Klaus Berg

TurneringStedVinderPartier
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
Odensemesterskabet IM-gruppen 2014 Odense Jonathan Carlstedt / Igor Teplyi / Jens Ove Fries Nielsen 15
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
Copenhagen Chess Challenge 2010 Ballerup Stellan Brynell 298 af 301
Skanderborg 2010 Skanderborg Kamil Milton 45
Århus Sommer 2010 Århus Karsten Rasmussen 43 af 45
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Copenhagen Chess Challenge 2009 Ballerup Daniel Semcesen/Stellan Brynell 335 af 337
Århus Sommer A 2009 Århus Eva Repkova 45
Danmarksmesterskabet 2006 Aalborg Sune Berg Hansen 45
2. Samba Cup B-gruppen 2005 Skanderborg Emil Hermansson 45
Divisionsturneringen 2005  Helsinge 320
IM Århus 2005 Århus Christian Kyndel Pedersen 45
Danmarksmesterskabet 2004 Køge Steffen Pedersen 30
Divisionsturneringen 2004  Helsinge 224
Divisionsturneringen 2003  Helsinge 224
GM Århus 2003 Århus Hannes Stefansson 45
Ribe EMT IM 2003 Ribe Jens Ove Fries Nielsen / Klaus Berg / Ole Jakobsen 15
Danmarksmesterskabet 2002 Greve Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2002  Helsinge 213 af 224
Morsø Invitational 2002 Morsø David Navara, Alexander Rustemov 45
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
Danmarksmesterskabet 2001 Nyborg Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
Rønne Jubilæumsturnering 2001 Rønne Tiger Hillarp Persson 311
Danmarksmesterskabet 2000 Aalborg Curt Hansen 36
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
Divisionsturneringen 1999  Nykøbing Falster 224
Divisionsturneringen 1998  Nykøbing Falster 224
Divisionsturneringen omkamp 1998  Brønshøj 8
Divisionsturneringen 1997  Gistrup 224
Divisionsturneringen 1996  Espergærde 224
Danmarksmesterskabet 1995 Ringsted Jens Kristiansen 45
Landskamp Danmark - Sverige 1995 Hinnerup Danmark 16
Aalborg 1995 Aalborg Andrei Maksimenko 45
16. Copenhagen Open 1994 Rødovre Vakery Neverov / Mikail Brodsky 418
Danmarksmesterskabet 1994 Aalborg Curt Hansen 45
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Farum Open 1993 Farum Lars Bo Hansen / Henrik Danielsen / Raj Tischierek / Miron N Sher / Nick De Firmian / Ralf Åkesson 203
Landskamp Sverige - Danmark 1993 Halmstad Sverige 16
Århus 1993 Århus Margeir Petursson 45
14. Copenhagen Open 1992 Rødovre Avigdor Bykhovsky / Sergey Smagin / Mathew D Sadle 400
Danmarksmesterskabet 1992 Århus Carsten Høi 45
EM Hold 1992 Debrecen Rusland 36
Politiken Cup 1992 Espergærde Vladimir Malaniuk 45
Aalborg International 1992 Aalborg Ruban/Kupreichik 320
Århus Festuge IM 1992 Århus Leif Kristensen 45
Århus International 1992 Århus Leif Kristensen 45
13. Copenhagen Open 1991 Rødovre Yuri Piskov / Yuri Dokhoian 399
Danmarksmesterskabet 1991 Lyngby Erling Mortensen 66
Herning 1991 Herning Alexander Fishbein / William N Watson 45
International Open 1991 Århus Igor A Novikov 204
Københavnsmesterskabet 1991 København Henrik Danielsen 42 af 45
Landskamp Sverige - Danmark 1990 Helsingborg Danmark 16
Lyngby Open 1990 Lyngby Leonid Yurtaev, Josef Petkevich, Loek Van Wely 304 af 305
OL 1990 Novi Sad Sovjetunionen 56
Scandic Cup 1990 Gistrup Lars Bo Hansen, Christian Mann 64 af 66
Silvan Cup 1990 Græsted Jevgenij Vasiukov 45
Taastrup 1990 Taastrup Lars Bo Hansen / Lothar Vogt 45
11. Copenhagen Open 1989 København Lars Karlsson / Jens Kristiansen / Aleksander Szna 362
12. Nordic Cup 1989 Aabybro Danmark 42
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
Århus Festuge IM 1989 Århus John Rødgaard 45
10. Copenhagen Open 1988 København Rafael A. Vaganian 300
Danmarksmesterskabet 1988 Odense Lars Schandorff 66
Silkeborg 1988 Silkeborg Ivan Farago 45
Århus Festuge 1988 Århus Klaus Berg og Poul Rewitz 28
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
8. Copenhagen Open Politiken Cup 1986 Brøndby Alexander Chernin / Vasily Smyslov / Laszlo Cserna 230
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
7. Copenhagen Open Politiken Cup 1985 Brøndby Karel Mokry 300
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 Brøndby Nick De Firmian / Alexander Sznapik 290
AS04 & BSF 1984 København Alexander Chernin 45
Lux Time Cup 1983 Århus John van der Wiel 66
Silkeborg 1983 Silkeborg Mark Hebden 66
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 Brøndby Tom Wedberg 320
Danmarksmesterskabet 1982 Vejle Jens Kristiansen 66
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1982 Esbjerg Jimm Plaskett 66
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 Brøndby Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg 320
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 1981 Esbjerg Bjarke Sahl 66
Vesterhavsturneringen B-Gruppen 1980 Esbjerg John Nicholson 91
Junior DM 1979 Hinnerup Klaus Berg 240 af 3
Vesterhavsturneringen B-Gruppen 1979 Esbjerg Max Fuller 66
Junior DM 1978 Ribe Erik Pedersen, David Cummings 153

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger