Mikkel Antonsen

TurneringStedVinderPartier
Danmarksmesterskabet 2017 Skørping Mads Andersen 45
Horsens Lang Weekend 2017 Horsens Poul Rewitz 98 af 518
Køge Jubilæumsturnering 2017 Køge Yuri Solodovnichenko 45
Danmarksmesterskabet 2016 Svendborg Mads Andersen 45
Hurtigskak-DM 2016 Fredericia Allan Stig Rasmussen 56 af 140
Odensemesterskabet IM-gruppen 2016 Odense Jesper Søndergaard Thybo 15
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 1 2016 Kolding Nikolas Lubbe 15
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Copenhagen Chess Challenge 2015 Ballerup Henrik Danielsen 364 af 365
Danmarksmesterskabet 2015 Svendborg Sune Berg Hansen 45
Odensemesterskabet IM-gruppen 2015 Odense Mikkel Antonsen / Igor Teplyi / Mads Smith Hansen 15
Xtracon Grandmaster 2015 Køge Boris Chatalbashev 307
Danmarksmesterskabet 2014 Skørping Allan Stig Rasmussen 45
Skovbo 2014 Borup Simon Bekker Jensen 223
Danmarksmesterskabet 2013 Helsingør Davor Palo 45
Xtracon Grandmaster 2013 Køge Yuri Solodovnichenko 353
Danmarksmesterskabet 2012 Helsingør Sune Berg Hansen 45
H.C. Andersen Open 2012 Odense Henrik Danielsen / Vladimir Georgiev 249
Skovbo GM 2012 Borup Henrik Danielsen 309
33. Copenhagen Open 2011 Helsingør Igor Kurnosov 1538
Danmarksmesterskabet 2011 Odense Allan Stig Rasmussen 45
Fynsmesterskabet 2011 Odense Hans Tikkanen 239
32. Copenhagen Open 2010 Helsingør Pavel Eljanov 1445
Danmarksmesterskabet 2010 Hillerød Allan Stig Rasmussen 45
OL 2010 Khanty-Mansiysk Ukraine 44
Xtracon GM 2010 Borup Yuri Droxdobskij, Normunds Miezis 347
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Danmarksmesterskabet 2009 Silkeborg Sune Berg Hansen 153
Divisionsturneringen 2009  Aarhus/Skolerne 360
Xtracon GM 2009 Borup Sarunas Sulskis / Kaido Kulaots 299
30. Copenhagen Open 2008 Helsingør Vladimir Malakhov, Sergei Tiviakov, Yuri Kuzubov,  1386
Danmarksmesterskabet 2008 Silkeborg Peter Heine Nielsen 90
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
Vesterhavsturneringen 2006 Esbjerg Aloyzas Kveinys / Stefan Djuric / Igors Rausis / G 450
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
Divisionsturneringen 1999  Nykøbing Falster 224
10. Løvsprings EMT Jubilæumsklassen 1998 Ringsted Hans Dahl Pedersen 28
Divisionsturneringen 1998  Nykøbing Falster 224
Kandidatklassen 1998 Taastrup Henrik El-Kher 63
19. Copenhagen Open 1997 København Helgi Ass Gretarsson, Carsten Høi, Erling Mortense 617
Divisionsturneringen 1997  Gistrup 224
Køge Super-GM 1997 Køge Lembit Oll/Jan Timman 243
Skolerne Open 1997 Århus Alexander Volzhin 231 af 234
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
Danmarksmesterskabet 1995 Ringsted Jens Kristiansen 45
EM U 18 1993 Vejen Vladislav Borovikov 231
Farum Open 1993 Farum Lars Bo Hansen / Henrik Danielsen / Raj Tischierek / Miron N Sher / Nick De Firmian / Ralf Åkesson 203
Kandidatklassen 1993 Tønder Steffen Pedersen 17 af 77
Taastrup B-Gruppe 1992 Taastrup Nikolaj Borge 45
International Open 1991 Århus Igor A Novikov 204
Junior DM 1991 Aalborg Aleksander Delchev 162
Næstved Unibank 1991 Næstved Lars Bo Hansen 45
12. Copenhagen Open 1990 København Konstantin Lerner 294
K41 International 1990 København Bjørn Brinck-Claussen, Trostur Thorhallsson, Milos Pavlovic 98 af 99
Kandidatklassen 1990 Randers Allan Holst 76 af 77
Lyngby Open 1990 Lyngby Leonid Yurtaev, Josef Petkevich, Loek Van Wely 304 af 305
Scandic Cup 1990 Gistrup Lars Bo Hansen, Christian Mann 64 af 66
Århus Open 1990 Århus Atle Grønn 196
Kandidatklassen 1989 Aalborg Finn Pedersen 105

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger