2023

TurneringStedVinderPartier
Nordsjaellands Weekend EMT 2023 Allerød Carsten Høi 40
Nordsjaellands Weekend EMT Grp 1 2023 Allerød Jeppe Hald Falkesgaard 10 af 40
NM Ungdomshold U17 2023 Fredericia Danmark 3 60
NM Ungdomshold U13 2023 Fredericia Island 60
Aarhusmesterskabet 2023 Aarhus Jens Albert Ramsdal 15
Aarhusmesterskabet Mester2 2023 Aarhus Poul Rewitz, Jesper Mørch Lauridsen 15
Senior DM 50+ 2023 Aalborg Jan Nordenbæk Pedersen 49
Senior DM 65+ 2023 Aalborg Per Næsby Andreasen 123
Brønshøj Mesterskabet 2023 Brønshøj Mikkel Manosri Jacobsen 45
Danmarksmesterskabet 2023 Svendborg Boris Chatalbashev 45
DM G5-1 Grp1 2023 Svendborg Asger Justesen, Hans Endrup Jacobsen 30
DM G5-1 Grp2 2023 Svendborg Angelo Nielsen 29
DM Kort Paaske 1 Grp1 2023 Svendborg Adesh Easwaralingam, Christian Ringsmose 30
DM Kort Paaske 1 Grp2 2023 Svendborg Inger Elmer Nielsen-Refs 30
DM Kandidatklassen 2023 Svendborg Maarten De Vleeschauwer 91
DM G7 Grp1 2023 Svendborg Bjarke Gregor 77 af 89
DM G7 Grp2 2023 Svendborg Alexandru Pirtac 6 af 70
DM G5-2 2023 Svendborg Ali Araghi, Tanya Stewart 36
DM Paaske-Lyn Finaler 2023 Svendborg Filip Boe Olsen 8
SonFlow Cup Kolding M1 2023 Kolding Dhulipalla Bala Chandra Prasad 10
SonFlow Cup Kolding M2 2023 Kolding Daniel Kopylov 15
Køge Åben Weekend 4 2023 Køge Hilmir Freyr Heimisson 35 af 78
DM Hurtigskak 2023 Hvidovre Jesper Søndergård Thybo 70 af 140
Lynskak-DM 2023 Hvidovre Mads Andersen 130 af 234
Fredericia Chess IM 2023 Fredericia Jens Ove Fries Nielsen, Jens Ramsdal 45
Kronborg Chess Open 2023 Helsingør Valery Kazakouski 45
Kronborg Chess Open - Master 1 2023 Helsingør Nicolai Maxime Ostensen, Peter Thorsbro 28
Fredericia Chess Candidates 2023 Fredericia Oscar Koch-Müller 24
Køge Lang Sommerweekend 2023 Køge Paulius Meskenas 37 af 38
Øbro CXU International 2023 København Martin Haubro 89 af 142
Smuk Skak GM 2023 Skanderborg Gabor Nagy, Eduardas Rozentalis, Marius Fromm, Kassa Korley, Jesper Søndergård Thybo 41
Copenhagen Chess Challenge GM 2023 Ballerup Nikolaj Mikkelsen, Filip Boe Olsen, Jung Min Seo 45
Copenhagen Chess Challenge IM 2023 Ballerup Viktor Haarmark Nielsen 45
Kvinde-DM 2023 København Ellen Fredericia Nilssen 15
Øbro Weekend M1 2023 København Nicolai Kistrup 15
Øbro Weekend M2 2023 København Bjarke Gregor 15
Øbro Weekend M3 2023 København Martin Lee Lauritsen 15
Festugeturneringen Mester 2023 Aarhus Torben Sørensen, Nina Høiberg 15
Festugeturneringen Basis 2023 Aarhus Alfred Wegger 9 af 10
Odensemesterskabet 2023 Odense Jens Albert Ramsdal 10
Odensemesterskabet Mester1 2023 Odense Lars Hansen 15
Odensemesterskabet Mester2 2023 Odense Ellen Fredericia Nilssen 15
Odensemesterskabet Diverse 2023 Odense  15
1st Killer Chess Training Open 2023 Copenhagen Sabino Brunello 108 af 199
Esbjerg 6. Efterår 2023 Esbjerg Jens Alberg Ramsdal 56 af 163
Brønshøj Efteraar 2023 Brønshøj Daniel Tuk Hartsø Jarlskov 14
Divisionsturneringen 2023   240 af 360
Ungdoms-DM U19 2023 Odense Mikkel Vinh Løftgaard 24
Ungdoms-DM U16 2023 Odense Dmytro Perets 35
Ungdoms-DM U14 2023 Odense Vitus Bondo Medhus 20 af 74
Ungdoms-DM U12 2023 Odense August Jalving 28 af 77
Ungdoms-DM U10 2023 Odense Alexandru Pirtac 28 af 91
GoAudit Open / KM 2023 København Jonny Hector 84 af 140
EM Hold 2023 Budva Serbien 36
Øbro CXU Nytår 2023 København Jonny Hector 140 af 187

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger