1980 - 1989

TurneringStedVinderPartier
Danmarksmesterskabet 1980 Odense Ole Jakobsen 66
Københavnsmesterskabet 1980 København Carsten Høi 45
Vesterhavsturneringen B-Gruppen 1980 Esbjerg John Nicholson 91
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
Hillerød Jubilæumsturnering 1980 Hillerød Steen Fedder 28
Silkeborg 1980 Silkeborg Lars Karlsson 66
EU-Cup Nordre-Volmac 1980 Århus Nordre 12
DM for Juniorer 1980 Vordingborg Christer Hartman og Curt Hansen 145 af 153
OL 1980 La Valletta Sovjetunionen 56
Kandidatklassen 1980 Odense Curt Hansen 15 af 66
DM Diverse partier 1980 Odense  16
Vesterhavsturneringen 1980 Esbjerg Artur Jussupow 82
1. Internationale turnering på Fyn 1980 Odense Jacek Bednarski 45
Divisionsturneringen 1980  Nordre 0 af 224
OL Kvinder 1980 La Valletta Sovjetunionen 11 af 42
Danmarksmesterskabet 1981 Århus Erling Mortensen 66
DM-Omkamp 1981 København Erling Mortensen 4
Københavnsmesterskabet 1981 København Gert Iskov 45
Vesterhavsturneringen 1981 Esbjerg Lars Karlsson 66
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 1981 Esbjerg Bjarke Sahl 66
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 Brøndby Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg 320
Svendborg 1981 Svendborg Ivan Farago 45
Kronborg 1981 Helsingør Jesper Nørgaard / Esben Ejsing 28
Kandidatklassen 1981 Århus Esben Ejsing / Jesper Nørgaard 28
DM for Juniorer 1981 Haderselv Erik Prie 135
Kronborg Mester 2 1981 Helsingør Ib Andersen / Ole Bøgh Larsen 21
EM Kvalifikation 1. runde 1981 Oslo Danmark 16
Divisionsturneringen 1981  Nordre 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1982 Vejle Jens Kristiansen 66
DM-Omkamp 1 1982 Kerteminde Jens Kristiansen 4
DM-Omkamp 2 1982 Silkeborg Jens Kristiansen 2
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1982 Esbjerg Jimm Plaskett 66
Vesterhavsturneringen 1982 Esbjerg Lubomir Ftacnik 66
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 Brøndby Tom Wedberg 320
DM for Juniorer 1982 Sorø Jesper Nørgaard 225
VM for Juniorer 1982 København Andrej Sokolov 338
Zoneturnering (grp. a) 1982 Randers Eric Lobron 55
Zoneturnering (grp. b) 1982 Randers Jacov Murey 55
Zoneturnering (finale) 1982 Randers Lars Karlsson 28
EM Kvalifikation 2. runde 1982 Helsingør Danmark 16
Københavnsmesterskabet 1982 København Kevin Wicker 40
OL 1982 Lucerne Sovjetunionen 54 af 56
Divisionsturneringen 1982  Nordre 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
Københavnsmesterskabet 1983 København Sejer Holm 0
5. Copenhagen Open Politiken Cup 1983 Hvidovre Sergey Kudrin / Istvan Csom 45
5. Copenhagen Open IM-turneringen 1983 Hvidovre Dan Cramling 117
Silkeborg 1983 Silkeborg Mark Hebden 66
EU-Cup Solingen-Nordre 1983 Solingen Solingen 12
Århusmesterskabet 1983 Århus Kristen Schmidt 28
Multitabs 1983 Gladsaxe/Farum Curt Hansen og Andreas Adorjan 45
Århus Festuge 1983 Århus Jørgen Hvenekilde 28
AS04 80 års Jubilæum 1983 København Carsten Høi 45
EM Hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
9. Nordic Cup 1983 Oslo Polen 42
Lux Time Cup 1983 Århus John van der Wiel 66
Valby 1983 Valby Allan Poulsen 45
SK41 International 1983 Valby Allan Poulsen 45
Nordisk Mesterskab 1983 Esbjerg Curt Hansen 66
NM Mesterklassen 1983 Esbjerg Carsten Høi, Mikael Johansson 13 af 500
Divisionsturneringen 1983  Nordre 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1984 Aalborg Curt Hansen 66
DM-Omkamp 1984 Nørre Sundby Curt Hansen 3
Københavnsmesterskabet 1984 København Bjarke Kristensen (Sahl) 0
Vesterhavsturneringen 1984 Esbjerg Nigel Short 66
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 Brøndby Nick De Firmian / Alexander Sznapik 290
Århusmesterskabet 1984 Århus Kristen Schmidt 28
Århus Festuge 1984 Århus Per Knuden 45
Allerød 50 års Jubilæum 1984 Allerød Henrik Danielsen 28
AS04 & BSF 1984 København Alexander Chernin 45
Finlux Ladies Cup 1984 Helsinge Nina Høiberg 45
Divisionsturneringen 1984  Frederiksberg 0 af 224
OL 1984 Thessaloniki Sovjetunionen 56
OL Kvinder 1984 Thesaloniki Sovjetunionen 42
DM-Omkamp 1985 Næstved Curt Hansen 3
Vesterhavsturneringen 1985 Esbjerg Andras Adorjan 66
7. Copenhagen Open Politiken Cup 1985 Brøndby Karel Mokry 300
Århus Festuge 1985 Århus Thorbjørn Rosenlund 27 af 1
Århus Festuge M2 1985 Århus Bent Sørensen 28
Ballerup 1985 Ballerup Jens Kristiansen 45
Brønshøj Jubilæum 1985 Brønshøj Jozsef Pinter 66
10. Nordic Cup 1985 Pohja Sverige 42
Københavnsmesterskabet 1985 København Carsten Høi 4 af 45
Time Manager Cup 1985 Hillerød Steen Fedder 28
Danmarksmesterskabet 1985 Næstved Curt Hansen 66
Divisionsturneringen 1985  Skolerne 0 af 224
Nimzowitsch Memorial 1985 Næstved Bent Larsen, Walter Browne, Rafael Vaganian 66
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
DM-Omkamp 1986  Carsten Hoi 3
Københavnsmesterskabet 1986 København Kristen Schmidt 0
8. Copenhagen Open Politiken Cup 1986 Brøndby Alexander Chernin / Vasily Smyslov / Laszlo Cserna 230
Århus Festuge 1986 Århus Erik Jelling, Thorbjørn Rosenlund og Lars Schandorff 28
Århus Festuge M2 1986 Århus Vagn Jensen 27 af 1
Divisionsturneringen 1986  Kampklubben/SK41 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
Københavnsmesterskabet 1987 København Henrik Danielsen 1 af 45
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
NATO Championsship 1987 Ålborg Simen Agdestein 168
Århus Festuge 1987 Århus Erik Jelling og Ove Kroll 28
Espergærde International 1987 Espegærde Carsten Høi mfl. 45
Nordisk Mesterskab 1987 Torshavn Margeir Petursson 66
Divisionsturneringen 1987  K41 0 af 224
Danmarksmesterskabet 1988 Odense Lars Schandorff 66
Københavnsmesterskabet 1988 København Kaj Bjerring 0
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1988 Esbjerg Zbigniew Jasnikowski 66
10. Copenhagen Open 1988 København Rafael A. Vaganian 300
Silkeborg 1988 Silkeborg Ivan Farago 45
Århus Festuge 1988 Århus Klaus Berg og Poul Rewitz 28
AS04 International 1988 København Lars Karlsson 45
Lyngby Open 1988 Lyngby Toni Yim 224
Match Bent Larsen - Curt Hansen 1988 Odense Bent Larsen 6
OL Kvinder 1988 Thessaloniki Sovjetunionen 42
Politiken Cup - Kvinde GM 1988 Græsted Eliska Klimova 45
DM Diverse partier 1988 Odense  26
Kandidatklassen 1988 Odense Bo Jacobsen 10 af 84
Landskamp Danmark - Sverige 1988 Næstved Danmark 16
Vesterhavsturneringen 1988 Esbjerg Rafael Vaganian 66
Divisionsturneringen 1988  Skolerne 7 af 224
OL 1988 Thessaloniki Sovjetunionen 56
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
Åbenrå Hurtigskak - Polgar mod DK 1989 Åbenrå Danmark 18
Vejstrup 1989 Vejstrup Curt Hansen 45
Århus Festuge IM 1989 Århus John Rødgaard 45
Århus Festuge M1 1989 Århus Jørgen Juul Kristensen 28
Lyngby Open 1989 Lyngby P Stempin 184
Århus Sommer 1989 Århus Petter Haugli 97 af 99
Århus Sommer M2 1989 Århus Tomas Hutters 28
12. Nordic Cup 1989 Aabybro Danmark 42
Kandidatklassen 1989 Aalborg Finn Pedersen 105
1. Løvsprings EMT Mesterklassen 1989 Ringsted Jørgen Bredahl Hansen 35
DM-Omkamp 1989 Aalborg Erling Mortensen 6
11. Copenhagen Open 1989 København Lars Karlsson / Jens Kristiansen / Aleksander Szna 362
Divisionsturneringen 1989  Skolerne 7 af 224

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger