Divisionsturneringen 2003

Vinder: Helsinge
Sted:
Spillet: 15/11-2003 - 29/2-2004

Download pgn - 224 partier

Download: Div 2003-04 1div meddelelser

Divisionsturneringen: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

12345678PoMP
1Helsinge*5739½14
2Skolerne3*56634½12
3SK1968*547329
4K4133*545729½7
5Bronshoj3*626½4
6Foroyar144*268
7Norresundby232*318½0
8Aarhus2115*17½2

1234567PoMP
1Helsinge 6½386½ 6 4½545½  5274½ 39½14
2Skolerne54½  5434½  67 681 5½634½12
3SK196811½  46 3½2875½ 55½  54329
4K41 78256 2½1 57329½7
5Bronshoj 3½27 3413½  3½6 2½384½ 26½4
6Foroyar 5½73 11 4454½  4½822½ 268
7Norresundby62½  25 382 2½34 3½118½0
8Aarhus4 1½17 13263½  3½517½2

Helsinge1234567Po
Peter Heine Nielsen2626111½½116
Lars Schandorff25201½1½½½½
Emanuel Berg2489111 1  4
Klaus Berg243401½½1014
Steffen Pedersen241811½½11½
Tomas Hutters24181111 ½0
Niels Jorgen Fries Nielsen2380  1½½114
Simon Bekker Jensen2370½1 ½0½½3
David Bekker Jensen2354101½1½04
 7539½

 

Skolerne1234567Po
Davor Palo2510100½10½3
Karsten Rasmussen245401½11½½
Henrik El Kher240411½1½1½
Erik Jelling00      0
Jan Sorensen2402  111014
Mads Boe2366 01½1½½
Uffe Vinter Schou2397½0½110½
Tobias Christensen2375010½0½13
Thomas Ochsner2362111½ ½15
Finn Pedersen228211     2
Andreas Skytte Hagen0    ½  ½
 566334½

 

SK19681234567Po
Allan Holst2347001½½103
Arne Matthiesen231201½11½½
Jan Magnus Lindfeldt22520½½1½½14
Lars Hansen2242110  ½1
Erik Sobjerg22590001½½02
Pelle Rodkjaer Bank224901½1½115
Martin Matthiesen2272½01½½1½4
Thomas K Christensen22350½011½14
Bjarne Hansen0   1   1
Jes Uffe Harholm0    1  1
 47532

 

K411234567Po
Henrik Danielsen2496111½½½1
Jacob Ost Hansen0   ½ ½½
Silas Lund22831011½10
Kristen Schmidt233910½0010
Roland Reinhard Greger232711010014
Jens Hartung Nielsen2209110½0½03
Eric Brondum2214½0½½½½½3
Brian Jorgensen2240½010110
Peter Ulrik Roder2157101 0  2
 73545329½

 

Bronshoj1234567Po
Tiger Hillarp Persson2512010½0  
Carsten Hoi238801½½0 ½
Thorbjorn Bromann23231½1½½00
Kim Pilgaard24591½0½½  
Bjorn Brinck Claussen2349½110½½½4
Jacob Carstensen22801½½½½½1
Nikolaj Palm2262010½½½1
Morten Lund Ligaard2253  0½1½½
Kenneth Varberg22460½   00½
Asger Paaske0     011
Carsten Petersen0     ½ ½
 6326½

 

Foroyar1234567Po
Einar Gausel2525½1 ½1½½4
Nikolaj Borge24081 0½½0½
Regin Reinert0 0     0
John Arni Nilssen24261½0010½3
Flovin Tor Naes23371001½10
John Rodgaard2306  ½  1½2
Heini Olsen2264½1½0 ½½3
Eydun Nolsoe2227000½½  1
Carl Eli Samuelsen2194110½½104
Heini Danielsen2165½½01½½03
Arild Rimestad0    0  0
 41426

 

Norresundby1234567Po
Per Naesby Andreasen2284½0½½½½0
Erik Bentzen23720½000½½
Tommy Nielsen22230000½00½
Svend Pedersen22750½½0½0½2
Bent Sorensen2287½00½½11
Jorgen Jorgensen22661½½0½½03
John Bauneborg Nielsen0   ½0½½
Henrik Willumsen2164001½001
Jens Jorgen Christiansen2244½½½    
 232318½

 

Aarhus1234567Po
Rasmus Skytte240300½½0½½2
Daniel V Pedersen23660½10011
John Filip Rendboe22100010½1½3
Jacob Bjerre Jensen220500½0000½
Jan Rode Pedersen218900100001
Peter Husted2179½0½½0½½
Martin Skov Jakobsen2148½000 01
Martin Jakobsen0    1  1
Sasko Krstevski218601     1
Klaus Christensen0  ½    ½
Anders Sonderby0   0   0
Vagn Jensen0    ½  ½
Torill Hagesaether0     ½0½
 151217½

 

Runde 1

ForoyarNorresundby
Einar Gausel½½Per Naesby Andreasen
Nikolaj Borge10Erik Bentzen
John Arni Nilssen10Tommy Nielsen
Flovin Tor Naes10Svend Pedersen
Heini Olsen½½Bent Sorensen
Eydun Nolsoe01Jorgen Jorgensen
Carl Eli Samuelsen10Henrik Willumsen
Heini Danielsen½½Jens Jorgen Christiansen
 
BronshojSkolerne
Tiger Hillarp Persson01Davor Palo
Kim Pilgaard10Karsten Rasmussen
Carsten Hoi01Henrik El Kher
Thorbjorn Bromann10Erik Jelling
Bjorn Brinck Claussen½½Uffe Vinter Schou
Jacob Carstensen10Tobias Christensen
Nikolaj Palm01Thomas Ochsner
Kenneth Varberg01Finn Pedersen
 
HelsingeSK1968
Peter Heine Nielsen10Allan Holst
Lars Schandorff10Arne Matthiesen
Emanuel Berg10Jan Magnus Lindfeldt
Klaus Berg01Lars Hansen
Steffen Pedersen10Erik Sobjerg
Tomas Hutters10Pelle Rodkjaer Bank
Simon Bekker Jensen½½Martin Matthiesen
David Bekker Jensen10Thomas K Christensen
 
K4171Aarhus
Henrik Danielsen10Rasmus Skytte
Silas Lund10Daniel V Pedersen
Kristen Schmidt10John Filip Rendboe
Roland Reinhard Greger10Jacob Bjerre Jensen
Jens Hartung Nielsen10Jan Rode Pedersen
Eric Brondum½½Peter Husted
Brian Jorgensen½½Martin Skov Jakobsen
Peter Ulrik Roder10Sasko Krstevski
 

Runde 2

Norresundby26Bronshoj
Per Naesby Andreasen01Tiger Hillarp Persson
Erik Bentzen½½Kim Pilgaard
Tommy Nielsen01Carsten Hoi
Svend Pedersen½½Thorbjorn Bromann
Bent Sorensen01Bjorn Brinck Claussen
Jorgen Jorgensen½½Jacob Carstensen
Henrik Willumsen01Nikolaj Palm
Jens Jorgen Christiansen½½Kenneth Varberg
 
SK196844Foroyar
Allan Holst01Einar Gausel
Arne Matthiesen10Regin Reinert
Jan Magnus Lindfeldt½½John Arni Nilssen
Lars Hansen10Flovin Tor Naes
Erik Sobjerg01Heini Olsen
Pelle Rodkjaer Bank10Eydun Nolsoe
Martin Matthiesen01Carl Eli Samuelsen
Thomas K Christensen½½Heini Danielsen
 
Skolerne53K41
Davor Palo01Henrik Danielsen
Karsten Rasmussen10Silas Lund
Henrik El Kher10Kristen Schmidt
Mads Boe01Roland Reinhard Greger
Uffe Vinter Schou01Jens Hartung Nielsen
Tobias Christensen10Eric Brondum
Thomas Ochsner10Brian Jorgensen
Finn Pedersen10Peter Ulrik Roder
 
AarhusHelsinge
Rasmus Skytte01Peter Heine Nielsen
Daniel V Pedersen½½Lars Schandorff
John Filip Rendboe01Emanuel Berg
Jacob Bjerre Jensen01Klaus Berg
Jan Rode Pedersen01Steffen Pedersen
Peter Husted01Tomas Hutters
Martin Skov Jakobsen01Simon Bekker Jensen
Sasko Krstevski10David Bekker Jensen
 

Runde 3

Bronshoj35K41
Tiger Hillarp Persson01Henrik Danielsen
Kim Pilgaard01Silas Lund
Carsten Hoi½½Kristen Schmidt
Thorbjorn Bromann10Roland Reinhard Greger
Bjorn Brinck Claussen10Jens Hartung Nielsen
Jacob Carstensen½½Eric Brondum
Nikolaj Palm01Brian Jorgensen
Morten Lund Ligaard01Peter Ulrik Roder
 
Foroyar17Helsinge
Nikolaj Borge01Peter Heine Nielsen
John Arni Nilssen01Lars Schandorff
Flovin Tor Naes01Emanuel Berg
John Rodgaard½½Klaus Berg
Heini Olsen½½Steffen Pedersen
Eydun Nolsoe01Tomas Hutters
Carl Eli Samuelsen01Niels Jorgen Fries Nielsen
Heini Danielsen01David Bekker Jensen
 
Norresundby35Aarhus
Per Naesby Andreasen½½Rasmus Skytte
Erik Bentzen01Daniel V Pedersen
Tommy Nielsen01John Filip Rendboe
Svend Pedersen½½Jacob Bjerre Jensen
Bent Sorensen01Jan Rode Pedersen
Jorgen Jorgensen½½Peter Husted
Henrik Willumsen10Martin Skov Jakobsen
Jens Jorgen Christiansen½½Klaus Christensen
 
SK1968Skolerne
Allan Holst10Davor Palo
Arne Matthiesen½½Karsten Rasmussen
Jan Magnus Lindfeldt½½Henrik El Kher
Lars Hansen01Jan Sorensen
Erik Sobjerg01Mads Boe
Pelle Rodkjaer Bank½½Uffe Vinter Schou
Martin Matthiesen10Tobias Christensen
Thomas K Christensen01Thomas Ochsner
 

Runde 4

Aarhus17SK1968
Rasmus Skytte½½Allan Holst
Daniel V Pedersen01Arne Matthiesen
John Filip Rendboe01Jan Magnus Lindfeldt
Jacob Bjerre Jensen01Erik Sobjerg
Jan Rode Pedersen01Pelle Rodkjaer Bank
Peter Husted½½Martin Matthiesen
Martin Skov Jakobsen01Thomas K Christensen
Anders Sonderby01Bjarne Hansen
 
Skolerne62Norresundby
Davor Palo½½Per Naesby Andreasen
Karsten Rasmussen10Erik Bentzen
Henrik El Kher10Tommy Nielsen
Jan Sorensen10Svend Pedersen
Mads Boe½½Bent Sorensen
Uffe Vinter Schou10Jorgen Jorgensen
Tobias Christensen½½John Bauneborg Nielsen
Thomas Ochsner½½Henrik Willumsen
 
Foroyar44K41
Einar Gausel½½Henrik Danielsen
Nikolaj Borge½½Jacob Ost Hansen
John Arni Nilssen01Silas Lund
Flovin Tor Naes10Kristen Schmidt
Heini Olsen01Roland Reinhard Greger
Eydun Nolsoe½½Jens Hartung Nielsen
Carl Eli Samuelsen½½Eric Brondum
Heini Danielsen10Brian Jorgensen
 
HelsingeBronshoj
Peter Heine Nielsen½½Tiger Hillarp Persson
Lars Schandorff½½Kim Pilgaard
Klaus Berg½½Carsten Hoi
Steffen Pedersen½½Thorbjorn Bromann
Tomas Hutters10Bjorn Brinck Claussen
Niels Jorgen Fries Nielsen½½Jacob Carstensen
Simon Bekker Jensen½½Nikolaj Palm
David Bekker Jensen½½Morten Lund Ligaard
 

Runde 5

BronshojForoyar
Tiger Hillarp Persson01Einar Gausel
Kim Pilgaard½½Nikolaj Borge
Carsten Hoi01John Arni Nilssen
Thorbjorn Bromann½½Flovin Tor Naes
Bjorn Brinck Claussen½½Eydun Nolsoe
Jacob Carstensen½½Carl Eli Samuelsen
Nikolaj Palm½½Heini Danielsen
Morten Lund Ligaard10Arild Rimestad
 
K41Helsinge
Henrik Danielsen½½Peter Heine Nielsen
Silas Lund½½Lars Schandorff
Kristen Schmidt01Emanuel Berg
Roland Reinhard Greger01Klaus Berg
Jens Hartung Nielsen01Steffen Pedersen
Eric Brondum½½Niels Jorgen Fries Nielsen
Brian Jorgensen10Simon Bekker Jensen
Peter Ulrik Roder01David Bekker Jensen
 
NorresundbySK1968
Per Naesby Andreasen½½Allan Holst
Erik Bentzen01Arne Matthiesen
Tommy Nielsen½½Jan Magnus Lindfeldt
Svend Pedersen½½Erik Sobjerg
Bent Sorensen½½Pelle Rodkjaer Bank
Jorgen Jorgensen½½Martin Matthiesen
John Bauneborg Nielsen01Thomas K Christensen
Henrik Willumsen01Jes Uffe Harholm
 
Skolerne62Aarhus
Davor Palo10Rasmus Skytte
Karsten Rasmussen10Daniel V Pedersen
Henrik El Kher½½John Filip Rendboe
Jan Sorensen10Jacob Bjerre Jensen
Mads Boe10Jan Rode Pedersen
Uffe Vinter Schou10Peter Husted
Tobias Christensen01Martin Jakobsen
Andreas Skytte Hagen½½Vagn Jensen
 

Runde 6

BronshojSK1968
Thorbjorn Bromann01Allan Holst
Bjorn Brinck Claussen½½Arne Matthiesen
Jacob Carstensen½½Jan Magnus Lindfeldt
Nikolaj Palm½½Lars Hansen
Morten Lund Ligaard½½Erik Sobjerg
Kenneth Varberg01Pelle Rodkjaer Bank
Asger Paaske01Martin Matthiesen
Carsten Petersen½½Thomas K Christensen
 
ForoyarAarhus
Einar Gausel½½Rasmus Skytte
Nikolaj Borge01Daniel V Pedersen
John Arni Nilssen01John Filip Rendboe
Flovin Tor Naes10Jacob Bjerre Jensen
John Rodgaard10Jan Rode Pedersen
Heini Olsen½½Peter Husted
Carl Eli Samuelsen10Martin Skov Jakobsen
Heini Danielsen½½Torill Hagesaether
 
Helsinge53Skolerne
Peter Heine Nielsen10Davor Palo
Lars Schandorff½½Karsten Rasmussen
Klaus Berg01Henrik El Kher
Steffen Pedersen10Jan Sorensen
Tomas Hutters½½Mads Boe
Niels Jorgen Fries Nielsen10Uffe Vinter Schou
Simon Bekker Jensen½½Tobias Christensen
David Bekker Jensen½½Thomas Ochsner
 
K4153Norresundby
Henrik Danielsen½½Per Naesby Andreasen
Jacob Ost Hansen½½Erik Bentzen
Silas Lund10Tommy Nielsen
Kristen Schmidt10Svend Pedersen
Roland Reinhard Greger01Bent Sorensen
Jens Hartung Nielsen½½Jorgen Jorgensen
Eric Brondum½½John Bauneborg Nielsen
Brian Jorgensen10Henrik Willumsen
 

Runde 7

SkolerneForoyar
Davor Palo½½Einar Gausel
Karsten Rasmussen½½Nikolaj Borge
Henrik El Kher½½John Arni Nilssen
Jan Sorensen10Flovin Tor Naes
Mads Boe½½John Rodgaard
Uffe Vinter Schou½½Heini Olsen
Tobias Christensen10Carl Eli Samuelsen
Thomas Ochsner10Heini Danielsen
 
SK196853K41
Allan Holst01Henrik Danielsen
Arne Matthiesen½½Jacob Ost Hansen
Jan Magnus Lindfeldt10Silas Lund
Lars Hansen10Kristen Schmidt
Erik Sobjerg01Roland Reinhard Greger
Pelle Rodkjaer Bank10Jens Hartung Nielsen
Martin Matthiesen½½Eric Brondum
Thomas K Christensen10Brian Jorgensen
 
NorresundbyHelsinge
Per Naesby Andreasen01Peter Heine Nielsen
Erik Bentzen½½Lars Schandorff
Tommy Nielsen01Klaus Berg
Svend Pedersen½½Steffen Pedersen
Bent Sorensen10Tomas Hutters
Jorgen Jorgensen01Niels Jorgen Fries Nielsen
John Bauneborg Nielsen½½Simon Bekker Jensen
Henrik Willumsen10David Bekker Jensen
 
AarhusBronshoj
Rasmus Skytte½½Carsten Hoi
Daniel V Pedersen10Thorbjorn Bromann
John Filip Rendboe½½Bjorn Brinck Claussen
Jacob Bjerre Jensen01Jacob Carstensen
Jan Rode Pedersen01Nikolaj Palm
Peter Husted½½Morten Lund Ligaard
Martin Skov Jakobsen10Kenneth Varberg
Torill Hagesaether01Asger Paaske
 

 

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Kronborg Chess Open
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Martin Severin From
Poul Hage
Sejer Holm
Orla Hermann Krause
Bent Kolvig
Jorgen Moller
Holger Norman Hansen
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger