Divisionsturneringen 1998

Vinder: Nykøbing Falster
Sted:

Download pgn - 224 partier

Divisionsturneringen 1998-1999: Divisionsturneringen omkamp

Divisionsturneringen: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1997 1996

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

12345678PoMP
1Nykobing Falster*6664114
2Gistrup*545529½9
3Sydostfyn3*286
4Aarhus2*427½9
5Skolerne244*55268
6Nordre*4324½3
7Bronshoj2334*24½3
8Espergaerde335*234

1234567PoMP
1Nykobing Falster 6½8 645 6734½ 65½  6½24114
2Gistrup57 53 3½4 5½6 5811½ 29½9
3Sydostfyn 2½7 4½6284½  3½143½  6½5286
4Aarhus 2½61 5½824½ 5 4½374½ 27½9
5Skolerne 428 2164½  44 5731½ 268
6Nordre45½ 33½  47 3½522½  2½1824½3
7Bronshoj35½  3261 3½85 3½424½3
8Espergaerde11½  3542½  3½374½ 2 56234

Nykobing Falster1234567Po
Lars Bo Hansen01111½½½
Henrik Danielsen011010½1
Erling Mortensen0½0111½ 4
Mikkel Antonsen01  11115
Andreas Bang01½½0½1½4
Jens Hartung Nielsen001½½½½14
Semir Nikontovic011111117
Nils Linde Olsen01    ½½2
Evgenia Peicheva Hansen0 ½1½  13
Henning Nielsen0 11    2
Ib Linde Olsen0    0  0
 66641

 

Gistrup1234567Po
Peter Heine Nielsen01½½11  4
Patrik Lyrberg0 11 1½½4
John Rodgaard0½½½    
Jackie Andersen0 ½1 010
Lars Veno Jakobsen0010½1½03
Stefan Christensen00½10½1½
Carsten Hellegaard00011½½03
Tommy Nielsen0½  01  
Bjarke Jensen01101½00
Lars August Meyer01  0 1½
Jan Nielsen0   0 ½0½
 455529½

 

Sydostfyn1234567Po
Lars Schandorff001½½½1½4
Steffen Pedersen0 1001½1
Jan Pedersen0½0½00113
Lars Borbjerggaard0½½010013
Ulrik Rath01½1½½½15
Jan Nordenbaek0000½½001
Vagn Jensen0½1010½14
Soren Ejdum00½ 1 0 
Viggo Bove Quist00 1 1 13
 328

 

Aarhus1234567Po
Karsten Rasmussen0 01 ½0 
Erik Pedersen0½010½½½3
Heini Olsen0010½10½3
Daniel Vesterbaek Pedersen0½½11½1½5
Rasmus Skytte0½0000½½
John Arni Nilssen0½0½101½
Nicolai Lowenstein00½10½½½3
Jacob Bjerre Jensen0001111½
Michael Sorensen0½  1  1
 2427½

 

Skolerne1234567Po
Jan Sorensen0000½½1½
Thomas Ochsner0½010½103
Poul Rewitz01½0½0½0
Finn Pedersen011½1½004
Bo Jacobsen011 11½0
Casper Dahl Rasmussen0½1½01½1
Michael Tettinek00½01½½0
Martin Baekgaard0010½010
Anders Hagen0  0    0
 4524526

 

Nordre1234567Po
Klaus Berg0½0½½0½½
Jens Kjeldsen010½10½03
Nicolai Vesterbaek Pedersen0½10½1½½4
Mads Boe0½½0000½
Morten Johansen0½½½0½002
Nina Hoiberg01111½½½
Karl Pedersen010½0000
Jan Christensen0½½1½½½1
 4324½

 

Bronshoj1234567Po
Carsten Hoi01½ 000½2
Bjorn Brinck Claussen0½0½010½
Nikolaj Palm0½½½00½½
Kaare Vissing Andersen00½1001½3
Steen Petersen010111½ 
Steen Pedersen0      ½½
Peter Brondt Pedersen0½½½½0½½3
Klaus Yssing01100 ½½3
Asger Paaske010½½½  
Carsten Petersen0  0    0
Roger Thomsen0    1001
 342324½

 

Espergaerde1234567Po
Nick E De Firmian0   ½ ½½
Nikolaj Borge001011014
Tobias Christensen001010½½3
Henrik EL Kher0½½1010½
Jacob Ost Hansen00 0½1½13
Tim Jaksland010101014
Esben Ejsing00  ½01½2
Lars Norgaard000  ½  ½
Niels Leth Svendsen0  ½    ½
Anders Roemer0 00 0  0
Kasper Smith Jensen0 ½0    ½
Christian Pedersen00      0
Svend Erik Lolle0 0     0
Christine Jensen0   0 ½0½
 33523

 

Runde 1

AarhusNordre
Erik Pedersen½½Klaus Berg
Heini Olsen01Jens Kjeldsen
Daniel Vesterbaek Pedersen½½Nicolai Vesterbaek Pedersen
Rasmus Skytte½½Mads Boe
John Arni Nilssen½½Morten Johansen
Nicolai Lowenstein01Nina Hoiberg
Jacob Bjerre Jensen01Karl Pedersen
Michael Sorensen½½Jan Christensen
 
Nykobing FalsterEspergaerde
Lars Bo Hansen10Nikolaj Borge
Henrik Danielsen10Tobias Christensen
Erling Mortensen½½Henrik EL Kher
Mikkel Antonsen10Jacob Ost Hansen
Andreas Bang10Esben Ejsing
Jens Hartung Nielsen01Tim Jaksland
Semir Nikontovic10Lars Norgaard
Nils Linde Olsen10Christian Pedersen
 
SydostfynBronshoj
Lars Schandorff01Carsten Hoi
Jan Pedersen½½Bjorn Brinck Claussen
Lars Borbjerggaard½½Nikolaj Palm
Ulrik Rath10Kaare Vissing Andersen
Jan Nordenbaek01Steen Petersen
Vagn Jensen½½Peter Brondt Pedersen
Soren Ejdum01Klaus Yssing
Viggo Bove Quist01Asger Paaske
 
Skolerne44Gistrup
Jan Sorensen01Peter Heine Nielsen
Thomas Ochsner½½John Rodgaard
Poul Rewitz10Lars Veno Jakobsen
Finn Pedersen10Stefan Christensen
Bo Jacobsen10Carsten Hellegaard
Casper Dahl Rasmussen½½Tommy Nielsen
Michael Tettinek01Bjarke Jensen
Martin Baekgaard01Lars August Meyer
 

Runde 2

SydostfynNordre
Lars Schandorff10Klaus Berg
Steffen Pedersen10Jens Kjeldsen
Jan Pedersen01Nicolai Vesterbaek Pedersen
Lars Borbjerggaard½½Mads Boe
Ulrik Rath½½Morten Johansen
Jan Nordenbaek01Nina Hoiberg
Vagn Jensen10Karl Pedersen
Soren Ejdum½½Jan Christensen
 
Nykobing Falster62Aarhus
Lars Bo Hansen10Karsten Rasmussen
Henrik Danielsen10Erik Pedersen
Erling Mortensen01Heini Olsen
Andreas Bang½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Jens Hartung Nielsen10Rasmus Skytte
Semir Nikontovic10John Arni Nilssen
Evgenia Peicheva Hansen½½Nicolai Lowenstein
Henning Nielsen10Jacob Bjerre Jensen
 
Bronshoj35Gistrup
Carsten Hoi½½Peter Heine Nielsen
Bjorn Brinck Claussen01Patrik Lyrberg
Nikolaj Palm½½John Rodgaard
Kaare Vissing Andersen½½Jackie Andersen
Steen Petersen01Lars Veno Jakobsen
Peter Brondt Pedersen½½Stefan Christensen
Klaus Yssing10Carsten Hellegaard
Asger Paaske01Bjarke Jensen
 
Espergaerde35Skolerne
Nikolaj Borge10Jan Sorensen
Tobias Christensen10Thomas Ochsner
Henrik EL Kher½½Poul Rewitz
Tim Jaksland01Finn Pedersen
Lars Norgaard01Bo Jacobsen
Anders Roemer01Casper Dahl Rasmussen
Kasper Smith Jensen½½Michael Tettinek
Svend Erik Lolle01Martin Baekgaard
 

Runde 3

AarhusEspergaerde
Karsten Rasmussen10Nikolaj Borge
Erik Pedersen10Tobias Christensen
Heini Olsen01Henrik EL Kher
Daniel Vesterbaek Pedersen10Jacob Ost Hansen
Rasmus Skytte01Tim Jaksland
John Arni Nilssen½½Niels Leth Svendsen
Nicolai Lowenstein10Anders Roemer
Jacob Bjerre Jensen10Kasper Smith Jensen
 
Nordre44Bronshoj
Klaus Berg½½Bjorn Brinck Claussen
Jens Kjeldsen½½Nikolaj Palm
Nicolai Vesterbaek Pedersen01Kaare Vissing Andersen
Mads Boe01Steen Petersen
Morten Johansen½½Peter Brondt Pedersen
Nina Hoiberg10Klaus Yssing
Karl Pedersen½½Asger Paaske
Jan Christensen10Carsten Petersen
 
Gistrup53Sydostfyn
Peter Heine Nielsen½½Lars Schandorff
Patrik Lyrberg10Steffen Pedersen
John Rodgaard½½Jan Pedersen
Jackie Andersen10Lars Borbjerggaard
Lars Veno Jakobsen01Ulrik Rath
Stefan Christensen10Jan Nordenbaek
Carsten Hellegaard10Vagn Jensen
Bjarke Jensen01Viggo Bove Quist
 
Skolerne26Nykobing Falster
Jan Sorensen01Lars Bo Hansen
Thomas Ochsner10Henrik Danielsen
Poul Rewitz01Erling Mortensen
Finn Pedersen½½Andreas Bang
Casper Dahl Rasmussen½½Jens Hartung Nielsen
Michael Tettinek01Semir Nikontovic
Martin Baekgaard01Evgenia Peicheva Hansen
Anders Hagen01Henning Nielsen
 

Runde 4

Nykobing Falster62Bronshoj
Lars Bo Hansen10Carsten Hoi
Henrik Danielsen10Bjorn Brinck Claussen
Erling Mortensen10Nikolaj Palm
Mikkel Antonsen10Kaare Vissing Andersen
Andreas Bang01Steen Petersen
Jens Hartung Nielsen½½Peter Brondt Pedersen
Semir Nikontovic10Klaus Yssing
Evgenia Peicheva Hansen½½Asger Paaske
 
NordreSkolerne
Klaus Berg½½Jan Sorensen
Jens Kjeldsen10Thomas Ochsner
Nicolai Vesterbaek Pedersen½½Poul Rewitz
Mads Boe01Finn Pedersen
Morten Johansen01Bo Jacobsen
Nina Hoiberg10Casper Dahl Rasmussen
Karl Pedersen01Michael Tettinek
Jan Christensen½½Martin Baekgaard
 
EspergaerdeSydostfyn
Nick E De Firmian½½Lars Schandorff
Nikolaj Borge10Steffen Pedersen
Tobias Christensen10Jan Pedersen
Henrik EL Kher01Lars Borbjerggaard
Jacob Ost Hansen½½Ulrik Rath
Esben Ejsing½½Jan Nordenbaek
Tim Jaksland01Vagn Jensen
Christine Jensen01Soren Ejdum
 
GistrupAarhus
Peter Heine Nielsen10Erik Pedersen
Lars Veno Jakobsen½½Heini Olsen
Stefan Christensen01Daniel Vesterbaek Pedersen
Carsten Hellegaard10Rasmus Skytte
Tommy Nielsen01John Arni Nilssen
Bjarke Jensen10Nicolai Lowenstein
Lars August Meyer01Jacob Bjerre Jensen
Jan Nielsen01Michael Sorensen
 

Runde 5

SydostfynNykobing Falster
Lars Schandorff½½Lars Bo Hansen
Steffen Pedersen10Henrik Danielsen
Jan Pedersen01Erling Mortensen
Lars Borbjerggaard01Mikkel Antonsen
Ulrik Rath½½Andreas Bang
Jan Nordenbaek½½Jens Hartung Nielsen
Vagn Jensen01Semir Nikontovic
Viggo Bove Quist10Ib Linde Olsen
 
Skolerne44Aarhus
Jan Sorensen½½Karsten Rasmussen
Thomas Ochsner½½Erik Pedersen
Poul Rewitz01Heini Olsen
Finn Pedersen½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Bo Jacobsen10Rasmus Skytte
Casper Dahl Rasmussen10John Arni Nilssen
Michael Tettinek½½Nicolai Lowenstein
Martin Baekgaard01Jacob Bjerre Jensen
 
BronshojEspergaerde
Carsten Hoi01Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen10Tobias Christensen
Nikolaj Palm01Henrik EL Kher
Kaare Vissing Andersen01Jacob Ost Hansen
Steen Petersen10Esben Ejsing
Peter Brondt Pedersen01Tim Jaksland
Asger Paaske½½Lars Norgaard
Roger Thomsen10Anders Roemer
 
GistrupNordre
Peter Heine Nielsen10Klaus Berg
Patrik Lyrberg10Jens Kjeldsen
Jackie Andersen01Nicolai Vesterbaek Pedersen
Lars Veno Jakobsen10Mads Boe
Stefan Christensen½½Morten Johansen
Carsten Hellegaard½½Nina Hoiberg
Tommy Nielsen10Karl Pedersen
Bjarke Jensen½½Jan Christensen
 

Runde 6

Skolerne53Bronshoj
Jan Sorensen10Carsten Hoi
Thomas Ochsner10Bjorn Brinck Claussen
Poul Rewitz½½Nikolaj Palm
Finn Pedersen01Kaare Vissing Andersen
Bo Jacobsen½½Steen Petersen
Casper Dahl Rasmussen½½Peter Brondt Pedersen
Michael Tettinek½½Klaus Yssing
Martin Baekgaard10Roger Thomsen
 
NordreNykobing Falster
Klaus Berg½½Lars Bo Hansen
Jens Kjeldsen½½Henrik Danielsen
Nicolai Vesterbaek Pedersen½½Erling Mortensen
Mads Boe01Mikkel Antonsen
Morten Johansen01Andreas Bang
Nina Hoiberg½½Jens Hartung Nielsen
Karl Pedersen01Semir Nikontovic
Jan Christensen½½Nils Linde Olsen
 
Gistrup53Espergaerde
Patrik Lyrberg½½Nick E De Firmian
Jackie Andersen10Nikolaj Borge
Lars Veno Jakobsen½½Tobias Christensen
Stefan Christensen10Henrik EL Kher
Carsten Hellegaard½½Jacob Ost Hansen
Bjarke Jensen01Esben Ejsing
Lars August Meyer10Tim Jaksland
Jan Nielsen½½Christine Jensen
 
AarhusSydostfyn
Karsten Rasmussen01Lars Schandorff
Erik Pedersen½½Steffen Pedersen
Heini Olsen01Jan Pedersen
Daniel Vesterbaek Pedersen10Lars Borbjerggaard
Rasmus Skytte½½Ulrik Rath
John Arni Nilssen10Jan Nordenbaek
Nicolai Lowenstein½½Vagn Jensen
Jacob Bjerre Jensen10Soren Ejdum
 

Runde 7

BronshojAarhus
Carsten Hoi½½Erik Pedersen
Bjorn Brinck Claussen½½Heini Olsen
Nikolaj Palm½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Kaare Vissing Andersen½½Rasmus Skytte
Steen Pedersen½½John Arni Nilssen
Peter Brondt Pedersen½½Nicolai Lowenstein
Klaus Yssing½½Jacob Bjerre Jensen
Roger Thomsen01Michael Sorensen
 
Espergaerde53Nordre
Nick E De Firmian½½Klaus Berg
Nikolaj Borge10Jens Kjeldsen
Tobias Christensen½½Nicolai Vesterbaek Pedersen
Henrik EL Kher½½Mads Boe
Jacob Ost Hansen10Morten Johansen
Esben Ejsing½½Nina Hoiberg
Tim Jaksland10Karl Pedersen
Christine Jensen01Jan Christensen
 
Nykobing FalsterGistrup
Lars Bo Hansen½½Patrik Lyrberg
Henrik Danielsen10Jackie Andersen
Mikkel Antonsen10Lars Veno Jakobsen
Andreas Bang½½Stefan Christensen
Jens Hartung Nielsen10Carsten Hellegaard
Semir Nikontovic10Bjarke Jensen
Nils Linde Olsen½½Lars August Meyer
Evgenia Peicheva Hansen10Jan Nielsen
 
SydostfynSkolerne
Lars Schandorff½½Jan Sorensen
Steffen Pedersen10Thomas Ochsner
Jan Pedersen10Poul Rewitz
Lars Borbjerggaard10Finn Pedersen
Ulrik Rath10Bo Jacobsen
Jan Nordenbaek01Casper Dahl Rasmussen
Vagn Jensen10Michael Tettinek
Viggo Bove Quist10Martin Baekgaard
 

 

Mangler
Nikolaj Borge-Lars Bo Hansen 0-1, runde 1
Henrik EL Kher-Lars Borbjerggaard 0-1, runde 4

Vis alle spillere

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Bent Larsen
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi
Jonas Bjerre
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger