1970 - 1979

TurneringStedVinderPartier
1. Copenhagen Open 1979 Brøndby Carsten Høi 110
23. Clare Benedict 1979 Cleveland England 24
AS04 75 års Jubilæumsturnering 1979 København Bent Larsen 66
Danmarksmesterskabet 1979 Aalborg Jens Kristiansen 66
Junior DM 1979 Hinnerup Klaus Berg 240 af 3
Junior VM Udtagelse 1979 Odense Jesper Nørgaard 54
Kronborg 1979 Helsingør Bjørn Brinck-Claussen 28
Københavnsmesterskabet 1979 København Allan Poulsen 28
Landskamp Danmark - England 1979 Ribe Danmark 16
Multitabs 1979 Gladsaxe Lars Åke Schneider 45
Vesterhav Undergrupper 1979 Esbjerg  6
Vesterhavsturneringen 1979 Esbjerg Laszlo Vadasz / Jonathan Mestel 91
Vesterhavsturneringen B-Gruppen 1979 Esbjerg Max Fuller 66
Danmarksmesterskabet 1978 Horsens Carsten Hoi 66
Junior DM 1978 Ribe Erik Pedersen, David Cummings 153
Kronborg 1978 Helsingør Ole Larsen 28
Københavnsmesterskabet 1978 København Svend Hamann 0 af 45
OL 1978 Buenos Aires Ungarn 56
OL Kvinder Finalegruppe C 1978 Buenos Aires Danmark 21
OL Kvinder Indledende Gruppe 2 1978 Buenos Aires Ungarn 21
Ole Holmsgaard Mindeturnering 1978 Nørresundby Jens Ove Fries Nielsen/Jens Kristiansen 28
Roskilde International 1978 Roskilde Lars Åke Schneider/ Heikki Westerinnen 66
Vesterhavsturneringen 1978 Esbjerg Bent Larsen 91
22. Clare Benedict Cup 1977 Brøndby Danmark 102
8. Nordic Cup 1977 Glücksburg Sverige 30
Danmarksmesterskabet 1977 København Bjørn Brinck-Clausen 45 af 66
Espergærde Jubilæum 1977 Espegærde Mogens Moe 72 af 77
Københavnsmesterskabet 1977 København Allan Poulsen 0
Vesterhavsturneringen 1977 Esbjerg Jens Kristiansen 64 af 66
7. Nordic Cup 1976 Bremen Norge 30
Danmarksmesterskabet 1976 Århus Bo Jacobsen 100
EM Kvalifikation 1976 Crans Montana Ungarn 32
KM-Omkamp 1976 København Eric Brøndum 0 af 3
Københavnsmesterskabet 1976 København Eric Brøndum 0 af 45
OL 1976 Haifa USA 52
OL Kvinder Finale Gruppe A 1976 Haifa Israel 21
OL Kvinder indledende Gruppe 2 1976 Haifa Holland 15
Vesterhavsturneringen 1976 Esbjerg Ulrik Rath, Uwe Kunsztowicz 45
VRS 3. Solskinsturnering 1976 Vejlby-Risskov Ulrik Rath 66
6. Nordic Cup 1975 Hindås Vesttyskland 30
Danmarksmesterskabet 1975 Odense Gert Iskov 57 af 80
KS 110 års Jubilæumsturnering 1975 København Svend Hamann 45
Københavnsmesterskabet 1975 København Jacb Øst Hansen 0
Matchen Larsen-Iskov 1975 Gellerup Bent Larsen 6
Nordre Birk 1975 Lyngby Kai Bjerring 28
VRS 2. Solskinsturnering 1975 Vejlby-Risskov Bo Jacobsen 45
21. Clare Benedict 1974 Cala Galdena England 28
5. Nordic Cup 1974 Eckernförde Vesttyskland 30
Danmarksmesterskabet 1974 Vejle Ulrik Rath 170
Københavnsmesterskabet 1974 København Gert Iskov 45
Landskamp Danmark - Sverige 1974 København Danmark 24
Nordre Birk 1974 Lyngby Jens Kristiansen 28
OL 1974 Nice Sovjetunionen 60
Ol Kvalifikationsgruppe 2 1974 Nice USA 32
2. Lauritz Rasmussen Memorial 1973 Randers Jacob Øst Hansen 105
20 Clare Benedict 1973 Gstaad Vesttyskland 28
4. Nordic Cup 1973 Ribe Danmark 90
Danmarksmesterskabet 1973 København Børge Andersen 42 af 140
Københavnsmesterskabet 1973 København Ole jakobsen / Svend Hamann 12 af 45
Nordisk Mesterskab 1973 Grenaa Bent Larsen 107 af 597
3. Nordic Cup 1972 Grossenbrode Sverige 24
Danmarksmesterskabet 1972 Esbjerg Svend Hamann 137
Enevoldsens 1. fødselsdagsturnering 1972 København Troels Bjerre;Steen Fedder 45
KM-Omkamp 1972 København Svend Hamann 6
Københavnsmesterskabet 1972 København Svend Hamann, Ole Jakobsen 45
OL 1972 Skopje Sovjetunionen 60
Ol Kvalifikationsgruppe 1 1972 Skopje Sovjetunionen 24
Århusmesterskabet 1972 Århus Erik Bang 48 af 49
2. Nordic Cup 1971 Grossenbrode Sverige 30
Danmarksmesterskabet 1971 Hjørring Ole Jakobsen 66
EM Kvalifikation 1971 Århus Polen 96
Københavnsmesterskabet 1971 København Ole Jakobsen 14 af 45
Landskamp Vesttyskland - Danmark 1971 Berleburg, Tyskland Vesttyskland 20
Danmarksmesterskabet 1970 Flensborg Bjørn Brinck-Clausen 15 af 66
DM-Omkamp 1970 København Bjørn Brinck-Clausen 0 af 12
EM 1970 Kapfenberg Sovjetunionen 70
Københavnsmesterskabet 1970 København Svend Hamann 4 af 45
Lauritz Rasmussen Memorial 1970 Randers Sejer Holm 84
OL 1970 Siegen Sovjetunionen 40
OL Kvalifikations gruppe 4 1970 Siegen Rumænien 36

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger