Divisionsturneringen 2002

Vinder: Helsinge
Sted:

Download pgn - 213 af 224 partier

Divisionsturneringen: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2001 2000 1999 1998 1997 1996

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

12345678PoMP
1Helsinge*667638½12
2Skolerne*655838½12
3Aarhus22*445627½8
4Bronshoj234*53426½6
5SK 196833*4526½5
6K411454*25½8
7Nordre2343*4222
8Sydkysten024*193

1234567PoMP
1Helsinge 64 67385½  76 3½524½ 38½12
2Skolerne 638 54 5½7565½  3½138½12
3Aarhus26 21 4½5 578 4427½8
4Bronshoj1 5526 5½8 47326½6
5SK 196874 4633½  3214½  3½826½5
6K41 4½8 435 541 2½274½ 25½8
7Nordre 351 4822½ 34 3½6222
8Sydkysten63½  027 2½142½  2354½ 193

Helsinge1234567Po
Peter Heine Nielsen2620½  11½14
Emanuel Berg011½    
Lars Schandorff2546   ½½1½
Steffen Pedersen2443½½0½½1½
Jesper Hall0   ½   ½
Klaus Berg24271½1½10½
Tomas Hutters23921½1½1½1
Niels Jorgen Fries Nielsen2379½½111½½5
Simon Bekker Jensen2348½11 100
David Bekker Jensen2338111110½
Jesper Morch Lauridsen0 1½    
 666738½

 

Skolerne1234567Po
Davor Palo2489 11 ½00
Karsten Rasmussen2386½1½½½1½
Jan Sorensen2405½1½½01½4
Henrik El Kher2390½1½½11½5
Jens Kjeldsen24351101½00
Mads Boe2372½1½½11½5
Uffe Vinter Schou2351111½½116
Thomas Ochsner23551 11 ½½4
Finn Pedersen011 11  4
 685538½

 

Aarhus1234567Po
Rasmus Skytte2402½½½01½14
Jan Pedersen2407½½11½1½5
Daniel V Pedersen2344½   101
Jackie Andersen2274   1½ 0
Peter Husted21910001½½½
Jacob Bjerre Jensen2169½½00 1½
Jan Rode Pedersen216001010103
Vagn Jensen2158000½½1½
Aage Olsen2102 ½0  1 
Torill Hagesaether001     1
Klaus Christensen0  ½    ½
Elena Steffensen0   01  1
 24256427½

 

Bronshoj1234567Po
Tiger Hillarp Persson0½1  1  
Kim Pilgaard2432 10 1002
Carsten Hoi241201½½½1½4
Thorbjorn Bromann2366½½½½1003
Bjorn Brinck Claussen23590½½0½11
Nikolai Skousen2265   0 ½½1
Jacob Carstensen2256001½ ½½
Nikolaj Palm2252½½½½½11
Kenneth Varberg2265½ 0½½0½2
Steen Petersen00½0    ½
Morten Lund Ligaard0   ½½  1
 25334426½

 

SK 19681234567Po
Allan Holst2369½0½1½½03
Jan Magnus Lindfeldt224600½0½012
Martin Matthiesen228510001002
Pelle Rodkjaer Bank22790½0001½2
Arne Matthiesen22861½01½½0
Lars Hansen221711100½1
Erik Sobjerg22511½1½½10
Ole Alkaersig0½      ½
Thomas Christensen2221 ½11011
 534326½

 

K411234567Po
Henrik Danielsen2504½   011
Jacob Aagaard2371½½½½½01
Roland Greger2359½½½½½00
Silas Lund232911110015
Kresten Schmidt2335   1 102
Jens Hartung Nielsen22241½1½00½
Flemming Fuglsang0½  ½0  1
Brian Jorgensen2255001½0½½
Morten Lonborg0 10    1
Eric Brondum2212½  ½00½
Peter Roder0 ½0    ½
Niels Norskov0 00    0
 445125½

 

Nordre1234567Po
BYE0 0     0
Christian Kyndel Pedersen2279½ 0½0102
Poul Erik Nielsen22191½½½½003
Nina Hoiberg22480½½½011
Jan Christensen22141½10½003
Tom Petri Petersen21460½0½½½13
Karl Pedersen230500½½1½½3
Per Holst2155001  0½
Niels Danstrup2130½0½0½1½3
Michael Poulsen0   0   0
Frode Soby0    0  0
 3243422

 

Sydkysten1234567Po
Erling Mortensen0½01 0  
Jacob Ost Hansen2425½  00 1
Steen Skovlund Larsen2318½0½½½½0
Esben Ejsing231100½½0012
Peter Larsen2277½00½½1½3
Mikkel Strange2252001½½½1
Hans Dahl Pedersen2211½0½½½002
Henrik Dahl Pedersen22421000½01
Stefan Steffensen2045     0 0
Torben Teimer0 0½    ½
Jes West Knudsen0   0   0
Peter Ove Krogh2018     000
 04219

 

Runde 1

Helsinge62Bronshoj
Peter Heine Nielsen½½Tiger Hillarp Persson
Emanuel Berg10Carsten Hoi
Steffen Pedersen½½Thorbjorn Bromann
Klaus Berg10Bjorn Brinck Claussen
Tomas Hutters10Jacob Carstensen
Niels Jorgen Fries Nielsen½½Nikolaj Palm
Simon Bekker Jensen½½Kenneth Varberg
David Bekker Jensen10Steen Petersen
 
K41Sydkysten
Henrik Danielsen½½Erling Mortensen
Jacob Aagaard½½Jacob Ost Hansen
Roland Greger½½Steen Skovlund Larsen
Silas Lund10Esben Ejsing
Flemming Fuglsang½½Peter Larsen
Jens Hartung Nielsen10Mikkel Strange
Eric Brondum½½Hans Dahl Pedersen
Brian Jorgensen01Henrik Dahl Pedersen
 
Nordre35SK 1968
Christian Kyndel Pedersen½½Allan Holst
Poul Erik Nielsen10Jan Magnus Lindfeldt
Nina Hoiberg01Martin Matthiesen
Jan Christensen10Pelle Rodkjaer Bank
Tom Petri Petersen01Arne Matthiesen
Karl Pedersen01Lars Hansen
Per Holst01Erik Sobjerg
Niels Danstrup½½Ole Alkaersig
 

Runde 2

Sydkysten08Skolerne
Erling Mortensen01Davor Palo
Steen Skovlund Larsen01Karsten Rasmussen
Esben Ejsing01Jan Sorensen
Peter Larsen01Henrik El Kher
Mikkel Strange01Jens Kjeldsen
Hans Dahl Pedersen01Mads Boe
Henrik Dahl Pedersen01Uffe Vinter Schou
Torben Teimer01Finn Pedersen
 
Helsinge62Nordre
Emanuel Berg10BYE
Steffen Pedersen½½Poul Erik Nielsen
Klaus Berg½½Nina Hoiberg
Tomas Hutters½½Jan Christensen
Niels Jorgen Fries Nielsen½½Tom Petri Petersen
Simon Bekker Jensen10Karl Pedersen
David Bekker Jensen10Per Holst
Jesper Morch Lauridsen10Niels Danstrup
 
K4144Aarhus
Jacob Aagaard½½Rasmus Skytte
Roland Greger½½Jan Pedersen
Silas Lund10Peter Husted
Jens Hartung Nielsen½½Jacob Bjerre Jensen
Brian Jorgensen01Jan Rode Pedersen
Morten Lonborg10Vagn Jensen
Peter Roder½½Aage Olsen
Niels Norskov01Torill Hagesaether
 
Bronshoj53SK 1968
Tiger Hillarp Persson10Allan Holst
Kim Pilgaard10Jan Magnus Lindfeldt
Carsten Hoi10Martin Matthiesen
Thorbjorn Bromann½½Pelle Rodkjaer Bank
Bjorn Brinck Claussen½½Arne Matthiesen
Jacob Carstensen01Lars Hansen
Nikolaj Palm½½Erik Sobjerg
Steen Petersen½½Thomas Christensen
 

Runde 3

Skolerne53Bronshoj
Davor Palo10Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen½½Carsten Hoi
Jan Sorensen½½Thorbjorn Bromann
Henrik El Kher½½Bjorn Brinck Claussen
Jens Kjeldsen01Jacob Carstensen
Mads Boe½½Nikolaj Palm
Uffe Vinter Schou10Kenneth Varberg
Thomas Ochsner10Steen Petersen
 
Aarhus26Helsinge
Rasmus Skytte½½Emanuel Berg
Jan Pedersen10Steffen Pedersen
Peter Husted01Klaus Berg
Jacob Bjerre Jensen01Tomas Hutters
Jan Rode Pedersen01Niels Jorgen Fries Nielsen
Vagn Jensen01Simon Bekker Jensen
Aage Olsen01David Bekker Jensen
Klaus Christensen½½Jesper Morch Lauridsen
 
Nordre44Sydkysten
Christian Kyndel Pedersen01Erling Mortensen
Poul Erik Nielsen½½Steen Skovlund Larsen
Nina Hoiberg½½Esben Ejsing
Jan Christensen10Peter Larsen
Tom Petri Petersen01Mikkel Strange
Karl Pedersen½½Hans Dahl Pedersen
Per Holst10Henrik Dahl Pedersen
Niels Danstrup½½Torben Teimer
 
SK 196844K41
Allan Holst½½Jacob Aagaard
Jan Magnus Lindfeldt½½Roland Greger
Martin Matthiesen01Silas Lund
Pelle Rodkjaer Bank01Jens Hartung Nielsen
Arne Matthiesen01Brian Jorgensen
Lars Hansen10Morten Lonborg
Erik Sobjerg10Peter Roder
Thomas Christensen10Niels Norskov
 

Runde 4

K4153Bronshoj
Jacob Aagaard½½Carsten Hoi
Roland Greger½½Thorbjorn Bromann
Silas Lund10Bjorn Brinck Claussen
Kresten Schmidt10Nikolai Skousen
Flemming Fuglsang½½Jacob Carstensen
Jens Hartung Nielsen½½Nikolaj Palm
Eric Brondum½½Kenneth Varberg
Brian Jorgensen½½Morten Lund Ligaard
 
SydkystenHelsinge
Jacob Ost Hansen01Peter Heine Nielsen
Steen Skovlund Larsen½½Lars Schandorff
Esben Ejsing½½Jesper Hall
Peter Larsen½½Steffen Pedersen
Mikkel Strange½½Klaus Berg
Hans Dahl Pedersen½½Tomas Hutters
Henrik Dahl Pedersen01Niels Jorgen Fries Nielsen
Jes West Knudsen01David Bekker Jensen
 
AarhusSK 1968
Rasmus Skytte01Allan Holst
Jan Pedersen10Jan Magnus Lindfeldt
Jackie Andersen10Martin Matthiesen
Peter Husted10Pelle Rodkjaer Bank
Jacob Bjerre Jensen01Arne Matthiesen
Jan Rode Pedersen10Lars Hansen
Vagn Jensen½½Erik Sobjerg
Elena Steffensen01Thomas Christensen
 
SkolerneNordre
Karsten Rasmussen½½Christian Kyndel Pedersen
Jan Sorensen½½Poul Erik Nielsen
Henrik El Kher½½Nina Hoiberg
Jens Kjeldsen10Jan Christensen
Mads Boe½½Tom Petri Petersen
Uffe Vinter Schou½½Karl Pedersen
Thomas Ochsner10Niels Danstrup
Finn Pedersen10Michael Poulsen
 

Runde 5

BronshojSydkysten
Tiger Hillarp Persson10Erling Mortensen
Kim Pilgaard10Jacob Ost Hansen
Carsten Hoi½½Steen Skovlund Larsen
Thorbjorn Bromann10Esben Ejsing
Bjorn Brinck Claussen½½Peter Larsen
Nikolaj Palm½½Mikkel Strange
Kenneth Varberg½½Hans Dahl Pedersen
Morten Lund Ligaard½½Henrik Dahl Pedersen
 
Aarhus53Nordre
Rasmus Skytte10Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen½½Poul Erik Nielsen
Daniel V Pedersen10Nina Hoiberg
Jackie Andersen½½Jan Christensen
Peter Husted½½Tom Petri Petersen
Jan Rode Pedersen01Karl Pedersen
Vagn Jensen½½Niels Danstrup
Elena Steffensen10Frode Soby
 
SK 196835Skolerne
Allan Holst½½Davor Palo
Jan Magnus Lindfeldt½½Karsten Rasmussen
Martin Matthiesen10Jan Sorensen
Pelle Rodkjaer Bank01Henrik El Kher
Arne Matthiesen½½Jens Kjeldsen
Lars Hansen01Mads Boe
Erik Sobjerg½½Uffe Vinter Schou
Thomas Christensen01Finn Pedersen
 
Helsinge71K41
Peter Heine Nielsen10Henrik Danielsen
Lars Schandorff½½Jacob Aagaard
Steffen Pedersen½½Roland Greger
Klaus Berg10Silas Lund
Tomas Hutters10Flemming Fuglsang
Niels Jorgen Fries Nielsen10Jens Hartung Nielsen
Simon Bekker Jensen10Eric Brondum
David Bekker Jensen10Brian Jorgensen
 

Runde 6

Bronshoj44Nordre
Kim Pilgaard01Christian Kyndel Pedersen
Carsten Hoi10Poul Erik Nielsen
Thorbjorn Bromann01Nina Hoiberg
Bjorn Brinck Claussen10Jan Christensen
Nikolai Skousen½½Tom Petri Petersen
Jacob Carstensen½½Karl Pedersen
Nikolaj Palm10Per Holst
Kenneth Varberg01Niels Danstrup
 
HelsingeSK 1968
Peter Heine Nielsen½½Allan Holst
Lars Schandorff10Jan Magnus Lindfeldt
Steffen Pedersen10Martin Matthiesen
Klaus Berg01Pelle Rodkjaer Bank
Tomas Hutters½½Arne Matthiesen
Niels Jorgen Fries Nielsen½½Lars Hansen
Simon Bekker Jensen01Erik Sobjerg
David Bekker Jensen01Thomas Christensen
 
K41Skolerne
Henrik Danielsen10Davor Palo
Jacob Aagaard01Karsten Rasmussen
Roland Greger01Jan Sorensen
Silas Lund01Henrik El Kher
Kresten Schmidt10Jens Kjeldsen
Jens Hartung Nielsen01Mads Boe
Eric Brondum01Uffe Vinter Schou
Brian Jorgensen½½Thomas Ochsner
 
Sydkysten26Aarhus
Steen Skovlund Larsen½½Rasmus Skytte
Esben Ejsing01Jan Pedersen
Peter Larsen10Daniel V Pedersen
Mikkel Strange½½Peter Husted
Hans Dahl Pedersen01Jacob Bjerre Jensen
Henrik Dahl Pedersen01Jan Rode Pedersen
Stefan Steffensen01Vagn Jensen
Peter Ove Krogh01Aage Olsen
 

Runde 7

NordreK41
Christian Kyndel Pedersen01Henrik Danielsen
Poul Erik Nielsen01Jacob Aagaard
Nina Hoiberg10Roland Greger
Jan Christensen01Silas Lund
Tom Petri Petersen10Kresten Schmidt
Karl Pedersen½½Jens Hartung Nielsen
Per Holst½½Eric Brondum
Niels Danstrup½½Brian Jorgensen
 
SK 1968Sydkysten
Allan Holst01Jacob Ost Hansen
Jan Magnus Lindfeldt10Steen Skovlund Larsen
Martin Matthiesen01Esben Ejsing
Pelle Rodkjaer Bank½½Peter Larsen
Arne Matthiesen01Mikkel Strange
Lars Hansen10Hans Dahl Pedersen
Erik Sobjerg01Henrik Dahl Pedersen
Thomas Christensen10Peter Ove Krogh
 
SkolerneHelsinge
Davor Palo01Peter Heine Nielsen
Karsten Rasmussen½½Lars Schandorff
Jan Sorensen½½Steffen Pedersen
Henrik El Kher½½Klaus Berg
Jens Kjeldsen01Tomas Hutters
Mads Boe½½Niels Jorgen Fries Nielsen
Uffe Vinter Schou10Simon Bekker Jensen
Thomas Ochsner½½David Bekker Jensen
 
Aarhus44Bronshoj
Rasmus Skytte10Kim Pilgaard
Jan Pedersen½½Carsten Hoi
Daniel V Pedersen10Thorbjorn Bromann
Jackie Andersen01Bjorn Brinck Claussen
Peter Husted½½Nikolai Skousen
Jacob Bjerre Jensen½½Jacob Carstensen
Jan Rode Pedersen01Nikolaj Palm
Vagn Jensen½½Kenneth Varberg
 

 

Mangler
Esben Ejsing-Nina Hoiberg ½-½, runde 3
Jan Christensen-Peter Larsen 1-0, runde 3
Allan Holst-Christian Kyndel Pedersen ½-½, runde 1
Poul Erik Nielsen-Jan Magnus Lindfeldt 1-0, runde 1
Martin Matthiesen-Nina Hoiberg 1-0, runde 1
Jan Christensen-Pelle Rodkjaer Bank 1-0, runde 1
Arne Matthiesen-Tom Petri Petersen 1-0, runde 1
Karl Pedersen-Lars Hansen 0-1, runde 1
Erik Sobjerg-Per Holst 1-0, runde 1
Niels Danstrup-Ole Alkaersig ½-½, runde 1
Christian Kyndel Pedersen-Rasmus Skytte 0-1, runde 5

Vis alle spillere

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Bent Larsen
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi
Jonas Bjerre
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger