1970 - 1979

TurneringStedVinderPartier
Danmarksmesterskabet 1970 Flensborg Bjørn Brinck-Clausen 15 af 66
DM-Omkamp 1970 København Bjørn Brinck-Clausen 0 af 12
Københavnsmesterskabet 1970 København Svend Hamann 4 af 45
Lauritz Rasmussen Memorial 1970 Randers Sejer Holm 84
EM Hold 1970 Kapfenberg Sovjetunionen 70
OL Kvalifikations gruppe 4 1970 Siegen Rumænien 36
OL 1970 Siegen Sovjetunionen 40
Divisionsturneringen 1970  Nordre 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1971 Hjørring Ole Jakobsen 66
Københavnsmesterskabet 1971 København Ole Jakobsen 14 af 45
2. Nordic Cup 1971 Grossenbrode Sverige 30
EM Kvalifikation 1971 Århus Polen 96
Divisionsturneringen 1971  Studenterforeningen 0 af 224
Landskamp Vesttyskland - Danmark 1971 Berleburg, Tyskland Vesttyskland 20
Danmarksmesterskabet 1972 Esbjerg Svend Hamann 137
Københavnsmesterskabet 1972 København Svend Hamann, Ole Jakobsen 45
KM-Omkamp 1972 København Svend Hamann 6
Enevoldsens 1. fødselsdagsturnering 1972 København Troels Bjerre;Steen Fedder 45
Århusmesterskabet 1972 Århus Erik Bang 48 af 49
3. Nordic Cup 1972 Grossenbrode Sverige 24
Ol Kvalifikationsgruppe 1 1972 Skopje Sovjetunionen 24
OL 1972 Skopje Sovjetunionen 60
Divisionsturneringen 1972  Nordre 22 af 224
Københavnsmesterskabet 1973 København Ole jakobsen / Svend Hamann 12 af 45
20 Clare Benedict 1973 Gstaad Vesttyskland 28
Danmarksmesterskabet 1973 København Børge Andersen 42 af 140
Nordisk Mesterskab 1973 Grenaa Bent Larsen 115 af 597
4. Nordic Cup 1973 Ribe Danmark 90
Divisionsturneringen 1973  Frederiksberg 0 af 224
2. Lauritz Rasmussen Memorial 1973 Randers Jacob Øst Hansen 105
Gentofte Vinter 1973 Gentofte Jacob Øst Hansen 45
Danmarksmesterskabet 1974 Vejle Ulrik Rath 170
Københavnsmesterskabet 1974 København Gert Iskov 45
Nordre Birk 1974 Lyngby Jens Kristiansen 28
Landskamp Danmark - Sverige 1974 København Danmark 24
5. Nordic Cup 1974 Eckernförde Vesttyskland 30
21. Clare Benedict 1974 Cala Galdena England 28
Ol Kvalifikationsgruppe 2 1974 Nice USA 32
OL 1974 Nice Sovjetunionen 60
Divisionsturneringen 1974  Vejlby-Risskov 0 af 224
Nordre Birk 1975 Lyngby Kai Bjerring 28
Matchen Larsen-Iskov 1975 Gellerup Bent Larsen 6
Københavnsmesterskabet 1975 København Jacob Øst Hansen 0 af 45
Danmarksmesterskabet 1975 Odense Gert Iskov 57 af 80
VRS 2. Solskinsturnering 1975 Vejlby-Risskov Bo Jacobsen 45
KS 110 års Jubilæumsturnering 1975 København Svend Hamann 45
6. Nordic Cup 1975 Hindås Vesttyskland 30
Divisionsturneringen 1975  Vejlby-Risskov 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1976 Århus Bo Jacobsen 100
Københavnsmesterskabet 1976 København Eric Brøndum 0 af 45
KM-Omkamp 1976 København Eric Brøndum 0 af 3
Vesterhavsturneringen 1976 Esbjerg Ulrik Rath, Uwe Kunsztowicz 45
VRS 3. Solskinsturnering 1976 Vejlby-Risskov Ulrik Rath 66
OL Kvinder Finale Gruppe A 1976 Haifa Israel 21
OL Kvinder indledende Gruppe 2 1976 Haifa Holland 15
EM Kvalifikation 1976 Crans Montana Ungarn 32
DM Diverse partier 1976 Århus  24
7. Nordic Cup 1976 Bremen Norge 30
Divisionsturneringen 1976  Kampklubben 11 af 224
OL 1976 Haifa USA 52
Danmarksmesterskabet 1977 København Bjørn Brinck-Clausen 45 af 66
Vesterhavsturneringen 1977 Esbjerg Jens Kristiansen 64 af 66
Espergærde Jubilæum 1977 Espegærde Mogens Moe 72 af 77
22. Clare Benedict Cup 1977 Brøndby Danmark 102
8. Nordic Cup 1977 Glücksburg Sverige 30
Københavnsmesterskabet 1977 København Allan Poulsen 22 af 45
Kandidat-Klassen 1977 København Jørgen Hvenekilde 66
Kronborg 1977 Espergærde Nils Nilsson 28
KS træningsturnering 1977 København Jacob Øst Hansen 28
Divisionsturneringen 1977  Nordre 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1978 Horsens Carsten Hoi 66
Københavnsmesterskabet 1978 København Svend Hamann 0 af 45
Vesterhavsturneringen 1978 Esbjerg Bent Larsen 91
Roskilde International 1978 Roskilde Lars Åke Schneider/ Heikki Westerinnen 66
Kronborg 1978 Helsingør Ole Larsen 28
Junior DM 1978 Ribe Erik Pedersen, David Cummings 153
OL Kvinder Finalegruppe C 1978 Buenos Aires Danmark 21
OL Kvinder Indledende Gruppe 2 1978 Buenos Aires Ungarn 21
Divisionsturneringen 1978  Nordre 0 af 224
Ole Holmsgaard Mindeturnering 1978 Nørresundby Jens Ove Fries Nielsen/Jens Kristiansen 28
OL 1978 Buenos Aires Ungarn 56
Danmarksmesterskabet 1979 Aalborg Jens Kristiansen 66
Københavnsmesterskabet 1979 København Allan Poulsen 28
1. Copenhagen Open 1979 Brøndby Carsten Høi 110
AS04 75 års Jubilæumsturnering 1979 København Bent Larsen 66
Multitabs 1979 Gladsaxe Lars Åke Schneider 45
Kronborg 1979 Helsingør Bjørn Brinck-Claussen 28
Junior DM 1979 Hinnerup Klaus Berg 240 af 3
Junior VM Udtagelse 1979 Odense Jesper Nørgaard 54
Landskamp Danmark - England 1979 Ribe Danmark 16
Vesterhav Undergrupper 1979 Esbjerg  6
Vesterhavsturneringen 1979 Esbjerg Laszlo Vadasz / Jonathan Mestel 91
Vesterhavsturneringen B-Gruppen 1979 Esbjerg Max Fuller 66
23. Clare Benedict 1979 Cleveland England 24
Divisionsturneringen 1979  Nordre 0 af 224

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger