Ole Jakobsen

TurneringStedVinderPartier
Københavnsmesterskabet 1961 København Bent Kølvig 6 af 45
Divisionsturneringen 1962  Kampklubben 26 af 224
Danmarksmesterskabet 1963 Odense Bent Larsen 66
Københavnsmesterskabet 1963 København Ole Jakobsen 9 af 45
Danmarksmesterskabet 1964 Holstebro Bent Larsen 66
Københavnsmesterskabet 1964 København Børge Andersen 8 af 45
Divisionsturneringen 1964  Nordre 32 af 224
OL Indledende Gruppe 7 1964 Tel Aviv Bulgarien 28
OL 1964 Tel Aviv Sovjetunionen 52
Danmarksmesterskabet 1965 Ålborg Sejer Holm Petersen 66
KS 100 År 1965 København Svetozar Gligoric, Alexey Suetin, Mark Taimanov 120
Danmarksmesterskabet 1966 Århus Bjørn Brinck-Clausen 66
Københavnsmesterskabet 1966 København Finn Petersen 1 af 36
Studenter OL 1966 Örebro Sovjetunionen 56
Danmarksmesterskabet 1967 Vejle Børge Andersen 66
Danmarksmesterskabet 1968 København Børge Andersen 66
Danmarksmesterskabet 1969 Odense Ole Jakobsen 7 af 66
DM-Omkamp 1969  Ole Jacobsen 6
Københavnsmesterskabet 1969 København Ole Jakobsen 10 af 45
KM-Omkamp 1969 København Ole Jakobsen 3 af 6
Danmarksmesterskabet 1970 Flensborg Bjørn Brinck-Clausen 15 af 66
Lauritz Rasmussen Memorial 1970 Randers Sejer Holm 84
EM Hold 1970 Kapfenberg Sovjetunionen 70
OL Kvalifikations gruppe 4 1970 Siegen Rumænien 36
OL 1970 Siegen Sovjetunionen 40
Danmarksmesterskabet 1971 Hjørring Ole Jakobsen 66
Københavnsmesterskabet 1971 København Ole Jakobsen 14 af 45
EM Kvalifikation 1971 Århus Polen 96
Landskamp Vesttyskland - Danmark 1971 Berleburg, Tyskland Vesttyskland 20
Danmarksmesterskabet 1972 Esbjerg Svend Hamann 137
Københavnsmesterskabet 1972 København Svend Hamann, Ole Jakobsen 45
KM-Omkamp 1972 København Svend Hamann 6
Ol Kvalifikationsgruppe 1 1972 Skopje Sovjetunionen 24
OL 1972 Skopje Sovjetunionen 60
Københavnsmesterskabet 1973 København Ole jakobsen / Svend Hamann 12 af 45
20 Clare Benedict 1973 Gstaad Vesttyskland 28
Danmarksmesterskabet 1973 København Børge Andersen 46 af 140
Københavnsmesterskabet 1974 København Gert Iskov 45
Landskamp Danmark - Sverige 1974 København Danmark 24
VRS 3. Solskinsturnering 1976 Vejlby-Risskov Ulrik Rath 66
3. Solskinsturnering 1976 Århus Ulrik Rath 66
Danmarksmesterskabet 1977 København Bjørn Brinck-Clausen 45 af 66
Danmarksmesterskabet 1978 Horsens Carsten Hoi 66
Roskilde International 1978 Roskilde Lars Åke Schneider/ Heikki Westerinnen 66
OL 1978 Buenos Aires Ungarn 56
Danmarksmesterskabet 1979 Aalborg Jens Kristiansen 66
Landskamp Danmark - England 1979 Ribe Danmark 16
Danmarksmesterskabet 1980 Odense Ole Jakobsen 66
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
OL 1980 La Valletta Sovjetunionen 56
Vesterhavsturneringen 1980 Esbjerg Artur Jussupow 82
Vesterhavsturneringen 1981 Esbjerg Lars Karlsson 66
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 Brøndby Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg 320
EM Kvalifikation 1. runde 1981 Oslo Danmark 16
Danmarksmesterskabet 1982 Vejle Jens Kristiansen 66
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 Brøndby Tom Wedberg 320
EM Kvalifikation 2. runde 1982 Helsingør Danmark 16
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
5. Copenhagen Open Politiken Cup 1983 Hvidovre Sergey Kudrin / Istvan Csom 45
EM Hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
Nordisk Mesterskab 1983 Esbjerg Curt Hansen 66
NM Mesterklassen 1983 Esbjerg Carsten Høi, Mikael Johansson 13 af 500
Danmarksmesterskabet 1984 Aalborg Curt Hansen 66
DM-Omkamp 1984 Nørre Sundby Curt Hansen 3
Vesterhavsturneringen 1984 Esbjerg Nigel Short 66
OL 1984 Thessaloniki Sovjetunionen 56
Danmarksmesterskabet 1985 Næstved Curt Hansen 66
8. Copenhagen Open Politiken Cup 1986 Brøndby Alexander Chernin / Vasily Smyslov / Laszlo Cserna 230
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
10. Copenhagen Open 1988 København Rafael A. Vaganian 300
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
12. Copenhagen Open 1990 København Konstantin Lerner 294
13. Copenhagen Open 1991 Rødovre Yuri Piskov / Yuri Dokhoian 399
Copenhagen Unibank 1991 København Lars Schandorff / Gerado F Barbero 180
14. Copenhagen Open 1992 Rødovre Avigdor Bykhovsky / Sergey Smagin / Mathew D Sadle 400
Københavnsmesterskabet 1993 København Lars Schandorff 9 af 45
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Københavnsmesterskabet 1994 København Svend Hamann 45
16. Copenhagen Open 1994 Rødovre Vakery Neverov / Mikail Brodsky 418
Københavnsmesterskabet 1995 København Jens Kristiansen 45
17. Copenhagen Open 1995 Brøndby Lars Bo Hansen 409
Espergærde 1995 Espergærde Ole Jakobsen 28
Københavnsmesterskabet 1996 København Bjørn Brinck-Clausen 45
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
Herlev 1997 Herlev Torben Sørensen / Ole Jakobsen / Peter Larsen 99
19. Copenhagen Open 1997 København Helgi Ass Gretarsson, Carsten Høi, Erling Mortense 617
Københavnsmesterskabet 1998 København Bjørn Brinck-Clausen 45
Københavnsmesterskabet 1999 København Ole Jakobsen 45
20. Copénhagen Open 1998 København Hannes Stefansson, Daniel Gormally, Tiger Hillarp  767
21. Copenhagen Open 1999 København Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson 891
Københavnsmesterskabet 2000 København Torben N. Sørensen 42 af 45
Københavnsmesterskabet 2001 København Bjørn Brinck-Clausen 27
Rønne Jubilæumsturnering 2001 Rønne Tiger Hillarp Persson 312
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
Divisionsturneringen 2001  Helsinge 224
KSU's 75 års jubilæum 2002 København Chris Ward, Nick de Firmian 45
Danmarksmesterskabet 2002 Greve Sune Berg Hansen 45
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Taastrup 30 års jubilæumsturnering 2002 Taastrup Alexander Raetsky / Emil Hermansson 99
Københavnsmesterskabet 2003 København Kim Pilgaard 198
Ribe EMT IM 2003 Ribe Jens Ove Fries Nielsen / Klaus Berg / Ole Jakobsen 15
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
AS04 100 års jubilæum 2004 København Jonny Hector 455 af 461
Vesterhavsturneringen 2004 Esbjerg Nikola Sedlak 522
26. Copenhagen Open 2004 Høje Taastrup Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E 1214
27. Copenhagen Open 2005 Høje Taastrup Konstantiv Sakaev 1067
CorpSoft Nordic 2006 Valby Emil Hermansson 45
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
Danmarksmesterskabet 2007 Aalborg Sune Berg Hansen 108
Danmarksmesterskabet 2008 Silkeborg Peter Heine Nielsen 90
Xtracon GM 2008 Borup Kaido Kulaots / Jon Ludvig Hammer 190
Danmarksmesterskabet 2009 Silkeborg Sune Berg Hansen 153
Xtracon GM 2009 Borup Sarunas Sulskis / Kaido Kulaots 299

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger