2000 - 2009

TurneringStedVinderPartier
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Amager Forårsturnering 2009 Sundbyøster Thomas Varming 20
Amager Klubmesterskab 2009 Sundbyøster John Holm Nielsen 84
Amagermesterskabet 2009 Sundbyøster Thore N. Jensen 91
Copenhagen Chess Challenge 2009 Ballerup Daniel Semcesen/Stellan Brynell 335 af 337
Danmarksmesterskabet 2009 Silkeborg Sune Berg Hansen 153
Divisionsturneringen 2009  Aarhus/Skolerne 360
EM Hold 2009 Novi Saad Azerbaijan 36
Faxe EMT 2009 Faxe Lars Christensen 98
K41 Efterårs EMT Basisklassen 2009 Valby Jimmy O. Nielsen 61
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2009 Valby Thomas Gjedde 28
K41 Forårs EMT Basis 1 2009 Valby John Weber 28
K41 Forårs EMT Basis 2 2009 Valby Mads Hou / Erik Møllmann / Ole Gjelstrup 42
K41 Forårs EMT Mesterklassen 2009 Valby Thomas Gjedde 28
K41 Åbent Mesterskab 2009-10 2009 Valby Roland Greger 186
Københavnsmesterskabet 2009 København Daniel Semcesen 0
Løgumkloster Byturnering Basis 1 2009 Løgumkloster Hansjørgen Clausen / Eivind Ambøg 15
Løgumkloster Byturnering Basis 2 2009 Løgumkloster Jens Peter Jensen 15
Løgumkloster Byturnering Basis 3 2009 Løgumkloster Bobby Christiansen 15
Løgumkloster Byturnering Mesterklassen 2009 Løgumkloster Christian Karstensen 15
NSU Open Mesterklassen 2009 Hillerød Jakob Kjær Jensen 40
Odysseus Forårs EMT Basis 1 2009 Søborg Steffen Michael Kristensen / Steffen Petersen 14 af 15
Odysseus Forårs EMT Mesterklasse 2009 Søborg Casper Olsen / Søren Klausen 15
Rødovremesterskabet Gruppe A 2009 Rødovre Helge Hjort 28
Rødovremesterskabet Gruppe B 2009 Rødovre Jan Ingvardsen 28
Rødovremesterskabet Gruppe C 2009 Rødovre Henry Lund Jørgensen 28
Scandinavian Open 2009 Valby Yuri Drozdovskij / Thorsten Michael Haub 110
Taastrup Quick Weekend X B1 2009 Taastrup Per Ertbjerg 15
Taastrup Quick Weekend X B2 2009 Taastrup John Laurids Hansen 15
Taastrup Quick Weekend X B3 2009 Taastrup Frederik Nielsen Zmylon 15
Taastrup Quick Weekend X B4 2009 Taastrup Leif Haugaard Jensen / Flemming Wadtland / Erik Friberg Hansen / Magnus Mejlvang 20
Taastrup Quick Weekend X M1 2009 Taastrup Rune Andersen 15
Taastrup Spil Når Du Vil IV 2009 Taastrup Mehdi Ghavamabadi / Jan Mose Nielsen / Kasper Foslund 51
Xtracon GM 2009 Borup Sarunas Sulskis / Kaido Kulaots 299
Århus Sommer A 2009 Århus Eva Repkova 45
Århus Sommer B 2009 Århus Poul Rewitz 45
30. Copenhagen Open 2008 Helsingør Vladimir Malakhov, Sergei Tiviakov, Yuri Kuzubov,  1386
Amager Forårsturnering 2008 Sundbyøster Kim Larsen 15
Amager Klubmesterskab Basis 2008 Sundbyøster Peter Christiansen 45
Amager Klubmesterskab Mester 2008 Sundbyøster Olaf Martin Hansen 30
Baltic Sea Cup 2008 Rønne Nikita Vitiugov / Boris Savchenko 329
Copenhagen Chess Challenge 2008 Ballerup Allan Stig Rasmussen 170
Danmarksmesterskabet 2008 Silkeborg Peter Heine Nielsen 90
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
Fynsmesterskabet 2008 Odense Carsten Bank Friis 165
GSF 75 års jubilæum Basis 1 2008 Bagsværd Bent Bolvinkel Fischer 28
GSF 75 års jubilæum Basis 2 2008 Bagsværd Jacob Hein 29
GSF 75 års jubilæum Mester 1 2008 Bagsværd Thomas Struch 28
GSF 75 års jubilæum Mester 2 2008 Bagsværd Carsten Lodahl 28
K41 Efterårs EMT Basis 1 2008 Valby Kenneth Abildgaard 28
K41 Efterårs EMT Basis 2 2008 Valby Jais Nørgaard Nielsen 28
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2008 Valby Lars Aaes Nielsen 42
K41 Forårs EMT Basisklassen 2008 Valby Kenneth Abildgaard 42
K41 Forårs EMT Mesterklassen 2008 Valby Louise Winther Fredericia 28
K41 Åbent Mesterskab 2008-09 2008 Valby Rasmus Jørgensen 175
K41 Åbent Mesterskab 2008-09 2008 Valby Rasmus Jørgensen 175
Københavnsmesterskabet 2008 København Silas Lund 237
Københavnsmesterskabet 2008 København Silas Lund 237
Løgumkloster Byturnering Basis 1 2008 Løgumkloster Vagn Lynge Jakobsen 15
Løgumkloster Byturnering Basis 2 2008 Løgumkloster Erik Asmund 15
Løgumkloster Byturnering Basis 3 2008 Løgumkloster Henrik Feldborg 25
OL 2008 Dresden Armenien 44
OL Kvinder 2008 Dresden Gerorgien 44
Roskilde 100 års Jubilæum 2008 Roskilde Nicolai Vesterbæk Pedersen 170 af 171
Scandinavian Open 2008 Valby Nikolaj Mikkelsen / Lars Schandorff / Stellan Brynell / Henrik Danielsen 77
Taastrup Quick Weekend VII M1 2008 Taastrup Christian Eriksson 15
Taastrup Quick Weekend VII M2 2008 Taastrup Rasmus Agertoft Hansen 15
Taastrup Quick Weekend VIII B1 2008 Taastrup Jes West Knudsen 15
Taastrup Quick Weekend VIII B2 2008 Taastrup Martin Haubro / Søren Nygaard 15
Taastrup Quick Weekend VIII B3 2008 Taastrup Kim Alex Olsen 15
Taastrup Quick Weekend VIII B4 2008 Taastrup Henrik Lindballe 25
Taastrup Quick Weekend VIII M1 2008 Taastrup Rune Andersen / Max Nielsen 15
Vesterhavsturneringen 2008 Esbjerg Vadim Malakhatko 426
Xtracon GM 2008 Borup Kaido Kulaots / Jon Ludvig Hammer 190
Østsjællands EMT 2008 Faxe Lars Christensen 98
21. Løvfalds EMT Alle grupper 2007 Ringsted  15 af 60
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
Amager 5 runders EMT 2007 Sundbyøster Jens Gade / Mark Hartsteen 15
Amager Forårsturnering 2007 Sundbyøster Carsten W. Henriksen 27
Amager Guld Gruppe 1 2007 Sundbyøster Mogens Bach Nielsen / Daniel Kokholm / Johnny Smidt 15
Amager Guld Gruppe 2 2007 Sundbyøster Ulrik Jejlskov Larsen / Charni Herup / Jens Gade 25
Baltic Sea Cup 2007 Rønne Allan Stig Rasmussen, Reynaldo Vere Gonzalez Quevedo 512
Copenhagen Chess Challenge 2007 Ballerup Simon Bekker-Jensen/Mikhail Ivanov 117
Danmarksmesterskabet 2007 Aalborg Sune Berg Hansen 108
Divisionsturneringen 2007  Helsinge 352 af 360
EM Hold 2007 Heraklion Rusland 36
K41 Efterårs EMT Basis 1 2007 Valby Kasper Møller Jørgensen 28
K41 Efterårs EMT Basis 2 2007 Valby Rasmus Jørgensen / Bjarne Eiholt 42
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2007 Valby Peter Jakobsen 28
K41 Forårs EMT Basis 1 2007 Valby Thomas Gjedde 28
K41 Forårs EMT Basis 2 2007 Valby Jan Mouritsen / Søren S. Nielsen 28
K41 Forårs EMT Basis 3 2007 Valby Teddy Hansen 42
K41 Forårs EMT Mester 1 2007 Valby Roland Greger 28
K41 Forårs EMT Mester 2 2007 Valby Eric Brøndum / Christian Eriksson 28
K41 Åbent Mesterskab 2007-08 2007 Valby Rasmus Jørgensen 169
K41 Åbent Mesterskab 2007-08 2007 Valby Rasmus Jørgensen 169
Københavnsmesterskabet 2007 København Peter Skovgaard 85
Nordisk Mesterskab for Kvinder 2007 Helsingør Lenka Placnikova 55
Nordisk Mesterskab for Seniorer 2007 Helsingør Heikki Westerinnen 63
NSU Open Mesterklassen 2007 Hillerød Kåre Hove Kristensen 35
Rødovremesterskabet Gruppe A 2007 Rødovre Rasmus Agertoft Hansen 28
Rødovremesterskabet Gruppe B 2007 Rødovre Ernst M. Hansen 28
Rødovremesterskabet Gruppe C 2007 Rødovre Bjørn Eriksen 28
Sønderjysk EMT Gruppe 1 2007 Agerskov Godtfred Sloth Jensen 28
Sønderjysk EMT Gruppe 2 2007 Agerskov Vagn Lauritzen 28
Taastrup Quick Weekend V B1 2007 Taastrup John Laurids Hansen 15
Taastrup Quick Weekend V B2 2007 Taastrup Mads-Holger Bang Jacobsen 20
Taastrup Quick Weekend V M1 2007 Taastrup Jan Mose Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend VI M1 2007 Taastrup Bo Garner Christensen 15
Taastrup Quick Weekend VI M2 2007 Taastrup Alexander Rosenkilde / Dara Akdag 15
Vesterhavsturneringen 2007 Esbjerg Karsten Rasmussen 550
Østsjællands EMT 2007 Faxe Søren Sørensen 70
20. Løvfalds EMT Basis 1 2006 Ringsted Morten Madsen / Torben Autzen 15
20. Løvfalds EMT Basis 2 2006 Ringsted Mads Tudvad 10
20. Løvfalds EMT Basis 3 2006 Ringsted Mikkel Hasbo 20
20. Løvfalds EMT Mester 1 2006 Ringsted Jacob Carstensen 15
20. Løvfalds EMT Mester 2 2006 Ringsted Jan Montgomery / Anil Surender 15
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
Amager Skakforening Klubmesterskab 2006 Sundbyøster Kenneth Ankjær Pedersen 57
Copenhagen Chess Challenge 2006 Skovlunde Mikhail Ivanov 90
CorpSoft Nordic 2006 Valby Emil Hermansson 45
Danmarksmesterskabet 2006 Aalborg Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2006  Helsinge 348 af 360
Fibertex Blindfold 2006 Aalborg Peter Heine Nielsen 12
K41 1. Weekendturnering 2006 København Michael Nielsen / Niels Kristian Kragh 15
K41 Efterårs EMT Basis 1 2006 Valby William Hørup Philipsen / Alan Frederiksen 21
K41 Efterårs EMT Basis 2 2006 Valby Mads Hou 28
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2006 Valby Poul Henrik Madsen 42
K41 Åbent Mesterskab 2006-07 2006 Valby Flovin Tor Næs 198
K41 Åbent Mesterskab 2006-07 2006 Valby Flovin Tor Næs 198
Kandidatklassen 2006 Aalborg Søren Brautsch 126
Københavnsmesterskabet 2006 København Peter Skovgaard 0
Nordic School Team Championship 2006 Jetsmark Sweden 60
OL 2006 Torino Armenien 52
OL Kvinder 2006 Torino Ukraine 39
Ribe EMT IM 2006 Ribe Jakob Vang Glud 15
Ribe EMT Mester 2 2006 Ribe Gunnar Pedersen 15
Rødovremesterskabet Gruppe A 2006 Rødovre Rasmus Agertoft Hansen 28
Rødovremesterskabet Gruppe B 2006 Rødovre Kurt Søgaard Nielsen 28
Rødovremesterskabet Gruppe C 2006 Rødovre Niels Peter Krogh Nielsen 49
Taastrup Quick Weekend III B1 2006 Taastrup Jonas G. Nilsson 15
Taastrup Quick Weekend III B2 2006 Taastrup Henrik Autzen 15
Taastrup Quick Weekend III B3 2006 Taastrup Bjarne G. W. Pedersen / Henrik Lindballe 15
Taastrup Quick Weekend III M1 2006 Taastrup Jens Erik Hald 15
Taastrup Quick Weekend IV B1 2006 Taastrup Aqil Raad Waali / Jan Kargaard Jensen 15
Taastrup Quick Weekend IV B2 2006 Taastrup Jonathan Braüner 20
Taastrup Quick Weekend IV M1 2006 Taastrup Martin Lee Lauritsen 15
Taastrup Spil Når Du Vil I 2006 Taastrup Jacob Kaaber / Klaus Hestehauge 85
Vesterhavsturneringen 2006 Esbjerg Aloyzas Kveinys / Stefan Djuric / Igors Rausis / G 450
Øbro´s 70 års Jubilæumsturnering 2006 København Emil Hermansson 162
Østsjællands EMT 2006 Faxe Søren Sørensen 75
19. Løvfalds EMT Basis 1 2005 Ringsted Morten H. Olsen / Thomas Kjær 15
19. Løvfalds EMT Basis 2 2005 Ringsted Sune Skydsgaard 15
19. Løvfalds EMT Basis 3 2005 Ringsted Henning Jakobsen / Mads Tudvad 15
19. Løvfalds EMT Mester 1 2005 Ringsted Thorbjørn Bromann / Max Nielsen 15
19. Løvfalds EMT Mester 2 2005 Ringsted Thomas Rohde 15
2. Samba Cup 2005 Skanderborg Baadur Jobava 45
2. Samba Cup B-gruppen 2005 Skanderborg Emil Hermansson 45
27. Copenhagen Open 2005 Høje Taastrup Konstantiv Sakaev 1067
8. HK Mesterskab 2005 Farum Peter Thorsbro / Kasper Wilken Damm 70
Barkhuus Memorial Mesterklassen 2005 Vanløse Kasper Wilken Damm 55 af 56
Copenhagen Chess Challenge 2005 Tåstrup Nick de Firmian 90
Danmarksmesterskabet 2005 Køge Sune Berg Hansen 36
Divisionsturneringen 2005  Helsinge 320
EM Hold 2005 Gøteborg Holland 36
Grundfos Young Masters 2005 Århus Kamil Milton 45
IM Århus 2005 Århus Christian Kyndel Pedersen 45
K41 Åbent Mesterskab 2005-06 2005 København Poul Henrik Madsen 159
K41 Åbent Mesterskab 2005-06 2005 København Poul Henrik Madsen 159
Kandidatklassen 2005 Køge Thorbjørn Bromann 63
Københavnsmesterskabet 2005 København Eric Brøndum 54
MA5 Gruppe 2 2005 Køge Torben Kyhl Sørensen 25
MA5-Gruppe 1 2005 Køge Søren Peschardt 20
MA7 Gruppe 1 2005 Køge Bo Garner Christensen 28
MA7 Gruppe 2 2005 Køge Bo Rasmussen / Børge Hjerrild Nielsen / Leif Jensen 28
MA7 Gruppe 3 2005 Køge Anders Bering 28
Nordea Cup 2005 Dianalund Normunds Miezis 45
NSU Open Mesterklassen 2005 Hillerød Peter Jakobsen 25
Rødovremesterskabet Gruppe A 2005 Rødovre Henrik Mortensen 28
Rødovremesterskabet Gruppe B 2005 Rødovre Jens Thrane 28
Rødovremesterskabet Gruppe C 2005 Rødovre Claus Petersen 35
Sigeman 2005 Malmo / Copenhagen Krishnan Sasikiran, Jan Timman 45
Taastrup Quick Weekend I B1 2005 Taastrup Claes Scherwin 15
Taastrup Quick Weekend I B2 2005 Taastrup Ivan Lessel 30
Taastrup Quick Weekend I M1 2005 Taastrup Jakob Aabling-Thomsen 15
Taastrup Quick Weekend II B1 2005 Taastrup Rasmus Agertoft Hansen 15
Taastrup Quick Weekend II B2 2005 Taastrup Sune Skydsgaard 15
Taastrup Quick Weekend II B3 2005 Taastrup Denis Ryberg / Peter Meldal 15
Taastrup Quick Weekend II M1 2005 Taastrup Jakob Aabling-Thomsen 10
Vesterhavsturneringen 2005 Esbjerg Valdimir Belov 576
Østsjællands EMT 2005 Faxe Leif Jensen 70
Århus B 2005 Århus Per Pedersen / Jacob Bjerre Jensen 37 af 45
18. Løvfalds EMT Basis 1 2004 Ringsted Kai Gylling Nielsen 15
18. Løvfalds EMT Basis 2 2004 Ringsted Kjell Suadicani 20
18. Løvfalds EMT Basis 3 2004 Ringsted Henning Jakobsen 35
18. Løvfalds EMT Mester 1 2004 Ringsted Brian Jørgen Jørgensen 15
18. Løvfalds EMT Mester 2 2004 Ringsted Stefan Wiecker / Thomas Rohde 15
2. Frederikssund Weekend EMT Gruppe 1 2004 Frederikssund Arne Møller 15
2. Frederikssund Weekend EMT Gruppe 2 2004 Frederikssund Bjarne Eiholt 15
2. Frederikssund Weekend EMT Gruppe 3 2004 Frederikssund Tina Vehl 15
26. Copenhagen Open 2004 Høje Taastrup Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E 1214
8. HK 61 års Jubilæumsturnering 2004 Farum Jens Ove Fries Nielsen / Esben Kjems Hove 70
AS04 100 års jubilæum 2004 København Jonny Hector 455 af 461
B5 Gruppe 1 2004 Køge Gert Werner 40
B5 Gruppe 2 2004 Køge Janech Jensen 40
B7 Gruppe 1 2004 Køge Peder Lehmann Larsen 77
Botvinnik EMT Gruppe 1 2004 Skovlunde Nikolaj Mikkelsen / Morten Møller Hansen 28
Danmarksmesterskabet 2004 Køge Steffen Pedersen 30
Divisionsturneringen 2004  Helsinge 224
Hillerød Byturnering Basis 1 2004 Hillerød Niels Leth Svendsen 28
Hillerød Byturnering Basis 2 2004 Hillerød Sven Dahl 28
Hillerød Byturnering Basis 3 2004 Hillerød Sofus Christiansen 25 af 42
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2004 Hillerød Bo Rasmussen 28
Kandidatklassen 2004 Køge Christian Kyndel Pedersen / Kasper Wilken Damm 63 af 64
Københavnsmesterskabet 2004 København Jakob Aabling-Thomsen 108
M5 2004 Køge Thomas Christensen / Jesper Maul Madsen 40
M7 2004 Køge Poul Henrik Madsen / Per Auchenberg 47 af 42
MA7 Gruppe 2 2004 Køge Hanus Brekka 28
MA7 Gruppe 3 2004 Køge Svend Stenstrup / Torben Ronsted 28
MA7-Gruppe 1 2004 Køge Max Nielsen 28
Odysseus Efterårs EMT Mesterklassen 2004 Søborg Nicholas Roland Nielsen 14 af 15
OL 2004 Calvia Ukraine 56
OL Kvinder 2004 Calvia Kina 42
Rødovremesterskabet Gruppe A 2004 Rødovre Henrik Mortensen 28
Rødovremesterskabet Gruppe B 2004 Rødovre Henning Christensen 28
Rødovremesterskabet Gruppe C 2004 Rødovre Jens Thrane / Knud Erik Helleshøj 28
Rødovremesterskabet Gruppe D 2004 Rødovre Dara Akdag / Jens Carl Hviid 28
Sigeman 2004 Malmo / Copenhagen Peter Heine Nielsen, Curt Hansen 45
Vesterhavsturneringen 2004 Esbjerg Nikola Sedlak 522
Østsjællands EMT 2004 Faxe Leif Jensen 63
1. Samba Cup 2003 Skanderborg Peter Heine Nielsen / Darmen Sadvakasov / Nigel D. Short / Curt Hansen 45
17. Løvfalds EMT Basis 1 2003 Ringsted Alain Koch 15
17. Løvfalds EMT Basis 2 2003 Ringsted Torben W. Petersen 25
17. Løvfalds EMT Mester 1 2003 Ringsted Thorbjørn Bromann 15
17. Løvfalds EMT Mester 2 2003 Ringsted Rasmus Østergaard 15
17. Løvfalds EMT Mester 3 2003 Ringsted Morten Lyck Hansen 15
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
8. HK 60 års Jubilæumsturnering 2003 Farum Thorbjørn Bromann 126
Aktiv-Alliancen 2003 Taastrup Per Auchenberg 88
Birkerød Weekend EMT XIII Basis 1 2003 Birkerød Per Hallberg 15
Birkerød Weekend EMT XIII Mesterklassen 2003 Birkerød Carl Eli Samuelsen 15
Capablanca EMT Gruppe 1 2003 Skovlunde Stig Theander / Sixten Thestrup 15
Capablanca EMT Gruppe 2 2003 Skovlunde Bo Rasmussen 15
Capablanca EMT Gruppe 3 2003 Skovlunde Alvin Moustgaard 15
Danmarksmesterskabet 2003 Horsens Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 2003  Helsinge 224
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 1 2003 Frederikssund Henrik Stockflet / Flemming Borg 15
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 2 2003 Frederikssund Kurt Thomsen 15
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 3 2003 Frederikssund Morten Madsen 15
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 4 2003 Frederikssund Palle Nielsen / Peter Sebastian Stuhr 15
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 5 2003 Frederikssund Steve Haagensen 15
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 6 2003 Frederikssund Christopher Pedersen / Jacob A. Brorsen / Jacob Hein 15
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Mester 2003 Frederikssund Tommy B. Schmidt / Nicholas Roland Nielsen 15
Faxe EMT 2003 Faxe Kaj Refsgaard 77
GM Århus 2003 Århus Hannes Stefansson 45
Kandidatklassen 2003 Horsens Allan Stig Rasmussen 63
Københavnsmesterskabet 2003 København Kim Pilgaard 198
Køge Bugt EMT Gruppe 1 2003 Solrød Jens Askgaard / P. O. Krogh 21
Køge Forårs EMT Gruppe 1 2003 Køge Klaus Hestehauge 15
Nordisk Mesterskab 2003 Århus Evgenij Agrest 66
NSU Open Mesterklassen 2003 Hillerød Tommy B. Schmidt / Nicholas Nielsen / Jakob Rathlev 40
Ribe EMT IM 2003 Ribe Jens Ove Fries Nielsen / Klaus Berg / Ole Jakobsen 15
Sigeman 2003 Malmo / Copenhagen Vassily Ivanchuk 45
SIS-MH Masters 2003 Middelfart Viswanathan Anand 12
Vesterhavsturneringen 2003 Esbjerg Alexy Dreev / Luke McShane / Krishan Sasikiran 45
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 2003 Esbjerg Sergey Kasparov / Adam Hunt 45
Århus Candidat 2003 Århus Martin Matthiesen 36
Århus CC 100 år 2003 Århus Karsten Rasmussen / Steffen Pedersen / Emil Hermansson 73 af 77
Århus IM 2003 Århus Emil Hermansson 45
13. Løvsprings EMT Basis 1 2002 Ringsted Jesper Pondal 42
13. Løvsprings EMT Basis 2 2002 Ringsted Jonas Nilsson 42
13. Løvsprings EMT Basis 3 2002 Ringsted Lasse Holst 28
13. Løvsprings EMT Mesterklassen 2002 Ringsted Bo Garner Christensen 49
16. Løvfalds EMT Basis 1 2002 Ringsted Jonas Gøsta Nilsson 15
16. Løvfalds EMT Basis 2 2002 Ringsted Jon Pedersen 15
16. Løvfalds EMT Basis 3 2002 Ringsted Henning Jakobsen 15
16. Løvfalds EMT Mester 1 2002 Ringsted Thorbjørn Bromann 15
16. Løvfalds EMT Mester 2 2002 Ringsted Jørn B. Andersen / Thomas Flindt / Obert Frederiksen 15
16. Løvfalds EMT Mester 3 2002 Ringsted Morten H. Olsen 15
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Aktiv-Alliancen Basis 1 2002 Taastrup Morten Lyck Hansen 15
Aktiv-Alliancen Basis 2 2002 Taastrup Alexei Cherstiouk / Peter Foslund 15
Aktiv-Alliancen Basis 3 2002 Taastrup Ali Ghani 15
Aktiv-Alliancen Basis 4 2002 Taastrup Slobodan Radovic 25
Aktiv-Alliancen Mesterklassen 2002 Taastrup John Arni Nilssen 15
Birkerød Weekend EMT XII Mester 1 2002 Birkerød Kasper Wilken Damm 15
Danmarksmesterskabet 2002 Greve Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2002  Helsinge 213 af 224
DM Diverse partier 2002 Greve  20
Kandidatklassen 2002 Greve Davor Palo 63
KSU's 75 års jubilæum 2002 København Chris Ward, Nick de Firmian 45
Københavnsmesterskabet 2002 København Jacob Carstensen 90
Morsø Invitational 2002 Morsø David Navara, Alexander Rustemov 45
NM Juniorlandshold 2002 Viby Sverige 60
OL 2002 Bled Rusland 56
OL Kvinder 2002 Bled Kina 42
Ribe EMT Mester 1 2002 Ribe Jacob Aagaard 15
Sommer Candidat 2002 Århus Pelle Rødkjær Bank 45
Sommer IM 2002 Århus Ruben Felgar 45
Taastrup 30 års jubilæumsturnering 2002 Taastrup Alexander Raetsky / Emil Hermansson 99
Vanløse 2002 Vanløse Jan Adamski 70
Vesterhavsturneringen 2002 Esbjerg Lazaro Bruzon / Lenier Dominguez 45
12. Løvsprings EMT Basis 1 2001 Ringsted Henning Rasmussen / Peter Holst 35
12. Løvsprings EMT Basis 2 2001 Ringsted Svend Eckert 42
12. Løvsprings EMT Basis 3 2001 Ringsted Steen J. Hansen / Farhad Abdi 42
12. Løvsprings EMT Mesterklassen 2001 Ringsted Kristian Hovmøller 35
15. Løvfalds EMT Basis 1 2001 Ringsted Lars Orio 15
15. Løvfalds EMT Basis 2 2001 Ringsted Klaus Brandt 15
15. Løvfalds EMT Basis 3 2001 Ringsted Johannes Vestergaard 15
15. Løvfalds EMT Basis 4 2001 Ringsted Farhad Abdi / Jon Pedersen 25
15. Løvfalds EMT Mester 1 2001 Ringsted Kristian Hovmøller 15
15. Løvfalds EMT Mester 2 2001 Ringsted Hans Dahl Pedersen 15
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
Aktiv-Alliancen 2001 Taastrup Silas Lund 187
Birkerød Weekend EMT XI Mester 1 2001 Birkerød Rasmus Østergaard 15
Birkerød Weekend EMT XI Mester 2 2001 Birkerød Dimitri Bogdanov 15
Danmarksmesterskabet 2001 Nyborg Peter Heine Nielsen 45
Dansk Jernbanemesterskab 2001 Kruså Jens Hartung Nielsen 28
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
Faxe EMT 2001 Faxe Leif Jensen 75
Festuge 2001 Århus Jakob Bjerre Jensen 28
Kandidatklassen 2001 Nyborg Jan Pedersen 84
Københavnsmesterskabet 2001 København Bjørn Brinck-Clausen 27
Køge Bugt EMT Gruppe A 2001 Solrød Horst Hubert Schmidt 28
NSU Open Mesterklassen 2001 Hillerød Jesper Mørch Lauridsen 30
Odysseus Efteraar Gruppe 1 2001 Søborg Lars Aaes Nielsen 15
Odysseus Efteraar Gruppe 2 2001 Søborg Carsten Straarup 15
Odysseus efterår Gruppe 3 2001 Søborg Poul Steen Nielsen / Klaus Bjerre Hansen 13 af 15
Odysseus Forår Gruppe 1 2001 Søborg Rune Hvalsø 13 af 15
Odysseus Forår Gruppe 2 2001 Søborg Simon Reusch 12 af 15
Odysseus Forår Gruppe 3 2001 Søborg Jacob Aude 15
Rønne Jubilæumsturnering 2001 Rønne Tiger Hillarp Persson 311
Tage Sørensen Memorial 2001 Holbæk Emil Hermansson 144
Taastrup Weekend EMT Basis 1 2001 Taastrup Nikolaj Korolev 15
Taastrup Weekend EMT Basis 2 2001 Taastrup Ted Sandbech 15
Taastrup Weekend EMT Basis 3 2001 Taastrup Alexei Cherstiouk 25
Taastrup Weekend EMT Mesterklassen 2001 Taastrup Per Auchenberg 15
Vesterhavsturneringen 2001 Esbjerg Peter Heine Nielsen / Emil Sutovsky 45
Århusmesterskabet 2001 Århus Jens Ove Fries Nielsen 15
11. Løvsprings EMT Basis 1 2000 Ringsted Morten Madsen / Kasper Henriksen / Morten Frank Jensen 63
11. Løvsprings EMT Basis 2 2000 Ringsted Søren Jensen / Kaj Vinding Pedersen 49
11. Løvsprings EMT Basis 3 2000 Ringsted Jon Pedersen / Henrik Dinesen 52
14. Løvfalds EMT Basis 1 2000 Ringsted Erling Christiansen 15
14. Løvfalds EMT Basis 2 2000 Ringsted Fadmal Zyde 15
14. Løvfalds EMT Basis 3 2000 Ringsted Tonny Carlsen 15
14. Løvfalds EMT Basis 4 2000 Ringsted Søren Mogensen 15
14. Løvfalds EMT Mester 1 2000 Ringsted Thorbjørn Bromann 15
14. Løvfalds EMT Mester 2 2000 Ringsted Bjarne Haar 15
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
Aktiv-Alliancen 2000 Taastrup Bo Garner Christensen 220
Birkerød Weekend EMT X Mesterklassen 2000 Birkerød Niels Nørskov Laursen 15
Danmarksmesterskabet 2000 Aalborg Curt Hansen 36
Dansk Jernbanemesterskab 2000 Kruså Jens Hartung Nielsen 28
Dianalund 2000 Dianalund Normund Miezis 45
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
Erik Pedersens Mindeturnering 2000 Nørresundby Uffe V. Nielsen, Jens Ove Fries Nielsen 28
Faxe EMT 2000 Faxe Svend Eckert 56
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2000 Hillerød Esben Lauge Sørensen 28
Holberg 2000 Dianalund Max Nielsen / Jens Askgaard / Rogvi Rasmussen / Kristian Hovmøller 28
Kandidatklassen 2000 Aalborg Jan Magnus Lindfeldt 61 af 63
Københavnsmesterskabet 2000 København Torben N. Sørensen 42 af 45
Odysseus EMT 2000 Søborg Jesper Arwid Nielsen 30
OL 2000 Istanbul Rusland 56
OL Kvinder 2000 Istanbul Kina 42
Roskilde Domkirketurnering Mesterklassen 2000 Roskilde Aage Sinkbæk 14 af 15
Skovlunde Pinse EMT Basis 1-3 2000 Skovlunde  19 af 45
Skovlunde Pinse EMT Basis 4 2000 Skovlunde Jens Thrane 25
Skovlunde Pinse EMT Mester 1 2000 Skovlunde Esben Kjems Hove / Eydun Nolsøe 15
Skovlunde Pinse EMT Mester 2 2000 Skovlunde Per Auchenberg / Jan Mose Nielsen 15
Tjele WIM 2000 Tjele Gabirela Hitzgerova 45
Vesterhavsturneringen 2000 Esbjerg Mikhail Gurevich / Peter Svidler 45
Århusmesterskabet 2000 Århus Erik Søbjerg 21 af 28

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger