| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Download samlet pgn (121592 partier) |
Turnering | Sted | Vinder | Partier | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Divisionsturneringen 1999 | Nykøbing Falster | 224 | |||||||||||
Kandidatklassen 2000 | Aalborg | Jan Magnus Lindfeldt | 61 af 63 | ||||||||||
Århusmesterskabet 2000 | Århus | Erik Søbjerg | 21 af 28 | ||||||||||
Odysseus EMT 2000 | Søborg | Jesper Arwid Nielsen | 30 | ||||||||||
Lynskak-DM 2000 | Nicolai V. Pedersen | 0 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 2000 | København | Torben N. Sørensen | 42 af 45 | ||||||||||
Aktiv-Alliancen 2000 | Taastrup | Bo Garner Christensen | 220 | ||||||||||
Dianalund 2000 | Dianalund | Normund Miezis | 45 | ||||||||||
Tjele WIM 2000 | Tjele | Gabirela Hitzgerova | 45 | ||||||||||
Holberg 2000 | Dianalund | Max Nielsen / Jens Askgaard / Rogvi Rasmussen / Kristian Hovmøller | 28 | ||||||||||
Dansk Jernbanemesterskab 2000 | Kruså | Jens Hartung Nielsen | 28 | ||||||||||
Faxe EMT 2000 | Faxe | Svend Eckert | 56 | ||||||||||
11. Løvsprings EMT Basis 1 2000 | Ringsted | Morten Madsen / Kasper Henriksen / Morten Frank Jensen | 63 | ||||||||||
11. Løvsprings EMT Basis 2 2000 | Ringsted | Søren Jensen / Kaj Vinding Pedersen | 49 | ||||||||||
11. Løvsprings EMT Basis 3 2000 | Ringsted | Jon Pedersen / Henrik Dinesen | 52 | ||||||||||
Birkerød Weekend EMT X Mesterklassen 2000 | Birkerød | Niels Nørskov Laursen | 15 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2000 | Aalborg | Curt Hansen | 37 | ||||||||||
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2000 | Hillerød | Esben Lauge Sørensen | 28 | ||||||||||
Skovlunde Pinse EMT Mester 1 2000 | Skovlunde | Esben Kjems Hove / Eydun Nolsøe | 15 | ||||||||||
Skovlunde Pinse EMT Mester 2 2000 | Skovlunde | Per Auchenberg / Jan Mose Nielsen | 15 | ||||||||||
Skovlunde Pinse EMT Basis 4 2000 | Skovlunde | Jens Thrane | 25 | ||||||||||
Skovlunde Pinse EMT Basis 1-3 2000 | Skovlunde | 19 af 45 | |||||||||||
Vesterhavsturneringen 2000 | Esbjerg | Mikhail Gurevich / Peter Svidler | 45 | ||||||||||
22. Copenhagen Open 2000 | København | Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector | 907 | ||||||||||
14. Løvfalds EMT Mester 1 2000 | Ringsted | Thorbjørn Bromann | 15 | ||||||||||
14. Løvfalds EMT Mester 2 2000 | Ringsted | Bjarne Haar | 15 | ||||||||||
14. Løvfalds EMT Basis 1 2000 | Ringsted | Erling Christiansen | 15 | ||||||||||
14. Løvfalds EMT Basis 2 2000 | Ringsted | Fadmal Zyde | 15 | ||||||||||
14. Løvfalds EMT Basis 3 2000 | Ringsted | Tonny Carlsen | 15 | ||||||||||
14. Løvfalds EMT Basis 4 2000 | Ringsted | Søren Mogensen | 15 | ||||||||||
Erik Pedersens Mindeturnering 2000 | Nørresundby | Uffe V. Nielsen, Jens Ove Fries Nielsen | 28 | ||||||||||
Roskilde Domkirketurnering Mesterklassen 2000 | Roskilde | Aage Sinkbæk | 14 af 15 | ||||||||||
OL 2000 | Istanbul | Rusland | 56 | ||||||||||
OL Kvinder 2000 | Istanbul | Kina | 42 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2000 | Helsinge | 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 2000 | Helsinge | 224 | |||||||||||
Odysseus Efteraar Gruppe 1 2001 | Søborg | Lars Aaes Nielsen | 15 | ||||||||||
Odysseus Efteraar Gruppe 2 2001 | Søborg | Carsten Straarup | 15 | ||||||||||
Odysseus Forår Gruppe 3 2001 | Søborg | Jacob Aude | 15 | ||||||||||
Odysseus efterår Gruppe 3 2001 | Søborg | Poul Steen Nielsen / Klaus Bjerre Hansen | 13 af 15 | ||||||||||
Odysseus Forår Gruppe 1 2001 | Søborg | Rune Hvalsø | 13 af 15 | ||||||||||
Odysseus Forår Gruppe 2 2001 | Søborg | Simon Reusch | 12 af 15 | ||||||||||
Lynskak-DM 2001 | Jacob Aagaard | 0 | |||||||||||
NSU Open Mesterklassen 2001 | Hillerød | Jesper Mørch Lauridsen | 30 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2001 | København | Bjørn Brinck-Clausen | 27 | ||||||||||
Aktiv-Alliancen 2001 | Taastrup | Silas Lund | 187 | ||||||||||
Århusmesterskabet 2001 | Århus | Jens Ove Fries Nielsen | 15 | ||||||||||
Dansk Jernbanemesterskab 2001 | Kruså | Jens Hartung Nielsen | 28 | ||||||||||
12. Løvsprings EMT Mesterklassen 2001 | Ringsted | Kristian Hovmøller | 35 | ||||||||||
12. Løvsprings EMT Basis 1 2001 | Ringsted | Henning Rasmussen / Peter Holst | 35 | ||||||||||
12. Løvsprings EMT Basis 2 2001 | Ringsted | Svend Eckert | 42 | ||||||||||
12. Løvsprings EMT Basis 3 2001 | Ringsted | Steen J. Hansen / Farhad Abdi | 42 | ||||||||||
Faxe EMT 2001 | Faxe | Leif Jensen | 75 | ||||||||||
Birkerød Weekend EMT XI Mester 1 2001 | Birkerød | Rasmus Østergaard | 15 | ||||||||||
Birkerød Weekend EMT XI Mester 2 2001 | Birkerød | Dimitri Bogdanov | 15 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2001 | Nyborg | Peter Heine Nielsen | 45 | ||||||||||
Kandidatklassen 2001 | Nyborg | Jan Pedersen | 84 | ||||||||||
Tage Sørensen Memorial 2001 | Holbæk | Emil Hermansson | 144 | ||||||||||
Rønne Jubilæumsturnering 2001 | Rønne | Tiger Hillarp Persson | 312 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2001 | Esbjerg | Peter Heine Nielsen / Emil Sutovsky | 45 | ||||||||||
23. Copenhagen Open 2001 | København | Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh | 826 | ||||||||||
Køge Bugt EMT Gruppe A 2001 | Solrød | Horst Hubert Schmidt | 28 | ||||||||||
Festuge 2001 | Århus | Jakob Bjerre Jensen | 28 | ||||||||||
Taastrup Weekend EMT Mesterklassen 2001 | Taastrup | Per Auchenberg | 15 | ||||||||||
Taastrup Weekend EMT Basis 1 2001 | Taastrup | Nikolaj Korolev | 15 | ||||||||||
Taastrup Weekend EMT Basis 2 2001 | Taastrup | Ted Sandbech | 15 | ||||||||||
Taastrup Weekend EMT Basis 3 2001 | Taastrup | Alexei Cherstiouk | 25 | ||||||||||
15. Løvfalds EMT Mester 1 2001 | Ringsted | Kristian Hovmøller | 15 | ||||||||||
15. Løvfalds EMT Mester 2 2001 | Ringsted | Hans Dahl Pedersen | 15 | ||||||||||
15. Løvfalds EMT Basis 1 2001 | Ringsted | Lars Orio | 15 | ||||||||||
15. Løvfalds EMT Basis 2 2001 | Ringsted | Klaus Brandt | 15 | ||||||||||
15. Løvfalds EMT Basis 3 2001 | Ringsted | Johannes Vestergaard | 15 | ||||||||||
15. Løvfalds EMT Basis 4 2001 | Ringsted | Farhad Abdi / Jon Pedersen | 25 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2001 | Helsinge | 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 2001 | Helsinge | 224 | |||||||||||
Lynskak-DM 2002 | Tomas Hutters | 0 | |||||||||||
Aktiv-Alliancen Mesterklassen 2002 | Taastrup | John Arni Nilssen | 15 | ||||||||||
Aktiv-Alliancen Basis 1 2002 | Taastrup | Morten Lyck Hansen | 15 | ||||||||||
Aktiv-Alliancen Basis 2 2002 | Taastrup | Alexei Cherstiouk / Peter Foslund | 15 | ||||||||||
Aktiv-Alliancen Basis 3 2002 | Taastrup | Ali Ghani | 15 | ||||||||||
Aktiv-Alliancen Basis 4 2002 | Taastrup | Slobodan Radovic | 25 | ||||||||||
KSU's 75 års jubilæum 2002 | København | Chris Ward, Nick de Firmian | 45 | ||||||||||
Morsø Invitational 2002 | Morsø | David Navara, Alexander Rustemov | 45 | ||||||||||
NM Junior Gruppe A 2002 | Tjele | Davíd Kjartansson | 36 | ||||||||||
NM Junior Gruppe D 2002 | Tjele | Magnus Carlsen | 36 | ||||||||||
13. Løvsprings EMT Mesterklassen 2002 | Ringsted | Bo Garner Christensen | 49 | ||||||||||
13. Løvsprings EMT Basis 1 2002 | Ringsted | Jesper Pondal | 42 | ||||||||||
13. Løvsprings EMT Basis 2 2002 | Ringsted | Jonas Nilsson | 42 | ||||||||||
13. Løvsprings EMT Basis 3 2002 | Ringsted | Lasse Holst | 28 | ||||||||||
Birkerød Weekend EMT XII Mester 1 2002 | Birkerød | Kasper Wilken Damm | 15 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2002 | Greve | Sune Berg Hansen | 45 | ||||||||||
Kandidatklassen 2002 | Greve | Davor Palo | 63 | ||||||||||
DM Diverse partier 2002 | Greve | 20 | |||||||||||
Ribe EMT Mester 1 2002 | Ribe | Jacob Aagaard | 15 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2002 | Esbjerg | Lazaro Bruzon / Lenier Dominguez | 45 | ||||||||||
Sommer IM 2002 | Århus | Ruben Felgar | 45 | ||||||||||
Sommer Candidat 2002 | Århus | Pelle Rødkjær Bank | 45 | ||||||||||
24. Copenhagen Open 2002 | København | Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg | 1034 | ||||||||||
Vanløse 2002 | Vanløse | Jan Adamski | 70 | ||||||||||
NM Juniorlandshold 2002 | Viby | Sverige | 60 | ||||||||||
16. Løvfalds EMT Mester 1 2002 | Ringsted | Thorbjørn Bromann | 15 | ||||||||||
16. Løvfalds EMT Mester 2 2002 | Ringsted | Jørn B. Andersen / Thomas Flindt / Obert Frederiksen | 15 | ||||||||||
16. Løvfalds EMT Mester 3 2002 | Ringsted | Morten H. Olsen | 15 | ||||||||||
16. Løvfalds EMT Basis 1 2002 | Ringsted | Jonas Gøsta Nilsson | 15 | ||||||||||
16. Løvfalds EMT Basis 2 2002 | Ringsted | Jon Pedersen | 15 | ||||||||||
16. Løvfalds EMT Basis 3 2002 | Ringsted | Henning Jakobsen | 15 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2002 | København | Jacob Carstensen | 90 | ||||||||||
OL 2002 | Bled | Rusland | 56 | ||||||||||
OL Kvinder 2002 | Bled | Kina | 42 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2002 | Helsinge | 213 af 224 | |||||||||||
Taastrup 30 års jubilæumsturnering 2002 | Taastrup | Alexander Raetsky / Emil Hermansson | 99 | ||||||||||
SIS-MH Masters 2003 | Middelfart | Viswanathan Anand | 12 | ||||||||||
Lynskak-DM 2003 | Mads Boe | 0 | |||||||||||
NSU Open Mesterklassen 2003 | Hillerød | Tommy B. Schmidt / Nicholas Nielsen / Jakob Rathlev | 40 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2003 | København | Kim Pilgaard | 198 | ||||||||||
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Mester 2003 | Frederikssund | Tommy B. Schmidt / Nicholas Roland Nielsen | 15 | ||||||||||
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 1 2003 | Frederikssund | Henrik Stockflet / Flemming Borg | 15 | ||||||||||
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 2 2003 | Frederikssund | Kurt Thomsen | 15 | ||||||||||
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 3 2003 | Frederikssund | Morten Madsen | 15 | ||||||||||
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 4 2003 | Frederikssund | Palle Nielsen / Peter Sebastian Stuhr | 15 | ||||||||||
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 5 2003 | Frederikssund | Steve Haagensen | 15 | ||||||||||
DSU 100 års Jubilæum 8.HK Basis 6 2003 | Frederikssund | Christopher Pedersen / Jacob A. Brorsen / Jacob Hein | 15 | ||||||||||
Faxe EMT 2003 | Faxe | Kaj Refsgaard | 77 | ||||||||||
Birkerød Weekend EMT XIII Mesterklassen 2003 | Birkerød | Carl Eli Samuelsen | 15 | ||||||||||
Birkerød Weekend EMT XIII Basis 1 2003 | Birkerød | Per Hallberg | 15 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2003 | Horsens | Peter Heine Nielsen | 45 | ||||||||||
Kandidatklassen 2003 | Horsens | Allan Stig Rasmussen | 63 | ||||||||||
Ribe EMT IM 2003 | Ribe | Jens Ove Fries Nielsen / Klaus Berg / Ole Jakobsen | 15 | ||||||||||
Sigeman 2003 | Malmo / Copenhagen | Vassily Ivanchuk | 45 | ||||||||||
Køge Forårs EMT Gruppe 1 2003 | Køge | Klaus Hestehauge | 15 | ||||||||||
1. division omkamp om DM 2002 | Helsinge | 8 | |||||||||||
Aktiv-Alliancen 2003 | Taastrup | Per Auchenberg | 88 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2003 | Esbjerg | Alexy Dreev / Luke McShane / Krishan Sasikiran | 45 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen B-Gruppe 2003 | Esbjerg | Sergey Kasparov / Adam Hunt | 45 | ||||||||||
25. Copenhagen Open 2003 | København | Krishan Sasikiran | 1342 | ||||||||||
Århus IM 2003 | Århus | Emil Hermansson | 45 | ||||||||||
GM Århus 2003 | Århus | Hannes Stefansson | 45 | ||||||||||
Århus Candidat 2003 | Århus | Martin Matthiesen | 36 | ||||||||||
Køge Bugt EMT Gruppe 1 2003 | Solrød | Jens Askgaard / P. O. Krogh | 21 | ||||||||||
Capablanca EMT Gruppe 1 2003 | Skovlunde | Stig Theander / Sixten Thestrup | 15 | ||||||||||
Capablanca EMT Gruppe 2 2003 | Skovlunde | Bo Rasmussen | 15 | ||||||||||
Capablanca EMT Gruppe 3 2003 | Skovlunde | Alvin Moustgaard | 15 | ||||||||||
Århus CC 100 år 2003 | Århus | Karsten Rasmussen / Steffen Pedersen / Emil Hermansson | 73 af 77 | ||||||||||
Nordisk Mesterskab 2003 | Århus | Evgenij Agrest | 66 | ||||||||||
17. Løvfalds EMT Mester 1 2003 | Ringsted | Thorbjørn Bromann | 15 | ||||||||||
17. Løvfalds EMT Mester 2 2003 | Ringsted | Rasmus Østergaard | 15 | ||||||||||
17. Løvfalds EMT Mester 3 2003 | Ringsted | Morten Lyck Hansen | 15 | ||||||||||
17. Løvfalds EMT Basis 1 2003 | Ringsted | Alain Koch | 15 | ||||||||||
17. Løvfalds EMT Basis 2 2003 | Ringsted | Torben W. Petersen | 25 | ||||||||||
1. Samba Cup 2003 | Skanderborg | Peter Heine Nielsen / Darmen Sadvakasov / Nigel D. Short / Curt Hansen | 45 | ||||||||||
8. HK 60 års Jubilæumsturnering 2003 | Farum | Thorbjørn Bromann | 126 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2003 | Helsinge | 224 | |||||||||||
M7 2004 | Køge | Poul Henrik Madsen / Per Auchenberg | 47 af 42 | ||||||||||
M5 2004 | Køge | Thomas Christensen / Jesper Maul Madsen | 40 | ||||||||||
B7 Gruppe 1 2004 | Køge | Peder Lehmann Larsen | 77 | ||||||||||
B5 Gruppe 1 2004 | Køge | Gert Werner | 40 | ||||||||||
B5 Gruppe 2 2004 | Køge | Janech Jensen | 40 | ||||||||||
Lynskak-DM 2004 | Steen Fedder | 0 | |||||||||||
Divisionsturneringen 2004 | Helsinge | 224 | |||||||||||
AS04 100 års jubilæum 2004 | København | Jonny Hector | 455 af 461 | ||||||||||
Østsjællands EMT 2004 | Faxe | Leif Jensen | 63 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2004 | Køge | Steffen Pedersen | 30 | ||||||||||
Kandidatklassen 2004 | Køge | Christian Kyndel Pedersen / Kasper Wilken Damm | 63 af 64 | ||||||||||
MA7-Gruppe 1 2004 | Køge | Max Nielsen | 28 | ||||||||||
MA7 Gruppe 2 2004 | Køge | Hanus Brekka | 28 | ||||||||||
MA7 Gruppe 3 2004 | Køge | Svend Stenstrup / Torben Ronsted | 28 | ||||||||||
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2004 | Hillerød | Bo Rasmussen | 28 | ||||||||||
Hillerød Byturnering Basis 1 2004 | Hillerød | Niels Leth Svendsen | 28 | ||||||||||
Hillerød Byturnering Basis 2 2004 | Hillerød | Sven Dahl | 28 | ||||||||||
Hillerød Byturnering Basis 3 2004 | Hillerød | Sofus Christiansen | 25 af 42 | ||||||||||
Sigeman 2004 | Malmo / Copenhagen | Peter Heine Nielsen, Curt Hansen | 45 | ||||||||||
Gladsaxemesterskabet Mesterklassen 2004 | Gladsaxe | Jan Brønnum | 23 af 30 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2004 | Esbjerg | Nikola Sedlak | 522 | ||||||||||
26. Copenhagen Open 2004 | Høje Taastrup | Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E | 1214 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe A 2004 | Rødovre | Henrik Mortensen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe B 2004 | Rødovre | Henning Christensen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe C 2004 | Rødovre | Jens Thrane / Knud Erik Helleshøj | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe D 2004 | Rødovre | Dara Akdag / Jens Carl Hviid | 28 | ||||||||||
Odysseus Efterårs EMT Mesterklassen 2004 | Søborg | Nicholas Roland Nielsen | 14 af 15 | ||||||||||
Botvinnik EMT Gruppe 1 2004 | Skovlunde | Nikolaj Mikkelsen / Morten Møller Hansen | 28 | ||||||||||
18. Løvfalds EMT Mester 1 2004 | Ringsted | Brian Jørgen Jørgensen | 15 | ||||||||||
18. Løvfalds EMT Mester 2 2004 | Ringsted | Stefan Wiecker / Thomas Rohde | 15 | ||||||||||
18. Løvfalds EMT Basis 1 2004 | Ringsted | Kai Gylling Nielsen | 15 | ||||||||||
18. Løvfalds EMT Basis 2 2004 | Ringsted | Kjell Suadicani | 20 | ||||||||||
18. Løvfalds EMT Basis 3 2004 | Ringsted | Henning Jakobsen | 35 | ||||||||||
2. Frederikssund Weekend EMT Gruppe 1 2004 | Frederikssund | Arne Møller | 15 | ||||||||||
2. Frederikssund Weekend EMT Gruppe 2 2004 | Frederikssund | Bjarne Eiholt | 15 | ||||||||||
2. Frederikssund Weekend EMT Gruppe 3 2004 | Frederikssund | Tina Vehl | 15 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2004 | København | Jakob Aabling-Thomsen | 108 | ||||||||||
8. HK 61 års Jubilæumsturnering 2004 | Farum | Jens Ove Fries Nielsen / Esben Kjems Hove | 70 | ||||||||||
OL 2004 | Calvia | Ukraine | 56 | ||||||||||
OL Kvinder 2004 | Calvia | Kina | 42 | ||||||||||
MA5-Gruppe 1 2005 | Køge | Søren Peschardt | 20 | ||||||||||
MA5 Gruppe 2 2005 | Køge | Torben Kyhl Sørensen | 25 | ||||||||||
Lynskak-DM 2005 | Davor Palo | 0 | |||||||||||
NSU Open Mesterklassen 2005 | Hillerød | Peter Jakobsen | 25 | ||||||||||
Nordea Cup 2005 | Dianalund | Normunds Miezis | 45 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2005 | Køge | Sune Berg Hansen | 36 | ||||||||||
Kandidatklassen 2005 | Køge | Thorbjørn Bromann | 63 | ||||||||||
MA7 Gruppe 1 2005 | Køge | Bo Garner Christensen | 28 | ||||||||||
MA7 Gruppe 2 2005 | Køge | Bo Rasmussen / Børge Hjerrild Nielsen / Leif Jensen | 28 | ||||||||||
MA7 Gruppe 3 2005 | Køge | Anders Bering | 28 | ||||||||||
Østsjællands EMT 2005 | Faxe | Leif Jensen | 70 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend I M1 2005 | Taastrup | Jakob Aabling-Thomsen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend I B1 2005 | Taastrup | Claes Scherwin | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend I B2 2005 | Taastrup | Ivan Lessel | 30 | ||||||||||
Sigeman 2005 | Malmo / Copenhagen | Krishnan Sasikiran, Jan Timman | 45 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2005 | Tåstrup | Nick de Firmian | 90 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2005 | Esbjerg | Valdimir Belov | 576 | ||||||||||
IM Århus 2005 | Århus | Christian Kyndel Pedersen | 45 | ||||||||||
Århus B 2005 | Århus | Per Pedersen / Jacob Bjerre Jensen | 37 af 45 | ||||||||||
27. Copenhagen Open 2005 | Høje Taastrup | Konstantiv Sakaev | 1067 | ||||||||||
Barkhuus Memorial Mesterklassen 2005 | Vanløse | Kasper Wilken Damm | 55 af 56 | ||||||||||
EM Hold 2005 | Gøteborg | Holland | 36 | ||||||||||
Grundfos Young Masters 2005 | Århus | Kamil Milton | 45 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe B 2005 | Rødovre | Jens Thrane | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe A 2005 | Rødovre | Henrik Mortensen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe C 2005 | Rødovre | Claus Petersen | 35 | ||||||||||
19. Løvfalds EMT Mester 1 2005 | Ringsted | Thorbjørn Bromann / Max Nielsen | 15 | ||||||||||
19. Løvfalds EMT Mester 2 2005 | Ringsted | Thomas Rohde | 15 | ||||||||||
19. Løvfalds EMT Basis 1 2005 | Ringsted | Morten H. Olsen / Thomas Kjær | 15 | ||||||||||
19. Løvfalds EMT Basis 2 2005 | Ringsted | Sune Skydsgaard | 15 | ||||||||||
19. Løvfalds EMT Basis 3 2005 | Ringsted | Henning Jakobsen / Mads Tudvad | 15 | ||||||||||
Sønderjysk EMT Gruppe 2 2007 | Agerskov | Vagn Lauritzen | 28 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2005 | København | Eric Brøndum | 54 | ||||||||||
2. Samba Cup 2005 | Skanderborg | Baadur Jobava | 45 | ||||||||||
2. Samba Cup B-gruppen 2005 | Skanderborg | Emil Hermansson | 45 | ||||||||||
8. HK Mesterskab 2005 | Farum | Peter Thorsbro / Kasper Wilken Damm | 70 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2005 | Helsinge | 320 | |||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2005-06 2005 | København | Poul Henrik Madsen | 159 | ||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2005-06 2005 | København | Poul Henrik Madsen | 159 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend II M1 2005 | Taastrup | Jakob Aabling-Thomsen | 10 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend II B1 2005 | Taastrup | Rasmus Agertoft Hansen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend II B2 2005 | Taastrup | Sune Skydsgaard | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend II B3 2005 | Taastrup | Denis Ryberg / Peter Meldal | 15 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2006 | Skovlunde | Mikhail Ivanov | 90 | ||||||||||
Lynskak-DM 2006 | Allan Stig Rasmussen | 0 | |||||||||||
Amager Skakforening Klubmesterskab 2006 | Sundbyøster | Kenneth Ankjær Pedersen | 57 | ||||||||||
Fibertex Blindfold 2006 | Aalborg | Peter Heine Nielsen | 12 | ||||||||||
K41 1. Weekendturnering 2006 | København | Michael Nielsen / Niels Kristian Kragh | 15 | ||||||||||
Østsjællands EMT 2006 | Faxe | Søren Sørensen | 75 | ||||||||||
Taastrup Spil Når Du Vil I 2006 | Taastrup | Jacob Kaaber / Klaus Hestehauge | 85 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend III M1 2006 | Taastrup | Jens Erik Hald | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend III B1 2006 | Taastrup | Jonas G. Nilsson | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend III B2 2006 | Taastrup | Henrik Autzen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend III B3 2006 | Taastrup | Bjarne G. W. Pedersen / Henrik Lindballe | 15 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2006 | Aalborg | Sune Berg Hansen | 45 | ||||||||||
Kandidatklassen 2006 | Aalborg | Søren Brautsch | 126 | ||||||||||
Ribe EMT IM 2006 | Ribe | Jakob Vang Glud | 15 | ||||||||||
Ribe EMT Mester 2 2006 | Ribe | Gunnar Pedersen | 15 | ||||||||||
CorpSoft Nordic 2006 | Valby | Emil Hermansson | 45 | ||||||||||
OL 2006 | Torino | Armenien | 52 | ||||||||||
OL Kvinder 2006 | Torino | Ukraine | 39 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2006 | Esbjerg | Aloyzas Kveinys / Stefan Djuric / Igors Rausis / G | 450 | ||||||||||
28. Copenhagen Open 2006 | Høje Taastrup | Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector | 1146 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe A 2006 | Rødovre | Rasmus Agertoft Hansen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe B 2006 | Rødovre | Kurt Søgaard Nielsen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe C 2006 | Rødovre | Niels Peter Krogh Nielsen | 49 | ||||||||||
Nordic School Team Championship 2006 | Jetsmark | Sweden | 60 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2006 | Valby | Poul Henrik Madsen | 42 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Basis 1 2006 | Valby | William Hørup Philipsen / Alan Frederiksen | 21 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Basis 2 2006 | Valby | Mads Hou | 28 | ||||||||||
20. Løvfalds EMT Mester 1 2006 | Ringsted | Jacob Carstensen | 15 | ||||||||||
20. Løvfalds EMT Mester 2 2006 | Ringsted | Jan Montgomery / Anil Surender | 15 | ||||||||||
20. Løvfalds EMT Basis 1 2006 | Ringsted | Morten Madsen / Torben Autzen | 15 | ||||||||||
20. Løvfalds EMT Basis 2 2006 | Ringsted | Mads Tudvad | 10 | ||||||||||
20. Løvfalds EMT Basis 3 2006 | Ringsted | Mikkel Hasbo | 20 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2006 | København | Peter Skovgaard | |||||||||||
Øbro´s 70 års Jubilæumsturnering 2006 | København | Emil Hermansson | 162 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend IV M1 2006 | Taastrup | Martin Lee Lauritsen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend IV B1 2006 | Taastrup | Aqil Raad Waali / Jan Kargaard Jensen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend IV B2 2006 | Taastrup | Jonathan Braüner | 20 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2006 | Helsinge | 348 af 360 | |||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2006-07 2006 | Valby | Flovin Tor Næs | 198 | ||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2006-07 2006 | Valby | Flovin Tor Næs | 198 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2007 | Ballerup | Simon Bekker-Jensen/Mikhail Ivanov | 117 | ||||||||||
Lynskak-DM 2007 | Rasmus Skytte | 0 | |||||||||||
NSU Open Mesterklassen 2007 | Hillerød | Kåre Hove Kristensen | 35 | ||||||||||
Amager 5 runders EMT 2007 | Sundbyøster | Jens Gade / Mark Hartsteen | 15 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Mester 1 2007 | Valby | Roland Greger | 28 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Mester 2 2007 | Valby | Eric Brøndum / Christian Eriksson | 28 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Basis 1 2007 | Valby | Thomas Gjedde | 28 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Basis 2 2007 | Valby | Jan Mouritsen / Søren S. Nielsen | 28 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Basis 3 2007 | Valby | Teddy Hansen | 42 | ||||||||||
Østsjællands EMT 2007 | Faxe | Søren Sørensen | 70 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2007 | Aalborg | Sune Berg Hansen | 108 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend V M1 2007 | Taastrup | Jan Mose Nielsen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend V B1 2007 | Taastrup | John Laurids Hansen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend V B2 2007 | Taastrup | Mads-Holger Bang Jacobsen | 20 | ||||||||||
Amager Forårsturnering 2007 | Sundbyøster | Carsten W. Henriksen | 27 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2007 | Esbjerg | Karsten Rasmussen | 550 | ||||||||||
29. Copenhagen Open 2007 | Helsingør | Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg | 1370 | ||||||||||
Nordisk Mesterskab for Kvinder 2007 | Helsingør | Lenka Placnikova | 55 | ||||||||||
Nordisk Mesterskab for Seniorer 2007 | Helsingør | Heikki Westerinnen | 63 | ||||||||||
Baltic Sea Cup 2007 | Rønne | Allan Stig Rasmussen, Reynaldo Vere Gonzalez Quevedo | 512 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe A 2007 | Rødovre | Rasmus Agertoft Hansen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe B 2007 | Rødovre | Ernst M. Hansen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe C 2007 | Rødovre | Bjørn Eriksen | 28 | ||||||||||
Sønderjysk EMT Gruppe 1 2007 | Agerskov | Godtfred Sloth Jensen | 28 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2007 | Valby | Peter Jakobsen | 28 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Basis 1 2007 | Valby | Kasper Møller Jørgensen | 28 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Basis 2 2007 | Valby | Rasmus Jørgensen / Bjarne Eiholt | 42 | ||||||||||
21. Løvfalds EMT Alle grupper 2007 | Ringsted | 15 af 60 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 2007 | Ballerup | Peter Skovgaard | 85 | ||||||||||
Amager Guld Gruppe 1 2007 | Sundbyøster | Mogens Bach Nielsen / Daniel Kokholm / Johnny Smidt | 15 | ||||||||||
Amager Guld Gruppe 2 2007 | Sundbyøster | Ulrik Jejlskov Larsen / Charni Herup / Jens Gade | 25 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VI M1 2007 | Taastrup | Bo Garner Christensen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VI M2 2007 | Taastrup | Alexander Rosenkilde / Dara Akdag | 15 | ||||||||||
EM Hold 2007 | Heraklion | Rusland | 36 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2007 | Helsinge | 352 af 360 | |||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2007-08 2007 | Valby | Rasmus Jørgensen | 169 | ||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2007-08 2007 | Valby | Rasmus Jørgensen | 169 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2008 | Ballerup | Allan Stig Rasmussen | 170 | ||||||||||
Lynskak-DM 2008 | Andreas Wive | 0 | |||||||||||
Fynsmesterskabet 2008 | Odense | Carsten Bank Friis | 165 | ||||||||||
Senior DM 60+ 2008 | København | Bjørn Brinck-Claussen | 110 | ||||||||||
Amager Klubmesterskab Mester 2008 | Sundbyøster | Olaf Martin Hansen | 30 | ||||||||||
Amager Klubmesterskab Basis 2008 | Sundbyøster | Peter Christiansen | 45 | ||||||||||
Østsjællands EMT 2008 | Faxe | Lars Christensen | 98 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2008 | Silkeborg | Peter Heine Nielsen | 90 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Mesterklassen 2008 | Valby | Louise Winther Fredericia | 28 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Basisklassen 2008 | Valby | Kenneth Abildgaard | 42 | ||||||||||
Scandinavian Open 2008 | Valby | Nikolaj Mikkelsen / Lars Schandorff / Stellan Brynell / Henrik Danielsen | 77 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VII M1 2008 | Taastrup | Christian Eriksson | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VII M2 2008 | Taastrup | Rasmus Agertoft Hansen | 15 | ||||||||||
GSF 75 års jubilæum Mester 1 2008 | Bagsværd | Thomas Struch | 28 | ||||||||||
GSF 75 års jubilæum Mester 2 2008 | Bagsværd | Carsten Lodahl | 28 | ||||||||||
GSF 75 års jubilæum Basis 1 2008 | Bagsværd | Bent Bolvinkel Fischer | 28 | ||||||||||
GSF 75 års jubilæum Basis 2 2008 | Bagsværd | Jacob Hein | 29 | ||||||||||
Løgumkloster Byturnering Basis 1 2008 | Løgumkloster | Vagn Lynge Jakobsen | 15 | ||||||||||
Løgumkloster Byturnering Basis 2 2008 | Løgumkloster | Erik Asmund | 15 | ||||||||||
Løgumkloster Byturnering Basis 3 2008 | Løgumkloster | Henrik Feldborg | 25 | ||||||||||
Amager Forårsturnering 2008 | Sundbyøster | Kim Larsen | 15 | ||||||||||
Vesterhavsturneringen 2008 | Esbjerg | Vadim Malakhatko | 426 | ||||||||||
30. Copenhagen Open 2008 | Helsingør | Vladimir Malakhov, Sergei Tiviakov, Yuri Kuzubov, | 1386 | ||||||||||
Baltic Sea Cup 2008 | Rønne | Nikita Vitiugov / Boris Savchenko | 329 | ||||||||||
Xtracon GM 2008 | Borup | Kaido Kulaots / Jon Ludvig Hammer | 190 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2008 | Valby | Lars Aaes Nielsen | 42 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Basis 1 2008 | Valby | Kenneth Abildgaard | 28 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Basis 2 2008 | Valby | Jais Nørgaard Nielsen | 28 | ||||||||||
Roskilde 100 års Jubilæum 2008 | Roskilde | Nicolai Vesterbæk Pedersen | 170 af 171 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VIII M1 2008 | Taastrup | Rune Andersen / Max Nielsen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VIII B1 2008 | Taastrup | Jes West Knudsen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VIII B2 2008 | Taastrup | Martin Haubro / Søren Nygaard | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VIII B3 2008 | Taastrup | Kim Alex Olsen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend VIII B4 2008 | Taastrup | Henrik Lindballe | 25 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2008 | Helsinge | 360 | |||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2008-09 2008 | Valby | Rasmus Jørgensen | 175 | ||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2008-09 2008 | Valby | Rasmus Jørgensen | 175 | ||||||||||
OL 2008 | Dresden | Armenien | 44 | ||||||||||
OL Kvinder 2008 | Dresden | Gerorgien | 44 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2009 | Ballerup | Daniel Semcesen/Stellan Brynell | 335 af 337 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2009 | København | Daniel Semcesen | 0 | ||||||||||
Lynskak-DM 2009 | Peter Heine Nielsen | 0 | |||||||||||
NSU Open Mesterklassen 2009 | Hillerød | Jakob Kjær Jensen | 40 | ||||||||||
Amager Klubmesterskab 2009 | Sundbyøster | John Holm Nielsen | 84 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2008 | København | Silas Lund | 237 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2008 | København | Silas Lund | 237 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Basis 1 2009 | Valby | John Weber | 28 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Basis 2 2009 | Valby | Mads Hou / Erik Møllmann / Ole Gjelstrup | 42 | ||||||||||
K41 Forårs EMT Mesterklassen 2009 | Valby | Thomas Gjedde | 28 | ||||||||||
Faxe EMT 2009 | Faxe | Lars Christensen | 98 | ||||||||||
Taastrup Spil Når Du Vil IV 2009 | Taastrup | Mehdi Ghavamabadi / Jan Mose Nielsen / Kasper Foslund | 51 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 2009 | Silkeborg | Sune Berg Hansen | 153 | ||||||||||
Odysseus Forårs EMT Mesterklasse 2009 | Søborg | Casper Olsen / Søren Klausen | 15 | ||||||||||
Odysseus Forårs EMT Basis 1 2009 | Søborg | Steffen Michael Kristensen / Steffen Petersen | 14 af 15 | ||||||||||
Scandinavian Open 2009 | Valby | Yuri Drozdovskij / Thorsten Michael Haub | 110 | ||||||||||
Løgumkloster Byturnering Mesterklassen 2009 | Løgumkloster | Christian Karstensen | 15 | ||||||||||
Løgumkloster Byturnering Basis 1 2009 | Løgumkloster | Hansjørgen Clausen / Eivind Ambøg | 15 | ||||||||||
Løgumkloster Byturnering Basis 2 2009 | Løgumkloster | Jens Peter Jensen | 15 | ||||||||||
Løgumkloster Byturnering Basis 3 2009 | Løgumkloster | Bobby Christiansen | 15 | ||||||||||
Amager Forårsturnering 2009 | Sundbyøster | Thomas Varming | 20 | ||||||||||
Århus Sommer A 2009 | Århus | Eva Repkova | 45 | ||||||||||
Århus Sommer B 2009 | Århus | Poul Rewitz | 45 | ||||||||||
31. Copenhagen Open 2009 | Helsingør | Parimarjan Negi, Boris Avrukh | 1520 | ||||||||||
Amagermesterskabet 2009 | Sundbyøster | Thore N. Jensen | 91 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe A 2009 | Rødovre | Helge Hjort | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe B 2009 | Rødovre | Jan Ingvardsen | 28 | ||||||||||
Rødovremesterskabet Gruppe C 2009 | Rødovre | Henry Lund Jørgensen | 28 | ||||||||||
Xtracon GM 2009 | Borup | Sarunas Sulskis / Kaido Kulaots | 299 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2009 | Valby | Thomas Gjedde | 28 | ||||||||||
K41 Efterårs EMT Basisklassen 2009 | Valby | Jimmy O. Nielsen | 61 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend X M1 2009 | Taastrup | Rune Andersen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend X B1 2009 | Taastrup | Per Ertbjerg | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend X B2 2009 | Taastrup | John Laurids Hansen | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend X B3 2009 | Taastrup | Frederik Nielsen Zmylon | 15 | ||||||||||
Taastrup Quick Weekend X B4 2009 | Taastrup | Leif Haugaard Jensen / Flemming Wadtland / Erik Friberg Hansen / Magnus Mejlvang | 20 | ||||||||||
EM Hold 2009 | Novi Saad | Azerbaijan | 36 | ||||||||||
K41 Åbent Mesterskab 2009-10 2009 | Valby | Roland Greger | 186 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2009 | Aarhus/Skolerne | 360 |
+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899
Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer
Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard
Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou
Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn
Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen