4. Nordic Cup 1973

Vinder: Danmark
Sted: Ribe
Spillet: 5/8-1973 - 9/8-1973

Download pgn - 90 partier

Landskampe: 1998 1995 1993 1991 1990 1989 1988 1985 1983 1979 1979 1977 1977 1976 1975 1974 1974 1974 1973 1972 1971 1971 1952 1948 1947

http://www.olimpbase.org/1973nc/1973fa.html

Se Skakbladet 1973 nr. 10 s. 263.

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

123456PoMP
1Danmark*3520½9
2Sverige*4417½8
3Norge2*25515½4
4Vesttyskland34*3156
5Island1*311½1
6Finland12133*102

12345PoMP
1Danmark 4½253½  4½3 56420½9
2Sverige11½  4½4653½  4317½8
3Norge 55 5611½  24215½4
4Vesttyskland621½  3½53 31156
5Island3 2½142½  2½2611½1
6Finland 343 221 35102

Danmark12345Po
Bent Larsen26201½½1½
Sejer Holm2390½111½4
Steen Fedder2320101114
Jens Kristiansen2365111115
Merete Haahr2080010½0
Kai Bjerring0101½0
 5320½

 

Sverige12345Po
Ulf Andersson2555 1½½½
Axel Ornstein2420011½½3
Borje Jansson2395½11½14
Lennart Liljedahl23150½0½½
Dan Uddenfeldt22750111½
Solveig Haraldsson190510½½13
Alexander Hildebrand00    0
 4417½

 

Norge12345Po
Leif Ogaard2385½1½0½
Arne Zwaig2420110½½3
Terje Wibe2370½1000
Sverre Heim01101½
Mary Klingen01½100
Jarl Ulrichsen01½0½½
 552215½

 

Vesttyskland12345Po
Juergen Dueball24501011½
Uwe Kunsztowicz244000½½½
Manfred Christoph2300000101
Stephan Buchal2390½0000½
Anni Laakmann2170111115
Ulrich Nehmert0½½1½1
 34315

 

Island12345Po
Fridrik Olafsson2570½½0½1
Jon Kristinsson238500½½01
Ingi Johannsson2400½11½14
Julius Fridjonsson00010½
Gudlaug Torsteindottir0000½½1
Ingvar Asmundsson0010½0
 1311½

 

Finland12345Po
Ilkka Saren235000½00½
Pertti Poutiainen0100012
Yrjo Rantanen2350100001
Pertti Saariluoma0½000½1
Sirkka Vuorenpaa19400½½½½2
Harri Hurme0½½1½1
 3121310

 

Runde 1

DanmarkSverige
Bent Larsen10Axel Ornstein
Sejer Holm½½Borje Jansson
Steen Fedder10Lennart Liljedahl
Jens Kristiansen10Dan Uddenfeldt
Merete Haahr01Solveig Haraldsson
Kai Bjerring10Alexander Hildebrand
 
Finland33Vesttyskland
Ilkka Saren01Juergen Dueball
Pertti Poutiainen10Uwe Kunsztowicz
Yrjo Rantanen10Manfred Christoph
Pertti Saariluoma½½Stephan Buchal
Sirkka Vuorenpaa01Anni Laakmann
Harri Hurme½½Ulrich Nehmert
 
Norge51Island
Leif Ogaard½½Fridrik Olafsson
Arne Zwaig10Jon Kristinsson
Terje Wibe½½Ingi Johannsson
Sverre Heim10Julius Fridjonsson
Mary Klingen10Gudlaug Torsteindottir
Jarl Ulrichsen10Ingvar Asmundsson
 

Runde 2

IslandDanmark
Fridrik Olafsson½½Bent Larsen
Jon Kristinsson01Sejer Holm
Ingi Johannsson10Steen Fedder
Julius Fridjonsson01Jens Kristiansen
Gudlaug Torsteindottir01Merete Haahr
Ingvar Asmundsson10Kai Bjerring
 
Norge51Finland
Leif Ogaard10Ilkka Saren
Arne Zwaig10Pertti Poutiainen
Terje Wibe10Yrjo Rantanen
Sverre Heim10Pertti Saariluoma
Mary Klingen½½Sirkka Vuorenpaa
Jarl Ulrichsen½½Harri Hurme
 
SverigeVesttyskland
Ulf Andersson10Juergen Dueball
Axel Ornstein10Uwe Kunsztowicz
Borje Jansson10Manfred Christoph
Dan Uddenfeldt10Stephan Buchal
Solveig Haraldsson01Anni Laakmann
Lennart Liljedahl½½Ulrich Nehmert
 

Runde 3

DanmarkNorge
Bent Larsen½½Leif Ogaard
Sejer Holm10Arne Zwaig
Steen Fedder10Terje Wibe
Jens Kristiansen10Sverre Heim
Merete Haahr01Mary Klingen
Kai Bjerring10Jarl Ulrichsen
 
Finland24Sverige
Ilkka Saren½½Ulf Andersson
Pertti Poutiainen01Axel Ornstein
Yrjo Rantanen01Borje Jansson
Pertti Saariluoma01Dan Uddenfeldt
Sirkka Vuorenpaa½½Solveig Haraldsson
Harri Hurme10Lennart Liljedahl
 
VesttysklandIsland
Juergen Dueball10Fridrik Olafsson
Uwe Kunsztowicz½½Jon Kristinsson
Manfred Christoph01Ingi Johannsson
Stephan Buchal01Julius Fridjonsson
Anni Laakmann10Gudlaug Torsteindottir
Ulrich Nehmert10Ingvar Asmundsson
 

Runde 4

Danmark51Finland
Bent Larsen10Ilkka Saren
Sejer Holm10Pertti Poutiainen
Steen Fedder10Yrjo Rantanen
Jens Kristiansen10Pertti Saariluoma
Merete Haahr½½Sirkka Vuorenpaa
Kai Bjerring½½Harri Hurme
 
IslandSverige
Fridrik Olafsson½½Ulf Andersson
Jon Kristinsson½½Axel Ornstein
Ingi Johannsson½½Borje Jansson
Julius Fridjonsson01Dan Uddenfeldt
Gudlaug Torsteindottir½½Solveig Haraldsson
Ingvar Asmundsson½½Lennart Liljedahl
 
Norge24Vesttyskland
Leif Ogaard01Juergen Dueball
Arne Zwaig½½Uwe Kunsztowicz
Terje Wibe01Manfred Christoph
Sverre Heim10Stephan Buchal
Mary Klingen01Anni Laakmann
Jarl Ulrichsen½½Ulrich Nehmert
 

Runde 5

Vesttyskland33Danmark
Juergen Dueball½½Bent Larsen
Uwe Kunsztowicz½½Sejer Holm
Manfred Christoph01Steen Fedder
Stephan Buchal01Jens Kristiansen
Anni Laakmann10Merete Haahr
Ulrich Nehmert10Kai Bjerring
 
Finland33Island
Ilkka Saren01Fridrik Olafsson
Pertti Poutiainen10Jon Kristinsson
Yrjo Rantanen01Ingi Johannsson
Pertti Saariluoma½½Julius Fridjonsson
Sirkka Vuorenpaa½½Gudlaug Torsteindottir
Harri Hurme10Ingvar Asmundsson
 
Sverige42Norge
Ulf Andersson½½Leif Ogaard
Axel Ornstein½½Arne Zwaig
Borje Jansson10Terje Wibe
Dan Uddenfeldt½½Sverre Heim
Solveig Haraldsson10Mary Klingen
Lennart Liljedahl½½Jarl Ulrichsen
 

 

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Kronborg Chess Open
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Orla Hermann Krause
Bent Kolvig
Jorgen Moller
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger