NM Ungdomshold U17 2023

Vinder: Danmark 3
Sted: Fredericia
Spillet: 20/1-2023 - 22/1-2023

Download pgn - 60 partier

NM Ungdomshold 2023: NM Ungdomshold U13

Ungdomsturneringer og mesterskaber: 2023 2022 2022 2022 2022 2022 2021 2021 2021 2021 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2020 2020 2020 2020 1996 1993 1993 1982 1982 1981 1980 1979 1979 1978 1966 1953 1953 1953 1953

Turneringens hjemmeside: https://www.fredericia-skakforening.dk/nytcc2022/ 
Omtale hos Dansk Skak Union på skak.dk:
- Foromtale: https://nyheder.skak.dk/2023/01/20/hold-nm-2022/ 
- Omtale: https://nyheder.skak.dk/2023/01/23/hold-nm-slut/ 
NB. Danmark 2 deltog uden for konkurrence, se omtale.

 

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

123456PoMP
1Danmark 2*3316½10
2Danmark 3½*3312½8
3Danmark 1½*323105
4Island½11*283
5Sverige1122*2
6Finland1½1½*2

12345PoMP
1Danmark 233½  3543½ 23½  3616½10
2Danmark 363½  3432½  ½1512½8
3Danmark 1 ½16 1½2 254105
4Island52 ½163½  1383
5Sverige 241 1½63 122
6Finland ½2 1352½  ½412

Danmark 212345Po
Mikkel Vinh Loftgaard21401    1
Vitus Bondo Medhus210110½10
Alf Andries1936½1111
Adrian Stenstrop Thorsen2071111½1
Noah Skaelbaek1933 11114
 3316½

 

Danmark 312345Po
Kristian Gade Burgaard1991111014
Christian Gyldendal Villumsen1587½½½0½2
Julius Mygind Mollegaard13841½0½13
Atharva Khandelia13401110½
 3½312½

 

Danmark 112345Po
Anna Sofie Li1458010012
Nikolaj Li154700½00½
Kasper Erbou Andersen0½1111
Alexander Storm Nymark1373010113
 ½32310

 

Island12345Po
Mikael Bjarki Heidarsson166000½10
Tomas Moller15130½0½12
Johann Helgi Hreinsson14121½010
Gudmundur Orri Sveinbjornsson11161 0 01
Arnar Logi Kjartansson1190 0 1 1
 21½18

 

Sverige12345Po
Jung Hyun Seo215611½10
Sebastian Gerdes17311001½
Melvin Sterner0001001
Melker Andersson00000½½
 2121

 

Finland12345Po
Miska Moisio000½01
Alexander Bacherikov0½11½03
Eemi Lappalainen0000000
Eeli Karjalainen0001001
 ½1½1

 

Runde 1

Danmark 1½Danmark 2
Anna Sofie Li01Mikkel Vinh Loftgaard
Nikolaj Li01Vitus Bondo Medhus
Kasper Erbou Andersen½½Alf Andries
Alexander Storm Nymark01Adrian Stenstrop Thorsen
 
Sverige22Island
Jung Hyun Seo10Mikael Bjarki Heidarsson
Sebastian Gerdes10Tomas Moller
Melvin Sterner01Johann Helgi Hreinsson
Melker Andersson01Gudmundur Orri Sveinbjornsson
 
Finland½Danmark 3
Miska Moisio01Kristian Gade Burgaard
Alexander Bacherikov½½Christian Gyldendal Villumsen
Eemi Lappalainen01Julius Mygind Mollegaard
Eeli Karjalainen01Atharva Khandelia
 

Runde 2

Finland13Danmark 1
Miska Moisio01Anna Sofie Li
Alexander Bacherikov10Nikolaj Li
Eemi Lappalainen01Kasper Erbou Andersen
Eeli Karjalainen01Alexander Storm Nymark
 
Danmark 231Sverige
Vitus Bondo Medhus01Jung Hyun Seo
Alf Andries10Sebastian Gerdes
Adrian Stenstrop Thorsen10Melvin Sterner
Noah Skaelbaek10Melker Andersson
 
Danmark 331Island
Kristian Gade Burgaard10Mikael Bjarki Heidarsson
Christian Gyldendal Villumsen½½Tomas Moller
Julius Mygind Mollegaard½½Johann Helgi Hreinsson
Atharva Khandelia10Arnar Logi Kjartansson
 

Runde 3

Island½Danmark 2
Mikael Bjarki Heidarsson½½Vitus Bondo Medhus
Tomas Moller01Alf Andries
Johann Helgi Hreinsson01Adrian Stenstrop Thorsen
Gudmundur Orri Sveinbjornsson01Noah Skaelbaek
 
Danmark 1Danmark 3
Anna Sofie Li01Kristian Gade Burgaard
Nikolaj Li½½Christian Gyldendal Villumsen
Kasper Erbou Andersen10Julius Mygind Mollegaard
Alexander Storm Nymark01Atharva Khandelia
 
SverigeFinland
Jung Hyun Seo½½Miska Moisio
Sebastian Gerdes01Alexander Bacherikov
Melvin Sterner10Eemi Lappalainen
Melker Andersson01Eeli Karjalainen
 

Runde 4

Danmark 122Sverige
Anna Sofie Li01Jung Hyun Seo
Nikolaj Li01Sebastian Gerdes
Kasper Erbou Andersen10Melvin Sterner
Alexander Storm Nymark10Melker Andersson
 
Finland½Island
Miska Moisio01Mikael Bjarki Heidarsson
Alexander Bacherikov½½Tomas Moller
Eemi Lappalainen01Johann Helgi Hreinsson
Eeli Karjalainen01Arnar Logi Kjartansson
 
Danmark 3½Danmark 2
Kristian Gade Burgaard01Vitus Bondo Medhus
Christian Gyldendal Villumsen01Alf Andries
Julius Mygind Mollegaard½½Adrian Stenstrop Thorsen
Atharva Khandelia01Noah Skaelbaek
 

Runde 5

Sverige13Danmark 3
Jung Hyun Seo01Kristian Gade Burgaard
Sebastian Gerdes½½Christian Gyldendal Villumsen
Melvin Sterner01Julius Mygind Mollegaard
Melker Andersson½½Atharva Khandelia
 
Island13Danmark 1
Mikael Bjarki Heidarsson01Anna Sofie Li
Tomas Moller10Nikolaj Li
Johann Helgi Hreinsson01Kasper Erbou Andersen
Gudmundur Orri Sveinbjornsson01Alexander Storm Nymark
 
Danmark 231Finland
Vitus Bondo Medhus01Miska Moisio
Alf Andries10Alexander Bacherikov
Adrian Stenstrop Thorsen10Eemi Lappalainen
Noah Skaelbaek10Eeli Karjalainen
 

 

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger