2015

TurneringStedVinderPartier
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2015 Sundbyøster Peter Lunding / Peter Wieth-Klitgaard 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2015 Sundbyøster Hans Haagen Larsen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2015 Sundbyøster Angelo Nielsen / Bjarne Mathiesen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 4 2015 Sundbyøster Niels Møller Kjemtrup 15
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 1 2015 Sundbyøster Jacob Abildlund 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 2 2015 Sundbyøster Thorben Landstrøm Pedersen 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 3 2015 Sundbyøster Bjarne Mathiesen / Mark Philip Trønning 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 4 2015 Sundbyøster Michael Leerberg Madsen 28
Amagermesterskabet 2015 Sundbyøster Nils Petersen 126
Chess House GM 2015 Århus Alexander Donchenko 45
Chess House IM 2015 Århus Jens Ove Fries Nielsen 45
Copenhagen Chess Challenge 2015 Ballerup Henrik Danielsen 364 af 365
Danmarksmesterskabet 2015 Svendborg Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
EM Hold 2015 Reykjavik Rusland 36
Faxe Dags EMT 2015 Faxe Anders Arnkilde 112
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2015 Faxe Henrik Dahl Pedersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2015 Faxe Kurt Søgaard Nielsen / Aage Hansen / Ohran Alic 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2015 Faxe Michael Adrian 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 4 2015 Faxe Paul M. Larsen 15
Grenzturnering Basisgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Helge Sörensen 45
Grenzturnering Mesterskabsgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Stephan Millgramm 54
Kandidatklassen 2015 Svendborg Bjørn Møller Ochsner 91
Kemp & Lauritzen Chess IM 2015 Fredericia Sergio Adan Bermudez 45
Kemp & Lauritzen Chess Kandidat 2015 Fredericia Kristian Seegert 30
Københavnsmesterskabet 2015 København Nikolaj Mikkelsen 0
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2015 Øster Højst Børge Schrøder 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2015 Øster Højst Jesper Kallesen / Holger Schmidt / Scot Wolfgang Jensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2015 Øster Højst Karl Martin Kristensen / Gagik Sahakian 25
Odensemesterskabet IM-gruppen 2015 Odense Mikkel Antonsen / Igor Teplyi / Mads Smith Hansen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2015 Odense Jakob Aabling-Thomsen 15
Odensemesterskabet Mester 2 2015 Odense Thomas Schou-Moldt 15
Præstø og Venner mod Talenter 2015 Præstø Præstø og Venner 16 af 21
Sondex Cup GM/IM 2015 Kolding Jakob Vang Glud 15
Sondex Cup Mester 1 2015 Kolding Igor Teplyi / Attila Gergacz 15
Sondex Cup Mester 2 2015 Kolding Lars René Andersen 15
Sønderjysk EMT Basis 1 2015 Vojens Claus G. Mogensen 28
Sønderjysk EMT Basis 2 2015 Vojens Tobias Simon Lindgaard 28
Sønderjysk EMT Basis 3 2015 Vojens Ole Harbo 21
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2015 Vojens Allan Hye 28
Varde Weekend Gruppe 2 2015 Varde Benny Falck Damborg 15
Varde Weekend Gruppe 3 2015 Varde Niels Peter Nissen 15
Varde Weekend Mesterklassen 2015 Varde Niels Jørgen Fries Nielsen / Ole Bønnelykke 15
Xtracon Grandmaster 2015 Køge Boris Chatalbashev 307
Øbro Nytår 2015 København Jonny Hector/John Arni Nilssen 69 af 235
Grenzturnering Gruppe 1 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Bjarne Light 28
Grenzturnering Gruppe 2 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Harald Eis 49

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger