Divisionsturneringen 2022

Vinder:
Sted:
Spillet: 29/10-2022 - 26/3-2023

Download pgn - 120 partier

Divisionsturneringen: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962

Turneringen er i gang - spilles i perioden 29. okt. 2022 - 26. marts 2023
Turneringstabel: https://holdskak.skak.dk/TeamTour/Table?teamTourGroupId=381&teamTourId=79 

Foromtale på skak.dk før 1ste runde: https://nyheder.skak.dk/2022/10/28/skakligaen-starter-med-dobbeltrunde/ 

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

1234567890PoMP
1Hillerod*      17½6
2Skanderborg *5   6  16½6
3Koge 3*     154
4AarhusSkolerne  *    6144
5Bronshoj   *  5 124
6Nordkalotten    *  11½4
7Obro2    *  92
8BMS   3 *  100
9SK1968     * 0
10Nordre   2   *70

123PoMP
1Hillerod 6½944½  6½717½6
2Skanderborg7 5395½ 16½6
3Koge65½ 2 6½5154
4AarhusSkolerne84½  3½1 610144
5Bronshoj105½  5831½ 124
6Nordkalotten 2½394½  4½811½4
7Obro 22 5½1011½ 92
8BMS 3½4563½ 100
9SK196811½  3½6 2½20
10Nordre 2½572½ 470

Hillerod123Po
Sune Berg Hansen25251½½2
Lars Schandorff24761½1
Martin Percivaldi24001113
Nikolaj Borge23881012
Isak Storme24241113
Jens Ostergaard22531113
Tim Jaksland21000½½1
Jan Nordenbaek Pedersen2132½0½1
 17½

 

Skanderborg123Po
Rasmus Svane26151½ 
Jonas Buhl Bjerre26121113
Mads Andersen26041½½2
Filip Boe Olsen24331½1
Frederik Svane256611 2
Jakob Leon Pajeken2458  11
Nicolai Vesterbaek Pedersen2367½½12
Nicolai Kvist Brondt2248½½01
Klaus Berg22780½1
Kai S Munk1937  00
 6516½

 

Koge123Po
Arturs Neiksans25941½ 
Jesper Sondergaard Thybo249810½
Eduardas Rozentalis25001½1
Boris Chatalbashev2488½01
Axel Smith24020½½1
Bjorn Ahlander2406½½12
Brian Jorgensen2262  11
Henrik Dahl Pedersen2233½½12
Paulius Meskenas20381½½2
 315

 

AarhusSkolerne123Po
Bjorn Moller Ochsner2504½½12
Uffe Vinter Schou23820½ ½
Rasmus Skytte23541012
Jan Sorensen2370½1½2
Mads Boe2302  ½½
Hilmir Freyr Heimisson2293½0½1
Martin Baekgaard22960011
Finn Pedersen22661½½2
Erik Sobjerg22521113
 614

 

Bronshoj123Po
Tiger Hillarp Persson25111½½2
Renier Castellanos Rodriguez2474½1 
Aref Vasli23741102
Jacob Aagaard245501 1
Carsten Hoi2344½00½
Thorbjorn Bromann237411½
Kim Pilgaard23791½ 
Nikolaj Palm2308½00½
Niels Norskov Laursen2166  00
Oksana Kryger2107  00
Soren Mikkel Andersen2110  ½½
 512

 

Nordkalotten123Po
Jonny Hector24540112
Christian Jepson24010000
Stellan Brynell23830112
Jacob Sylvan2310½½½
Esben Kjems Hove23051102
Kristen Schmidt2273½½12
Kaare Hove Kristensen2267½0½1
Esben Ejsing21160  0
Peter Jakobsen2175 ½½1
 11½

 

Obro123Po
Viktor Haarmark Nielsen238401½
Ruben Domingo Nunez23830101
Stefan Christensen22930½0½
Casper Dahl Rasmussen22890½0½
Soren Bech Hansen22750½ ½
Karsten Larsen2241½10
Carsten Simonsen2234½½01
Brian Jorgen Jorgensen21501 ½
Ellen Kakulidis2021 ½ ½
Niels Skou2119  ½½
 29

 

BMS123Po
Nikolaj Mikkelsen2475½½ 1
Martin Haubro23981001
Casper Yukun Liu23170011
Tobias Valentin Rostgaard2323½00½
Nicolai Kistrup2274½½½
Mikkel Manosri Jacobsen22671113
Jacob Abildlund Brorsen22010000
Michael E Vesterli2184  ½½
Kristian Seegert22110  0
Sigfred Haubro2215 1 1
Dara Sevkan Akdag2172  ½½
 310

 

SK1968123Po
Martin Matthiesen23280000
Rasmus Thogersen2323 1 1
Jens Albert Ramsdal231800½½
Pelle Rodkjaer Bank2291  00
Arne Matthiesen23140½ ½
Magnus Lindfeldt2261  00
Lars Hansen22590000
Poul Rewitz21720½ ½
Jesper Morch Lauridsen2221  11
Gunnar Pedersen22210101
Thomas K Christensen21871  1
Martin Krejci2058½½ 1
Soren Holst Nielsen2163  11
 

 

Nordre123Po
Tom Petri Petersen23000000
Johnni Veng2214½00½
Jorn Sloth22961½½2
Jan Schleicher Christensen21670½½1
Thomas Klitgaard Andersen21370½½1
Jens Abildlund2183½00½
Nina Hoiberg21440½½1
Peer Ole Pedersen2085½½ 1
Per Holst2075  00
 27

 

Runde 1

HillerodSK1968
Sune Berg Hansen10Martin Matthiesen
Lars Schandorff10Jens Albert Ramsdal
Martin Percivaldi10Arne Matthiesen
Nikolaj Borge10Lars Hansen
Isak Storme10Poul Rewitz
Jens Ostergaard10Gunnar Pedersen
Tim Jaksland01Thomas K Christensen
Jan Nordenbaek Pedersen½½Martin Krejci
 
BMSAarhusSkolerne
Nikolaj Mikkelsen½½Bjorn Moller Ochsner
Martin Haubro10Uffe Vinter Schou
Casper Yukun Liu01Rasmus Skytte
Tobias Valentin Rostgaard½½Jan Sorensen
Nicolai Kistrup½½Hilmir Freyr Heimisson
Mikkel Manosri Jacobsen10Martin Baekgaard
Jacob Abildlund Brorsen01Finn Pedersen
Kristian Seegert01Erik Sobjerg
 
NordreBronshoj
Tom Petri Petersen01Tiger Hillarp Persson
Johnni Veng½½Renier Castellanos Rodriguez
Jorn Sloth10Jacob Aagaard
Jan Schleicher Christensen01Aref Vasli
Thomas Klitgaard Andersen01Kim Pilgaard
Jens Abildlund½½Carsten Hoi
Nina Hoiberg01Thorbjorn Bromann
Peer Ole Pedersen½½Nikolaj Palm
 
NordkalottenKoge
Jonny Hector01Arturs Neiksans
Christian Jepson01Jesper Sondergaard Thybo
Stellan Brynell01Eduardas Rozentalis
Jacob Sylvan½½Boris Chatalbashev
Esben Kjems Hove10Axel Smith
Kristen Schmidt½½Bjorn Ahlander
Kaare Hove Kristensen½½Henrik Dahl Pedersen
Esben Ejsing01Paulius Meskenas
 
Obro26Skanderborg
Viktor Haarmark Nielsen01Rasmus Svane
Ruben Domingo Nunez01Jonas Buhl Bjerre
Stefan Christensen01Mads Andersen
Casper Dahl Rasmussen01Frederik Svane
Soren Bech Hansen01Filip Boe Olsen
Karsten Larsen½½Nicolai Vesterbaek Pedersen
Carsten Simonsen½½Nicolai Kvist Brondt
Brian Jorgen Jorgensen10Klaus Berg
 

Runde 2

AarhusSkolerneHillerod
Bjorn Moller Ochsner½½Sune Berg Hansen
Uffe Vinter Schou½½Lars Schandorff
Rasmus Skytte01Martin Percivaldi
Jan Sorensen10Nikolaj Borge
Hilmir Freyr Heimisson01Isak Storme
Martin Baekgaard01Jens Ostergaard
Finn Pedersen½½Tim Jaksland
Erik Sobjerg10Jan Nordenbaek Pedersen
 
Bronshoj53BMS
Tiger Hillarp Persson½½Nikolaj Mikkelsen
Renier Castellanos Rodriguez10Martin Haubro
Jacob Aagaard10Casper Yukun Liu
Aref Vasli10Tobias Valentin Rostgaard
Kim Pilgaard½½Nicolai Kistrup
Carsten Hoi01Mikkel Manosri Jacobsen
Thorbjorn Bromann10Jacob Abildlund Brorsen
Nikolaj Palm01Sigfred Haubro
 
SK1968Nordkalotten
Martin Matthiesen01Jonny Hector
Rasmus Thogersen10Christian Jepson
Jens Albert Ramsdal01Stellan Brynell
Arne Matthiesen½½Jacob Sylvan
Lars Hansen01Esben Kjems Hove
Poul Rewitz½½Kristen Schmidt
Gunnar Pedersen10Kaare Hove Kristensen
Martin Krejci½½Peter Jakobsen
 
ObroNordre
Viktor Haarmark Nielsen10Tom Petri Petersen
Ruben Domingo Nunez10Johnni Veng
Stefan Christensen½½Jorn Sloth
Casper Dahl Rasmussen½½Jan Schleicher Christensen
Soren Bech Hansen½½Thomas Klitgaard Andersen
Karsten Larsen10Jens Abildlund
Carsten Simonsen½½Nina Hoiberg
Ellen Kakulidis½½Peer Ole Pedersen
 
Skanderborg53Koge
Rasmus Svane½½Arturs Neiksans
Jonas Buhl Bjerre10Jesper Sondergaard Thybo
Mads Andersen½½Eduardas Rozentalis
Frederik Svane10Boris Chatalbashev
Filip Boe Olsen½½Axel Smith
Nicolai Vesterbaek Pedersen½½Bjorn Ahlander
Nicolai Kvist Brondt½½Henrik Dahl Pedersen
Klaus Berg½½Paulius Meskenas
 

Runde 3

HillerodObro
Sune Berg Hansen½½Viktor Haarmark Nielsen
Lars Schandorff10Ruben Domingo Nunez
Martin Percivaldi10Stefan Christensen
Nikolaj Borge10Casper Dahl Rasmussen
Isak Storme10Karsten Larsen
Jens Ostergaard10Carsten Simonsen
Tim Jaksland½½Brian Jorgen Jorgensen
Jan Nordenbaek Pedersen½½Niels Skou
 
KogeBronshoj
Jesper Sondergaard Thybo½½Tiger Hillarp Persson
Eduardas Rozentalis10Aref Vasli
Boris Chatalbashev10Carsten Hoi
Axel Smith½½Thorbjorn Bromann
Bjorn Ahlander10Nikolaj Palm
Brian Jorgensen10Niels Norskov Laursen
Henrik Dahl Pedersen10Oksana Kryger
Paulius Meskenas½½Soren Mikkel Andersen
 
NordkalottenBMS
Jonny Hector10Martin Haubro
Christian Jepson01Casper Yukun Liu
Stellan Brynell10Tobias Valentin Rostgaard
Jacob Sylvan½½Nicolai Kistrup
Esben Kjems Hove01Mikkel Manosri Jacobsen
Kristen Schmidt10Jacob Abildlund Brorsen
Kaare Hove Kristensen½½Michael E Vesterli
Peter Jakobsen½½Dara Sevkan Akdag
 
SK1968Skanderborg
Martin Matthiesen01Jonas Buhl Bjerre
Jens Albert Ramsdal½½Mads Andersen
Pelle Rodkjaer Bank01Filip Boe Olsen
Magnus Lindfeldt01Jakob Leon Pajeken
Lars Hansen01Nicolai Vesterbaek Pedersen
Jesper Morch Lauridsen10Nicolai Kvist Brondt
Gunnar Pedersen01Klaus Berg
Soren Holst Nielsen10Kai S Munk
 
AarhusSkolerne62Nordre
Bjorn Moller Ochsner10Tom Petri Petersen
Rasmus Skytte10Johnni Veng
Jan Sorensen½½Jorn Sloth
Mads Boe½½Jan Schleicher Christensen
Hilmir Freyr Heimisson½½Thomas Klitgaard Andersen
Martin Baekgaard10Jens Abildlund
Finn Pedersen½½Nina Hoiberg
Erik Sobjerg10Per Holst
 

 

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger