2013

TurneringStedVinderPartier
35. Copenhagen Open 2013 Helsingør Parimarjan Negi 1513
Admiral Niels Juel Cup 2013 Køge Ivan Sokolov / Mikhail Ulibin / Yuri Solodovnichenko 200
Amagermesterskabet Gruppe 2 2013 Sundbyøster Ulrik Jejlskov Larsen 81
Amagermesterskabet Mester 2013 Sundbyøster Jacob Abildlund 45
Bornholm WIM 2013 Rønne Ioana-Smaranda Padurariu / Anna Gasik 45
Brønshøj Lang Weekend 2013 Brønshøj Daniel Semcesen 129 af 147
Brønshøjmesterskabet Gruppe 1 2013 Brønshøj Jacob Carstensen 45
Copenhagen Chess Challenge 2013 Ballerup Jonny Hector 360 af 361
Damhusmesterskabet Gruppe A 2013 Rødovre Niels Edoo 28
Damhusmesterskabet Gruppe B 2013 Rødovre Jørgen Holmstrøm Nielsen 42
Danmarksmesterskabet 2013 Helsingør Davor Palo 45
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
EM Hold 2013 Warzawa Azerbaijan 36
Faxe Dags EMT 2013 Faxe Hans Dahl Pedersen 91
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2013 Faxe Hans Dahl Pedersen / Lars Christensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2013 Faxe Aage Hansen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2013 Faxe Ib Christoffersen / Kaj Refsgaard 15
Fredericia Byturnering Basis 1 2013 Fredericia John Erling Nielsen 15
Fredericia Byturnering Mester 2013 Fredericia Carsten Bank Friis 15
Fredericia Forår Basis 1 2013 Fredericia Johnni A. Marcussen 15
Fredericia Forår Mesterklassen 2013 Fredericia Carsten Bank Friis 15
G5-Gruppe 1 2013 Helsingør Morten Rasmussen / Tavs Bjerre / Morten Andersen / Michael J. Olesen 30
G5-Gruppe 2 2013 Helsingør Jan Kaargaard Jensen 30
G5-Gruppe 3 2013 Helsingør Vagn Larsen / Jonas Bjerre 25
G7-Gruppe 1 2013 Helsingør Kurt Klifoth / Michael Vesterli 68
G7-Gruppe 2 2013 Helsingør Arne Øland 74
Glenco Chess Basis 1 2013 Fredericia Anders J. Munch 15
Glenco Chess IM 2013 Fredericia Milos Pavlovic 45
Grenzturnering 2013-14 2013 Løgumkloster / Leck / Tønder Kim Homuth 62
H.C. Andersen Open 2013 Odense Eduardas Rozentalis 240
Hillerød Byturnering Basis 1 2013 Hillerød Frode B. Nielsen 28
Hillerød Byturnering Basis 2 2013 Hillerød Morten Kühn 28
Hillerød Byturnering Basis 3 2013 Hillerød Viggo Sørensen 28
Hillerød Byturnering Basis 4 2013 Hillerød Jan Pedersen 35
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2013 Hillerød Martin Percivaldi 28
K41 Efterårs EMT Gruppe 1 2013 Valby Niels Nørskov Laursen / Sandi Stojanovski 6 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 2 2013 Valby Rune Egede Andersen 9 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 3 2013 Valby Jesper Karup / Rasmus Agertoft Hansen / Magnus Gustafsson 5 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 4 2013 Valby Anton Mehmet Yildiz Marthedal 5 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 5 2013 Valby Ole Gjelstrup 7 af 25
Kandidatklassen 2013 Helsingør Jakob Aabling-Thomsen 97
Kort Påske 1 - Gruppe 1 2013 Helsingør Malik Lindholt 35
Kort Påske 1 - Gruppe 2 2013 Helsingør Bjarne Eiholt 30
Kort Påske 2-Gruppe 1 2013 Helsingør Jesper Schultz Pedersen / Patrick Nilsson 40
Kort Påske 2-Gruppe 2 2013 Helsingør Morten Renneberg 40
Københavnsmesterskabet 2013 København Jacob Abildlund Brorson 0
Køge 3+ EMT 2013 Køge Hans Dahl Pedersen 28
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2013 Øster Højst Vagn Lauritzen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2013 Øster Højst Nis H. Madsen 25
Nordisk Senior Mesterskab 2013 Allinge Jens Kristiansen 144
NSU Open Mesterklassen 2013 Hillerød Mikkel Strange / Kåre Hove Kristensen 35
Odensemesterskabet IM-gruppen 2013 Odense Jens Ove Fries Nielsen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2013 Odense Thorbjørn Bromann 15
Odensemesterskabet Mester 2 2013 Odense Iver Poulsen / Rasmus Thøgersen 15
Præstø og Venner mod Talenter 2013 Præstø Præstø og Venner 20
Sondex Cup IM 1 2013 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud 15
Sondex Cup IM 2 2013 Kolding Jasmin Bejtovic 15
Sondex Cup Mester 1 2013 Kolding Lars Hansen 15
Sønderjysk EMT 1. klasse 2013 Haderslev Hansjørgen Clausen 21 af 28
Sønderjysk EMT 2. klasse 2013 Haderslev Lars H. Jørgensen 25 af 42
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2013 Haderslev Søren Brautsch 19 af 28
Taastrup Quick Weekend XVIII B1 2013 Taastrup Arne Møller / Roland Johansson 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B2 2013 Taastrup Sven Johansson 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B3 2013 Taastrup Simon Stibolt Jensen 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B4 2013 Taastrup Mark Kirkebække 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B5 2013 Taastrup Jan Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B6 2013 Taastrup Johan Hallbeck 15
Taastrup Quick Weekend XVIII M1 2013 Taastrup David Lundberg 15
Veteranklassen 2013 Helsingør Erik Jarlnæs 35
Xtracon Grandmaster 2013 Køge Yuri Solodovnichenko 353
Øbro Nytår 2013 København Jonny Hector 70 af 242

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger