Divisionsturneringen 1996

Vinder: Espergærde
Sted:

Download pgn - 224 partier

Divisionsturneringen: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

12345678PoMP
1Espergaerde*5483511
2Skolerne*245532½11
3K41*53110
4Aarhus6*45307
5Sydostfyn343*66307
6SK19344*626½7
7Bronshoj432*201
8Nordre03322*192

1234567PoMP
1Espergaerde 4½3 5523½ 65½ 7 8844½ 3511
2Skolerne 457 4½1 24866½  5½332½11
3K4113½  5½484½  4½7 5½6 5522½ 3110
4Aarhus 5832½  46253½ 75½  3½1307
5Sydostfyn21 67 68 4½43 3½6307
6SK1934 5½7 684 2½132½  1½254½ 26½7
7Bronshoj62½  32533½  41 2½482½ 201
8Nordre46 3½35 321 5½7192

Espergaerde1234567Po
Nikolaj Borge01½1½0115
Bjarke Sahl0½1½111½
Tobias Christensen0110½111
Tomas Hutters00½11½1½
Tim Jaksland0½½11½10
Steen Skovlund Larsen01½0½01½
Esben Ejsing00½01½114
Lars Bo Olsen0½½00½10
 54835

 

Skolerne1234567Po
Erik Jelling00½ 0½½1
Jan Sorensen0½1001½½
Uffe V Nielsen0½1½10½0
Thomas Ochsner0½½1½½115
Poul Rewitz001000113
Allan Holst010001114
Finn Pedersen011101116
Bo Jacobsen0½01½1104
Casper Dahl Rasmussen0  1    1
 452532½

 

K411234567Po
Henrik Danielsen00  11002
Bjorn Brinck Claussen0½½1½1½½
Roland Greger0010½011
Flemming Fuglsang011½11½05
Eric Brondum0½010100
Dennis Rej0011½½104
Henrik Dalsgaard011½½0104
Michael Bjertrup0 ½0    ½
Kim Bo Petersen0½½½½1115
 531

 

Aarhus1234567Po
Karsten Rasmussen0   1 102
Jan Pedersen01½01 1½4
Lars Borbjerggaard0100 ½10
Nicolai Vesterbaek Pedersen01  001½
Daniel Vesterbaek Pedersen010½½½11
Vagn Jensen0011110½
Jacob Bjerre Jensen000011½0
Rasmus Skytte0½011 01
Niels Josephsen0 ½½½0  
Peter Husted0½½1 ½  
Michael Sorensen0    0  0
 54630

 

Sydostfyn1234567Po
Lars Schandorff01½11½1½
Steffen Pedersen0½011 ½03
Jens Kjeldsen0½00010½2
Klaus Berg0½½1½½½1
Viggo Bove Quist00½1½00½
Ulrik Rath01½½1 1½
Jan Nordenbaek00½½10002
Soren Ejdum0½½1110½
Lars Wilton0    ½  ½
Thomas Jepsen0    1  1
 4366330

 

SK19341234567Po
Lars Bo Hansen01½1 0½½
Erling Mortensen0111½0½15
Andreas Bang0½1½01½½4
Gunnar West Hansen0110½000
Semir Nikontovic0101000½
Nils Linde Olsen0½½00½0½2
Jens Hartung Nielsen0½1½½101
Evgenia Peicheva Hansen0010000½
Henning Nielsen0   1   1
 6426½

 

Bronshoj1234567Po
Carsten Hoi00½00101
Nikolaj Palm0000½001
Simon Bekker Jensen0½01½00½
Henrik Bolding Pedersen00½00½001
Kaare Vissing Andersen000½1½002
David Bekker Jensen0½10½1104
Peter Brondt Pedersen0½0½½½½0
Steen Petersen0110½½104
 32420

 

Nordre1234567Po
Mads Boe00½00½001
Morten Johansen000100001
Nina Hoiberg000½110½3
Poul Erik Nielsen0000½½012
Karl Pedersen011001014
Jan Christensen01½½½001
Jens Abildlund0½010001
Per Holst0½0½00012
 3223019

 

Runde 1

EspergaerdeK41
Nikolaj Borge10Henrik Danielsen
Bjarke Sahl½½Bjorn Brinck Claussen
Tobias Christensen10Roland Greger
Tomas Hutters01Flemming Fuglsang
Tim Jaksland½½Eric Brondum
Steen Skovlund Larsen10Dennis Rej
Esben Ejsing01Henrik Dalsgaard
Lars Bo Olsen½½Kim Bo Petersen
 
Aarhus53Nordre
Jan Pedersen10Mads Boe
Lars Borbjerggaard10Morten Johansen
Nicolai Vesterbaek Pedersen10Nina Hoiberg
Daniel Vesterbaek Pedersen10Poul Erik Nielsen
Vagn Jensen01Karl Pedersen
Jacob Bjerre Jensen01Jan Christensen
Rasmus Skytte½½Jens Abildlund
Peter Husted½½Per Holst
 
SK1934Bronshoj
Lars Bo Hansen10Carsten Hoi
Erling Mortensen10Nikolaj Palm
Andreas Bang½½Simon Bekker Jensen
Gunnar West Hansen10Henrik Bolding Pedersen
Semir Nikontovic10Kaare Vissing Andersen
Nils Linde Olsen½½David Bekker Jensen
Jens Hartung Nielsen½½Peter Brondt Pedersen
Evgenia Peicheva Hansen01Steen Petersen
 
Skolerne44Sydostfyn
Erik Jelling01Lars Schandorff
Jan Sorensen½½Steffen Pedersen
Uffe V Nielsen½½Jens Kjeldsen
Thomas Ochsner½½Klaus Berg
Poul Rewitz01Ulrik Rath
Allan Holst10Viggo Bove Quist
Finn Pedersen10Jan Nordenbaek
Bo Jacobsen½½Soren Ejdum
 

Runde 2

SK193462Nordre
Lars Bo Hansen½½Mads Boe
Erling Mortensen10Morten Johansen
Andreas Bang10Nina Hoiberg
Gunnar West Hansen10Poul Erik Nielsen
Semir Nikontovic01Karl Pedersen
Nils Linde Olsen½½Jan Christensen
Jens Hartung Nielsen10Jens Abildlund
Evgenia Peicheva Hansen10Per Holst
 
K41Aarhus
Bjorn Brinck Claussen½½Jan Pedersen
Roland Greger10Lars Borbjerggaard
Flemming Fuglsang10Daniel Vesterbaek Pedersen
Eric Brondum01Vagn Jensen
Dennis Rej10Jacob Bjerre Jensen
Henrik Dalsgaard10Rasmus Skytte
Michael Bjertrup½½Niels Josephsen
Kim Bo Petersen½½Peter Husted
 
Espergaerde53Sydostfyn
Nikolaj Borge½½Lars Schandorff
Bjarke Sahl10Steffen Pedersen
Tobias Christensen10Jens Kjeldsen
Tomas Hutters½½Klaus Berg
Tim Jaksland½½Ulrik Rath
Steen Skovlund Larsen½½Viggo Bove Quist
Esben Ejsing½½Jan Nordenbaek
Lars Bo Olsen½½Soren Ejdum
 
Bronshoj35Skolerne
Carsten Hoi½½Erik Jelling
Nikolaj Palm01Jan Sorensen
Simon Bekker Jensen01Uffe V Nielsen
Henrik Bolding Pedersen½½Thomas Ochsner
Kaare Vissing Andersen01Poul Rewitz
David Bekker Jensen10Allan Holst
Peter Brondt Pedersen01Finn Pedersen
Steen Petersen10Bo Jacobsen
 

Runde 3

Aarhus44SK1934
Jan Pedersen01Lars Bo Hansen
Lars Borbjerggaard01Erling Mortensen
Daniel Vesterbaek Pedersen½½Andreas Bang
Vagn Jensen10Gunnar West Hansen
Jacob Bjerre Jensen01Semir Nikontovic
Rasmus Skytte10Nils Linde Olsen
Niels Josephsen½½Jens Hartung Nielsen
Peter Husted10Evgenia Peicheva Hansen
 
NordreK41
Mads Boe01Bjorn Brinck Claussen
Morten Johansen10Roland Greger
Nina Hoiberg½½Flemming Fuglsang
Poul Erik Nielsen01Eric Brondum
Karl Pedersen01Dennis Rej
Jan Christensen½½Henrik Dalsgaard
Jens Abildlund10Michael Bjertrup
Per Holst½½Kim Bo Petersen
 
Sydostfyn62Bronshoj
Lars Schandorff10Carsten Hoi
Steffen Pedersen10Nikolaj Palm
Jens Kjeldsen01Simon Bekker Jensen
Klaus Berg10Henrik Bolding Pedersen
Ulrik Rath½½Kaare Vissing Andersen
Viggo Bove Quist10David Bekker Jensen
Jan Nordenbaek½½Peter Brondt Pedersen
Soren Ejdum10Steen Petersen
 
SkolerneEspergaerde
Jan Sorensen01Nikolaj Borge
Uffe V Nielsen½½Bjarke Sahl
Thomas Ochsner10Tobias Christensen
Poul Rewitz01Tomas Hutters
Allan Holst01Tim Jaksland
Finn Pedersen10Steen Skovlund Larsen
Bo Jacobsen10Esben Ejsing
Casper Dahl Rasmussen10Lars Bo Olsen
 

Runde 4

Skolerne26Aarhus
Erik Jelling01Karsten Rasmussen
Jan Sorensen01Jan Pedersen
Uffe V Nielsen10Nicolai Vesterbaek Pedersen
Thomas Ochsner½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Poul Rewitz01Vagn Jensen
Allan Holst01Jacob Bjerre Jensen
Finn Pedersen01Rasmus Skytte
Bo Jacobsen½½Niels Josephsen
 
Sydostfyn62Nordre
Lars Schandorff10Mads Boe
Steffen Pedersen10Morten Johansen
Jens Kjeldsen01Nina Hoiberg
Klaus Berg½½Poul Erik Nielsen
Ulrik Rath10Karl Pedersen
Viggo Bove Quist½½Jan Christensen
Jan Nordenbaek10Jens Abildlund
Soren Ejdum10Per Holst
 
SK1934Espergaerde
Erling Mortensen½½Nikolaj Borge
Andreas Bang01Bjarke Sahl
Gunnar West Hansen½½Tobias Christensen
Semir Nikontovic01Tomas Hutters
Nils Linde Olsen01Tim Jaksland
Jens Hartung Nielsen½½Steen Skovlund Larsen
Evgenia Peicheva Hansen01Esben Ejsing
Henning Nielsen10Lars Bo Olsen
 
K41Bronshoj
Henrik Danielsen10Carsten Hoi
Bjorn Brinck Claussen½½Nikolaj Palm
Roland Greger½½Simon Bekker Jensen
Flemming Fuglsang10Henrik Bolding Pedersen
Eric Brondum01Kaare Vissing Andersen
Dennis Rej½½David Bekker Jensen
Henrik Dalsgaard½½Peter Brondt Pedersen
Kim Bo Petersen½½Steen Petersen
 

Runde 5

K41SK1934
Henrik Danielsen10Lars Bo Hansen
Bjorn Brinck Claussen10Erling Mortensen
Roland Greger01Andreas Bang
Flemming Fuglsang10Gunnar West Hansen
Eric Brondum10Semir Nikontovic
Dennis Rej½½Nils Linde Olsen
Henrik Dalsgaard01Jens Hartung Nielsen
Kim Bo Petersen10Evgenia Peicheva Hansen
 
Bronshoj44Espergaerde
Carsten Hoi10Nikolaj Borge
Nikolaj Palm01Bjarke Sahl
Simon Bekker Jensen01Tobias Christensen
Henrik Bolding Pedersen½½Tomas Hutters
Kaare Vissing Andersen½½Tim Jaksland
David Bekker Jensen10Steen Skovlund Larsen
Peter Brondt Pedersen½½Esben Ejsing
Steen Petersen½½Lars Bo Olsen
 
SydostfynAarhus
Lars Schandorff½½Lars Borbjerggaard
Jens Kjeldsen10Nicolai Vesterbaek Pedersen
Klaus Berg½½Daniel Vesterbaek Pedersen
Viggo Bove Quist01Vagn Jensen
Jan Nordenbaek01Jacob Bjerre Jensen
Soren Ejdum10Niels Josephsen
Lars Wilton½½Peter Husted
Thomas Jepsen10Michael Sorensen
 
Nordre35Skolerne
Mads Boe½½Erik Jelling
Morten Johansen01Jan Sorensen
Nina Hoiberg10Uffe V Nielsen
Poul Erik Nielsen½½Thomas Ochsner
Karl Pedersen10Poul Rewitz
Jan Christensen01Allan Holst
Jens Abildlund01Finn Pedersen
Per Holst01Bo Jacobsen
 

Runde 6

BronshojAarhus
Carsten Hoi01Karsten Rasmussen
Nikolaj Palm01Jan Pedersen
Simon Bekker Jensen01Lars Borbjerggaard
Henrik Bolding Pedersen01Nicolai Vesterbaek Pedersen
Kaare Vissing Andersen01Daniel Vesterbaek Pedersen
David Bekker Jensen10Vagn Jensen
Peter Brondt Pedersen½½Jacob Bjerre Jensen
Steen Petersen10Rasmus Skytte
 
Espergaerde80Nordre
Nikolaj Borge10Mads Boe
Bjarke Sahl10Morten Johansen
Tobias Christensen10Nina Hoiberg
Tomas Hutters10Poul Erik Nielsen
Tim Jaksland10Karl Pedersen
Steen Skovlund Larsen10Jan Christensen
Esben Ejsing10Jens Abildlund
Lars Bo Olsen10Per Holst
 
K4153Sydostfyn
Henrik Danielsen01Lars Schandorff
Bjorn Brinck Claussen½½Steffen Pedersen
Roland Greger10Jens Kjeldsen
Flemming Fuglsang½½Klaus Berg
Eric Brondum01Ulrik Rath
Dennis Rej10Viggo Bove Quist
Henrik Dalsgaard10Jan Nordenbaek
Kim Bo Petersen10Soren Ejdum
 
SK1934Skolerne
Lars Bo Hansen½½Erik Jelling
Erling Mortensen½½Jan Sorensen
Andreas Bang½½Uffe V Nielsen
Gunnar West Hansen01Thomas Ochsner
Semir Nikontovic01Poul Rewitz
Nils Linde Olsen01Allan Holst
Jens Hartung Nielsen01Finn Pedersen
Evgenia Peicheva Hansen01Bo Jacobsen
 

Runde 7

NordreBronshoj
Mads Boe01Carsten Hoi
Morten Johansen01Nikolaj Palm
Nina Hoiberg½½Simon Bekker Jensen
Poul Erik Nielsen10Henrik Bolding Pedersen
Karl Pedersen10Kaare Vissing Andersen
Jan Christensen10David Bekker Jensen
Jens Abildlund10Peter Brondt Pedersen
Per Holst10Steen Petersen
 
SkolerneK41
Erik Jelling10Henrik Danielsen
Jan Sorensen½½Bjorn Brinck Claussen
Uffe V Nielsen01Roland Greger
Thomas Ochsner10Flemming Fuglsang
Poul Rewitz10Eric Brondum
Allan Holst10Dennis Rej
Finn Pedersen10Henrik Dalsgaard
Bo Jacobsen01Kim Bo Petersen
 
SydostfynSK1934
Lars Schandorff½½Lars Bo Hansen
Steffen Pedersen01Erling Mortensen
Jens Kjeldsen½½Andreas Bang
Klaus Berg10Gunnar West Hansen
Ulrik Rath½½Semir Nikontovic
Viggo Bove Quist½½Nils Linde Olsen
Jan Nordenbaek01Jens Hartung Nielsen
Soren Ejdum½½Evgenia Peicheva Hansen
 
AarhusEspergaerde
Karsten Rasmussen01Nikolaj Borge
Jan Pedersen½½Bjarke Sahl
Lars Borbjerggaard01Tobias Christensen
Nicolai Vesterbaek Pedersen½½Tomas Hutters
Daniel Vesterbaek Pedersen10Tim Jaksland
Vagn Jensen½½Steen Skovlund Larsen
Jacob Bjerre Jensen01Esben Ejsing
Rasmus Skytte10Lars Bo Olsen
 

 

Vis alle spillere

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Bent Larsen
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi
Jonas Bjerre
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger