OL 1968

Vinder: Sovjetunionen
Sted: Lugano
Spillet: 26/10-1968 - 6/11-1968

Download pgn - 48 partier

OL 1968: Ol Kvalifikationsgruppe 2

OL: 2018 2016 2014 2012 2010 2008 2006 2004 2002 2000 1996 1994 1992 1990 1988 1984 1982 1980 1978 1976 1974 1972 1970 1969 1966 1966 1964 1962 1960 1958 1957 1956 1954 1952 1950 1939 1937 1935 1933 1931 1930 1928 1927

http://www.olimpbase.org/1968/1968fa.html

RadioÅrLængdeLyt
Skakolympiaden i Lugano 1968 (1)

Beskrivelse på båndet:

Indledning OL i Lugano
Bent Larsen indledning + snak i analyserum Larsen, Hamann + hele holdet.
----------------------

Tid = 10:44

196810:44
Skakolympiaden i Lugano 1968 (2)

Beskrivelse på båndet:

1. Interview med Pachmann om hvorfor han ikke spiller. 8 min. 30 sek.
2. Overs. af interviewet. 8 min. 30 sek.
3. Lidt om Kavalek - og Fischer. 2 min.
4. Parti Mecking - Unzicker. 12 min 40 sek.

----------------------

Med Bent Larsen
Om OL i Lugano

Tid = 32:18

196832:18

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

 12345678910111213Po
Bent Larsen  001½01½1½00½5/12
              0/0
Bjorn Brinck Claussen  ½0 0 01 10½½3½/9
Svend Hamann2490 ½ ½11½1½0 ½ 5½/9
Finn Petersen  ½ ½ 0 0   001/6
Sejer Holm2395  ½ 0 ½ 1½0  2½/6
Peter H Noerby   ½½ 0  0 0 01/6
 112201118½/48

0-0
 -  
 -  
 -  
 -  
 
Denmark-Argentina
Bent Larsen 0-1Miguel Najdorf 
Bjorn Brinck Claussen ½-½Oscar Panno 
Svend Hamann2490½-½Raul Sanguineti 
Finn Petersen ½-½Raimundo Garcia2420
 
Yugoslavia3-1Denmark
Svetozar Gligoric25751-0Bent Larsen 
Borislav Ivkov25201-0Bjorn Brinck Claussen 
Aleksandar Matanovic2515½-½Sejer Holm2395
Milan Matulovic2525½-½Peter H Noerby 
 
Denmark-Poland
Bent Larsen 1-0Jerzy Kostro 
Svend Hamann2490½-½Zbigniew Doda 
Finn Petersen ½-½Wlodzimierz Schmidt2450
Peter H Noerby ½-½Romuald Grabczewski 
 
German Dem Rep-Denmark
Wolfgang Uhlmann2530½-½Bent Larsen 
Wolfgang Pietzsch 1-0Bjorn Brinck Claussen 
Lothar Zinn 0-1Svend Hamann2490
Heinz Liebert24001-0Sejer Holm2395
 
Czechoslovakia3-1Denmark
Vlastimil Hort26001-0Bent Larsen 
Miroslav Filip25100-1Svend Hamann2490
Jan Smejkal25451-0Finn Petersen 
Vlastimil Jansa24801-0Peter H Noerby 
 
Denmark2-2German Fed Rep
Bent Larsen 1-0Wolfgang Unzicker 
Bjorn Brinck Claussen 0-1Lothar Schmid 
Svend Hamann2490½-½Klaus Darga2540
Sejer Holm2395½-½Hans Joachim Hecht2485
 
Canada-Denmark
Duncan Suttles2470½-½Bent Larsen 
Elod Macskasy 0-1Bjorn Brinck Claussen 
Denis Allan 0-1Svend Hamann2490
Lawrence A Day23451-0Finn Petersen 
 
Denmark-Philippines
Bent Larsen 1-0Romuel Reyes 
Svend Hamann2490½-½Rosendo Balinas 
Sejer Holm23951-0Edgar De Castro2320
Peter H Noerby 0-1Ruben Rodriguez2400
 
Bulgaria2-2Denmark
Nikola Padevsky2430½-½Bent Larsen 
Atanas S Kolarov 0-1Bjorn Brinck Claussen 
Ivan Radulov24901-0Svend Hamann2490
Peicho Chonev Peev2425½-½Sejer Holm2395
 
Denmark0-4Soviet Union
Bent Larsen 0-1Boris Vasilievich Spassky 
Bjorn Brinck Claussen 0-1Viktor Lvovich Kortschnoj2640
Sejer Holm23950-1Efim P Geller 
Peter H Noerby 0-1Lev Polugaevsky 
 
Hungary3-1Denmark
Lajos Portisch26401-0Bent Larsen 
Istvan Bilek2485½-½Bjorn Brinck Claussen 
Levente Lengyel ½-½Svend Hamann2490
Gedeon Barcza 1-0Finn Petersen 
 
Denmark1-3Romania
Bent Larsen ½-½Florin Gheorghiu2520
Bjorn Brinck Claussen ½-½Victor Ciocaltea2470
Finn Petersen 0-1Dolfi Drimer 
Peter H Noerby 0-1Emil Ungureanu2410
 

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger