Bjorn Brinck Claussen

TurneringStedVinderPartier
OL Indledende Gruppe 4 1962 Varna Argentina 36
OL 1962 Varna Sovjetunionen 44
Danmarksmesterskabet 1963 Odense Bent Larsen 66
Divisionsturneringen 1963  Nordre 38 af 224
Danmarksmesterskabet 1964 Holstebro Bent Larsen 66
Divisionsturneringen 1964  Nordre 41 af 224
OL Indledende Gruppe 7 1964 Tel Aviv Bulgarien 28
OL 1964 Tel Aviv Sovjetunionen 52
Divisionsturneringen 1965  Kampklubben 26 af 224
Danmarksmesterskabet 1966 Århus Bjørn Brinck-Clausen 66
Studenter OL 1966 Örebro Sovjetunionen 56
OL 1966 Havanna Sovjet Unionen 52
Kvalifikationsgruppe 4 1966 Havanna Argentina 24
EM Kvalifikationsstævne 1967 København Danmark 60
Ol Kvalifikationsgruppe 2 1968 Lugano Danmark 24
OL 1968 Lugano Sovjetunionen 48
Danmarksmesterskabet 1969 Odense Ole Jakobsen 7 af 66
Danmarksmesterskabet 1970 Flensborg Bjørn Brinck-Clausen 15 af 66
Danmarksmesterskabet 1971 Hjørring Ole Jakobsen 66
Københavnsmesterskabet 1972 København Svend Hamann, Ole Jakobsen 45
Københavnsmesterskabet 1973 København Ole jakobsen / Svend Hamann 12 af 45
Danmarksmesterskabet 1973 København Børge Andersen 46 af 140
Nordisk Mesterskab 1973 Grenaa Bent Larsen 115 af 597
2. Lauritz Rasmussen Memorial 1973 Randers Jacob Øst Hansen 105
Danmarksmesterskabet 1974 Vejle Ulrik Rath 170
Københavnsmesterskabet 1974 København Gert Iskov 45
Nordre Birk 1975 Lyngby Kai Bjerring 28
Danmarksmesterskabet 1975 Odense Gert Iskov 57 af 80
Danmarksmesterskabet 1976 Århus Bo Jacobsen 100
Divisionsturneringen 1976  Kampklubben 11 af 224
Danmarksmesterskabet 1977 København Bjørn Brinck-Clausen 45 af 66
Københavnsmesterskabet 1977 København Allan Poulsen 22 af 45
Danmarksmesterskabet 1978 Horsens Carsten Hoi 66
Vesterhavsturneringen 1978 Esbjerg Bent Larsen 91
Ole Holmsgaard Mindeturnering 1978 Nørresundby Jens Ove Fries Nielsen/Jens Kristiansen 28
1. Copenhagen Open 1979 Brøndby Carsten Høi 110
AS04 75 års Jubilæumsturnering 1979 København Bent Larsen 66
Kronborg 1979 Helsingør Bjørn Brinck-Claussen 28
Landskamp Danmark - England 1979 Ribe Danmark 16
Danmarksmesterskabet 1980 Odense Ole Jakobsen 66
Københavnsmesterskabet 1980 København Carsten Høi 45
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
Hillerød Jubilæumsturnering 1980 Hillerød Steen Fedder 28
Danmarksmesterskabet 1981 Århus Erling Mortensen 66
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 1981 Esbjerg Bjarke Sahl 66
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 Brøndby Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg 320
Danmarksmesterskabet 1982 Vejle Jens Kristiansen 66
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1982 Esbjerg Jimm Plaskett 66
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 Brøndby Tom Wedberg 320
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
Silkeborg 1983 Silkeborg Mark Hebden 66
Århus Festuge 1983 Århus Jørgen Hvenekilde 28
EM Hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
Valby 1983 Valby Allan Poulsen 45
SK41 International 1983 Valby Allan Poulsen 45
Danmarksmesterskabet 1984 Aalborg Curt Hansen 66
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 Brøndby Nick De Firmian / Alexander Sznapik 290
OL 1984 Thessaloniki Sovjetunionen 56
Ballerup 1985 Ballerup Jens Kristiansen 45
Danmarksmesterskabet 1985 Næstved Curt Hansen 66
8. Copenhagen Open Politiken Cup 1986 Brøndby Alexander Chernin / Vasily Smyslov / Laszlo Cserna 230
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
Danmarksmesterskabet 1988 Odense Lars Schandorff 66
10. Copenhagen Open 1988 København Rafael A. Vaganian 300
Lyngby Open 1988 Lyngby Toni Yim 224
Lyngby Open 1989 Lyngby P Stempin 184
Øbro International (b) 1990 København Ivan Manolov, Bjørn Brinck-Claussen, Andreas Bang 45
Lyngby Open 1990 Lyngby Leonid Yurtaev, Josef Petkevich, Loek Van Wely 304 af 305
K41 International 1990 København Bjørn Brinck-Claussen, Trostur Thorhallsson, Milos Pavlovic 98 af 99
OL 1990 Novi Sad Sovjetunionen 56
Københavnsmesterskabet 1991 København Henrik Danielsen 42 af 45
13. Copenhagen Open 1991 Rødovre Yuri Piskov / Yuri Dokhoian 399
Næstved Unibank 1991 Næstved Lars Bo Hansen 45
Copenhagen Unibank 1991 København Lars Schandorff / Gerado F Barbero 180
Danmarksmesterskabet 1991 Lyngby Erling Mortensen 66
Landskamp Danmark - Sverige 1991 Lemvig Sverige 16
Taastrup B-Gruppe 1992 Taastrup Nikolaj Borge 45
14. Copenhagen Open 1992 Rødovre Avigdor Bykhovsky / Sergey Smagin / Mathew D Sadle 400
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Farum Open 1993 Farum Lars Bo Hansen / Henrik Danielsen / Raj Tischierek / Miron N Sher / Nick De Firmian / Ralf Åkesson 203
Københavnsmesterskabet 1994 København Svend Hamann 45
16. Copenhagen Open 1994 Rødovre Vakery Neverov / Mikail Brodsky 418
Roskilde Domkirketurnering Mesterklassen 1994 Roskilde Bjørn Brinck-Claussen 42
Københavnsmesterskabet 1995 København Jens Kristiansen 45
17. Copenhagen Open 1995 Brøndby Lars Bo Hansen 409
Kandidatklassen 1995 Ringsted Per Andreasen / Ove Weiss Hartvig 108
Roskilde Domkirketurnering Mesterklassen 1995 Roskilde Bjørn Brinck-Claussen 30 af 35
Københavnsmesterskabet 1996 København Bjørn Brinck-Clausen 45
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
Divisionsturneringen 1996  Espergærde 224
Taastrup 25 Jubilæumsturnering 1997 Taastrup Kim Pilgaard 90
Køge Super-GM 1997 Køge Lembit Oll/Jan Timman 243
Københavnsmesterskabet 1998 København Bjørn Brinck-Clausen 45
Roskilde Open 1998 Roskilde Jonathan S. Speelman / Jonny Hector 270
Københavnsmesterskabet 1999 København Ole Jakobsen 45
Divisionsturneringen 1998  Nykøbing Falster 224
Kandidatklassen 1999 Århus Jacob Aagaard / Steffen Pedersen 89
Divisionsturneringen omkamp 1998  Brønshøj 8
21. Copenhagen Open 1999 København Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson 891
Divisionsturneringen 1999  Nykøbing Falster 224
Kandidatklassen 2000 Aalborg Jan Magnus Lindfeldt 61 af 63
22. Copenhagen Open 2000 København Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector 907
Erik Pedersens Mindeturnering 2000 Nørresundby Uffe V. Nielsen, Jens Ove Fries Nielsen 28
Divisionsturneringen 2000  Helsinge 224
Københavnsmesterskabet 2001 København Bjørn Brinck-Clausen 27
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
KSU's 75 års jubilæum 2002 København Chris Ward, Nick de Firmian 45
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Divisionsturneringen 2002  Helsinge 213 af 224
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
Divisionsturneringen 2003  Helsinge 224
Divisionsturneringen 2004  Helsinge 224
Kandidatklassen 2005 Køge Thorbjørn Bromann 63
Vesterhavsturneringen 2005 Esbjerg Valdimir Belov 576
27. Copenhagen Open 2005 Høje Taastrup Konstantiv Sakaev 1067
Divisionsturneringen 2005  Helsinge 320
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
Divisionsturneringen 2006  Helsinge 348 af 360
Danmarksmesterskabet 2007 Aalborg Sune Berg Hansen 108
Vesterhavsturneringen 2007 Esbjerg Karsten Rasmussen 550
Baltic Sea Cup 2007 Rønne Allan Stig Rasmussen, Reynaldo Vere Gonzalez Quevedo 512
Divisionsturneringen 2007  Helsinge 352 af 360
Baltic Sea Cup 2008 Rønne Nikita Vitiugov / Boris Savchenko 329
Divisionsturneringen 2008  Helsinge 360
Københavnsmesterskabet 2008 København Silas Lund 237
Divisionsturneringen 2009  Aarhus/Skolerne 360
BSF 75 år Jubilæum 2010 Brønshøj Jonny Hector 162
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
Øbro Nytår 2012 København Jonny Hector 112 af 238
Brønshøjmesterskabet Gruppe 1 2013 Brønshøj Jacob Carstensen 45
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
Skovbo 2014 Borup Simon Bekker Jensen 223
Xtracon Grand Master 2014 Køge Alexandr Fier / Peter Prohaszka 239
Senior DM 65+ 2016 Køge Bent Sørensen 39 af 164
Brønshøj Lang Weekend 2017 Brønshøj Tobias Rostgaard, Martin Haubro, Ritvars Reimanis, Dara Akdag 150
Copenhagen Chess Challenge 2017 Ballerup Boris Chatalbashev 327

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger