Jakob Aabling Thomsen

TurneringStedVinderPartier
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
NM Juniorlandshold 2002 Viby Sverige 60
Københavnsmesterskabet 2002 København Jacob Carstensen 90
Københavnsmesterskabet 2003 København Kim Pilgaard 198
Kandidatklassen 2003 Horsens Allan Stig Rasmussen 63
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
Divisionsturneringen 2004  Helsinge 224
AS04 100 års jubilæum 2004 København Jonny Hector 455 af 461
Kandidatklassen 2004 Køge Christian Kyndel Pedersen / Kasper Wilken Damm 63 af 64
26. Copenhagen Open 2004 Høje Taastrup Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E 1214
Københavnsmesterskabet 2004 København Jakob Aabling-Thomsen 108
Kandidatklassen 2005 Køge Thorbjørn Bromann 63
Taastrup Quick Weekend I M1 2005 Taastrup Jakob Aabling-Thomsen 15
27. Copenhagen Open 2005 Høje Taastrup Konstantiv Sakaev 1067
Barkhuus Memorial Mesterklassen 2005 Vanløse Kasper Wilken Damm 55 af 56
Københavnsmesterskabet 2005 København Eric Brøndum 54
Divisionsturneringen 2005  Helsinge 320
Taastrup Quick Weekend II M1 2005 Taastrup Jakob Aabling-Thomsen 10
Kandidatklassen 2006 Aalborg Søren Brautsch 126
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
Divisionsturneringen 2006  Helsinge 348 af 360
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
Baltic Sea Cup 2007 Rønne Allan Stig Rasmussen, Reynaldo Vere Gonzalez Quevedo 512
Divisionsturneringen 2007  Helsinge 352 af 360
30. Copenhagen Open 2008 Helsingør Vladimir Malakhov, Sergei Tiviakov, Yuri Kuzubov,  1386
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
Københavnsmesterskabet 2008 København Silas Lund 237
Danmarksmesterskabet 2009 Silkeborg Sune Berg Hansen 153
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Divisionsturneringen 2009  Aarhus/Skolerne 360
BSF 75 år Jubilæum 2010 Brønshøj Jonny Hector 162
32. Copenhagen Open 2010 Helsingør Pavel Eljanov 1445
Amagermesterskabet 2010 Sundbyøster Jacob Abildlund Brorsen 84
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Kandidatklassen 2011 Odense Jacob Carstensen 70
33. Copenhagen Open 2011 Helsingør Igor Kurnosov 1538
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
Kandidatklassen 2012 Helsingør Dara Akdag 91
BSF GM 2012 Brønshøj Nikolaj Mikkelsen 45
34. Copenhagen Open 2012 Helsingør Ivan Cheparinov, Ivan Sokolov, Jonny Hector 1438
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
Copenhagen Chess Challenge 2013 Ballerup Jonny Hector 360 af 361
Kandidatklassen 2013 Helsingør Jakob Aabling-Thomsen 97
Glenco Chess IM 2013 Fredericia Milos Pavlovic 45
35. Copenhagen Open 2013 Helsingør Parimarjan Negi 1513
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
Copenhagen GM 2014 Brønshøj Rasmus Svane 45
Danmarksmesterskabet 2014 Skørping Allan Stig Rasmussen 45
Whitsun Grandmasters GM 2014 Copenhagen Krasimir Rusev 45
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
Odensemesterskabet Mester 1 2014 Odense Ellen Hagesæther / Jakob Aabling-Thomsen 15
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
Brønshøj Lang Weekend 2015 København Nikolaj Mikkelsen 161
Kandidatklassen 2015 Svendborg Bjørn Møller Ochsner 91
Sondex Cup Mester 1 2015 Kolding Igor Teplyi / Attila Gergacz 15
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Odensemesterskabet Mester 1 2015 Odense Jakob Aabling-Thomsen 15
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
Brønshøj Lang Weekend 2016 København Jakob Aabling Thomsen / John Arni Nilsen 159
38. Copenhagen Open - Xtracon Open 2016 Helsingør Mathias Bluebaum 1966
Amagermesterskabet Mester 2016 Sundbyøster Carsten Høi 28
Odensemesterskabet IM-gruppen 2016 Odense Jesper Søndergaard Thybo 15
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Kandidatklassen 2017 Skørping Poul Rewitz 91
Copenhagen Chess Challenge 2017 Ballerup Boris Chatalbashev 327
39. Copenhagen Open - Xtracon Open 2017 Helsingør Baadur Jobava 2117
Divisionsturneringen 2017  Skanderborg 360
Øbro Nytår 2017 København Jonny Hector 69
Kandidatklassen 2018 Svendborg Jakob Aabling-Thomsen 95
40. Copenhagen Open - Xtracon Open 2018 Helsingør Jon Ludvig Hammer 1934
Divisionsturneringen 2018  Køge 360
Danmarksmesterskabet 2019 Svendborg Allan Stig Rasmussen 45
World Champion Magnus Carlsen Simul 2019 København  24
Divisionsturneringen 2019  Køge 360
Divisionsturneringen 2020  (Turneringen afbrudt pga Corona-nedlukning) 80

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger