Lars Schandorff

TurneringStedVinderPartier
38. Copenhagen Open 2016 Helsingør Mathias Bluebaum 1966
Danmarksmesterskabet 2016 Svendborg Mads Andersen 45
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
OL 2016 Baku USA 44
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
EM Hold 2015 Reykjavik Rusland 36
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
Danmarksmesterskabet 2014 Skørping Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
35. Copenhagen Open 2013 Helsingør Parimarjan Negi 1513
Danmarksmesterskabet 2013 Helsingør Davor Palo 45
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
34. Copenhagen Open 2012 Helsingør Ivan Cheparinov, Ivan Sokolov, Jonny Hector 1438
Danmarksmesterskabet 2012 Helsingør Sune Berg Hansen 45
OL 2012 Istanbul Armenien 44
33. Copenhagen Open 2011 Helsingør Igor Kurnosov 1538
Danmarksmesterskabet 2011 Odense Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
32. Copenhagen Open 2010 Helsingør Pavel Eljanov 1445
Danmarksmesterskabet 2010 Hillerød Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Xtracon GM 2010 Borup Yuri Droxdobskij, Normunds Miezis 347
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Danmarksmesterskabet 2009 Silkeborg Sune Berg Hansen 153
Divisionsturneringen 2009  Aarhus/Skolerne 360
EM Hold 2009 Novi Saad Azerbaijan 36
30. Copenhagen Open 2008 Helsingør Vladimir Malakhov, Sergei Tiviakov, Yuri Kuzubov,  1386
Danmarksmesterskabet 2008 Silkeborg Peter Heine Nielsen 90
OL 2008 Dresden Armenien 44
Roskilde 100 års Jubilæum 2008 Roskilde Nicolai Vesterbæk Pedersen 170 af 171
Scandinavian Open 2008 Valby Nikolaj Mikkelsen / Lars Schandorff / Stellan Brynell / Henrik Danielsen 77
Xtracon GM 2008 Borup Kaido Kulaots / Jon Ludvig Hammer 190
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
Danmarksmesterskabet 2007 Aalborg Sune Berg Hansen 108
Divisionsturneringen 2007  Helsinge 352 af 360
EM Hold 2007 Heraklion Rusland 36
Divisionsturneringen 2006  Helsinge 348 af 360
Fibertex Blindfold 2006 Aalborg Peter Heine Nielsen 12
OL 2006 Torino Armenien 52
27. Copenhagen Open 2005 Høje Taastrup Konstantiv Sakaev 1067
Danmarksmesterskabet 2005 Køge Sune Berg Hansen 36
Divisionsturneringen 2005  Helsinge 320
EM Hold 2005 Gøteborg Holland 36
Divisionsturneringen 2004  Helsinge 224
OL 2004 Calvia Ukraine 56
Vesterhavsturneringen 2004 Esbjerg Nikola Sedlak 522
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
Danmarksmesterskabet 2003 Horsens Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 2003  Helsinge 224
Nordisk Mesterskab 2003 Århus Evgenij Agrest 66
Vesterhavsturneringen 2003 Esbjerg Alexy Dreev / Luke McShane / Krishan Sasikiran 45
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Danmarksmesterskabet 2002 Greve Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2002  Helsinge 213 af 224
KSU's 75 års jubilæum 2002 København Chris Ward, Nick de Firmian 45
OL 2002 Bled Rusland 56
Danmarksmesterskabet 2001 Nyborg Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
Vesterhavsturneringen 2001 Esbjerg Peter Heine Nielsen / Emil Sutovsky 45
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
Danmarksmesterskabet 2000 Aalborg Curt Hansen 36
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
OL 2000 Istanbul Rusland 56
21. Copenhagen Open 1999 København Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson 891
Danmarksmesterskabet 1999 Århus Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 1999  Nykøbing Falster 224
20. Copénhagen Open 1998 København Hannes Stefansson, Daniel Gormally, Tiger Hillarp  767
Danmarksmesterskabet 1998 Taastrup Curt Hansen 45
Divisionsturneringen 1998  Nykøbing Falster 224
Landskamp Sverige - Danmark 1998 Skaenninge Sverige 16
Roskilde Open 1998 Roskilde Jonathan S. Speelman / Jonny Hector 270
Zoneturnering 1998 Munkebo Tom Wedberg 81
19. Copenhagen Open 1997 København Helgi Ass Gretarsson, Carsten Høi, Erling Mortense 617
Danmarksmesterskabet 1997 Esbjerg Lars Bo Hansen 45
Divisionsturneringen 1997  Gistrup 224
Skolerne Skakklub GM 1997 Århus Alexander Khalifman 45
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
Danmarksmesterskabet 1996 Randers Peter Heine Nielsen 45
Divisionsturneringen 1996  Espergærde 224
Københavnsmesterskabet 1996 København Bjørn Brinck-Clausen 45
17. Copenhagen Open 1995 Brøndby Lars Bo Hansen 409
Danmarksmesterskabet 1995 Ringsted Jens Kristiansen 45
Politiken 1995 Hillerød Lars Schandorff / Henrik Danielsen / Sune Berg Hansen / John Emms 81
16. Copenhagen Open 1994 Rødovre Vakery Neverov / Mikail Brodsky 418
Danmarksmesterskabet 1994 Aalborg Curt Hansen 45
OL 1994 Moskva Rusland 56
Valby 1994 Valby Margeir Petursson 45
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Danmarksmesterskabet 1993 Tønder Lars Bo Hansen 45
Farum Open 1993 Farum Lars Bo Hansen / Henrik Danielsen / Raj Tischierek / Miron N Sher / Nick De Firmian / Ralf Åkesson 203
Københavnsmesterskabet 1993 København Lars Schandorff 9 af 45
Danmarksmesterskabet 1992 Århus Carsten Høi 45
OL 1992 Manila Rusland 56
Aalborg International 1992 Aalborg Ruban/Kupreichik 320
Copenhagen Unibank 1991 København Lars Schandorff / Gerado F Barbero 180
Danmarksmesterskabet 1991 Lyngby Erling Mortensen 66
International Open 1991 Århus Igor A Novikov 204
Københavnsmesterskabet 1991 København Henrik Danielsen 42 af 45
Taastrup 1990 Taastrup Lars Bo Hansen / Lothar Vogt 45
Øbro International 1990 København Raj Tischbierek 45
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
Vejstrup 1989 Vejstrup Curt Hansen 45
Åbenrå Hurtigskak 1989 Åbenrå Danmark 18
Århus Sommer 1989 Århus Petter Haugli 97 af 99
10. Copenhagen Open 1988 København Rafael A. Vaganian 300
Danmarksmesterskabet 1988 Odense Lars Schandorff 66
Landskamp Danmark - Sverige 1988 Næstved Sverige 16
OL 1988 Thessaloniki Sovjetunionen 56
Silkeborg 1988 Silkeborg Ivan Farago 45
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
Århus Festuge 1986 Århus Erik Jelling, Thorbjørn Rosenlund og Lars Schandorff 28
7. Copenhagen Open Politiken Cup 1985 Brøndby Karel Mokry 300
Århus Festuge 1985 Århus Thorbjørn Rosenlund 27 af 1
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 Brøndby Nick De Firmian / Alexander Sznapik 290
9. Nordic Cup 1983 Oslo Polen 42
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
Århus Festuge 1983 Århus Jørgen Hvenekilde 28
DM for Juniorer 1982 Sorø Jesper Nørgaard 225
VM for Juniorer 1982 København Andrej Sokolov 338
DM for Juniorer 1981 Haderselv Erik Prie 135
DM for Juniorer 1980 Vordingborg Christer Hartman og Curt Hansen 145 af 153

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger