Erling Mortensen

TurneringStedVinderPartier
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
Divisionsturneringen 2007  Helsinge 352 af 360
Divisionsturneringen 2006  Helsinge 348 af 360
Divisionsturneringen 2005  Helsinge 320
26. Copenhagen Open 2004 Høje Taastrup Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E 1214
AS04 100 års jubilæum 2004 København Jonny Hector 455 af 461
Danmarksmesterskabet 2004 Køge Steffen Pedersen 30
OL 2004 Calvia Ukraine 56
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
Danmarksmesterskabet 2003 Horsens Peter Heine Nielsen 45
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Danmarksmesterskabet 2002 Greve Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2002  Helsinge 213 af 224
KSU's 75 års jubilæum 2002 København Chris Ward, Nick de Firmian 45
OL 2002 Bled Rusland 56
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
Danmarksmesterskabet 2001 Nyborg Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
Danmarksmesterskabet 2000 Aalborg Curt Hansen 36
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
21. Copenhagen Open 1999 København Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson 891
Danmarksmesterskabet 1999 Århus Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 1999  Nykøbing Falster 224
20. Copénhagen Open 1998 København Hannes Stefansson, Daniel Gormally, Tiger Hillarp  767
Danmarksmesterskabet 1998 Taastrup Curt Hansen 45
Divisionsturneringen 1998  Nykøbing Falster 224
Landskamp Sverige - Danmark 1998 Skaenninge Sverige 16
Roskilde Open 1998 Roskilde Jonathan S. Speelman / Jonny Hector 270
19. Copenhagen Open 1997 København Helgi Ass Gretarsson, Carsten Høi, Erling Mortense 617
Aruna 1997 Valby Johan Hjartarsson 45
Danmarksmesterskabet 1997 Esbjerg Lars Bo Hansen 45
Divisionsturneringen 1997  Gistrup 224
Køge Super-GM 1997 Køge Lembit Oll/Jan Timman 243
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
Danmarksmesterskabet 1996 Randers Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 1996  Espergærde 224
OL 1996 Jerevan Rusland 56
17. Copenhagen Open 1995 Brøndby Lars Bo Hansen 409
Danmarksmesterskabet 1995 Ringsted Jens Kristiansen 45
16. Copenhagen Open 1994 Rødovre Vakery Neverov / Mikail Brodsky 418
Danmarksmesterskabet 1994 Aalborg Curt Hansen 45
OL 1994 Moskva Rusland 56
Valby 1994 Valby Margeir Petursson 45
Vejle 1994 Vejle Curt Hansen / Lars Bo Hansen 45
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Danmarksmesterskabet 1993 Tønder Lars Bo Hansen 45
Farum Open 1993 Farum Lars Bo Hansen / Henrik Danielsen / Raj Tischierek / Miron N Sher / Nick De Firmian / Ralf Åkesson 203
Landskamp Sverige - Danmark 1993 Halmstad Sverige 16
Århus 1993 Århus Margeir Petursson 45
Danmarksmesterskabet 1992 Århus Carsten Høi 45
EM Hold 1992 Debrecen Rusland 36
OL 1992 Manila Rusland 56
Danmarksmesterskabet 1991 Lyngby Erling Mortensen 66
DM-Omkamp 1991 Tjele Erling Mortensen 6
Festuge IM-turnering 1991 Århus Jonny Hector, Zoltan Almasy, Erling Mortensen 45
Herning 1991 Herning Alexander Fishbein / William N Watson 45
Københavnsmesterskabet 1991 København Henrik Danielsen 42 af 45
Landskamp Danmark - Sverige 1991 Lemvig Sverige 16
OL 1990 Novi Sad Sovjetunionen 56
Silvan Cup 1990 Græsted Jevgenij Vasiukov 45
12. Nordic Cup 1989 Aabybro Danmark 42
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
DM-Omkamp 1989 Aalborg Erling Mortensen 6
Vejstrup 1989 Vejstrup Curt Hansen 45
OL 1988 Thessaloniki Sovjetunionen 56
Vesterhavsturneringen 1988 Esbjerg Rafael Vaganian 66
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
Nordisk Mesterskab 1987 Torshavn Margeir Petursson 66
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
Århus Festuge 1986 Århus Erik Jelling, Thorbjørn Rosenlund og Lars Schandorff 28
10. Nordic Cup 1985 Pohja Sverige 42
Brønshøj Jubilæum 1985 Brønshøj Jozsef Pinter 66
Vesterhavsturneringen 1985 Esbjerg Andras Adorjan 66
OL 1984 Thessaloniki Sovjetunionen 56
Vesterhavsturneringen 1984 Esbjerg Nigel Short 66
5. Copenhagen Open Politiken Cup 1983 Hvidovre Sergey Kudrin / Istvan Csom 45
AS04 80 års Jubilæum 1983 København Carsten Høi 45
EM hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
Lux Time Cup 1983 Århus John van der Wiel 66
Multitabs 1983 Gladsaxe/Farum Curt Hansen og Andreas Adorjan 45
Em kvalifikation 2. runde 1982 Helsingør Danmark 16
OL 1982 Lucerne Sovjetunionen 54 af 56
Vesterhavsturneringen 1982 Esbjerg Lubomir Ftacnik 66
Zoneturnering (grp. b) 1982 Randers Jacov Murey 55
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 Brøndby Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg 320
Danmarksmesterskabet 1981 Århus Erling Mortensen 66
DM-Omkamp 1981 København Erling Mortensen 4
EM Kvalifikation 1. runde 1981 Oslo Danmark 16
Vesterhavsturneringen 1981 Esbjerg Lars Karlsson 66
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
Danmarksmesterskabet 1980 Odense Ole Jakobsen 66
OL 1980 La Valletta Sovjetunionen 56
Silkeborg 1980 Silkeborg Lars Karlsson 66
Vesterhavsturneringen 1980 Esbjerg Artur Jussupow 82
Danmarksmesterskabet 1979 Aalborg Jens Kristiansen 66
Multitabs 1979 Gladsaxe Lars Åke Schneider 45
Vesterhavsturneringen 1979 Esbjerg Laszlo Vadasz / Jonathan Mestel 91
Danmarksmesterskabet 1978 Horsens Carsten Hoi 66
Ole Holmsgaard Mindeturnering 1978 Nørresundby Jens Ove Fries Nielsen/Jens Kristiansen 28
8. Nordic Cup 1977 Glücksburg Sverige 30
Danmarksmesterskabet 1977 København Bjørn Brinck-Clausen 45 af 66
3. Solskinsturnering 1976 Århus Ulrik Rath 66
Danmarksmesterskabet 1976 Århus Bo Jacobsen 100
OL 1976 Haifa USA 52
VRS 3. Solskinsturnering 1976 Vejlby-Risskov Ulrik Rath 66

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger