2010 - 2019

TurneringStedVinderPartier
Amager Klubmesterskab 2011 Sundbyøster Jacob Carstensen / Jacob Abildlund 108
K41 Åbent Mesterskab 2009-10 2009 Valby Roland Greger 186
Copenhagen Chess Challenge 2010 Ballerup Stellan Brynell 298 af 301
Københavnsmesterskabet 2010 København Tiger Hillarp-Persson 0
Fynsmesterskabet 2010 Odense Carsten Bank Friis 185
Amager Klubmesterskab 2010 Sundbyøster Poul Henrik Madsen 70
BSF 75 år Jubilæum 2010 Brønshøj Jonny Hector 162
K41 Forårs EMT Gruppe A 2010 Valby Henrik Porte 28
K41 Forårs EMT Gruppe B 2010 Valby Kenneth Abildgaard 28
K41 Forårs EMT Gruppe C 2010 Valby Orla Eilegaard Jørgensen 35
K41 Åbent Mesterskab 2010-11 2010 Valby Jeppe Nicolaisen 150
K41 Åbent Mesterskab 2010-11 2010 Valby Jeppe Nicolaisen 150
Faxe EMT 2010 Faxe Gustav Arendal 113
Taastrup Spil Når Du Vil V 2010 Taastrup Per Ertbjerg 57
Danmarksmesterskabet 2010 Hillerød Allan Stig Rasmussen 45
Kandidatklassen 2010 Hillerød Kristian Seegert 103
Løgumkloster Byturnering Basis 1 2010 Løgumkloster Hans Valdemar Hansen 15
Løgumkloster Byturnering Basis 2 2010 Løgumkloster Hans Ole Hansen / Jesper Kallesen 25
Taastrup Quick Weekend XI M1 2010 Taastrup Alexander Rosenkilde 15
Taastrup Quick Weekend XI M2 2010 Taastrup Jan Mose Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XI B1 2010 Taastrup Niels Georg Larsen 15
Amager Forårsturnering Mester 2010 Sundbyøster Poul Henrik Madsen 15
Amager Forårsturnering Basis 1 2010 Sundbyøster Bjarne Mielow / Johnny Smidt 15
Amager Forårsturnering Basis 2 2010 Sundbyøster Martin Justesen 15
Amager Forårsturnering Basis 3 2010 Sundbyøster Mark Philip Trønning 20
Århus Sommer 2010 Århus Karsten Rasmussen 43 af 45
32. Copenhagen Open 2010 Helsingør Pavel Eljanov 1445
Amagermesterskabet 2010 Sundbyøster Jacob Abildlund Brorsen 84
Xtracon GM 2010 Borup Yuri Droxdobskij, Normunds Miezis 347
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2010 Valby Uffe Rasmussen 28
K41 Efterårs EMT Basis 1 2010 Valby Dick Sørensen 28
K41 Efterårs EMT Basis 2 2010 Valby Erik Wehl 28
Damhusmesterskabet Gruppe A 2010 Rødovre Dara Akdag 28
Damhusmesterskabet Gruppe B 2010 Rødovre Ole Lergren / Sten Bauers 28
Damhusmesterskabet Gruppe C 2010 Rødovre Mathias Lærkegård Gram / Bjørn Gemzøe 35
Nordic School Team Championship 2010 Jetsmark Norge 60
OL 2010 Khanty-Mansiysk Ukraine 44
Ol Kvinder 2010 Khanty-mansiysk Rusland 44
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2010 Faxe Bjarne Andersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2010 Faxe Aage Hansen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2010 Faxe Hans E. Andersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 4 2010 Faxe Arne Mandrup 20
Taastrup Quick Weekend XII M1 2010 Taastrup Martin Lee Lauritsen 15
Taastrup Quick Weekend XII B1 2010 Taastrup Jonathan Braüner 15
Taastrup Quick Weekend XII B2 2010 Taastrup Petruli Petrovski 15
Taastrup Quick Weekend XII B3 2010 Taastrup Steen Dahlgård Jensen / Martin Mosgaard Knudsen 15
Taastrup Quick Weekend XII B4 2010 Taastrup Benjamin Braüner 15
Skanderborg 2010 Skanderborg Kamil Milton 45
21. Nato Chess Tournament 2010 Køge Lorenz Drabke / Fabrice Wantiez 287
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Københavnsmesterskabet 2011 København Nikolaj Mikkelsen 0
NSU Open Mesterklassen 2011 Hillerød Kåre Hove Kristensen 35
Køge Bugt Vinter 2011 Solrød Jan Mose Nielsen 85
K41 Forårs EMT Gruppe A 2011 Valby Sandi Stojanovski 28
K41 Forårs EMT Gruppe B 2011 Valby Niels Skou 28
K41 Forårs EMT Gruppe C 2011 Valby Thomas Mørkøre / Jakob Hansen 28
K41 Forårs EMT Gruppe D 2011 Valby Ted Sandbech / Jesper Karup 28
Faxe Dags EMT 2011 Faxe Leif Jensen 107
Køge Bugt Forår 2011 Solrød Kai Gylling Nielsen 58
Taastrup Quick Weekend XIII M1 2011 Taastrup Alexander Rosenkilde 15
Taastrup Quick Weekend XIII M2 2011 Taastrup Lars Kjøller Nilsson 15
Taastrup Quick Weekend XIII B1 2011 Taastrup Rasmus Agertoft Hansen 15
Taastrup Quick Weekend XIII B2 2011 Taastrup Slobodan Radovic / Steen G. Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XIII B3 2011 Taastrup Søren Otto Hansen 15
Taastrup Quick Weekend XIII B4 2011 Taastrup Mikkel Drygaard 25
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2011 Løgumkloster Jacob Buris Andersen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2011 Løgumkloster Rolf Pedersen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2011 Løgumkloster Uwe Hansen 25
Pige NM Gruppe A 2011 Jetsmark Hallgerdur Thorsteinsdottir 20
Pige NM Gruppe B 2011 Jetsmark Jessica Bengtsson 25
Pige NM Gruppe C 2011 Jetsmark Freja Vangsgaard 25
Danmarksmesterskabet 2011 Odense Allan Stig Rasmussen 45
Kandidatklassen 2011 Odense Jacob Carstensen 70
G7 Gruppe 1 2011 Odense Martin Strandby Hansen / Asger Paaske 84
G5 Gruppe 1 2011 Odense Morten Andersen / Thomas Tange Jepsen 30
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2011 Vojens Søren Brautsch / Allan S. Hermannsen 28
Sønderjysk EMT Basis 1 2011 Vojens Jørgen Clausen / Børge Schrøder / Senaid Zahirovic 28
Sønderjysk EMT Basis 2 2011 Vojens Uwe Hansen 56
Amager Forårsturnering Mester 2011 Sundbyøster Nils Petersen / Peter Wieth-Klitgaard / Thore N. Jensen 15
Amager Forårsturnering Basis 2011 Sundbyøster John Michael Svensson 15
Copenhagen Chess Challenge 2011 Ballerup Andreas Skytte Hagen 346 af 349
Fynsmesterskabet 2011 Odense Hans Tikkanen 239
Bornholms Sommer Skak Mester 1 2011 Rønne Rune Andersen 15
Bornholms Sommer Skak Mester 2 2011 Rønne Janus Christensen 15
Bornholms Sommer Skak Basis 1 2011 Rønne Rolf Stig Hansen 15
Bornholms Sommer Skak Basis 2 2011 Rønne Simon Seirup 15
Bornholms Sommer Skak Basis 3 2011 Rønne Jan Robert Ambirk 15
Bornholms Sommer Skak Basis 4 2011 Rønne Christian Jelstrup 8 af 20
33. Copenhagen Open 2011 Helsingør Igor Kurnosov 1538
Køge Bugt Sommer 2011 Solrød Milenko Zivkovic 70
Amagermesterskabet 2011 Sundbyøster Jacob Abildlund 101
Damhusmesterskabet Gruppe A 2011 Rødovre Bent Kølvig 28
Damhusmesterskabet Gruppe B 2011 Rødovre Flemming Dyremose 28
Damhusmesterskabet Gruppe C 2011 Rødovre Kurt Søgaard Nielsen 28
Damhusmesterskabet Gruppe D 2011 Rødovre Søren Hansen 35
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2011 Faxe Bent Petersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2011 Faxe Uffe Frederiksen / Per Christoffersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2011 Faxe Kaj Refsgaard 15
Faxe EfTerMiddags EMT Monrad 2011 Faxe Ib Christoffersen 20
Taastrup Quick Weekend XIV M1 2011 Taastrup Louise Winther Fredericia 15
Taastrup Quick Weekend XIV B1 2011 Taastrup Ambjörn Jönsson 15
Taastrup Quick Weekend XIV B2 2011 Taastrup John Laurids Hansen 15
Taastrup Quick Weekend XIV B3 2011 Taastrup Jan Nielsen / Jonas Odgård Andersen / Kurt Søgaard Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XIV B4 2011 Taastrup Flemming Wadtland 20
Øbro 75 års Jubilæumsturnering 2011 København Nikolaj Mikkelsen 63 af 153
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
EM Hold 2011 Porto Carras Tyskland 36
Copenhagen Chess Challenge 2012 Ballerup Stellan Brynell 291 af 293
Københavnsmesterskabet 2012 København Helgi Dam Ziska 0
Amager Åbne Klubmesterskab 2012 Sundbyøster Ole Bo Andersen 93
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2012 Sønderborg Jens Nording 28
Sønderjysk EMT Basis 1 2012 Sønderborg Jesper Kallesen 28
Sønderjysk EMT Basis 2 2012 Sønderborg Scot Wolfgang Jensen 28
Brønshøj Lang Weekend 2012 Brønshøj Nikolaj Mikkelsen 154
Senior DM 2012 Randers Poul Erik Nielsen 84
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2012 Løgumkloster Christian Karstensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2012 Løgumkloster Nis H. Madsen 20
Faxe Dags EMT 2012 Faxe Lars Christensen 105
Danmarksmesterskabet 2012 Helsingør Sune Berg Hansen 45
Kandidatklassen 2012 Helsingør Dara Akdag 91
G7-1 2012 Helsingør Jacob Høyer 77
G5-1 2012 Helsingør Peter Willer Svendsen 35
Kort Påske 1 2012 Helsingør Thore Nyboe Jensen 50
Fredericia Forår Mesterklassen 2012 Fredericia Carsten Bank Friis 15
Fredericia Forår Basis 1 2012 Fredericia Henning Brøgger Jensen 15
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2012 Hillerød Thomas Schou-Moldt 28
H.C. Andersen Open 2012 Odense Henrik Danielsen / Vladimir Georgiev 249
K41 Sommer Gruppe A 2012 Valby Thore Nyboe Jensen / Morten Møller Hansen 15
K41 Sommer Gruppe B 2012 Valby Hasan Yildiz 15
K41 Sommer Gruppe C 2012 Valby Thomas Varming 15
K41 Sommer Gruppe D 2012 Valby Palle Madsen 15
K41 Sommer Gruppe E 2012 Valby Johan Ibsen / Mikkel Jørgensen 15
K41 Sommer Gruppe F 2012 Valby Magnus Gustafsson / Thomas Haugaard 15
K41 Sommer Gruppe G 2012 Valby Mikkel Manosri Jacobsen 20
BSF GM 2012 Brønshøj Nikolaj Mikkelsen 45
BSF IM 2012 Brønshøj Nikolai Ninov 45
Chess House Women 2012 Århus Evgeniya Doluhanova 45
Chess House 2012 Århus David Eggleston 45
34. Copenhagen Open 2012 Helsingør Ivan Cheparinov, Ivan Sokolov, Jonny Hector 1438
Brønshøj Sensommer 2012 Brønshøj Thomas Kirknel / Dick Sørensen / Michael Tandrup 28
OL 2012 Istanbul Armenien 44
OL Kvinder 2012 Istanbul Rusland 44
Fredericia Byturnering Mester 2012 Fredericia Carsten Bank Friis 15
Fredericia Byturnering Basis 1 2012 Fredericia Lars Uffe Petersen / Claus Marcussen 15
Hillerød Open 2012 Hillerød Martin Percivaldi 27 af 94
Skovbo GM 2012 Borup Henrik Danielsen 309
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2012 Faxe Bjarne Andersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2012 Faxe Kaj Refsgaard 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2012 Faxe Lindved Sørensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 4 2012 Faxe Ib Christoffersen 20
DM Hurtigskak Kvinder 2012 Middelfart Sietske Greeuw 42
DM Hurtigskak 2012 Middelfart Jakob Vang Glud 57 af 126
Brønshøj Efterår 2012 Brønshøj Thomas Kirknel 15
BSF Cup GM 2012 Brønshøj Mads Andersen 45
BSF Cup IM 2012 Brønshøj Daniel Semcessen 45
Larsens Nordjydske Memoriel 2012 Aalborg Jens Kristiansen 54
Copenhagen Cup Gruppe A 2012 Brønshøj Henrik Danielsen 45
Copenhagen Cup Gruppe B 2012 Brønshøj Nikolai Ninov 45
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
Øbro Nytår 2012 København Jonny Hector 112 af 238
Copenhagen Chess Challenge 2013 Ballerup Jonny Hector 360 af 361
Københavnsmesterskabet 2013 København Jacob Abildlund Brorson 0
NSU Open Mesterklassen 2013 Hillerød Mikkel Strange / Kåre Hove Kristensen 35
Brønshøj Lang Weekend 2013 Brønshøj Daniel Semcesen 129 af 147
Køge 3+ EMT 2013 Køge Hans Dahl Pedersen 28
Brønshøjmesterskabet Gruppe 1 2013 Brønshøj Jacob Carstensen 45
Danmarksmesterskabet 2013 Helsingør Davor Palo 45
Kort Påske 1 - Gruppe 2 2013 Helsingør Bjarne Eiholt 30
Kort Påske 1 - Gruppe 1 2013 Helsingør Malik Lindholt 35
Kandidatklassen 2013 Helsingør Jakob Aabling-Thomsen 97
G7-Gruppe 1 2013 Helsingør Kurt Klifoth / Michael Vesterli 68
G7-Gruppe 2 2013 Helsingør Arne Øland 74
Kort Påske 2-Gruppe 1 2013 Helsingør Jesper Schultz Pedersen / Patrick Nilsson 40
G5-Gruppe 2 2013 Helsingør Jan Kaargaard Jensen 30
G5-Gruppe 3 2013 Helsingør Vagn Larsen / Jonas Bjerre 25
Kort Påske 2-Gruppe 2 2013 Helsingør Morten Renneberg 40
G5-Gruppe 1 2013 Helsingør Morten Rasmussen / Tavs Bjerre / Morten Andersen / Michael J. Olesen 30
Veteranklassen 2013 Helsingør Erik Jarlnæs 35
Faxe Dags EMT 2013 Faxe Hans Dahl Pedersen 91
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2013 Øster Højst Vagn Lauritzen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2013 Øster Højst Nis H. Madsen 25
Sondex Cup IM 1 2013 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud 15
Sondex Cup IM 2 2013 Kolding Jasmin Bejtovic 15
Sondex Cup Mester 1 2013 Kolding Lars Hansen 15
Admiral Niels Juel Cup 2013 Køge Ivan Sokolov / Mikhail Ulibin / Yuri Solodovnichenko 200
Fredericia Forår Mesterklassen 2013 Fredericia Carsten Bank Friis 15
Fredericia Forår Basis 1 2013 Fredericia Johnni A. Marcussen 15
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2013 Haderslev Søren Brautsch 19 af 28
Sønderjysk EMT 1. klasse 2013 Haderslev Hansjørgen Clausen 21 af 28
Sønderjysk EMT 2. klasse 2013 Haderslev Lars H. Jørgensen 25 af 42
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2013 Hillerød Martin Percivaldi 28
Hillerød Byturnering Basis 1 2013 Hillerød Frode B. Nielsen 28
Hillerød Byturnering Basis 2 2013 Hillerød Morten Kühn 28
Hillerød Byturnering Basis 3 2013 Hillerød Viggo Sørensen 28
Hillerød Byturnering Basis 4 2013 Hillerød Jan Pedersen 35
Glenco Chess IM 2013 Fredericia Milos Pavlovic 45
Glenco Chess Basis 1 2013 Fredericia Anders J. Munch 15
H.C. Andersen Open 2013 Odense Eduardas Rozentalis 240
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2014 Øster Højst Karl Martin Kristensen / Ole Harbo / Martin Møller 15
Præstø og Venner mod Talenter 2013 Præstø Præstø og Venner 20
Bornholm WIM 2013 Rønne Ioana-Smaranda Padurariu / Anna Gasik 45
35. Copenhagen Open 2013 Helsingør Parimarjan Negi 1513
Amagermesterskabet Mester 2013 Sundbyøster Jacob Abildlund 45
Amagermesterskabet Gruppe 2 2013 Sundbyøster Ulrik Jejlskov Larsen 81
Fredericia Byturnering Mester 2013 Fredericia Carsten Bank Friis 15
Fredericia Byturnering Basis 1 2013 Fredericia John Erling Nielsen 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 1 2013 Valby Niels Nørskov Laursen / Sandi Stojanovski 6 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 2 2013 Valby Rune Egede Andersen 9 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 3 2013 Valby Jesper Karup / Rasmus Agertoft Hansen / Magnus Gustafsson 5 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 4 2013 Valby Anton Mehmet Yildiz Marthedal 5 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 5 2013 Valby Ole Gjelstrup 7 af 25
Damhusmesterskabet Gruppe A 2013 Rødovre Niels Edoo 28
Damhusmesterskabet Gruppe B 2013 Rødovre Jørgen Holmstrøm Nielsen 42
Nordisk Senior Mesterskab 2013 Allinge Jens Kristiansen 144
Grenzturnering 2013-14 2013 Løgumkloster / Leck / Tønder Kim Homuth 62
Grenzturnering 2013-14 2013 Løgumkloster / Leck / Tønder Kim Homuth 62
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2013 Faxe Hans Dahl Pedersen / Lars Christensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2013 Faxe Aage Hansen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2013 Faxe Ib Christoffersen / Kaj Refsgaard 15
Odensemesterskabet IM-gruppen 2013 Odense Jens Ove Fries Nielsen 15
Odensemesterskabet Mester 2 2013 Odense Iver Poulsen / Rasmus Thøgersen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2013 Odense Thorbjørn Bromann 15
Xtracon Grandmaster 2013 Køge Yuri Solodovnichenko 353
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
EM Hold 2013 Warzawa Azerbaijan 36
Taastrup Quick Weekend XVIII M1 2013 Taastrup David Lundberg 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B1 2013 Taastrup Arne Møller / Roland Johansson 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B2 2013 Taastrup Sven Johansson 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B3 2013 Taastrup Simon Stibolt Jensen 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B4 2013 Taastrup Mark Kirkebække 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B5 2013 Taastrup Jan Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B6 2013 Taastrup Johan Hallbeck 15
Øbro Nytår 2013 København Jonny Hector 70 af 242
Københavnsmesterskabet 2014 København Helgi Dam Ziska 0
Grenzturnering Gruppe 1 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Bjarne Light 28
Grenzturnering Gruppe 1 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Bjarne Light 28
Amager Åbne Klubmesterskab 2014 Sundbyøster Jan Mose Nielsen 81
Brønshøj Lang Weekend 2014 Brønshøj Daniel Semcesen 154
Chess House 2014 Århus Davor Palo 45
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2014 Øster Højst Børge Schrøder 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2014 Øster Højst Morten Jessen / Holger Schmidt 15
Copenhagen GM 2014 Brønshøj Rasmus Svane 45
Faxe Dags EMT 2014 Faxe Hans Dahl Pedersen 105
BSF Weekend Gruppe 1 2014 Brønshøj Dan Andersen 15
BSF Weekend Gruppe 2 2014 Brønshøj Michael R. W. Olsen / Esben Christensen 15
BSF Weekend Gruppe 3 2014 Brønshøj Dick Sørensen / Daniel Kokholm 15
Danmarksmesterskabet 2014 Skørping Allan Stig Rasmussen 45
Tidlig Kort Påske 2014 Skørping Peter Jørgen Dam Mikkelsen 43
Kandidatklassen 2014 Skørping Kassa Korley 84
G7-1 2014 Skørping Torben Kyhl Sørensen 105
G7-2 2014 Skørping Peter Kristensen 75 af 105
Kort Påske Gruppe 1 2014 Skørping Lars Ekholm / Svend Kjems Hove 44
Kort Påske Gruppe 2 2014 Skørping Lasse Emil Petersen / Uffe Balslev / Per Madsen 24
Veteranklassen 2014 Skørping Bjørn Laursen 28 af 55
G5-1 2014 Skørping Jacob Würtz / Morten Fredsgaard Rasmussen 21 af 35
G5-2 2014 Skørping Allan Toftegaard Christensen 13 af 30
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2014 Sundbyøster Oksana Vovk 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2014 Sundbyøster Hans Haagen Larsen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2014 Sundbyøster Kristian Brorsen 15
Sondex Cup IM 1 2014 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud / Nikolaj Mikkelsen 15
Sondex Cup IM 2 2014 Kolding Kassa Korley 15
Sondex Cup Mester 1 2014 Kolding Pelle Bank 15
Fredericia Forår Mesterklassen 2014 Fredericia Jens Chr. Hansen 15
Copenhagen Chess Challenge 2014 Ballerup Jens Ove Fries Nielsen 299
Glenco Chess IM 2014 Fredericia Nikolas Lubbe 45
Glenco Chess Kandidat 2014 Fredericia Johnni Veng 25
Whitsun Grandmasters GM 2014 Copenhagen Krasimir Rusev 45
Whitsun Grandmasters IM 2014 Copenhagen Silas Lund / Nikolay Milchev 45
Whitsun Grandmasters Masters A 2014 Copenhagen Martin Haubro 15
Whitsun Grandmasters Masters B 2014 Copenhagen Rasmus Jørgensen 15
Whitsun Grandmasters Masters C 2014 Copenhagen Thore Nyboe Jensen 15
Whitsun Grandmasters Masters D 2014 Copenhagen Finn Bonnez 15
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
OL 2014 Tromsø, Norge Kina 44
OL Kvinder 2014 Tromsø, Norge Rusland 44
Amagermesterskabet Gruppe 1 2014 Sundbyøster Jacob Abildlund 28
Amagermesterskabet Gruppe 2 2014 Sundbyøster Christian Skibsted Petersen 28
Amagermesterskabet Gruppe 3 2014 Sundbyøster Peder Kinch 28
Amagermesterskabet Gruppe 4 2014 Sundbyøster Michael Leerberg Madsen 28
Skovbo 2014 Borup Simon Bekker Jensen 223
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2014 Faxe Søren Sørensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2014 Faxe Flemming Nielsen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2014 Faxe Kaj Refsgaard 15
Grenzturnering Gruppe 2 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Harald Eis 49
Grenzturnering Gruppe 2 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Harald Eis 49
Xtracon Grand Master 2014 Køge Alexandr Fier / Peter Prohaszka 239
Lady Chess 2014 Køge Karina Ambatsumova 45
Odensemesterskabet IM-gruppen 2014 Odense Jonathan Carlstedt / Igor Teplyi / Jens Ove Fries Nielsen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2014 Odense Ellen Hagesæther / Jakob Aabling-Thomsen 15
Odensemesterskabet Mester 2 2014 Odense Rasmus Thøgersen 15
Larsens Nordjydske Memoriel 2014 Aalborg Valdimir Okhotnik / Jens Kristiansen 70
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
Copenhagen Chess Challenge 2015 Ballerup Henrik Danielsen 364 af 365
Københavnsmesterskabet 2015 København Nikolaj Mikkelsen 0
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 1 2015 Sundbyøster Jacob Abildlund 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 2 2015 Sundbyøster Thorben Landstrøm Pedersen 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 3 2015 Sundbyøster Bjarne Mathiesen / Mark Philip Trønning 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 4 2015 Sundbyøster Michael Leerberg Madsen 28
Chess House IM 2015 Århus Jens Ove Fries Nielsen 45
Chess House GM 2015 Århus Alexander Donchenko 45
Danmarksmesterskabet 2015 Svendborg Sune Berg Hansen 45
Kandidatklassen 2015 Svendborg Bjørn Møller Ochsner 91
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2015 Øster Højst Børge Schrøder 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2015 Øster Højst Jesper Kallesen / Holger Schmidt / Scot Wolfgang Jensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2015 Øster Højst Karl Martin Kristensen / Gagik Sahakian 25
Faxe Dags EMT 2015 Faxe Anders Arnkilde 112
Sondex Cup GM/IM 2015 Kolding Jakob Vang Glud 15
Sondex Cup Mester 1 2015 Kolding Igor Teplyi / Attila Gergacz 15
Sondex Cup Mester 2 2015 Kolding Lars René Andersen 15
Varde Weekend Mesterklassen 2015 Varde Niels Jørgen Fries Nielsen / Ole Bønnelykke 15
Varde Weekend Gruppe 2 2015 Varde Benny Falck Damborg 15
Varde Weekend Gruppe 3 2015 Varde Niels Peter Nissen 15
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2015 Vojens Allan Hye 28
Sønderjysk EMT Basis 1 2015 Vojens Claus G. Mogensen 28
Sønderjysk EMT Basis 2 2015 Vojens Tobias Simon Lindgaard 28
Sønderjysk EMT Basis 3 2015 Vojens Ole Harbo 21
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2015 Sundbyøster Peter Lunding / Peter Wieth-Klitgaard 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2015 Sundbyøster Hans Haagen Larsen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2015 Sundbyøster Angelo Nielsen / Bjarne Mathiesen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 4 2015 Sundbyøster Niels Møller Kjemtrup 15
Kemp & Lauritzen Chess IM 2015 Fredericia Sergio Adan Bermudez 45
Kemp & Lauritzen Chess Kandidat 2015 Fredericia Kristian Seegert 30
Præstø og Venner mod Talenter 2015 Præstø Præstø og Venner 16 af 21
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Amagermesterskabet 2015 Sundbyøster Nils Petersen 126
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2015 Faxe Henrik Dahl Pedersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2015 Faxe Kurt Søgaard Nielsen / Aage Hansen / Ohran Alic 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2015 Faxe Michael Adrian 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 4 2015 Faxe Paul M. Larsen 15
Odensemesterskabet IM-gruppen 2015 Odense Mikkel Antonsen / Igor Teplyi / Mads Smith Hansen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2015 Odense Jakob Aabling-Thomsen 15
Odensemesterskabet Mester 2 2015 Odense Thomas Schou-Moldt 15
Xtracon Grandmaster 2015 Køge Boris Chatalbashev 307
Grenzturnering Mesterskabsgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Stephan Millgramm 54
Grenzturnering Mesterskabsgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Stephan Millgramm 54
Grenzturnering Basisgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Helge Sörensen 45
Grenzturnering Basisgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Helge Sörensen 45
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
EM Hold 2015 Reykjavik Rusland 36
Øbro Nytår 2015 København Jonny Hector/John Arni Nilssen 69 af 235
Københavnsmesterskabet 2016 København Kassa Korley 0
Amager Åbne Klubmesterskab 2016 Sundbyøster Jacob Abildlund / John Holm Nielsen 58
Brønshøj Lang Weekend 2016 København Jakob Aabling Thomsen / John Arni Nilsen 159
Chess House GM 2016 Århus Sergei Ovsejevitsch 45
Århusmesterskabet 2016 Århus Kristian Seegert 14 af 30
Senior DM 50+ 2016 Køge Peter Larsen 25 af 70
Senior DM 65+ 2016 Køge Bent Sørensen 39 af 164
Grenzturnering 2016-17 2016 Flensburg / Tønder / Øster Højst Michael Langner 57
Grenzturnering 2016-17 2016 Flensburg / Tønder / Øster Højst Michael Langner 57
Tidlig Kort Påske 1 2016 Svendborg Jan Brønnum 35
Tidlig Kort Påske 2 2016 Svendborg Jann Nettelbeck 35
G5-1 2016 Svendborg Per Oehlerich 25
Danmarksmesterskabet 2016 Svendborg Mads Andersen 45
Kandidatklassen 2016 Svendborg Jesper Søndergård Thybo 98
Kvinde-DM 2016 Svendborg Ellen Fredericia Nilssen 28
G7 2016 Svendborg Steen Brustrup Petersen 70
G5-2 2016 Svendborg Thomas Tange Jepsen 45
Lynskak-DM Finalegruppe 1 2016 Svendborg Allan Stig Rasmussen 28
Lynskak-DM Finalegruppe 2 2016 Svendborg Jacob Carstensen / Thorbjørn Bromann 28
Lynskak-DM Finaler 2016 Svendborg Allan Stig Rasmussen 6
DM-Omkamp 2016 Svendborg Mads Andersen 2
Faxe Dags EMT 2016 Faxe Henrik Dahl Pedersen 101
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 1 2016 Kolding Nikolas Lubbe 15
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 2 2016 Kolding Jens Ove Fries Nielsen, Jacob Carstensen, John Arni Nilssen 15
Sondex Cup 2016 Mester 1 2016 Kolding Mikkel Strange 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2016 Øster Højst Benny Christensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2016 Øster Højst Morten Jessen / Hans Christian Baagøe 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2016 Øster Højst Martin Møller 20
Copenhagen Chess Challenge 2016 Ballerup Jonny Hector 277
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2016 Sundbyøster Georgios Poulos 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2016 Sundbyøster Troels Barington 5
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2016 Sundbyøster Søren Friis Larsen 6
Amager Forårsturnering Gruppe 4 2016 Sundbyøster Erik Elmer Rasmussen 15
Varde Weekend Mesterklassen 2016 Varde Bjarne Meldgaard Rasmussen / Poul Grydholt Jensen / Anders Christensen 15
Varde Weekend Gruppe 1 2016 Varde Børge Schrøder / Guido Heinemann 15
Varde Weekend Gruppe 2 2016 Varde Albert Emil Lyng Petersen 20
Fredericia Chess IM 2016 Erritsø Nikolas Lubbe 45
Fredericia Chess Kandidat 2016 Erritsø Simon Pil Wilbrandt 30
38. Copenhagen Open - Xtracon Open 2016 Helsingør Mathias Bluebaum 1966
Amagermesterskabet Mester 2016 Sundbyøster Carsten Høi 28
Amagermesterskabet Gruppe 1 2016 Sundbyøster Nils Petersen / John Holm Nielsen 28
Amagermesterskabet Gruppe 2 2016 Sundbyøster Daniel Andersen 28
Amagermesterskabet Gruppe 3 2016 Sundbyøster Søren Friis Larsen 28
Amagermesterskabet Gruppe 4 2016 Sundbyøster Allan Ankjær / Jakob Lundborg 10 af 28
Amagermesterskabet Gruppe 5 2016 Sundbyøster John Michael Svensson / Ole Sørensen / Rasmus Hvidberg 11 af 28
Amagermesterskabet Gruppe 6 2016 Sundbyøster Michael Kim Dupont 11 af 28
OL 2016 Baku USA 44
OL Kvinder 2016 Baku Kina 44
Hurtigskak-DM 2016 Fredericia Allan Stig Rasmussen 56 af 140
Hurtigskak-DM under 1900 2016 Fredericia Peter Riis 28 af 176
Odensemesterskabet IM-gruppen 2016 Odense Jesper Søndergaard Thybo 15
Odensemesterskabet Mester 1 2016 Odense Claus Rossen / Marco Ferrante 15
Odensemesterskabet Mester 2 2016 Odense Janus Christensen 15
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Øbro Nytår 2016 København Jonny Hector 70 af 238
Århusmesterskabet Gruppe 3 2017 Aarhus Giampiero Amato 8 af 15
Brønshøj Lang Weekend 2017 Brønshøj Tobias Rostgaard, Martin Haubro, Ritvars Reimanis, Dara Akdag 150
Chess House IM 2017 Aarhus Jakob Pfreundt 45
Senior DM 50+ 2017 Løgumkloster Per Stentebjerg-Hansen 49
Senior DM 65+ 2017 Løgumkloster Thorbjørn Rosenlund 132 af 133
Århusmesterskabet 2017 Aarhus Jesper Mørch Lauridsen 15
Århusmesterskabet Gruppe 2 2017 Aarhus Rasmus Thøgersen 15
Århusmesterskabet - Skønhedspræmien 2017 Aarhus Rasmus Emil Ryder Tønnesen 1
Løgumkloster Basis 1 2017 Øster Højst Ejvind Østerby Ambøg 15
Løgumkloster Basis 2 2017 Øster Højst Scot Wolfgang Jensen 20
Faxe Dags EMT 2017 Faxe Anders Arnkilde 98
Kort Påske 1, gruppe 1 2017 Skørping Lars Schøning 35
Kort Påske 1, gruppe 2 2017 Skørping Filip Martin Kierulf Hou Holm 30
Kort Påske 1, gruppe 3 2017 Skørping Daniel Jhaf Madsen 40
G5-1 2017 Skørping Hans Endrup Jacobsen 20
Danmarksmesterskabet 2017 Skørping Mads Andersen 45
Kandidatklassen 2017 Skørping Poul Rewitz 91
G7, gruppe 1 2017 Skørping Jacob Abildlund Brorsen 49
G7, gruppe 2 2017 Skørping Peter Risgaard Poulsen 49
G7, gruppe 3 2017 Skørping Henri Tolba 49
Veteranklassen 2017 Skørping Thomas Haugaard 50
G5-2, gruppe 2 2017 Skørping Ricardo De La Calle Aramburu 30
Kort Påske 2, gruppe 1 2017 Skørping Jens Bo Hansen 35
Kort Påske 2, gruppe 2 2017 Skørping Mikael Horslund 30
G5-2, gruppe 1 2017 Skørping Jens Jørgen Christiansen 35
Sondex Cup IM-Gruppe 1 2017 Kolding Jesper Søndergaard Thybo 15
Sondex Cup IM-Gruppe 2 2017 Kolding Jonas Bjerre 15
Sondex Cup Mester 1 2017 Kolding Nicolai Kvist Brondt Pedersen 15
Varde Weekend - Mester 2017 Varde Poul Grydholt Jensen 14 af 15
Varde Weekend - Grp1 2017 Varde Adesh Easwaralingam 13 af 15
Copenhagen Chess Challenge 2017 Ballerup Boris Chatalbashev 327
Nybolig Erhverv IM Chess 2017 Fredericia Tommy Andersson 45
Nybolig Erhverv Chess Kandidat 2017 Fredericia Peter Grove / Bjarne Light 30
Køge Jubilæumsturnering 2017 Køge Yuri Solodovnichenko 45
Horsens Lang Weekend 2017 Horsens Poul Rewitz 98 af 518
39. Copenhagen Open - Xtracon Open 2017 Helsingør Baadur Jobava 2117
EM Hold 2017 Heraklion Rusland 36
Divisionsturneringen 2017  Skanderborg 360
Øbro Nytår 2017 København Jonny Hector 69
Chess House GM 2018 Århus Dmitrij Kollars 40
Senior DM 50+ 2018 Hvidovre Torsten Lindestrøm 56
Senior DM 65+ 2018 Hvidovre Peter Birk Petersen 28 af 109
Århusmesterskabet 2018 Århus Jens Ove Fries Nielsen 15
Århusmesterskabet Undergrupper 2018 Århus  14
Danmarksmesterskabet 2018 Svendborg Bjørn Møller Ochsner 45
Kort Påske 1, gruppe 1 2018 Svendborg Peter Risgaard Poulsen 50
Kort Påske 1, gruppe 2 2018 Svendborg Bo Beier Thorup 50
G5 1 2018 Svendborg Jens Mott 25
Kandidatklassen 2018 Svendborg Jakob Aabling-Thomsen 95
G7 gruppe 1 2018 Svendborg Michael Nord 63
G5 2 2018 Svendborg Lars Raahauge 55
DanPump GM/IM 2018 Kolding Jonas Bjerre 15
Danpump Mester 1 2018 Kolding Viktor Haarmark Nielsen/ Marco Ferrante 15 af 25
DanPump Mester 2 2018 Kolding Mikkel Manosri Jacobsen 15
Copenhagen Chess Challenge 2018 Ballerup Jesper Thybo 281
Varde Weekend - Mester 2018 Varde Gabor Erdodi 13 af 15
Varde Weekend - Grp1 2018 Varde Jan Schou Jørgensen, Lars Wisler Pedersen 12 af 15
Varde Weekend - Grp2 2018 Varde Claus Rasmussen 14 af 15
Fredericia Chess IM 2018 Fredericia David Miedema, Nagy Gabor 45
Fredericia Chess M1 2018 Fredericia Mikkel Manosri Jacobsen 15
Fredericia Chess M2 2018 Fredericia Jacob Foged Christensen 15
40. Copenhagen Open - Xtracon Open 2018 Helsingør Jon Ludvig Hammer 1934
Chess House Jubilæums GM 2018 Århus Martin Zumsande 45
OL 2018 Batumi Kina 44
OL Kvinder 2018 Batumi Kina 44
Larsen Nordjyske Mindeturnering 2018 Aalborg Evgeny Sveshnikov 84
1. Esbjerg Efterår 2018 Esbjerg Mikkel Antonsen 45
Divisionsturneringen 2018  Køge 360
Københavnsmesterskabet 2018 Taastrup Tobias Valentin Rostgaard 15
Øbro Nytår 2018 København Jonny Hector 70 af 221
Nordsjællands Weekend EMT 2019 Allerød Mikkel Antonsen 36
Brønshøj Lang Weekend 2019 Brønshøj Aref Vasli 30 af 151
Chess House GM Feb 2019 Aarhus Jesper Thyboe, Jonas Bjerre, Dmitrij Kollars 45
Senior DM 50+ 2019 Århus Poul Rewitz 56
Senior DM 65+ 2019 Århus Jens Kølbæk 98
Århusmesterskabet 2019 Århus Uffe Vinther-Schou 38 af 102
Jyske Bank Open 2019 Hvidovre Aref Vasli 49 af 110
Danmarksmesterskabet 2019 Svendborg Allan Stig Rasmussen 45
G5-1 2019 Svendborg Lars Foldager Pedersen 20
Kort Påske 1-1 2019 Svendborg Nils Ragnar Grotnes 45
Kort Påske 1-2 2019 Svendborg Jeppe Hald Falkesgaard 45
Kort Påske 1-3 2019 Svendborg Philip Uhre Knudsen 45
Kandidatklassen 2019 Svendborg Nicolai Kvist Brondt Pedersen 84
G7-1 2019 Svendborg Janus Christensen 56
G7-2 2019 Svendborg Bjarke Gregor 56
G5-2 2019 Svendborg Peter Willer Svendsen 45
Lyn-DM Finalegruppe 1 2019 Svendborg Allan Stig Rasmussen 28
Lyn-DM Finalegruppe 2 2019 Svendborg Lars Schandorff 28
Lyn-DM Semifinale 1 2019 Svendborg Allan Stig Rasmussen 2
Lyn-DM Semifinale 2 2019 Svendborg Jackie Andersen 2
Lyn-DM Finalen 2019 Svendborg Allan Stig Rasmussen 3
DM-Omkamp 2019 Svendborg Allan Stig Rasmussen 5
Pige-NM U20 2019 Køge Ellen Frediricia Nilssen 15
Pige-NM U16 2019 Køge Sarabella Norlamo 19
Pige-NM U13 2019 Køge Sara-Olivia Sippola 60
Varde Weekend - Mester 2019 Varde Thomas Stausholm Jepsen 12 af 15
Varde Weekend - Grp1 2019 Varde Ove Matras, Lars Breinholt Agger 11 af 15
Copenhagen Chess Challenge 2019 Ballerup Boris Chatalbashev 267
World Champion Magnus Carlsen Simul 2019 København  24
Champions Battle Rapid Match Carlsen-Bjerre 2019 København Magnus Carlsen 2
Fredericia IM 2019 Fredericia Hampus Sørensen 45
Fredericia WIM 2019 Fredericia Anna Kubicka 45
Fredericia Kandidatklassen 2019 Fredericia Peter Thorsbro 20 af 25
Chess House Summer IM 2019 Aarhus Jonethan Carlstedt 45
41. Copenhagen Open - Xtracon Open 2019 Helsingør R Praggnanandhaa 1797
Smuk Skak Weekend 2019 Skanderborg Bjørn Møller Ochsner 15
Smuk Skak Weekend - Mester 2 2019 Skanderborg Nicolai Kvist Brondt Pedersen 15
Odensemesterskabet IM Grp 1 2019 Odense Jesper Søndergaard Thybo 15
Odensemesterskabet IM Grp 2 2019 Odense Aref Vasli 15
Odensemesterskabet Mester1 2019 Odense Nicolai Kvist Brondt Pedersen 15
Odensemesterskabet Mester2 2019 Odense Thomas Stausholm Jepsen 12 af 15
Esbjerg Efterår 2019 Esbjerg Jens Kristiansen 84 af 126
EM Hold 2019 Batumi Rusland 36
GoAudit Open 2019 København Jonny Hector 80 af 204
Divisionsturneringen 2019  Køge 360
Københavnsmesterskabet 2019 København Martin Haubro 15
Øbro Weekend Grp 1 2019 København Mogens Thuesen, Bjarke Gregor 15
Chess House GM Dec 2019 Århus Jesper Thybo 45
Øbro Nytår 2019 København Michael Vesterli, Martin Haubro, Jens Kristiansen 70 af 245

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger