Rasmus Skytte

TurneringStedVinderPartier
Sondex Cup IM-Gruppe 1 2017 Kolding Jesper Søndergaard Thybo 15
Chess House GM 2016 Århus Sergei Ovsejevitsch 45
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Hurtigskak-DM 2016 Fredericia Allan Stig Rasmussen 56 af 140
Lynskak-DM Finalegruppe 2 2016 Svendborg Jacob Carstensen / Thorbjørn Bromann 28
Odensemesterskabet IM-gruppen 2016 Odense Jesper Søndergaard Thybo 15
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 1 2016 Kolding Nikolas Lubbe 15
Chess House GM 2015 Århus Alexander Donchenko 45
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
Odensemesterskabet IM-gruppen 2015 Odense Mikkel Antonsen / Igor Teplyi / Mads Smith Hansen 15
Sondex Cup GM/IM 2015 Kolding Jakob Vang Glud 15
Chess House 2014 Århus Davor Palo 45
Danmarksmesterskabet 2014 Skørping Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
Skovbo 2014 Borup Simon Bekker Jensen 223
Sondex Cup IM 1 2014 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud / Nikolaj Mikkelsen 15
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
Odensemesterskabet IM-gruppen 2013 Odense Jens Ove Fries Nielsen 15
Sondex Cup IM 1 2013 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud 15
BSF Cup GM 2012 Brønshøj Mads Andersen 45
Chess House 2012 Århus David Eggleston 45
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
DM Hurtigskak 2012 Middelfart Jakob Vang Glud 57 af 126
H.C. Andersen Open 2012 Odense Henrik Danielsen / Vladimir Georgiev 249
Copenhagen Chess Challenge 2011 Ballerup Andreas Skytte Hagen 346 af 349
Danmarksmesterskabet 2011 Odense Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
Copenhagen Chess Challenge 2010 Ballerup Stellan Brynell 298 af 301
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Xtracon GM 2010 Borup Yuri Droxdobskij, Normunds Miezis 347
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Divisionsturneringen 2009  Aarhus/Skolerne 360
Xtracon GM 2009 Borup Sarunas Sulskis / Kaido Kulaots 299
Århus Sommer A 2009 Århus Eva Repkova 45
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
Divisionsturneringen 2007  Helsinge 352 af 360
Ribe EMT IM 2006 Ribe Jakob Vang Glud 15
Danmarksmesterskabet 2005 Køge Sune Berg Hansen 36
Danmarksmesterskabet 2004 Køge Steffen Pedersen 30
Vesterhavsturneringen 2004 Esbjerg Nikola Sedlak 522
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
Divisionsturneringen 2003  Helsinge 224
GM Århus 2003 Århus Hannes Stefansson 45
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 2003 Esbjerg Sergey Kasparov / Adam Hunt 45
Århus CC 100 år 2003 Århus Karsten Rasmussen / Steffen Pedersen / Emil Hermansson 73 af 77
Divisionsturneringen 2002  Helsinge 213 af 224
Kandidatklassen 2001 Nyborg Jan Pedersen 84
Tage Sørensen Memorial 2001 Holbæk Emil Hermansson 144
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
Kandidatklassen 2000 Aalborg Jan Magnus Lindfeldt 61 af 63
21. Copenhagen Open 1999 København Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson 891
Divisionsturneringen 1999  Nykøbing Falster 224
Kandidatklassen 1999 Århus Jacob Aagaard / Steffen Pedersen 89
Divisionsturneringen 1998  Nykøbing Falster 224
Festuge Mester 1 1998 Århus Rasmus Skytte 27 af 28
Århus Masters Open 1998 Århus Poul Erik Nielsen 63
Divisionsturneringen 1997  Gistrup 224
Skolerne Open 1997 Århus Alexander Volzhin 231 af 234
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
Divisionsturneringen 1996  Espergærde 224
Århus B 1994 Århus Rasmus Skytte / Thorstein Carlskov 41 af 42

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger