Sejer Holm

TurneringStedVinderPartier
Vesterhavsturneringen 2008 Esbjerg Vadim Malakhatko 426
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
26. Copenhagen Open 2004 Høje Taastrup Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E 1214
24. Copenhagen Open 2002 København Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg 1034
Københavnsmesterskabet 2001 København Bjørn Brinck-Clausen 27
20. Copénhagen Open 1998 København Hannes Stefansson, Daniel Gormally, Tiger Hillarp  767
Københavnsmesterskabet 1999 København Ole Jakobsen 45
Københavnsmesterskabet 1998 København Bjørn Brinck-Clausen 45
Divisionsturneringen 1997  Gistrup 224
Københavnsmesterskabet 1997 København Sejer Holm 45
EM Hold 1983 Plovdiv Sovjetunionen 56
9. Nordic Cup 1983 Oslo Polen 42
Københavnsmesterskabet 1982 København Kevin Wicker 40
1. Internationale turnering på Fyn 1980 Odense Jacek Bednarski 45
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 Brøndby Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin 250
Divisionsturneringen 1977  Nordre 37 af 224
Københavnsmesterskabet 1977 København Allan Poulsen 22 af 45
2. Lauritz Rasmussen Memorial 1973 Randers Jacob Øst Hansen 105
4. Nordic Cup 1973 Ribe Danmark 90
Danmarksmesterskabet 1973 København Børge Andersen 57 af 200
Københavnsmesterskabet 1973 København Ole jakobsen / Svend Hamann 12 af 45
OL 1972 Skopje Sovjetunionen 60
Ol Kvalifikationsgruppe 1 1972 Skopje Sovjetunionen 24
EM Kvalifikation 1971 Århus Polen 96
OL 1970 Siegen Sovjetunionen 40
OL Kvalifikations gruppe 4 1970 Siegen Rumænien 36
EM Hold 1970 Kapfenberg Sovjetunionen 70
Danmarksmesterskabet 1970 Flensborg Bjørn Brinck-Claussen 24 af 66
Lauritz Rasmussen Memorial 1970 Randers Sejer Holm 84
Danmarksmesterskabet 1969 Odense Ole Jakobsen 30 af 66
Københavnsmesterskabet 1969 København Ole Jakobsen 10 af 45
KM-Omkamp 1969 København Ole Jakobsen 3 af 6
OL 1968 Lugano Sovjetunionen 48
Ol Kvalifikationsgruppe 2 1968 Lugano Danmark 24
Danmarksmesterskabet 1968 København Børge Andersen 66
EM Kvalifikationsstævne 1967 København Danmark 60
Danmarksmesterskabet 1966 Århus Bjørn Brinck-Claussen 66
OL 1966 Havanna Sovjet Unionen 52
Kvalifikationsgruppe 4 1966 Havanna Argentina 24
Danmarksmesterskabet 1965 Ålborg Sejer Holm Petersen 66
Danmarksmesterskabet 1964 Holstebro Bent Larsen 66
Divisionsturneringen 1962  Kampklubben 43 af 224
OL 1962 Varna Sovjetunionen 44
OL Indledende Gruppe 4 1962 Varna Argentina 36
Danmarksmesterskabet 1962 København Bent Kølvig 66
Danmarksmesterskabet 1961 Nykøbing Falster Eigil Pedersen 66
OL 1960 Leipzig Sovjetunionen 44
Ol Indledende Gruppe C 1960 Leipzig England 36
Nimzowitsch Memorial 1960 København Tigran Petrosian 91

  • DM-stævne 1962
    Sejer Holm
    Bent Kolvig

    DM 1962: Bent Kølvig (th) Danmarksmester og Sejer Holm (tv) delt nr. 3 med Svend Hamann. På 2.pladsen Børge Andersen. Fotoet formentlig taget i Industriforeningens Skakklub.

    Foto fundet af Karsten Jacobsen. Kilde: Ukendt.

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Kronborg Chess Open
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Orla Hermann Krause
Bent Kolvig
Jorgen Moller
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger