Jorn Sloth

TurneringStedVinderPartier
Divisionsturneringen 2022  Køge 360
Divisionsturneringen 2019  Køge 360
Larsens Nordjyske Memorial 2018 Aalborg Evgeny Sveshnikov 84 af 210
Divisionsturneringen 2017  Skanderborg 360
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
Larsens Nordjyske Memorial 2014 Aalborg Valdimir Okhotnik / Jens Kristiansen 70 af 161
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
Nordisk Senior Mesterskab 2013 Allinge Jens Kristiansen 144
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
Larsens Nordjyske Memorial 2012 Aalborg Jens Kristiansen 54 af 210
DM Hurtigskak 2012 Middelfart Jakob Vang Glud 57 af 126
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Senior DM 60+ 2008 København Bjørn Brinck-Claussen 110
Herning 1991 Herning Alexander Fishbein / William N Watson 45
Danmarksmesterskabet 1987 Holstebro Erling Mortensen 66
Danmarksmesterskabet 1986 Århus Carsten Høi 66
Divisionsturneringen 1983  Nordre 57 af 224
Danmarksmesterskabet 1983 København Curt Hansen 66
EU-Cup Solingen-Nordre 1983 Solingen Solingen 12
Multitabs 1983 Gladsaxe/Farum Curt Hansen og Andreas Adorjan 45
9. Nordic Cup 1983 Oslo Polen 42
Divisionsturneringen 1982  Nordre 57 af 224
Vesterhavsturneringen B-gruppe 1982 Esbjerg Jimm Plaskett 66
Divisionsturneringen 1981  Nordre 49 af 224
Svendborg 1981 Svendborg Ivan Farago 45
Divisionsturneringen 1980  Nordre 21 af 224
Vesterhavsturneringen 1980 Esbjerg Artur Jussupow 82
EU-Cup Nordre-Volmac 1980 Århus Nordre 12
Vesterhavsturneringen 1979 Esbjerg Laszlo Vadasz / Jonathan Mestel 91
Landskamp Danmark - England 1979 Ribe Danmark 16
Divisionsturneringen 1978  Nordre 19 af 224
Vesterhavsturneringen 1978 Esbjerg Bent Larsen 91
22. Clare Benedict Cup 1977 Brøndby Danmark 102
EM Kvalifikation 1976 Crans Montana Ungarn 32
Danmarksmesterskabet 1976 Århus Bo Jacobsen 100
VRS 3. Solskinsturnering 1976 Vejlby-Risskov Ulrik Rath 66
3. Solskinsturnering 1976 Århus Ulrik Rath 66
Divisionsturneringen 1975  Vejlby-Risskov 35 af 224
Danmarksmesterskabet 1975 Odense Gert Iskov 57 af 80
Divisionsturneringen 1974  Vejlby-Risskov 39 af 224
21. Clare Benedict 1974 Cala Galdena England 28
5. Nordic Cup 1974 Eckernförde Vesttyskland 30
20 Clare Benedict 1973 Gstaad Vesttyskland 28
Divisionsturneringen 1972  Nordre 63 af 224
OL 1972 Skopje Sovjetunionen 60
Ol Kvalifikationsgruppe 1 1972 Skopje Sovjetunionen 24
Landskamp Vesttyskland - Danmark 1971 Berleburg, Tyskland Vesttyskland 20
EM Kvalifikation 1971 Århus Polen 96
Danmarksmesterskabet 1971 Hjørring Ole Jakobsen 66
Lauritz Rasmussen Memorial 1970 Randers Sejer Holm 84
Divisionsturneringen 1969  Nordre 14 af 224
Danmarksmesterskabet 1969 Odense Ole Jakobsen 30 af 66
KM-Omkamp 1967 København Jørn Sloth 7
Københavnsmesterskabet 1967 København Jørn Sloth 17 af 45
Danmarksmesterskabet 1966 Århus Bjørn Brinck-Claussen 66
Studenter OL 1966 Örebro Sovjetunionen 56
KS 100 År 1965 København Svetozar Gligoric, Alexey Suetin, Mark Taimanov 120
Divisionsturneringen 1965  Kampklubben 39 af 224
Divisionsturneringen 1964  Nordre 47 af 224
Divisionsturneringen 1963  Nordre 54 af 224

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Kronborg Chess Open
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Martin Severin From
Poul Hage
Sejer Holm
Orla Hermann Krause
Bent Kolvig
Jorgen Moller
Holger Norman Hansen
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen