2014

TurneringStedVinderPartier
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2014 Sundbyøster Oksana Vovk 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2014 Sundbyøster Hans Haagen Larsen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2014 Sundbyøster Kristian Brorsen 15
Amager Åbne Klubmesterskab 2014 Sundbyøster Jan Mose Nielsen 81
Amagermesterskabet Gruppe 1 2014 Sundbyøster Jacob Abildlund 28
Amagermesterskabet Gruppe 2 2014 Sundbyøster Christian Skibsted Petersen 28
Amagermesterskabet Gruppe 3 2014 Sundbyøster Peder Kinch 28
Amagermesterskabet Gruppe 4 2014 Sundbyøster Michael Leerberg Madsen 28
Brønshøj Lang Weekend 2014 Brønshøj Daniel Semcesen 154
BSF Weekend Gruppe 1 2014 Brønshøj Dan Andersen 15
BSF Weekend Gruppe 2 2014 Brønshøj Michael R. W. Olsen / Esben Christensen 15
BSF Weekend Gruppe 3 2014 Brønshøj Dick Sørensen / Daniel Kokholm 15
Chess House 2014 Århus Davor Palo 45
Copenhagen Chess Challenge 2014 Ballerup Jens Ove Fries Nielsen 299
Copenhagen GM 2014 Brønshøj Rasmus Svane 45
Danmarksmesterskabet 2014 Skørping Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
Faxe Dags EMT 2014 Faxe Hans Dahl Pedersen 105
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2014 Faxe Søren Sørensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2014 Faxe Flemming Nielsen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2014 Faxe Kaj Refsgaard 15
Fredericia Forår Mesterklassen 2014 Fredericia Jens Chr. Hansen 15
G5-1 2014 Skørping Jacob Würtz / Morten Fredsgaard Rasmussen 21 af 35
G5-2 2014 Skørping Allan Toftegaard Christensen 13 af 30
G7-1 2014 Skørping Torben Kyhl Sørensen 105
G7-2 2014 Skørping Peter Kristensen 75 af 105
Glenco Chess IM 2014 Fredericia Nikolas Lubbe 45
Glenco Chess Kandidat 2014 Fredericia Johnni Veng 25
Grenzturnering Gruppe 1 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Bjarne Light 28
Grenzturnering Gruppe 2 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Harald Eis 49
Kandidatklassen 2014 Skørping Kassa Korley 84
Kort Påske Gruppe 1 2014 Skørping Lars Ekholm / Svend Kjems Hove 44
Kort Påske Gruppe 2 2014 Skørping Lasse Emil Petersen / Uffe Balslev / Per Madsen 24
Københavnsmesterskabet 2014 København Helgi Dam Ziska 0
Lady Chess 2014 Køge Karina Ambatsumova 45
Larsens Nordjydske Memoriel 2014 Aalborg Valdimir Okhotnik / Jens Kristiansen 70
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2014 Øster Højst Børge Schrøder 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2014 Øster Højst Morten Jessen / Holger Schmidt 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2014 Øster Højst Karl Martin Kristensen / Ole Harbo / Martin Møller 15
Odensemesterskabet IM-gruppen 2014 Odense Jonathan Carlstedt / Igor Teplyi / Jens Ove Fries Nielsen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2014 Odense Ellen Hagesæther / Jakob Aabling-Thomsen 15
Odensemesterskabet Mester 2 2014 Odense Rasmus Thøgersen 15
OL 2014 Tromsø, Norge Kina 44
OL Kvinder 2014 Tromsø, Norge Rusland 44
Skovbo 2014 Borup Simon Bekker Jensen 223
Sondex Cup IM 1 2014 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud / Nikolaj Mikkelsen 15
Sondex Cup IM 2 2014 Kolding Kassa Korley 15
Sondex Cup Mester 1 2014 Kolding Pelle Bank 15
Tidlig Kort Påske 2014 Skørping Peter Jørgen Dam Mikkelsen 43
Veteranklassen 2014 Skørping Bjørn Laursen 28 af 55
Whitsun Grandmasters GM 2014 Copenhagen Krasimir Rusev 45
Whitsun Grandmasters IM 2014 Copenhagen Silas Lund / Nikolay Milchev 45
Whitsun Grandmasters Masters A 2014 Copenhagen Martin Haubro 15
Whitsun Grandmasters Masters B 2014 Copenhagen Rasmus Jørgensen 15
Whitsun Grandmasters Masters C 2014 Copenhagen Thore Nyboe Jensen 15
Whitsun Grandmasters Masters D 2014 Copenhagen Finn Bonnez 15
Xtracon Grand Master 2014 Køge Alexandr Fier / Peter Prohaszka 239
Grenzturnering 2013-14 2013 Løgumkloster / Leck / Tønder Kim Homuth 62

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger