1980 - 1989

TurneringStedVinderPartier
1. Løvsprings EMT Mesterklassen 1989 Ringsted Jørgen Bredahl Hansen 35
11. Copenhagen Open 1989 København Lars Karlsson / Jens Kristiansen / Aleksander Szna 362
12. Nordic Cup 1989 Aabybro Danmark 42
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
DM-Omkamp 1989 Aalborg Erling Mortensen 6
Kandidatklassen 1989 Aalborg Finn Pedersen 105
Lyngby Open 1989 Lyngby P Stempin 184
Vejstrup 1989 Vejstrup Curt Hansen 45
Åbenrå Hurtigskak 1989 Åbenrå Danmark 18
Århus Festuge IM 1989 Århus John Rødgaard 45
Århus Festuge M1 1989 Århus Jørgen Juul Kristensen 28
Århus Sommer 1989 Århus Petter Haugli 97 af 99
Århus Sommer M2 1989 Århus Tomas Hutters 28
10. Copenhagen Open 1988 København Rafael A. Vaganian 300
AS04 International 1988 København Lars Karlsson 45
Danmarksmesterskabet 1988 Odense Lars Schandorff 66
DM Diverse partier 1988 Odense  26
Kandidatklassen 1988 Odense Bo Jacobsen 10 af 84
Københavnsmesterskabet 1988 København Kaj Bjerring 0
Landskamp Danmark - Sverige 1988 Næstved Sverige 16
Lyngby Open 1988 Lyngby Toni Yim 224
Match Bent Larsen - Curt Hansen 1988 Odense Bent Larsen 6
OL 1988 Thessaloniki Sovjetunionen 56
OL Kvinder 1988 Thessaloniki Sovjetunionen 42
Silkeborg 1988 Silkeborg Ivan Farago 45
Vesterhavsturneringen 1988 Esbjerg Rafael Vaganian 66
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1988 Esbjerg Zbigniew Jasnikowski 66
Århus Festuge 1988 Århus Klaus Berg og Poul Rewitz 28
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
Espergærde International 1987 Espegærde Carsten Høi mfl. 45
Københavnsmesterskabet 1987 København Henrik Danielsen 1 af 45
NATO Championsship 1987 Ålborg Simen Agdestein 168
Nordisk Mesterskab 1987 Torshavn Margeir Petursson 66
Århus Festuge 1987 Århus Erik Jelling og Ove Kroll 28
8. Copenhagen Open Politiken Cup 1986 Brøndby Alexander Chernin / Vasily Smyslov / Laszlo Cserna 230
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
DM-Omkamp 1986  Carsten Hoi 3
Københavnsmesterskabet 1986 København Kristen Schmidt 0
Århus Festuge 1986 Århus Erik Jelling, Thorbjørn Rosenlund og Lars Schandorff 28
Århus Festuge M2 1986 Århus Vagn Jensen 27 af 1
10. Nordic Cup 1985 Pohja Sverige 42
7. Copenhagen Open Politiken Cup 1985 Brøndby Karel Mokry 300
Ballerup 1985 Ballerup Jens Kristiansen 45
Brønshøj Jubilæum 1985 Brønshøj Jozsef Pinter 66
Danmarksmesterskabet 1985 Næstved Curt Hansen 66
DM-Omkamp 1985 Næstved Curt Hansen 3
Københavnsmesterskabet 1985 København Carsten Høi 4 af 45
Nimzowitsch Memorial 1985 Næstved Bent Larsen, Walter Browne, Rafael Vaganian 66
Time Manager Cup 1985 Hillerød Steen Fedder 28
Vesterhavsturneringen 1985 Esbjerg Andras Adorjan 66
Århus Festuge 1985 Århus Thorbjørn Rosenlund 27 af 1
Århus Festuge M2 1985 Århus Bent Sørensen 28
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 Brøndby Nick De Firmian / Alexander Sznapik 290
Allerød 50 års Jubilæum 1984 Allerød Henrik Danielsen 28
AS04 & BSF 1984 København Alexander Chernin 45
Danmarksmesterskabet 1984 Aalborg Curt Hansen 66
DM-Omkamp 1984 Nørre Sundby Curt Hansen 3
Københavnsmesterskabet 1984 København Bjarke Kristensen (Sahl) 0
OL 1984 Thessaloniki Sovjetunionen 56
OL Kvinder 1984 Thesaloniki Sovjetunionen 42
Vesterhavsturneringen 1984 Esbjerg Nigel Short 66
Århus Festuge 1984 Århus Per Knuden 45
Århusmesterskabet 1984 Århus Kristen Schmidt 28
5. Copenhagen Open IM-turneringen 1983 Hvidovre Dan Cramling 117
5. Copenhagen Open Politiken Cup 1983 Hvidovre Sergey Kudrin / Istvan Csom 45
9. Nordic Cup 1983 Oslo Polen 42
AS04 80 års Jubilæum 1983 København Carsten Høi 45
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
EM hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
EU-Cup Solingen-Nordre 1983 Solingen Solingen 12
Københavnsmesterskabet 1983 København Sejer Holm 0
Lux Time Cup 1983 Århus John van der Wiel 66
Multitabs 1983 Gladsaxe/Farum Curt Hansen og Andreas Adorjan 45
Nordisk Mesterskab 1983 Esbjerg Curt Hansen 66
Silkeborg 1983 Silkeborg Mark Hebden 66
SK41 International 1983 Valby Allan Poulsen 45
Valby 1983 Valby Allan Poulsen 45
Århus Festuge 1983 Århus Jørgen Hvenekilde 28
Århusmesterskabet 1983 Århus Kristen Schmidt 28
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 Brøndby Tom Wedberg 320
Danmarksmesterskabet 1982 Vejle Jens Kristiansen 66
DM for Juniorer 1982 Sorø Jesper Nørgaard 225
DM-Omkamp 1 1982 Kerteminde Jens Kristiansen 4
DM-Omkamp 2 1982 Silkeborg Jens Kristiansen 2
Em kvalifikation 2. runde 1982 Helsingør Danmark 16
Københavnsmesterskabet 1982 København Kevin Wicker 0
OL 1982 Lucerne Sovjetunionen 54 af 56
Vesterhavsturneringen 1982 Esbjerg Lubomir Ftacnik 66
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1982 Esbjerg Jimm Plaskett 66
VM for Juniorer 1982 København Andrej Sokolov 338
Zoneturnering (finale) 1982 Randers Lars Karlsson 28
Zoneturnering (grp. a) 1982 Randers Eric Lobron 55
Zoneturnering (grp. b) 1982 Randers Jacov Murey 55
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 Brøndby Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg 320
Danmarksmesterskabet 1981 Århus Erling Mortensen 66
DM for Juniorer 1981 Haderselv Erik Prie 135
DM-Omkamp 1981 København Erling Mortensen 4
EM Kvalifikation 1. runde 1981 Oslo Danmark 16
Kandidatklassen 1981 Århus Esben Ejsing / Jesper Nørgaard 28
Kronborg 1981 Helsingør Jesper Nørgaard / Esben Ejsing 28
Kronborg Mester 2 1981 Helsingør Ib Andersen / Ole Bøgh Larsen 21
Københavnsmesterskabet 1981 København Gert Iskov 45
Svendborg 1981 Svendborg Ivan Farago 45
Vesterhavsturneringen 1981 Esbjerg Lars Karlsson 66
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 1981 Esbjerg Bjarke Sahl 66
1. Internationale turnering på Fyn 1980 Odense Jacek Bednarski 45
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
Danmarksmesterskabet 1980 Odense Ole Jakobsen 66
DM for Juniorer 1980 Vordingborg Christer Hartman og Curt Hansen 145 af 153
EU-Cup Nordre-Volmac 1980 Århus Nordre 12
Hillerød Jubilæumsturnering 1980 Hillerød Steen Fedder 28
Københavnsmesterskabet 1980 København Carsten Høi 45
OL 1980 La Valletta Sovjetunionen 56
OL Kvinder 1980 La Valletta Sovjetunionen 11 af 42
Silkeborg 1980 Silkeborg Lars Karlsson 66
Vesterhavsturneringen 1980 Esbjerg Artur Jussupow 82
Vesterhavsturneringen B-Gruppen 1980 Esbjerg John Nicholson 91

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger