Divisionsturneringen 1997

Vinder: Gistrup
Sted:

Download pgn - 224 partier

Divisionsturneringen: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1996

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

12345678PoMP
1Gistrup*655538½14
2Skolerne2*53631½10
3Nykobing Falster33*4731½9
4Espergaerde*5731½8
5Sydostfyn3543*4308
6Aarhus3*56254
7K4143*21½1
8Frederiksberg2112*14½2

1234567PoMP
1Gistrup 5675½  6½8 5523 5½438½14
2Skolerne58 4½766½  2144½  5331½10
3Nykobing Falster 78 4564½ 44½  5½7 31231½9
4Espergaerde74½  5½65 3½38 3½212½ 31½8
5Sydostfyn 523 341 4½67 6½8308
6Aarhus142½  3½3 1½253½ 8 57254
7K41 3½4 2½123½  2½832½  45621½1
8Frederiksberg3 2211½ 75½  14 2651½ 14½2

Gistrup1234567Po
Peter Heine Nielsen011½½1116
Jacob Aagaard0½11½10½
John Rodgaard0½1½  ½½3
Leif Sogaard Kristensen0½½½½1½1
Jackie Andersen01½1½½10
Stefan Christensen0½011½115
Tommy Nielsen0   ½111
Bjarke Jensen01½1½10½
Lars Meyer00      0
Jan Nielsen0 1110  3
 556538½

 

Skolerne1234567Po
Erik Jelling00½0½0  1
Jan Sorensen0½1½100½
Thomas Ochsner0½½1101½
Allan Holst00011½1½4
Bo Jacobsen0   1  12
Finn Pedersen0½101½0½
Poul Rewitz0½11½0½1
Casper Dahl Rasmussen0½1½½0½03
Michael Tettinek0½1½ 1½1
Hans Henrik Grand0     1 1
 362531½

 

Nykobing Falster1234567Po
Lars Bo Hansen0101110½
Henrik Danielsen011½011½5
Erling Mortensen0 001   1
Mikkel Antonsen011½½1½½5
Andreas Bang0111½1  
Jens Hartung Nielsen01½½10½0
Nils Linde Olsen01  0½0½2
Gunnar West Hansen0001 1  2
Semir Nikontovic01½0½0002
Evgenia Peicheva Hansen0     011
Henning Nielsen0     101
 743331½

 

Espergaerde1234567Po
Nick E De Firmian0 1001  2
Nikolaj Borge01½11110
Tobias Christensen0½11010½4
Jacob Ost Hansen0½  ½½  
Steen Skovlund Larsen01½½½10½4
Tim Jaksland00½10110
Esben Ejsing011111½1
Lars Bo Olsen0½½½½½½03
Alex Marcos0     ½0½
Tanya Stewart00    0½½
Christine Jensen0 ½0    ½
 5731½

 

Sydostfyn1234567Po
Lars Schandorff0111½11½6
Klaus Berg0½00½1114
Steffen Pedersen0½10½½0½3
Jan Pedersen010½½½11
Lars Borbjerggaard0½000001
Ulrik Rath0½  ½1013
Vagn Jensen0½½0½0½½
Soren Ejdum0½1½0½½14
Jan Nordenbaek0 ½1    
 5433430

 

Aarhus1234567Po
Karsten Rasmussen0000½011
Erik Pedersen0½½½00½13
Daniel Vesterbaek Pedersen0½010½½1
Rasmus Skytte0½½½0½½½3
Carsten Buch00½001½13
Jacob Bjerre Jensen0½0½00102
Nicolai Lowenstein00½0½11½
Aage Olsen01  ½   
Michael Sorensen0 ½1 ½103
 36525

 

K411234567Po
Roland Greger000100001
Flemming Fuglsang0½0½00001
Steen Clausen0½000010
Karsten Larsen00½0½00½
Dennis Rej01½10110
Henrik Dalsgaard0 10½011
Eric Brondum00½½½½½½3
Michael Bjertrup0½      ½
Lars Petersen01  1   2
Kim Bo Petersen0 0   ½1
Silas Lund0  ½ 1  
 4321½

 

Frederiksberg1234567Po
Svend Hamann00½½100½
Sejer Holm000010  1
Dan Andersen00½½10½0
Brian Jorgen Jorgensen0000 ½½½
Allan Poulsen0   ½   ½
Per Henrik Dorff Jorgensen001½1   
Jan Ivan Andersen0   ½ ½01
Henrik Sorensen0100½0½02
Thomas Tange Jepsen000000  0
Francis Morini00   0000
Dimitri Bogdanov0     0½½
Leith Noval0 00    0
Paul Lubson0    ½00½
 121214½

 

Runde 1

Gistrup53Aarhus
Peter Heine Nielsen10Karsten Rasmussen
Jacob Aagaard½½Erik Pedersen
John Rodgaard½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Leif Sogaard Kristensen½½Rasmus Skytte
Jackie Andersen10Carsten Buch
Stefan Christensen½½Jacob Bjerre Jensen
Bjarke Jensen10Nicolai Lowenstein
Lars Meyer01Aage Olsen
 
Sydostfyn53Skolerne
Lars Schandorff10Erik Jelling
Klaus Berg½½Jan Sorensen
Steffen Pedersen½½Thomas Ochsner
Jan Pedersen10Allan Holst
Lars Borbjerggaard½½Finn Pedersen
Ulrik Rath½½Poul Rewitz
Vagn Jensen½½Casper Dahl Rasmussen
Soren Ejdum½½Michael Tettinek
 
K41Espergaerde
Roland Greger01Nikolaj Borge
Flemming Fuglsang½½Tobias Christensen
Steen Clausen½½Jacob Ost Hansen
Karsten Larsen01Steen Skovlund Larsen
Dennis Rej10Tim Jaksland
Eric Brondum01Esben Ejsing
Michael Bjertrup½½Lars Bo Olsen
Lars Petersen10Tanya Stewart
 
Nykobing Falster71Frederiksberg
Lars Bo Hansen10Svend Hamann
Henrik Danielsen10Sejer Holm
Mikkel Antonsen10Dan Andersen
Andreas Bang10Per Henrik Dorff Jorgensen
Jens Hartung Nielsen10Brian Jorgen Jorgensen
Gunnar West Hansen01Henrik Sorensen
Nils Linde Olsen10Thomas Tange Jepsen
Semir Nikontovic10Francis Morini
 

Runde 2

EspergaerdeAarhus
Nick E De Firmian10Karsten Rasmussen
Nikolaj Borge½½Erik Pedersen
Tobias Christensen10Daniel Vesterbaek Pedersen
Steen Skovlund Larsen½½Rasmus Skytte
Tim Jaksland½½Carsten Buch
Esben Ejsing10Jacob Bjerre Jensen
Lars Bo Olsen½½Nicolai Lowenstein
Christine Jensen½½Michael Sorensen
 
Frederiksberg26Skolerne
Svend Hamann½½Erik Jelling
Sejer Holm01Jan Sorensen
Dan Andersen½½Thomas Ochsner
Per Henrik Dorff Jorgensen10Allan Holst
Brian Jorgen Jorgensen01Finn Pedersen
Henrik Sorensen01Poul Rewitz
Thomas Tange Jepsen01Casper Dahl Rasmussen
Leith Noval01Michael Tettinek
 
K41Gistrup
Roland Greger01Peter Heine Nielsen
Flemming Fuglsang01Jacob Aagaard
Steen Clausen01John Rodgaard
Karsten Larsen½½Leif Sogaard Kristensen
Dennis Rej½½Jackie Andersen
Henrik Dalsgaard10Stefan Christensen
Eric Brondum½½Bjarke Jensen
Kim Bo Petersen01Jan Nielsen
 
Nykobing Falster44Sydostfyn
Lars Bo Hansen01Lars Schandorff
Henrik Danielsen10Klaus Berg
Erling Mortensen01Steffen Pedersen
Mikkel Antonsen10Jan Pedersen
Andreas Bang10Lars Borbjerggaard
Jens Hartung Nielsen½½Vagn Jensen
Gunnar West Hansen01Soren Ejdum
Semir Nikontovic½½Jan Nordenbaek
 

Runde 3

Sydostfyn35Espergaerde
Lars Schandorff10Nick E De Firmian
Klaus Berg01Nikolaj Borge
Steffen Pedersen01Tobias Christensen
Jan Pedersen½½Steen Skovlund Larsen
Lars Borbjerggaard01Tim Jaksland
Vagn Jensen01Esben Ejsing
Soren Ejdum½½Lars Bo Olsen
Jan Nordenbaek10Christine Jensen
 
GistrupFrederiksberg
Peter Heine Nielsen½½Svend Hamann
Jacob Aagaard10Sejer Holm
John Rodgaard½½Dan Andersen
Leif Sogaard Kristensen½½Per Henrik Dorff Jorgensen
Jackie Andersen10Brian Jorgen Jorgensen
Stefan Christensen10Henrik Sorensen
Bjarke Jensen10Thomas Tange Jepsen
Jan Nielsen10Leith Noval
 
SkolerneK41
Erik Jelling01Roland Greger
Jan Sorensen½½Flemming Fuglsang
Thomas Ochsner10Steen Clausen
Allan Holst10Karsten Larsen
Finn Pedersen01Dennis Rej
Poul Rewitz10Henrik Dalsgaard
Casper Dahl Rasmussen½½Eric Brondum
Michael Tettinek½½Silas Lund
 
AarhusNykobing Falster
Karsten Rasmussen01Lars Bo Hansen
Erik Pedersen½½Henrik Danielsen
Daniel Vesterbaek Pedersen10Erling Mortensen
Rasmus Skytte½½Mikkel Antonsen
Carsten Buch01Andreas Bang
Jacob Bjerre Jensen½½Jens Hartung Nielsen
Nicolai Lowenstein01Gunnar West Hansen
Michael Sorensen10Semir Nikontovic
 

Runde 4

EspergaerdeNykobing Falster
Nick E De Firmian01Lars Bo Hansen
Nikolaj Borge10Henrik Danielsen
Tobias Christensen01Erling Mortensen
Jacob Ost Hansen½½Mikkel Antonsen
Steen Skovlund Larsen½½Andreas Bang
Tim Jaksland01Jens Hartung Nielsen
Esben Ejsing10Nils Linde Olsen
Lars Bo Olsen½½Semir Nikontovic
 
K41Frederiksberg
Roland Greger01Svend Hamann
Flemming Fuglsang01Sejer Holm
Steen Clausen01Dan Andersen
Karsten Larsen½½Allan Poulsen
Dennis Rej01Per Henrik Dorff Jorgensen
Henrik Dalsgaard½½Jan Ivan Andersen
Eric Brondum½½Henrik Sorensen
Lars Petersen10Thomas Tange Jepsen
 
Gistrup53Sydostfyn
Peter Heine Nielsen½½Lars Schandorff
Jacob Aagaard½½Klaus Berg
Leif Sogaard Kristensen½½Steffen Pedersen
Jackie Andersen½½Jan Pedersen
Stefan Christensen10Lars Borbjerggaard
Tommy Nielsen½½Ulrik Rath
Bjarke Jensen½½Vagn Jensen
Jan Nielsen10Soren Ejdum
 
AarhusSkolerne
Karsten Rasmussen½½Erik Jelling
Erik Pedersen01Jan Sorensen
Daniel Vesterbaek Pedersen01Thomas Ochsner
Rasmus Skytte01Allan Holst
Carsten Buch01Bo Jacobsen
Jacob Bjerre Jensen01Finn Pedersen
Nicolai Lowenstein½½Poul Rewitz
Aage Olsen½½Casper Dahl Rasmussen
 

Runde 5

Frederiksberg17Espergaerde
Svend Hamann01Nick E De Firmian
Sejer Holm01Nikolaj Borge
Dan Andersen01Tobias Christensen
Brian Jorgen Jorgensen½½Jacob Ost Hansen
Henrik Sorensen01Steen Skovlund Larsen
Thomas Tange Jepsen01Tim Jaksland
Francis Morini01Esben Ejsing
Paul Lubson½½Lars Bo Olsen
 
Skolerne26Gistrup
Erik Jelling01Peter Heine Nielsen
Jan Sorensen01Jacob Aagaard
Thomas Ochsner01Leif Sogaard Kristensen
Allan Holst½½Jackie Andersen
Finn Pedersen½½Stefan Christensen
Poul Rewitz01Tommy Nielsen
Casper Dahl Rasmussen01Bjarke Jensen
Michael Tettinek10Jan Nielsen
 
Nykobing FalsterK41
Lars Bo Hansen10Roland Greger
Henrik Danielsen10Flemming Fuglsang
Mikkel Antonsen10Steen Clausen
Andreas Bang10Karsten Larsen
Jens Hartung Nielsen01Dennis Rej
Gunnar West Hansen10Henrik Dalsgaard
Nils Linde Olsen½½Eric Brondum
Semir Nikontovic01Silas Lund
 
SydostfynAarhus
Lars Schandorff10Karsten Rasmussen
Klaus Berg10Erik Pedersen
Steffen Pedersen½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Jan Pedersen½½Rasmus Skytte
Lars Borbjerggaard01Carsten Buch
Ulrik Rath10Jacob Bjerre Jensen
Vagn Jensen01Nicolai Lowenstein
Soren Ejdum½½Michael Sorensen
 

Runde 6

EspergaerdeSkolerne
Nikolaj Borge10Jan Sorensen
Tobias Christensen01Thomas Ochsner
Steen Skovlund Larsen01Allan Holst
Tim Jaksland10Finn Pedersen
Esben Ejsing½½Poul Rewitz
Lars Bo Olsen½½Casper Dahl Rasmussen
Alex Marcos½½Michael Tettinek
Tanya Stewart01Hans Henrik Grand
 
Frederiksberg26Aarhus
Svend Hamann01Karsten Rasmussen
Dan Andersen½½Erik Pedersen
Brian Jorgen Jorgensen½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Jan Ivan Andersen½½Rasmus Skytte
Henrik Sorensen½½Carsten Buch
Francis Morini01Jacob Bjerre Jensen
Dimitri Bogdanov01Nicolai Lowenstein
Paul Lubson01Michael Sorensen
 
Nykobing Falster35Gistrup
Lars Bo Hansen01Peter Heine Nielsen
Henrik Danielsen10Jacob Aagaard
Mikkel Antonsen½½John Rodgaard
Jens Hartung Nielsen½½Leif Sogaard Kristensen
Nils Linde Olsen01Jackie Andersen
Semir Nikontovic01Stefan Christensen
Evgenia Peicheva Hansen01Tommy Nielsen
Henning Nielsen10Bjarke Jensen
 
K4144Sydostfyn
Roland Greger01Lars Schandorff
Flemming Fuglsang01Klaus Berg
Steen Clausen10Steffen Pedersen
Karsten Larsen01Jan Pedersen
Dennis Rej10Lars Borbjerggaard
Henrik Dalsgaard10Ulrik Rath
Eric Brondum½½Vagn Jensen
Kim Bo Petersen½½Soren Ejdum
 

Runde 7

GistrupEspergaerde
Peter Heine Nielsen10Nikolaj Borge
Jacob Aagaard½½Tobias Christensen
John Rodgaard½½Steen Skovlund Larsen
Leif Sogaard Kristensen10Tim Jaksland
Jackie Andersen01Esben Ejsing
Stefan Christensen10Lars Bo Olsen
Tommy Nielsen10Alex Marcos
Bjarke Jensen½½Tanya Stewart
 
SydostfynFrederiksberg
Lars Schandorff½½Svend Hamann
Klaus Berg10Dan Andersen
Steffen Pedersen½½Brian Jorgen Jorgensen
Jan Pedersen10Jan Ivan Andersen
Lars Borbjerggaard10Henrik Sorensen
Ulrik Rath10Francis Morini
Vagn Jensen½½Dimitri Bogdanov
Soren Ejdum10Paul Lubson
 
Aarhus53K41
Karsten Rasmussen10Roland Greger
Erik Pedersen10Flemming Fuglsang
Daniel Vesterbaek Pedersen10Steen Clausen
Rasmus Skytte½½Karsten Larsen
Carsten Buch10Dennis Rej
Jacob Bjerre Jensen01Henrik Dalsgaard
Nicolai Lowenstein½½Eric Brondum
Michael Sorensen01Kim Bo Petersen
 
Skolerne53Nykobing Falster
Jan Sorensen½½Lars Bo Hansen
Thomas Ochsner½½Henrik Danielsen
Allan Holst½½Mikkel Antonsen
Bo Jacobsen10Jens Hartung Nielsen
Finn Pedersen½½Nils Linde Olsen
Poul Rewitz10Semir Nikontovic
Casper Dahl Rasmussen01Evgenia Peicheva Hansen
Michael Tettinek10Henning Nielsen
 

 

Vis alle spillere

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Bent Larsen
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi
Jonas Bjerre
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger