Divisionsturneringen 1988

Vinder: Skolerne
Sted:
Spillet: 30/10-1988 - 5/3-1989

Download pgn - 7 af 224 partier

Divisionsturneringen: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962

Dansk Skak Unions 27. divisionsturnering 1988-89

1. division

Turneringen blev afviklet i perioden 30. oktober 1988 til 5. marts 1989.

Slutstillingen :

-                       1  2  3  4  5  6  7  8   Pts.  MP.
----------------------------------------------------------
 1. Skolerne 1 .......  -  3  5  5½ 6½ 5½ 5½ 6½  37½   12   Danmarksmester
 2. AS04 1 ...........  5  -  5½ 4  4  5½ 4  5   33    11   
 3. Frederiksberg 1 ..  3  2½ -  4  4½ 5  5  6½  30½    9 
 4. Espergærde 1 .....  2½ 4  4  -  2½ 4½ 5  6½  29     8 
 5. Nørresundby 1 ....  1½ 4  3½ 5½ -  2  6  6½  29     7 
 6. Nordre 1 .........  2½ 2½ 3  3½ 6  -  5½ 4   27     5   
 7. K41 1 ............  2½ 4  3  3  2  2½ -  5½  22½    3   Nedrykning
 8. SK 1968 1 ........  1½ 3  1½ 1½ 1½ 4  2½ -   15½    1   Nedrykning

Holdopstillinger

Kilde: Lars Zwisler


 

1. runde:                                  2. runde:
Espergærde 1 - K41 1              5 - 3    AS04 1 - SK 1968 1                5 - 3
Frederiksberg 1 - AS04 1         2½ - 5½   Espergærde 1 - Nordre 1          4½ - 3½
Nordre 1 - SK 1968 1              4 - 4    Frederiksberg 1 - Skolerne 1      3 - 5
Nørresundby 1 - Skolerne 1       1½ - 6½   K41 1 - Nørresundby 1             2 - 6
 
3. runde:                                  4. runde:
Nordre 1 - K41 1                 5½ - 2½   Espergærde 1 - Frederiksberg 1    4 - 4
Nørresundby 1 - Espergærde 1     5½ - 2½   K41 1 - AS04 1                    4 - 4
SK 1968 1 - Frederiksberg 1      1½ - 6½   Nordre 1 - Nørresundby 1          6 - 2
Skolerne 1 - AS04 1               3 - 5    SK 1968 1 - Skolerne 1           1½ - 6½
 
5. runde:                                  6. runde:
AS04 1 - Espergærde 1             4 - 4    AS04 1 - Nørresundby 1            4 - 4
Frederiksberg 1 - K41 1           5 - 3    Frederiksberg 1 - Nordre 1        5 - 3
Nørresundby 1 - SK 1968 1        6½ - 1½   SK 1968 1 - K41 1                2½ - 5½
Skolerne 1 - Nordre 1            5½ - 2½   Skolerne 1 - Espergærde 1        5½ - 2½
 
7. runde:                                  
Espergærde 1 - SK 1968 1         6½ - 1½   
K41 1 - Skolerne 1               2½ - 5½   
Nordre 1 - AS04 1                2½ - 5½   
Nørresundby 1 - Frederiksberg 1  3½ - 4½   

1. runde (Spillet den 30/10 1988)

 
Espergærde 1 - K41 1  5-3  
 1. Nigel Davies - Henrik Danielsen            0-1  
 2. Bjarke Kristensen - Steen Fedder           ½-½  
 3. Søren Riis - Kristen Schmidt               1-0  
 4. Mogens Moe - Steen Clausen                 1-0  
 5. Tim Jaksland - Eric Brøndum                ½-½  
 6. Tomas Hutters - Esben Ejsing               0-1  
 7. Nikolaj Borge - Peter Munck Mortensen      1-0  
 8. Lars Bo Olsen - Dennis Rej                 1-0  

Frederiksberg 1 - AS04 1  2½-5½  
 1. Svend Hamann - Lars Bo Hansen              0-1  
 2. Dan Andersen - Jens Kristiansen            ½-½  
 3. Henrik Sørensen - Kai Bjerring             ½-½  
 4. Jan Ivan Andersen - Andreas Bang           0-1  
 5. Jens Hartung-Nielsen - Jørgen Hvenekilde   0-1  
 6. Claus Nerlov - Mads Smith Hansen           1-0  
 7. Per Dorff Jørgensen - Mogens Thuesen       0-1  
 8. Lars Hyldkrog - Kim Pilgaard               ½-½  

Nordre 1 - SK 1968 1  4-4  
 1. Erik Pedersen - Peter Jakobsen             0-1  
 2. Ove Kroll - Ivan B. Mikkelsen              1-0  
 3. Leif S. Kristensen - Søren Brautsch        0-1  
 4. Karl Pedersen - Ole Alkærsig               1-0  
 5. Poul Erik Nielsen - John Mortensen         0-1  
 6. Nina Høiberg - Niels Helles Olesen         0-1  
 7. Johnny S. Andersen - Jan du Jardin         1-0  
 8. Erik Bang - Ernst K. Petersen              1-0  

Nørresundby 1 - Skolerne 1  1½-6½  
 1. Per Andreasen - Lars Schandorff            0-1  
 2. Bent Sørensen - Torben N. Sørensen         0-1  
 3. Eric Bentzen - Erik Jelling                0-1  
 4. Jørgen Jørgensen - Bo Jacobsen             ½-½  
 5. Svend Pedersen - Thomas Ochsner            0-1  
 6. Bent Christensen - Finn Pedersen           0-1  
 7. John Madsen - Poul Rewitz                  0-1  
 8. Niels Willumsen - Jan S. Christensen       1-0  


2. runde (Spillet den 11/12 1988 i Århus)

 
AS04 1 - SK 1968 1  5-3  
 1. Jens Kristiansen - Peter Jakobsen          ½-½  
 2. Kai Bjerring - Ivan B. Mikkelsen           1-0  
 3. Andreas Bang - Søren Brautsch              0-1  
 4. Jørgen Hvenekilde - Ole Alkærsig           1-0  
 5. Mads Smith Hansen - John Mortensen         ½-½  
 6. Mogens Thuesen - Niels Helles Olesen       ½-½  
 7. Kim Pilgaard - Jan du Jardin               1-0  
 8. Per Auchenberg - Helmer Siim               ½-½  

Espergærde 1 - Nordre 1  4½-3½  
 1. Nigel Davies - Erik Pedersen               1-0  
 2. Bjarke Kristensen - Ove Kroll              ½-½  
 3. Søren Riis - Leif S. Kristensen            ½-½  
 4. Mogens Moe - Karl Pedersen                 ½-½  
 5. Tomas Hutters - Poul Erik Nielsen          0-1  
 6. Nikolaj Borge - Nina Høiberg               1-0  
 7. Lars Bo Olsen - Johnny S. Andersen         1-0  
 8. Poul Kleiminger - Erik Bang                0-1  

Frederiksberg 1 - Skolerne 1  3-5  
 1. Svend Hamann - Lars Schandorff             ½-½  
 2. Jesper Nørgaard - Torben N. Sørensen       ½-½  
 3. Dan Andersen - Erik Jelling                0-1  
 4. Henrik Sørensen - Thomas Ochsner           0-1  
 5. Jan Ivan Andersen - Finn Pedersen          0-1  
 6. Jens Hartung-Nielsen - Poul Rewitz         1-0  
 7. Claus Nerlov - Bogi Ziska                  0-1  
 8. Per Dorff Jørgensen - John Rendboe         1-0  

K41 1 - Nørresundby 1  2-6  
 1. Henrik Danielsen - Per Andreasen           ½-½  
 2. Steen Clausen - Bent Sørensen              0-1  
 3. Eric Brøndum - Eric Bentzen                1-0  
 4. Esben Ejsing - Svend Pedersen              0-1  
 5. Dennis Rej - Bent Christensen              0-1  
 6. Søren A. Koch - John Madsen                0-1  
 7. Jan Bauner - Niels Willumsen               ½-½  
 8. Karsten Larsen - Olav D. Larsen            0-1  


3. runde (Spillet den 10/12 1988 i Århus)

 
Nordre 1 - K41 1  5½-2½  
 1. Erik Pedersen - Henrik Danielsen           0-1  
 2. Ove Kroll - Steen Clausen                  ½-½  
 3. Leif S. Kristensen - Eric Brøndum          1-0  
 4. Poul Erik Nielsen - Esben Ejsing           1-0  
 5. Nina Høiberg - Dennis Rej                  1-0  
 6. Johnny S. Andersen - Søren A. Koch         1-0  
 7. Erik Bang - Jan Bauner                     ½-½  
 8. Frode Søby - Karsten Larsen                ½-½  

Nørresundby 1 - Espergærde 1  5½-2½  
 1. Per Andreasen - Nigel Davies               0-1  
 2. Bent Sørensen - Bjarke Kristensen          ½-½  
 3. Eric Bentzen - Søren Riis                  1-0  
 4. Jørgen Jørgensen - Mogens Moe              1-0  
 5. Svend Pedersen - Nikolaj Borge             1-0  
 6. Bent Christensen - Lars Bo Olsen           1-0  
 7. John Madsen - Poul Kleiminger              ½-½  
 8. Niels Willumsen - Jesper Vej               ½-½  

SK 1968 1 - Frederiksberg 1  1½-6½  
 1. Peter Jakobsen - Svend Hamann              0-1  
 2. Ivan B. Mikkelsen - Jesper Nørgaard        ½-½  
 3. Søren Brautsch - Dan Andersen              ½-½  
 4. Ole Alkærsig - Henrik Sørensen             0-1  
 5. John Mortensen - Jan Ivan Andersen         0-1  
 6. Niels Helles Olesen - Jens Hartung-Nielsen ½-½  
 7. Jan du Jardin - Claus Nerlov               0-1  
 8. Ivan N. Andersen - Per Dorff Jørgensen     0-1  

Skolerne 1 - AS04 1  3-5  
 1. Lars Schandorff - Jens Kristiansen         0-1  
 2. Karsten Rasmussen - Kai Bjerring           ½-½  
 3. Torben N. Sørensen - Andreas Bang          0-1  
 4. Erik Jelling - Jørgen Hvenekilde           ½-½  
 5. Thomas Ochsner - Mads Smith Hansen         ½-½  
 6. Finn Pedersen - Mogens Thuesen             ½-½  
 7. Poul Rewitz - Kim Pilgaard                 ½-½  
 8. Bogi Ziska - Per Auchenberg                ½-½  


4. runde (Spillet den 8/1 1989)

 
Espergærde 1 - Frederiksberg 1  4-4  
 1. Bjarke Kristensen - Svend Hamann           0-1  
 2. Søren Riis - Jesper Nørgaard               1-0  
 3. Mogens Moe - Dan Andersen                  0-1  
 4. Tim Jaksland - Henrik Sørensen             1-0  
 5. Tomas Hutters - Jan Ivan Andersen          1-0  
 6. Nikolaj Borge - Jens Hartung-Nielsen       0-1  
 7. Lars Bo Olsen - Claus Nerlov               ½-½  
 8. Poul Kleiminger - Per Dorff Jørgensen      ½-½  

K41 1 - AS04 1  4-4  
 1. Henrik Danielsen - Lars Bo Hansen          1-0  
 2. Steen Fedder - Jens Kristiansen            ½-½  
 3. Kristen Schmidt - Kai Bjerring             ½-½  
 4. Steen Clausen - Andreas Bang               0-1  
 5. Eric Brøndum - Jørgen Hvenekilde           1-0  
 6. Esben Ejsing - Mads Smith Hansen           1-0  
 7. Peter Munck Mortensen - Mogens Thuesen     0-1  
 8. Dennis Rej - Kim Pilgaard                  0-1  

Nordre 1 - Nørresundby 1  6-2  (Spillet i Nørresundby)
 1. Erik Pedersen - Per Andreasen              1-0  
 2. Ove Kroll - Bent Sørensen                  ½-½  
 3. Leif S. Kristensen - Eric Bentzen          ½-½  
 4. Karl Pedersen - Jørgen Jørgensen           1-0  
 5. Poul Erik Nielsen - Svend Pedersen         ½-½  
 6. Nina Høiberg - Bent Christensen            1-0  
 7. Johnny S. Andersen - John Madsen           ½-½  
 8. Erik Bang - Niels Willumsen                1-0  

SK 1968 1 - Skolerne 1  1½-6½  
 1. Peter Jakobsen - Lars Schandorff           0-1  
 2. Ivan B. Mikkelsen - Torben N. Sørensen     1-0  
 3. Søren Brautsch - Erik Jelling              0-1  
 4. Ole Alkærsig - Bo Jacobsen                 0-1  
 5. John Mortensen - Thomas Ochsner            0-1  
 6. Niels Helles Olesen - Finn Pedersen        0-1  
 7. Tavs Bjerre - Poul Rewitz                  0-1  
 8. Helmer Siim - Jan S. Christensen           ½-½  


5. runde (Spillet den 29/1 1989)

 
AS04 1 - Espergærde 1  4-4  
 1. Lars Bo Hansen - Nigel Davies              ½-½  
 2. Jens Kristiansen - Bjarke Kristensen       ½-½  
 3. Kai Bjerring - Søren Riis                  1-0  
 4. Andreas Bang - Mogens Moe                  0-1  
 5. Jørgen Hvenekilde - Tim Jaksland           1-0  
 6. Mads Smith Hansen - Tomas Hutters          0-1  
 7. Mogens Thuesen - Nikolaj Borge             0-1  
 8. Kim Pilgaard - Lars Bo Olsen               1-0  

Frederiksberg 1 - K41 1  5-3  
 1. Svend Hamann - Kristen Schmidt             0-1  
 2. Jesper Nørgaard - Steen Clausen            1-0  
 3. Dan Andersen - Eric Brøndum                ½-½  
 4. Henrik Sørensen - Esben Ejsing             1-0  
 5. Jan Ivan Andersen - Peter Munck Mortensen  ½-½  
 6. Jens Hartung-Nielsen - Dennis Rej          1-0  
 7. Claus Nerlov - Søren A. Koch               0-1  
 8. Per Dorff Jørgensen - Jan Bauner           1-0  

Nørresundby 1 - SK 1968 1  6½-1½  
 1. Per Andreasen - Peter Jakobsen             ½-½  
 2. Bent Sørensen - Ivan B. Mikkelsen          1-0  
 3. Eric Bentzen - Søren Brautsch              1-0  
 4. Jørgen Jørgensen - Ole Alkærsig            ½-½  
 5. Svend Pedersen - John Mortensen            1-0  
 6. Bent Christensen - Niels Helles Olesen     1-0  
 7. John Madsen -   *                          1-0  (Ingen modstander)
 8. Niels Willumsen - Ivan N. Andersen         ½-½  

Skolerne 1 - Nordre 1  5½-2½  
 1. Lars Schandorff - Erik Pedersen            ½-½  
 2. Karsten Rasmussen - Ove Kroll              1-0  
 3. Torben N. Sørensen - Leif S. Kristensen    1-0  
 4. Erik Jelling - Karl Pedersen               ½-½  
 5. Bo Jacobsen - Poul Erik Nielsen            1-0  
 6. Thomas Ochsner - Nina Høiberg              0-1  
 7. Finn Pedersen - Johnny S. Andersen         1-0  
 8. Poul Rewitz - Erik Bang                    ½-½  


6. runde (Spillet den 4/3 1989 i København)

 
AS04 1 - Nørresundby 1  4-4  
 1. Jens Kristiansen - Per Andreasen           1-0  
 2. Kai Bjerring - Bent Sørensen               ½-½  
 3. Andreas Bang - Eric Bentzen                0-1  
 4. Jørgen Hvenekilde - Jørgen Jørgensen       1-0  
 5. Mads Smith Hansen - Bent Christensen       0-1  
 6. Mogens Thuesen - John Madsen               ½-½  
 7. Kim Pilgaard - Niels Willumsen             0-1  
 8. Michael Bjertrup - Åge Ingerslev           1-0  

Frederiksberg 1 - Nordre 1  5-3  
 1. Svend Hamann - Ove Kroll                   ½-½  
 2. Jesper Nørgaard - Leif S. Kristensen       ½-½  
 3. Dan Andersen - Karl Pedersen               1-0  
 4. Henrik Sørensen - Poul Erik Nielsen        1-0  
 5. Jan Ivan Andersen - Nina Høiberg           ½-½  
 6. Jens Hartung-Nielsen - Johnny S. Andersen  1-0  
 7. Claus Nerlov - Erik Bang                   0-1  
 8. Per Dorff Jørgensen - Per Holst            ½-½  

SK 1968 1 - K41 1  2½-5½  
 1. Søren Brautsch - Henrik Danielsen          0-1  
 2. Ole Alkærsig - Steen Fedder                ½-½  
 3. John Mortensen - Kristen Schmidt           0-1  
 4. Niels Helles Olesen - Steen Clausen        1-0  
 5. Jan du Jardin - Eric Brøndum               0-1  
 6. Tavs Bjerre - Esben Ejsing                 0-1  
 7. Steffen Cordes - Dennis Rej                1-0  
 8.   *   - Søren A. Koch                      0-1  (Ingen modstander)

Skolerne 1 - Espergærde 1  5½-2½  
 1. Lars Schandorff - Nigel Davies             ½-½  
 2. Karsten Rasmussen - Bjarke Kristensen      0-1  
 3. Torben N. Sørensen - Søren Riis            1-0  
 4. Erik Jelling - Mogens Moe                  ½-½  
 5. Bo Jacobsen - Tim Jaksland                 1-0  
 6. Thomas Ochsner - Tomas Hutters             ½-½  
 7. Finn Pedersen - Nikolaj Borge              1-0  
 8. Poul Rewitz - Lars Bo Olsen                1-0  


7. runde (Spillet den 5/3 1989 i København)

 
Espergærde 1 - SK 1968 1  6½-1½  
 1. Nigel Davies - Søren Brautsch              1-0  
 2. Bjarke Kristensen - Ole Alkærsig           1-0  
 3. Søren Riis - John Mortensen                0-1  
 4. Mogens Moe - Niels Helles Olesen           1-0  
 5. Tim Jaksland - Jan du Jardin               1-0  
 6. Tomas Hutters - Tavs Bjerre                ½-½  
 7. Nikolaj Borge - Steffen Cordes             1-0  
 8. Lars Bo Olsen -   *                        1-0  (Ingen modstander)

K41 1 - Skolerne 1  2½-5½  
 1. Henrik Danielsen - Lars Schandorff         ½-½  
 2. Kristen Schmidt - Torben N. Sørensen       0-1  
 3. Steen Clausen - Erik Jelling               ½-½  
 4. Eric Brøndum - Bo Jacobsen                 ½-½  
 5. Esben Ejsing - Thomas Ochsner              0-1  
 6. Peter Munck Mortensen - Finn Pedersen      0-1  
 7. Dennis Rej - Poul Rewitz                   ½-½  
 8. Søren A. Koch - Jan S. Christensen         ½-½  

Nordre 1 - AS04 1  2½-5½  
 1. Ove Kroll - Jens Kristiansen               1-0  
 2. Leif S. Kristensen - Kai Bjerring          ½-½  
 3. Karl Pedersen - Andreas Bang               0-1  
 4. Poul Erik Nielsen - Jørgen Hvenekilde      0-1  
 5. Nina Høiberg - Mads Smith Hansen           ½-½  
 6. Johnny S. Andersen - Mogens Thuesen        ½-½  
 7. Erik Bang - Kim Pilgaard                   0-1  
 8. Per Holst - Michael Bjertrup               0-1  

Nørresundby 1 - Frederiksberg 1  3½-4½  
 1. Per Andreasen - Svend Hamann               ½-½  
 2. Bent Sørensen - Jesper Nørgaard            1-0  
 3. Eric Bentzen - Dan Andersen                0-1  
 4. Jørgen Jørgensen - Henrik Sørensen         ½-½  
 5. Bent Christensen - Jan Ivan Andersen       ½-½  
 6. John Madsen - Jens Hartung-Nielsen         ½-½  
 7. Niels Willumsen - Claus Nerlov             ½-½  
 8. Åge Ingerslev - Per Dorff Jørgensen        0-1  


Holdopstillinger:

AS04 1 :                 Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Lars Bo Hansen         3       1      1      1      1½   50.00
 2. Jens Kristiansen       7       2      4      1      4    57.14
 3. Kai Bjerring           7       2      5      0      4½   64.29
 4. Andreas Bang           7       4      0      3      4    57.14
 5. Jørgen Hvenekilde      7       5      1      1      5½   78.57
 6. Mads Smith Hansen      7       0      3      4      1½   21.43
 7. Mogens Thuesen         7       2      4      1      4    57.14
 8. Kim Pilgaard           7       4      2      1      5    71.43
 R. Per Auchenberg         2       0      2      0      1    50.00
 R. Michael Bjertrup       2       2      0      0      2   100.00
 
Espergærde 1 :           Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Nigel Davies           6       3      2      1      4    66.67
 2. Bjarke Kristensen      7       2      4      1      4    57.14
 3. Søren Riis             7       2      1      4      2½   35.71
 4. Mogens Moe             7       3      2      2      4    57.14
 5. Tim Jaksland           5       2      1      2      2½   50.00
 6. Tomas Hutters          6       2      2      2      3    50.00
 7. Nikolaj Borge          7       4      0      3      4    57.14
 8. Lars Bo Olsen          7       3      1      3      3½   50.00
 R. Poul Kleiminger        3       0      2      1      1    33.33
 R. Jesper Vej             1       0      1      0      ½    50.00
 
Frederiksberg 1 :        Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Svend Hamann           7       2      3      2      3½   50.00
 2. Jesper Nørgaard        6       1      3      2      2½   41.67
 3. Dan Andersen           7       3      3      1      4½   64.29
 4. Henrik Sørensen        7       3      2      2      4    57.14
 5. Jan Ivan Andersen      7       1      3      3      2½   35.71
 6. Jens Hartung-Nielsen   7       4      2      1      5    71.43
 7. Claus Nerlov           7       2      2      3      3    42.86
 8. Per Dorff Jørgensen    7       4      2      1      5    71.43
 R. Lars Hyldkrog          1       0      1      0      ½    50.00
 
K41 1 :                  Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Henrik Danielsen       6       4      2      0      5    83.33
 2. Steen Fedder           3       0      3      0      1½   50.00
 3. Kristen Schmidt        5       2      1      2      2½   50.00
 4. Steen Clausen          7       0      2      5      1    14.29
 5. Eric Brøndum           7       3      3      1      4½   64.29
 6. Esben Ejsing           7       3      0      4      3    42.86
 7. Peter Munck Mortensen  4       0      1      3      ½    12.50
 8. Dennis Rej             7       0      1      6      ½     7.14
 R. Søren A. Koch          5       2      1      2      2½   50.00
 R. Jan Bauner             3       0      2      1      1    33.33
 R. Karsten Larsen         2       0      1      1      ½    25.00
 
Nordre 1 :               Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Erik Pedersen          5       1      1      3      1½   30.00
 2. Ove Kroll              7       2      4      1      4    57.14
 3. Leif S. Kristensen     7       1      4      2      3    42.86
 4. Karl Pedersen          6       2      2      2      3    50.00
 5. Poul Erik Nielsen      7       2      1      4      2½   35.71
 6. Nina Høiberg           7       3      2      2      4    57.14
 7. Johnny S. Andersen     7       2      2      3      3    42.86
 8. Erik Bang              7       4      2      1      5    71.43
 R. Frode Søby             1       0      1      0      ½    50.00
 R. Per Holst              2       0      1      1      ½    25.00
 
Nørresundby 1 :          Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Per Andreasen          7       0      3      4      1½   21.43
 2. Bent Sørensen          7       3      3      1      4½   64.29
 3. Eric Bentzen           7       3      1      3      3½   50.00
 4. Jørgen Jørgensen       6       1      3      2      2½   41.67
 5. Svend Pedersen         5       3      1      1      3½   70.00
 6. Bent Christensen       7       4      1      2      4½   64.29
 7. John Madsen            7       2      4      1      4    57.14
 8. Niels Willumsen        7       2      4      1      4    57.14
 R. Olav D. Larsen         1       1      0      0      1   100.00
 R. Åge Ingerslev          2       0      0      2      0     0.00
 
SK 1968 1 :              Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Peter Jakobsen         5       1      2      2      2    40.00
 2. Ivan B. Mikkelsen      5       1      1      3      1½   30.00
 3. Søren Brautsch         7       2      1      4      2½   35.71
 4. Ole Alkærsig           7       0      2      5      1    14.29
 5. John Mortensen         7       2      1      4      2½   35.71
 6. Niels Helles Olesen    7       2      2      3      3    42.86
 7. Jan du Jardin          5       0      0      5      0     0.00
 8. Tavs Bjerre            3       0      1      2      ½    16.67
 R. Steffen Cordes         2       1      0      1      1    50.00
 R. Helmer Siim            2       0      2      0      1    50.00
 R. Ernst K. Petersen      1       0      0      1      0     0.00
 R. Ivan N. Andersen       2       0      1      1      ½    25.00
 
Skolerne 1 :             Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Lars Schandorff        7       2      4      1      4    57.14
 2. Karsten Rasmussen      3       1      1      1      1½   50.00
 3. Torben N. Sørensen     7       4      1      2      4½   64.29
 4. Erik Jelling           7       3      4      0      5    71.43
 5. Bo Jacobsen            5       3      2      0      4    80.00
 6. Thomas Ochsner         7       4      2      1      5    71.43
 7. Finn Pedersen          7       6      1      0      6½   92.86
 8. Poul Rewitz            7       3      3      1      4½   64.29
 R. Jan S. Christensen     3       0      2      1      1    33.33
 R. Bogi Ziska             2       1      1      0      1½   75.00
 R. John Rendboe           1       0      0      1      0     0.00
 


 

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

Moe, Mogens
Espergaerde
23051 - 0Clausen, Steen
K41
22701. division 1988-1989(1)30/10-1988
Jorgensen, Jorgen
Noerresundby
 1 - 0Moe, Mogens
Espergaerde
23051. division 1988-1989(2)10/12-1988
Moe, Mogens
Espergaerde
2305½ - ½Pedersen, Karl
Nordre
23051. division 1988-1989(3)11/12-1988
Andersen, Dan
Frederiksberg
22851 - 0Moe, Mogens
Espergaerde
23051. division 1988-1989(4)08/01-1989
Bang, Andreas
AS04
22450 - 1Moe, Mogens
Espergaerde
23051. division 1988-1989(5)29/01-1989
Jelling, Erik
Skolerne
2350½ - ½Moe, Mogens
Espergaerde
23051. division 1988-1989(6)04/03-1989
Moe, Mogens
Espergaerde
23051 - 0Olesen, Niels H
SK 1968
 1. division 1988-1989(7)05/03-1989

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger