NM Ungdomshold U13 2023

Vinder: Island
Sted: Fredericia
Spillet: 20/1-2023 - 22/1-2023

Download pgn - 60 partier

NM Ungdomshold 2023: NM Ungdomshold U17

Ungdomsturneringer og mesterskaber: 2023 2022 2022 2022 2022 2022 2021 2021 2021 2021 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2020 2020 2020 2020 1996 1993 1993 1982 1982 1981 1980 1979 1979 1978 1966 1953 1953 1953 1953

Turneringens hjemmeside: https://www.fredericia-skakforening.dk/nytcc2022/ 
Omtale hos Dansk Skak Union på skak.dk:
- Foromtale: https://nyheder.skak.dk/2023/01/20/hold-nm-2022/ 
- Omtale: https://nyheder.skak.dk/2023/01/23/hold-nm-slut/ 

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

123456PoMP
1Island*2313½7
2Finland2*211½8
3Norge½*3311½6
4Danmark 121*3117
5Sverige1½1*2
6Danmark 2½1½*50

12345PoMP
1Island 35 1½42 3½363½ 13½7
2Finland 2½362½  214 2½511½8
3Norge21½ 53½  361½  3411½6
4Danmark 1 2½612½  35 223117
5Sverige1 ½34 3½621½ 2
6Danmark 241½  1½235½  ½150

Island12345Po
Birkir Hallmundarson151611½11
Sigurdur Pall Gudnyjarson15011011½
Engilbert Vidar Eythorsson14330½½113
Orvar Holm Brynjarsson125410 ½1
Nokkvi Holm Brynjarsson1022  0  0
 3213½

 

Finland12345Po
Rithwik Nanda01½½002
Rudransh Khurana0100½1
Mehr Bhaumik001½½½
Sukrith Korupolu0½1111
 2211½

 

Norge12345Po
Oda Kofoed Skramstad1502011002
Frederik Nordahl1195011 13
Christine Nordahl12771½ 01
Leo Sikkut Berger1232 100 1
Victor Strat1218½ 1½13
 3½311½

 

Danmark 112345Po
Oliver Kaehne Snedker1748½0111
Noah Skotte Frydendahl1171111½0
Johannes Juel Kjeldsen1250½½ ½0
Bertram Arentoft Jelle1218½10 0
Lee Yu Christiansen0  10 1
 32111

 

Sverige12345Po
Jung Hoon Seo1324000½1
Samuel Qi000 101
Astrid Qi01½01 
David Sivertsson00 11½
Marvin Odman0 00 00
 1½1

 

Danmark 212345Po
Leia Andries1458½½0 01
August Hansen149201 ½½2
Emil Andersen0½ 00 ½
Christian Honore0½0  0½
Liam Nielsen0  1001
Ludvig Tandrup0 000 0
 1½½5

 

Runde 1

FinlandNorge
Rithwik Nanda10Oda Kofoed Skramstad
Rudransh Khurana10Frederik Nordahl
Mehr Bhaumik01Christine Nordahl
Sukrith Korupolu½½Victor Strat
 
Island31Sverige
Birkir Hallmundarson10Jung Hoon Seo
Sigurdur Pall Gudnyjarson10Samuel Qi
Engilbert Vidar Eythorsson01Astrid Qi
Orvar Holm Brynjarsson10David Sivertsson
 
Danmark 1Danmark 2
Oliver Kaehne Snedker½½Leia Andries
Noah Skotte Frydendahl10August Hansen
Johannes Juel Kjeldsen½½Emil Andersen
Bertram Arentoft Jelle½½Christian Honore
 

Runde 2

IslandDanmark 1
Birkir Hallmundarson10Oliver Kaehne Snedker
Sigurdur Pall Gudnyjarson01Noah Skotte Frydendahl
Engilbert Vidar Eythorsson½½Johannes Juel Kjeldsen
Orvar Holm Brynjarsson01Bertram Arentoft Jelle
 
Danmark 2Finland
Leia Andries½½Rithwik Nanda
August Hansen10Rudransh Khurana
Christian Honore01Mehr Bhaumik
Ludvig Tandrup01Sukrith Korupolu
 
Sverige½Norge
Jung Hoon Seo01Oda Kofoed Skramstad
Samuel Qi01Frederik Nordahl
Astrid Qi½½Christine Nordahl
Marvin Odman01Leo Sikkut Berger
 

Runde 3

Norge31Danmark 2
Oda Kofoed Skramstad10Leia Andries
Frederik Nordahl10Emil Andersen
Leo Sikkut Berger01Liam Nielsen
Victor Strat10Ludvig Tandrup
 
Danmark 131Sverige
Oliver Kaehne Snedker10Jung Hoon Seo
Noah Skotte Frydendahl10Astrid Qi
Bertram Arentoft Jelle01David Sivertsson
Lee Yu Christiansen10Marvin Odman
 
Finland22Island
Rithwik Nanda½½Birkir Hallmundarson
Rudransh Khurana01Sigurdur Pall Gudnyjarson
Mehr Bhaumik½½Engilbert Vidar Eythorsson
Sukrith Korupolu10Nokkvi Holm Brynjarsson
 

Runde 4

Danmark 122Finland
Oliver Kaehne Snedker10Rithwik Nanda
Noah Skotte Frydendahl½½Rudransh Khurana
Johannes Juel Kjeldsen½½Mehr Bhaumik
Lee Yu Christiansen01Sukrith Korupolu
 
Island½Norge
Birkir Hallmundarson10Oda Kofoed Skramstad
Sigurdur Pall Gudnyjarson10Christine Nordahl
Engilbert Vidar Eythorsson10Leo Sikkut Berger
Orvar Holm Brynjarsson½½Victor Strat
 
Sverige½Danmark 2
Jung Hoon Seo½½August Hansen
Samuel Qi10Emil Andersen
Astrid Qi10Liam Nielsen
David Sivertsson10Ludvig Tandrup
 

Runde 5

Norge31Danmark 1
Oda Kofoed Skramstad01Oliver Kaehne Snedker
Frederik Nordahl10Noah Skotte Frydendahl
Christine Nordahl10Johannes Juel Kjeldsen
Victor Strat10Bertram Arentoft Jelle
 
FinlandSverige
Rithwik Nanda01Jung Hoon Seo
Rudransh Khurana10Samuel Qi
Mehr Bhaumik½½David Sivertsson
Sukrith Korupolu10Marvin Odman
 
Danmark 2½Island
Leia Andries01Birkir Hallmundarson
August Hansen½½Sigurdur Pall Gudnyjarson
Christian Honore01Engilbert Vidar Eythorsson
Liam Nielsen01Orvar Holm Brynjarsson
 

 

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger