OL 2000

Vinder: Rusland
Sted: Istanbul

Download pgn - 56 partier

OL 2000: OL Kvinder

OL: 2018 2016 2014 2012 2010 2008 2006 2004 2002 1996 1994 1992 1990 1988 1984 1982 1980 1978 1976 1974 1972 1970 1969 1968 1966 1966 1964 1962 1960 1958 1957 1956 1954 1952 1950 1939 1937 1935 1933 1931 1930 1928 1927

http://www.olimpbase.org/2000/2000fa.html

Danmark blev nr. 21

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

 1234567891011121314Po
Curt Hansen2620½½1 ½½½½½½½½107/13
Peter Heine Nielsen25801½½½ ½½½ ½0 116½/11
Lars Bo Hansen25621½ ½½½ 1½½1½ ½7/11
Sune Berg Hansen2556  1½1 0 ½½½½½05/10
Steffen Pedersen24641  ½  0       1½/3
Lars Schandorff2524 ½½ 1½ 11  ½0 5/8
 232321322232/56

Denmark-½Puerto Rico
Curt Hansen2620½-½Luis Sosa2169
Peter Heine Nielsen25801-0Juan Santa Torres2237
Lars Bo Hansen25621-0Luis Santa Torres2182
Steffen Pedersen24641-0Alejandro Montalvo2219
 
Denmark2-2Netherlands
Curt Hansen2620½-½Loek Van Wely2643
Peter Heine Nielsen2580½-½Jeroen Piket2640
Lars Bo Hansen2562½-½Sergei Tiviakov2606
Lars Schandorff2524½-½Paul Van der Sterren2569
 
Bangladesh1-3Denmark
Reefat Bin Sattar24710-1Curt Hansen2620
Ziaur Rahman2421½-½Peter Heine Nielsen2580
Enamul Hossain23500-1Sune Berg Hansen2556
Syed Ruhul Kabir2244½-½Lars Schandorff2524
 
Moldova2-2Denmark
Dumitru Svetuschin2472½-½Peter Heine Nielsen2580
Vasile Sanduleac2438½-½Lars Bo Hansen2562
Viktor Komliakov2450½-½Sune Berg Hansen2556
Alexei Khruschiov2384½-½Steffen Pedersen2464
 
Denmark3-1Argentina
Curt Hansen2620½-½Alfredo Gustavo Giaccio2492
Lars Bo Hansen2562½-½Alejandro Hoffman2476
Sune Berg Hansen25561-0Guillermo Soppe2470
Lars Schandorff25241-0Fernando Bertona2405
 
England2-2Denmark
Michael Adams2754½-½Curt Hansen2620
Nigel Short2687½-½Peter Heine Nielsen2580
Julian Michael Hodgson2633½-½Lars Bo Hansen2562
Anthony John Miles2578½-½Lars Schandorff2524
 
Denmark1-3Armenia
Curt Hansen2620½-½Smbat Lputian2610
Peter Heine Nielsen2580½-½Artashes Minasian2614
Sune Berg Hansen25560-1Ashot Anastasian2558
Steffen Pedersen24640-1Karen Asrian2574
 
Denmark3-1Italy
Curt Hansen2620½-½Michele Godena2485
Peter Heine Nielsen2580½-½Carlo D'Amore2462
Lars Bo Hansen25621-0Ennio Arlandi2421
Lars Schandorff25241-0Bruno Belotti2417
 
Cuba-Denmark
Jesus Nogueiras2552½-½Curt Hansen2620
Reynaldo Vera Gonzalez2584½-½Lars Bo Hansen2562
Walter Arencibia2513½-½Sune Berg Hansen2556
Rodney Perez24780-1Lars Schandorff2524
 
Israel2-2Denmark
Ilia Smirin2674½-½Curt Hansen2620
Boris Avrukh2625½-½Peter Heine Nielsen2580
Lev Psakhis2624½-½Lars Bo Hansen2562
Emil Sutovsky2609½-½Sune Berg Hansen2556
 
Denmark2-2China
Curt Hansen2620½-½ Ye Jiangchuan2682
Peter Heine Nielsen25800-1 Xu Jun2665
Lars Bo Hansen25621-0 Peng Xiaomin2655
Sune Berg Hansen2556½-½ Ni Hua2528
 
Poland2-2Denmark
Michal Krasenkow2702½-½Curt Hansen2620
Tomasz Markowski2568½-½Lars Bo Hansen2562
Bartlomiej Macieja2565½-½Sune Berg Hansen2556
Pawel Blehm2525½-½Lars Schandorff2524
 
Denmark-Latvia
Curt Hansen26201-0Maris Krakops2517
Peter Heine Nielsen25801-0Janis Klovans2466
Sune Berg Hansen2556½-½Viesturs Meijers2464
Lars Schandorff25240-1Arturs Neiksans2355
 
Bulgaria-Denmark
Veselin Topalov27071-0Curt Hansen2620
Kiril Georgiev26740-1Peter Heine Nielsen2580
Alexander Delchev2548½-½Lars Bo Hansen2562
Krum Georgiev25321-0Sune Berg Hansen2556
 

Vis alle spillere

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Bent Larsen
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi
Jonas Bjerre
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger