Nikolaj Mikkelsen

TurneringStedVinderPartier
Danmarksmesterskabet 2016 Svendborg Mads Andersen 45
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Brønshøj Lang Weekend 2015 København Nikolaj Mikkelsen 161
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
Sondex Cup GM/IM 2015 Kolding Jakob Vang Glud 15
Copenhagen Chess Challenge 2014 Ballerup Jens Ove Fries Nielsen 299
Copenhagen GM 2014 Brønshøj Rasmus Svane 45
Kandidatklassen 2014 Skørping Kassa Korley 84
Sondex Cup IM 1 2014 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud / Nikolaj Mikkelsen 15
35. Copenhagen Open 2013 Helsingør Parimarjan Negi 1513
Copenhagen Chess Challenge 2013 Ballerup Jonny Hector 360 af 361
Sondex Cup IM 1 2013 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud 15
Brønshøj Lang Weekend 2012 Brønshøj Nikolaj Mikkelsen 154
BSF Cup GM 2012 Brønshøj Mads Andersen 45
BSF GM 2012 Brønshøj Nikolaj Mikkelsen 45
Kandidatklassen 2012 Helsingør Dara Akdag 91
Skovbo GM 2012 Borup Henrik Danielsen 309
Copenhagen Chess Challenge 2011 Ballerup Andreas Skytte Hagen 346 af 349
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
Fynsmesterskabet 2011 Odense Hans Tikkanen 239
Øbro 75 års Jubilæumsturnering 2011 København Nikolaj Mikkelsen 63 af 153
BSF 75 år Jubilæum 2010 Brønshøj Jonny Hector 162
Copenhagen Chess Challenge 2010 Ballerup Stellan Brynell 298 af 301
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
OL 2010 Khanty-Mansiysk Ukraine 44
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Copenhagen Chess Challenge 2009 Ballerup Daniel Semcesen/Stellan Brynell 335 af 337
Copenhagen Chess Challenge 2008 Ballerup Allan Stig Rasmussen 170
Scandinavian Open 2008 Valby Nikolaj Mikkelsen / Lars Schandorff / Stellan Brynell / Henrik Danielsen 77
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
Copenhagen Chess Challenge 2007 Ballerup Simon Bekker-Jensen/Mikhail Ivanov 117
K41 Forårs EMT Mester 1 2007 Valby Roland Greger 28
Vesterhavsturneringen 2007 Esbjerg Karsten Rasmussen 550
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
K41 Åbent Mesterskab 2006-07 2006 Valby Flovin Tor Næs 198
Kandidatklassen 2006 Aalborg Søren Brautsch 126
Øbro´s 70 års Jubilæumsturnering 2006 København Emil Hermansson 162
2. Samba Cup B-gruppen 2005 Skanderborg Emil Hermansson 45
Copenhagen Chess Challenge 2005 Tåstrup Nick de Firmian 90
Kandidatklassen 2005 Køge Thorbjørn Bromann 63
Botvinnik EMT Gruppe 1 2004 Skovlunde Nikolaj Mikkelsen / Morten Møller Hansen 28
Kandidatklassen 2004 Køge Christian Kyndel Pedersen / Kasper Wilken Damm 63 af 64
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 2003 Esbjerg Sergey Kasparov / Adam Hunt 45
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Birkerød Weekend EMT XII Mester 1 2002 Birkerød Kasper Wilken Damm 15
NM Juniorlandshold 2002 Viby Sverige 60
Odysseus efterår Gruppe 3 2001 Søborg Poul Steen Nielsen / Klaus Bjerre Hansen 13 af 15
Odysseus Forår Gruppe 2 2001 Søborg Simon Reusch 12 af 15
Skovlunde Pinse EMT Basis 4 2000 Skovlunde Jens Thrane 25

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger