2016

TurneringStedVinderPartier
38. Copenhagen Open 2016 Helsingør Mathias Bluebaum 1966
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2016 Sundbyøster Georgios Poulos 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2016 Sundbyøster Troels Barington 5
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2016 Sundbyøster Søren Friis Larsen 6
Amager Forårsturnering Gruppe 4 2016 Sundbyøster Erik Elmer Rasmussen 15
Amager Åbne Klubmesterskab 2016 Sundbyøster Jacob Abildlund / John Holm Nielsen 58
Amagermesterskabet Gruppe 1 2016 Sundbyøster Nils Petersen / John Holm Nielsen 28
Amagermesterskabet Gruppe 2 2016 Sundbyøster Daniel Andersen 28
Amagermesterskabet Gruppe 3 2016 Sundbyøster Søren Friis Larsen 28
Amagermesterskabet Gruppe 4 2016 Sundbyøster Allan Ankjær / Jakob Lundborg 10 af 28
Amagermesterskabet Gruppe 5 2016 Sundbyøster John Michael Svensson / Ole Sørensen / Rasmus Hvidberg 11 af 28
Amagermesterskabet Gruppe 6 2016 Sundbyøster Michael Kim Dupont 11 af 28
Amagermesterskabet Mester 2016 Sundbyøster Carsten Høi 28
Brønshøj Lang Weekend 2016 København Jakob Aabling Thomsen / John Arni Nilsen 159
Chess House GM 2016 Århus Sergei Ovsejevitsch 45
Copenhagen Chess Challenge 2016 Ballerup Jonny Hector 277
Danmarksmesterskabet 2016 Svendborg Mads Andersen 45
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
DM-Omkamp 2016 Svendborg Mads Andersen 2
Faxe Dags EMT 2016 Faxe Henrik Dahl Pedersen 101
Fredericia Chess IM 2016 Erritsø Nikolas Lubbe 45
Fredericia Chess Kandidat 2016 Erritsø Simon Pil Wilbrandt 30
G5-1 2016 Svendborg Per Oehlerich 25
G5-2 2016 Svendborg Thomas Tange Jepsen 45
G7 2016 Svendborg Steen Brustrup Petersen 70
Grenzturnering 2016-17 2016 Flensburg / Tønder / Øster Højst Michael Langner 57
Hurtigskak-DM 2016 Fredericia Allan Stig Rasmussen 56 af 140
Hurtigskak-DM under 1900 2016 Fredericia Peter Riis 28 af 176
Kandidatklassen 2016 Svendborg Jesper Søndergård Thybo 98
Kvinde-DM 2016 Svendborg Ellen Fredericia Nilssen 28
Københavnsmesterskabet 2016 København Kassa Korley 0
Lynskak-DM Finalegruppe 1 2016 Svendborg Allan Stig Rasmussen 28
Lynskak-DM Finalegruppe 2 2016 Svendborg Jacob Carstensen / Thorbjørn Bromann 28
Lynskak-DM Finaler 2016 Svendborg Allan Stig Rasmussen 6
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2016 Øster Højst Benny Christensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2016 Øster Højst Morten Jessen / Hans Christian Baagøe 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2016 Øster Højst Martin Møller 20
Odensemesterskabet IM-gruppen 2016 Odense Jesper Søndergaard Thybo 15
Odensemesterskabet Mester 1 2016 Odense Claus Rossen / Marco Ferrante 15
Odensemesterskabet Mester 2 2016 Odense Janus Christensen 15
OL 2016 Baku USA 44
OL Kvinder 2016 Baku Kina 44
Senior DM 50+ 2016 Køge Peter Larsen 25 af 70
Senior DM 65+ 2016 Køge Bent Sørensen 39 af 164
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 1 2016 Kolding Nikolas Lubbe 15
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 2 2016 Kolding Jens Ove Fries Nielsen, Jacob Carstensen, John Arni Nilssen 15
Sondex Cup 2016 Mester 1 2016 Kolding Mikkel Strange 15
Tidlig Kort Påske 1 2016 Svendborg Jan Brønnum 35
Tidlig Kort Påske 2 2016 Svendborg Jann Nettelbeck 35
Varde Weekend Gruppe 1 2016 Varde Børge Schrøder / Guido Heinemann 15
Varde Weekend Gruppe 2 2016 Varde Albert Emil Lyng Petersen 20
Varde Weekend Mesterklassen 2016 Varde Bjarne Meldgaard Rasmussen / Poul Grydholt Jensen / Anders Christensen 15
Øbro Nytår 2016 København Jonny Hector 70 af 238
Århusmesterskabet 2016 Århus Kristian Seegert 14 af 30
Grenzturnering Basisgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Helge Sörensen 45
Grenzturnering Mesterskabsgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Stephan Millgramm 54

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger