Jens Ove Fries Nielsen

TurneringStedVinderPartier
Divisionsturneringen 1975  Vejlby-Risskov 26 af 224
Vesterhavsturneringen 1976 Esbjerg Ulrik Rath, Uwe Kunsztowicz 45
DM Diverse partier 1976 Århus  24
Danmarksmesterskabet 1977 København Bjørn Brinck-Claussen 45 af 66
Vesterhavsturneringen 1977 Esbjerg Jens Kristiansen 64 af 66
Danmarksmesterskabet 1978 Horsens Carsten Høi 66
Vesterhavsturneringen 1978 Esbjerg Bent Larsen 91
Junior DM 1978 Ribe Erik Pedersen, David Cummings 153
Ole Holmsgaard Mindeturnering 1978 Nørresundby Jens Ove Fries Nielsen/Jens Kristiansen 28
Danmarksmesterskabet 1979 Aalborg Jens Kristiansen 66
Multitabs 1979 Gladsaxe Lars Åke Schneider 45
Vesterhavsturneringen 1979 Esbjerg Laszlo Vadasz / Jonathan Mestel 91
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
Silkeborg 1980 Silkeborg Lars Karlsson 66
Vesterhavsturneringen 1980 Esbjerg Artur Jussupow 82
1. Internationale turnering på Fyn 1980 Odense Jacek Bednarski 45
Danmarksmesterskabet 1981 Århus Erling Mortensen 66
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 1981 Esbjerg Bjarke Sahl 66
Danmarksmesterskabet 1982 Vejle Jens Kristiansen 66
DM-Omkamp 1 1982 Kerteminde Jens Kristiansen 4
DM-Omkamp 2 1982 Silkeborg Jens Kristiansen 2
Vesterhavsturneringen 1982 Esbjerg Lubomir Ftacnik 66
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 Brøndby Tom Wedberg 320
EM Kvalifikation 2. runde 1982 Helsingør Danmark 16
OL 1982 Lucerne Sovjetunionen 54 af 56
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
Silkeborg 1983 Silkeborg Mark Hebden 66
EM Hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
Lux Time Cup 1983 Århus John van der Wiel 66
Danmarksmesterskabet 1984 Aalborg Curt Hansen 66
Vesterhavsturneringen 1984 Esbjerg Nigel Short 66
Århus Festuge 1984 Århus Per Knuden 45
Vesterhavsturneringen 1985 Esbjerg Andras Adorjan 66
Danmarksmesterskabet 1985 Næstved Curt Hansen 66
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 København Bjørn Brinck-Claussen 240
Danmarksmesterskabet 1988 Odense Lars Schandorff 66
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1988 Esbjerg Zbigniew Jasnikowski 66
Århus Festuge 1988 Århus Klaus Berg og Poul Rewitz 28
Danmarksmesterskabet 1989 Aalborg Erling Mortensen 66
Århus Festuge IM 1989 Århus John Rødgaard 45
Århus Sommer 1989 Århus Petter Haugli 97 af 99
12. Nordic Cup 1989 Aabybro Danmark 42
11. Copenhagen Open 1989 København Lars Karlsson / Jens Kristiansen / Aleksander Szna 362
Landskamp Sverige - Danmark 1990 Helsingborg Danmark 16
Lyngby Open 1990 Lyngby Leonid Yurtaev, Josef Petkevich, Loek Van Wely 304 af 305
Scandic Cup 1990 Gistrup Lars Bo Hansen, Christian Mann 64 af 66
Landskamp Danmark - Sverige 1991 Lemvig Sverige 16
Århusmesterskabet 1992 Århus Uffe V. Nielsen/Jørgen Juul Kristensen 28
Aalborg International 1992 Aalborg Ruban/Kupreichik 320
Gistrup 1992 Gistrup Sune Berg Hansen, Robert Bator & Vladimir Poley 45
14. Copenhagen Open 1992 Rødovre Avigdor Bykhovsky / Sergey Smagin / Mathew D Sadle 400
Københavnsmesterskabet 1993 København Lars Schandorff 9 af 45
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Farum Open 1993 Farum Lars Bo Hansen / Henrik Danielsen / Raj Tischierek / Miron N Sher / Nick De Firmian / Ralf Åkesson 203
Århus 1993 Århus Margeir Petursson 45
16. Copenhagen Open 1994 Rødovre Vakery Neverov / Mikail Brodsky 418
17. Copenhagen Open 1995 Brøndby Lars Bo Hansen 409
Vesterhavsturneringen 1996 Esbjerg John Emms 45
18. Copenhagen Open 1996 Brøndby Viktor Kortschnoj 990
Århus A 1996 Århus Jan Sørensen / Daniel Vesterbæk Pedersen / Jens Ove Fries-Nielsen 28
Kandidatklassen 1998 Taastrup Henrik El-Kher 63
Århus Masters Open 1998 Århus Poul Erik Nielsen 63
Danmarksmesterskabet 1999 Århus Peter Heine Nielsen 45
Danmarksmesterskabet 2000 Aalborg Curt Hansen 36
Erik Pedersens Mindeturnering 2000 Nørresundby Uffe V. Nielsen, Jens Ove Fries Nielsen 28
Århusmesterskabet 2001 Århus Jens Ove Fries Nielsen 15
Danmarksmesterskabet 2001 Nyborg Peter Heine Nielsen 45
Rønne Jubilæumsturnering 2001 Rønne Tiger Hillarp Persson 312
Danmarksmesterskabet 2002 Greve Sune Berg Hansen 45
Danmarksmesterskabet 2003 Horsens Peter Heine Nielsen 45
Ribe EMT IM 2003 Ribe Jens Ove Fries Nielsen / Klaus Berg / Ole Jakobsen 15
GM Århus 2003 Århus Hannes Stefansson 45
Århus CC 100 år 2003 Århus Karsten Rasmussen / Steffen Pedersen / Emil Hermansson 73 af 77
Danmarksmesterskabet 2004 Køge Steffen Pedersen 30
26. Copenhagen Open 2004 Høje Taastrup Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E 1214
8. HK 61 års Jubilæumsturnering 2004 Farum Jens Ove Fries Nielsen / Esben Kjems Hove 70
Danmarksmesterskabet 2005 Køge Sune Berg Hansen 36
Divisionsturneringen 2006  Helsinge 348 af 360
Vesterhavsturneringen 2008 Esbjerg Vadim Malakhatko 426
31. Copenhagen Open 2009 Helsingør Parimarjan Negi, Boris Avrukh 1520
Danmarksmesterskabet 2010 Hillerød Allan Stig Rasmussen 45
Copenhagen Chess Challenge 2011 Ballerup Andreas Skytte Hagen 346 af 349
Fynsmesterskabet 2011 Odense Hans Tikkanen 239
Copenhagen Chess Challenge 2012 Ballerup Stellan Brynell 291 af 293
H.C. Andersen Open 2012 Odense Henrik Danielsen / Vladimir Georgiev 249
Copenhagen Chess Challenge 2013 Ballerup Jonny Hector 360 af 361
Kandidatklassen 2013 Helsingør Jakob Aabling-Thomsen 97
Glenco Chess IM 2013 Fredericia Milos Pavlovic 45
Odensemesterskabet IM-gruppen 2013 Odense Jens Ove Fries Nielsen 15
Xtracon Grandmaster 2013 Køge Yuri Solodovnichenko 353
Chess House 2014 Århus Davor Palo 45
Sondex Cup IM 2 2014 Kolding Kassa Korley 15
Copenhagen Chess Challenge 2014 Ballerup Jens Ove Fries Nielsen 299
Glenco Chess IM 2014 Fredericia Nikolas Lubbe 45
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
Odensemesterskabet IM-gruppen 2014 Odense Jonathan Carlstedt / Igor Teplyi / Jens Ove Fries Nielsen 15
Copenhagen Chess Challenge 2015 Ballerup Henrik Danielsen 364 af 365
Chess House IM 2015 Århus Jens Ove Fries Nielsen 45
Danmarksmesterskabet 2015 Svendborg Sune Berg Hansen 45
Sondex Cup GM/IM 2015 Kolding Jakob Vang Glud 15
Kemp & Lauritzen Chess IM 2015 Fredericia Sergio Adan Bermudez 45
Odensemesterskabet IM-gruppen 2015 Odense Mikkel Antonsen / Igor Teplyi / Mads Smith Hansen 15
Chess House GM 2016 Århus Sergei Ovsejevitsch 45
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 2 2016 Kolding Jens Ove Fries Nielsen, Jacob Carstensen, John Arni Nilssen 15
Copenhagen Chess Challenge 2016 Ballerup Jonny Hector 277
Fredericia Chess IM 2016 Erritsø Nikolas Lubbe 45
Hurtigskak-DM 2016 Fredericia Allan Stig Rasmussen 56 af 140
Chess House IM 2017 Aarhus Jakob Pfreundt 45
Sondex Cup IM-Gruppe 1 2017 Kolding Jesper Søndergaard Thybo 15
Copenhagen Chess Challenge / KM 2017 Ballerup Boris Chatalbashev 327
Nybolig Erhverv IM Chess 2017 Fredericia Tommy Andersson 45
Køge Jubilæumsturnering 2017 Køge Yuri Solodovnichenko 45
Århusmesterskabet 2018 Århus Jens Ove Fries Nielsen 15
DanPump GM/IM 2018 Kolding Jonas Bjerre 15
Copenhagen Chess Challenge 2018 Ballerup Jesper Thybo 281
Fredericia Chess IM 2018 Fredericia David Miedema, Nagy Gabor 45
1. Esbjerg Efterår 2018 Esbjerg Mikkel Antonsen 45
Chess House GM Feb 2019 Aarhus Jesper Thyboe, Jonas Bjerre, Dmitrij Kollars 45
Jyske Bank Open 2019 Hvidovre Aref Vasli 49 af 110
Fredericia IM 2019 Fredericia Hampus Sørensen 45
Smuk Skak Weekend 2019 Skanderborg Bjørn Møller Ochsner 15
Esbjerg Efterår 2019 Esbjerg Jens Kristiansen 84 af 126
GoAudit Open 2019 København Jonny Hector 80 af 204
Århusmesterskabet 2020 Århus Bjørn Møller Ochsner 68 af 147
Danmarksmesterskabet 2020 Svendborg Mads Andersen 45
Divisionsturneringen 2020  (Turneringen afbrudt pga Corona-nedlukning) 80
Konventum Højstrupgård Weekend 2021 Helsingør Nikolaj Borge 80
Aarhus Sommerskak 2021 Aarhus Ruben Gideon Koellner 77
Smuk Skak EMT M1 2021 Skanderborg Viktor Haarmark Nielsen 15
Danmarksmesterskabet 2021 Svendborg Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2021  Køge 334 af 360
GoAudit Open 2021 København Carsten Høi, Filip Boe Olsen 68 af 175
Århusmesterskabet 2022 Århus Filip Boe Olsen 15
Fredericia Chess IM 2022 Fredericia Isak Storme 45

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger