneringen 2018  Køge 360
Nordsjællands Weekend EMT 2019 Allerød Mikkel Antonsen 36
Brønshøj Lang Weekend 2019 Brønshøj Aref Vasli 30 af 151
Copenhagen Chess Challenge 2019 Ballerup Boris Chatalbashev 267
GoAudit Open 2019 København Jonny Hector 80 af 204
Divisionsturneringen 2019  Køge 360
Nordsjællands Weekend EMT 2020 Allerød Mikkel Manosri Jacobsen, Jonny Hector 36
Køge Lang Sommer-Weekend 2020 Køge Max Wahlund 173
Divisionsturneringen 2020  (Turneringen afbrudt pga Corona-nedlukning) 80

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger