Divisionsturneringen 1989

Vinder: Skolerne
Sted:
Spillet: 29/10-1989 - 18/3-1990

Download pgn - 7 af 224 partier

Download: Div 1989-90 Divisionsmeddelelser

Divisionsturneringen: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962

Dansk Skak Unions 28. divisionsturnering 1989-90

1. division

Turneringen blev afviklet i perioden 29. oktober 1989 til 18. marts 1990.

Slutstillingen :

-                       1  2  3  4  5  6  7  8   Pts.  MP.
----------------------------------------------------------
 1. Skolerne 1 .......  -  5  5  4½ 6  5½ 5½ 7   38½   14   Danmarksmester
 2. Espergærde 1 .....  3  -  5½ 5  4  5½ 4  7½  34½   10   
 3. AS04 1 ...........  3  2½ -  5½ 5  4  4  4½  28½    8 
 4. Nørresundby 1 ....  3½ 3  2½ -  3  4½ 6  4   26½    5 
 5. Nordre 1 .........  2  4  3  5  -  3  4½ 4   25½    6 
 6. Århus 1 ..........  2½ 2½ 4  3½ 5  -  3  4½  25     5   
 7. Frederiksberg 1 ..  2½ 4  4  2  3½ 5  -  3½  24½    4   Nedrykning
 8. Øbro 1 ...........  1  ½  3½ 4  4  3½ 4½ -   21     4   Nedrykning

Holdopstillinger

Kilde: Lars Zwisler


 

1. runde:                                 2. runde:
AS04 1 - Øbro 1                 4½ - 3½   AS04 1 - Nordre 1                5 - 3
Frederiksberg 1 - Espergærde 1   4 - 4    Espergærde 1 - Skolerne 1        3 - 5
Nordre 1 - Skolerne 1            2 - 6    Frederiksberg 1 - Nørresundby 1  2 - 6
Nørresundby 1 - Århus 1         4½ - 3½   Øbro 1 - Århus 1                3½ - 4½
 
3. runde:                                 4. runde:
Århus 1 - Espergærde 1          2½ - 5½   AS04 1 - Frederiksberg 1         4 - 4
Nordre 1 - Frederiksberg 1      4½ - 3½   Nørresundby 1 - Nordre 1         3 - 5
Nørresundby 1 - AS04 1          2½ - 5½   Øbro 1 - Espergærde 1            ½ - 7½
Skolerne 1 - Øbro 1              7 - 1    Skolerne 1 - Århus 1            5½ - 2½
 
5. runde:                                 6. runde:
Århus 1 - Nordre 1               5 - 3    Århus 1 - AS04 1                 4 - 4
Espergærde 1 - AS04 1           5½ - 2½   Nordre 1 - Espergærde 1          4 - 4
Frederiksberg 1 - Øbro 1        3½ - 4½   Nørresundby 1 - Øbro 1           4 - 4
Skolerne 1 - Nørresundby 1      4½ - 3½   Skolerne 1 - Frederiksberg 1    5½ - 2½
 
7. runde:                                 
AS04 1 - Skolerne 1              3 - 5    
Espergærde 1 - Nørresundby 1     5 - 3    
Frederiksberg 1 - Århus 1        5 - 3    
Øbro 1 - Nordre 1                4 - 4    

1. runde (Spillet 29/10 1989)

 
AS04 1 - Øbro 1  4½-3½  
 1. Lars Bo Hansen - Allan Poulsen               1-0  
 2. Jens Kristiansen - Martin Olesen             1-0  
 3. Kim Pilgaard - Søren Bech Hansen             ½-½  
 4. René S. Jensen - Eric Brøndum                0-1  
 5. Mads Smith Hansen - Finn Petersen            ½-½  
 6. Nils S. Nilsson - Hans Jørgen Lassen         0-1  
 7. Per Auchenberg - Erik André Andersen         1-0  
 8. Ib Andersen - Niels V. E. Christensen        ½-½  

Frederiksberg 1 - Espergærde 1  4-4  
 1. Svend Hamann - Bjarke Kristensen             ½-½  
 2. Dan Andersen - Jacob Øst Hansen              ½-½  
 3. Jesper Nørgaard - Niels J. F. Nielsen        ½-½  
 4. Jens Hartung-Nielsen - Nikolaj Borge         ½-½  
 5. Per Dorff Jørgensen - Mogens Moe             ½-½  
 6. Henrik Sørensen - Esben Ejsing               ½-½  
 7. Claus Nerlov - Tim Jaksland                  0-1  
 8. Arne Beyerholm - Poul Kleiminger             1-0  

Nordre 1 - Skolerne 1  2-6  
 1. Ove Kroll - Erik Jelling                     ½-½  
 2. Karl Pedersen - Bo Jacobsen                  0-1  
 3. Leif S. Kristensen - Thomas Ochsner          ½-½  
 4. Nina Høiberg - Jan S. Christensen            1-0  
 5. Poul Erik Nielsen - Finn Pedersen            0-1  
 6. Erik Bang - Poul Rewitz                      0-1  
 7. Jens Østergaard - Bogi Ziska                 0-1  
 8. Per Holst - Allan Holst                      0-1  

Nørresundby 1 - Århus 1  4½-3½  
 1. Bent Sørensen - Erling Mortensen             1-0  
 2. Per Andreasen - Klaus Berg                   ½-½  
 3. Eric Bentzen - Peter Husted                  1-0  
 4. Svend Pedersen - Peter Jakobsen              ½-½  
 5. Bent Christensen - Jens Kjeldsen             0-1  
 6. Jørgen Jørgensen - Mads Boe                  ½-½  
 7. John Madsen - Niels Josephsen                0-1  
 8. Poul E. N. Olesen - Fabio Samaritani         1-0  


2. runde (Spillet 19/11 1989 i København)

 
AS04 1 - Nordre 1  5-3  
 1. Jens Kristiansen - Ove Kroll                 1-0  
 2. Jørgen Hvenekilde - Karl Pedersen            ½-½  
 3. Kim Pilgaard - Nina Høiberg                  ½-½  
 4. René S. Jensen - Poul Erik Nielsen           ½-½  
 5. Mads Smith Hansen - Jens Østergaard          1-0  
 6. Nils S. Nilsson - Per Holst                  ½-½  
 7. Per Auchenberg - Johnny S. Andersen          ½-½  
 8. Jesper Bergmann - Martin Koch Clausen        ½-½  

Espergærde 1 - Skolerne 1  3-5  
 1. Bjarke Kristensen - Erik Jelling             ½-½  
 2. Jacob Øst Hansen - Bo Jacobsen               ½-½  
 3. Niels J. F. Nielsen - Thomas Ochsner         ½-½  
 4. Nikolaj Borge - Jan S. Christensen           ½-½  
 5. Mogens Moe - Finn Pedersen                   0-1  
 6. Tomas Hutters - Poul Rewitz                  1-0  
 7. Tim Jaksland - Bogi Ziska                    0-1  
 8. Christopher Laursen - Allan Holst            0-1  

Frederiksberg 1 - Nørresundby 1  2-6  
 1. Svend Hamann - Bent Sørensen                 ½-½  
 2. Dan Andersen - Per Andreasen                 ½-½  
 3. Jesper Nørgaard - Eric Bentzen               0-1  
 4. Jens Hartung-Nielsen - Svend Pedersen        0-1  
 5. Per Dorff Jørgensen - Bent Christensen       0-1  
 6. Henrik Sørensen - Jørgen Jørgensen           0-1  
 7. Claus Nerlov - John Madsen                   ½-½  
 8. Arne Beyerholm - Poul E. N. Olesen           ½-½  

Øbro 1 - Århus 1  3½-4½  
 1. Allan Poulsen - Erling Mortensen             0-1  
 2. Martin Olesen - Klaus Berg                   0-1  
 3. Søren Bech Hansen - Peter Husted             ½-½  
 4. Eric Brøndum - Peter Jakobsen                1-0  
 5. Hans Jørgen Lassen - Jens Kjeldsen           1-0  
 6. Erik André Andersen - Mads Boe               0-1  
 7. Niels V. E. Christensen - Niels Josephsen    0-1  
 8. Niels Haahr - Fabio Samaritani               1-0  


3. runde (Spillet 18/11 1989 i København)

 
Århus 1 - Espergærde 1  2½-5½  
 1. Erling Mortensen - Bjarke Kristensen         0-1  
 2. Klaus Berg - Jacob Øst Hansen                1-0  
 3. Peter Husted - Niels J. F. Nielsen           0-1  
 4. Peter Jakobsen - Nikolaj Borge               0-1  
 5. Jens Kjeldsen - Mogens Moe                   1-0  
 6. Mads Boe - Esben Ejsing                      0-1  
 7. Niels Josephsen - Tomas Hutters              ½-½  
 8. Fabio Samaritani - Tim Jaksland              0-1  

Nordre 1 - Frederiksberg 1  4½-3½  
 1. Ove Kroll - Svend Hamann                     ½-½  
 2. Karl Pedersen - Dan Andersen                 ½-½  
 3. Leif S. Kristensen - Jesper Nørgaard         0-1  
 4. Nina Høiberg - Jens Hartung-Nielsen          ½-½  
 5. Poul Erik Nielsen - Per Dorff Jørgensen      1-0  
 6. Jens Østergaard - Henrik Sørensen            ½-½  
 7. Per Holst - Claus Nerlov                     ½-½  
 8. Johnny S. Andersen - Arne Beyerholm          1-0  

Nørresundby 1 - AS04 1  2½-5½  
 1. Bent Sørensen - Jens Kristiansen             ½-½  
 2. Per Andreasen - Jørgen Hvenekilde            ½-½  
 3. Eric Bentzen - Kim Pilgaard                  1-0  
 4. Svend Pedersen - René S. Jensen              ½-½  
 5. Bent Christensen - Mads Smith Hansen         0-1  
 6. Jørgen Jørgensen - Nils S. Nilsson           0-1  
 7. John Madsen - Per Auchenberg                 0-1  
 8. Poul E. N. Olesen - Ib Andersen              0-1  

Skolerne 1 - Øbro 1  7-1  
 1. Erik Jelling - Allan Poulsen                 ½-½  
 2. Bo Jacobsen - Martin Olesen                  1-0  
 3. Thomas Ochsner - Søren Bech Hansen           ½-½  
 4. Jan S. Christensen - Eric Brøndum            1-0  
 5. Finn Pedersen - Niels Lauritsen              1-0  
 6. Poul Rewitz - Hans Jørgen Lassen             1-0  
 7. Bogi Ziska - Erik André Andersen             1-0  
 8. Allan Holst - Niels V. E. Christensen        1-0  


4. runde (Spillet 14/1 1990)

 
AS04 1 - Frederiksberg 1  4-4  
 1. Jens Kristiansen - Svend Hamann              ½-½  
 2. Jørgen Hvenekilde - Dan Andersen             ½-½  
 3. Kim Pilgaard - Jesper Nørgaard               0-1  
 4. Mads Smith Hansen - Jens Hartung-Nielsen     1-0  
 5. Nils S. Nilsson - Per Dorff Jørgensen        0-1  
 6. Per Auchenberg - Henrik Sørensen             ½-½  
 7. Ib Andersen - Claus Nerlov                   1-0  
 8. Jesper Bergmann - Arne Beyerholm             ½-½  

Nørresundby 1 - Nordre 1  3-5  
 1. Bent Sørensen - Ove Kroll                    ½-½  
 2. Per Andreasen - Karl Pedersen                ½-½  
 3. Eric Bentzen - Leif S. Kristensen            ½-½  
 4. Svend Pedersen - Nina Høiberg                0-1  
 5. Bent Christensen - Poul Erik Nielsen         ½-½  
 6. Jørgen Jørgensen - Erik Bang                 ½-½  
 7. John Madsen - Jens Østergaard                0-1  
 8. Poul E. N. Olesen - Per Holst                ½-½  

Øbro 1 - Espergærde 1  ½-7½  
 1. Allan Poulsen - Jacob Øst Hansen             0-1  
 2. Martin Olesen - Niels J. F. Nielsen          0-1  
 3. Søren Bech Hansen - Nikolaj Borge            0-1  
 4. Eric Brøndum - Mogens Moe                    0-1  
 5. Hans Jørgen Lassen - Tim Jaksland            0-1  
 6. Erik André Andersen - Lars Bo Olsen          0-1  
 7. Niels V. E. Christensen - Thomas Bugge       ½-½  
 8. Niels Haahr - Poul Kleiminger                0-1  

Skolerne 1 - Århus 1  5½-2½  
 1. Erik Jelling - Erling Mortensen              ½-½  
 2. Bo Jacobsen - Klaus Berg                     1-0  
 3. Thomas Ochsner - Peter Husted                1-0  
 4. Jan S. Christensen - Jens Kjeldsen           1-0  
 5. Finn Pedersen - Mads Boe                     0-1  
 6. Poul Rewitz - Niels Josephsen                0-1  
 7. Bogi Ziska - Fabio Samaritani                1-0  
 8. Allan Holst - Ole Bech Knudsen               1-0  


5. runde (Spillet 4/2 1990)

 
Århus 1 - Nordre 1  5-3  
 1. Erling Mortensen - Ove Kroll                 ½-½  
 2. Klaus Berg - Karl Pedersen                   1-0  
 3. Peter Husted - Leif S. Kristensen            ½-½  
 4. Peter Jakobsen - Nina Høiberg                ½-½  
 5. Jens Kjeldsen - Poul Erik Nielsen            ½-½  
 6. Mads Boe - Jens Østergaard                   1-0  
 7. Niels Josephsen - Per Holst                  0-1  
 8. Fabio Samaritani - Erling Høiberg            1-0  

Espergærde 1 - AS04 1  5½-2½  
 1. Nigel Davies - Lars Bo Hansen                ½-½  
 2. Bjarke Kristensen - Jens Kristiansen         1-0  
 3. Jacob Øst Hansen - Jørgen Hvenekilde         1-0  
 4. Niels J. F. Nielsen - Kim Pilgaard           1-0  
 5. Nikolaj Borge - Mads Smith Hansen            1-0  
 6. Mogens Moe - Nils S. Nilsson                 1-0  
 7. Tomas Hutters - Per Auchenberg               0-1  
 8. Tim Jaksland - Ib Andersen                   0-1  

Frederiksberg 1 - Øbro 1  3½-4½  
 1. Svend Hamann - Allan Poulsen                 ½-½  
 2. Dan Andersen - Martin Olesen                 0-1  
 3. Jesper Nørgaard - Søren Bech Hansen          ½-½  
 4. Jens Hartung-Nielsen - Eric Brøndum          0-1  
 5. Per Dorff Jørgensen - Hans Jørgen Lassen     1-0  
 6. Henrik Sørensen - Erik André Andersen        0-1  
 7. Claus Nerlov - Niels V. E. Christensen       1-0  
 8. Lars Hyldkrog - Thomas Holm                  ½-½  

Skolerne 1 - Nørresundby 1  4½-3½  (Spillet i Nørresundby)
 1. Erik Jelling - Bent Sørensen                 1-0  
 2. Bo Jacobsen - Per Andreasen                  1-0  
 3. Thomas Ochsner - Eric Bentzen                ½-½  
 4. Jan S. Christensen - Svend Pedersen          ½-½  
 5. Finn Pedersen - Bent Christensen             ½-½  
 6. Poul Rewitz - Jørgen Jørgensen               0-1  
 7. Bogi Ziska - John Madsen                     0-1  
 8. Allan Holst - Poul E. N. Olesen              1-0  


6. runde (Spillet 17/3 1990 i Århus)

 
Århus 1 - AS04 1  4-4  
 1. Klaus Berg - Jens Kristiansen                1-0  
 2. Peter Husted - Jørgen Hvenekilde             ½-½  
 3. Peter Jakobsen - Kim Pilgaard                0-1  
 4. Jens Kjeldsen - Mads Smith Hansen            0-1  
 5. Mads Boe - Nils S. Nilsson                   ½-½  
 6. Niels Josephsen - Per Auchenberg             1-0  
 7. Fabio Samaritani - Ib Andersen               0-1  
 8. Ole Bech Knudsen - Niels Hirtsgaard          1-0  

Nordre 1 - Espergærde 1  4-4  
 1. Ove Kroll - Bjarke Kristensen                ½-½  
 2. Karl Pedersen - Jacob Øst Hansen             ½-½  
 3. Leif S. Kristensen - Niels J. F. Nielsen     ½-½  
 4. Nina Høiberg - Nikolaj Borge                 0-1  
 5. Poul Erik Nielsen - Mogens Moe               ½-½  
 6. Erik Bang - Tomas Hutters                    0-1  
 7. Jens Østergaard - Tim Jaksland               1-0  
 8. Per Holst - Poul Kleiminger                  1-0  

Nørresundby 1 - Øbro 1  4-4  
 1. Bent Sørensen - Allan Poulsen                1-0  
 2. Per Andreasen - Martin Olesen                0-1  
 3. Eric Bentzen - Søren Bech Hansen             ½-½  
 4. Svend Pedersen - Hans Jørgen Lassen          1-0  
 5. Bent Christensen - Erik André Andersen       0-1  
 6. Jørgen Jørgensen - Niels V. E. Christensen   1-0  
 7. John Madsen - Ulrik Bangsbo Hansen           ½-½  
 8. Poul E. N. Olesen - Nikolai Skousen          0-1  

Skolerne 1 - Frederiksberg 1  5½-2½  
 1. Erik Jelling - Steen Fedder                  ½-½  
 2. Bo Jacobsen - Svend Hamann                   ½-½  
 3. Thomas Ochsner - Dan Andersen                ½-½  
 4. Jan S. Christensen - Jesper Nørgaard         ½-½  
 5. Finn Pedersen - Jens Hartung-Nielsen         1-0  
 6. Poul Rewitz - Per Dorff Jørgensen            1-0  
 7. Bogi Ziska - Henrik Sørensen                 ½-½  
 8. Allan Holst - Arne Beyerholm                 1-0  


7. runde (Spillet 18/3 1990 i Århus)

 
AS04 1 - Skolerne 1  3-5  
 1. Jens Kristiansen - Erik Jelling              0-1  
 2. Jørgen Hvenekilde - Bo Jacobsen              1-0  
 3. Kim Pilgaard - Thomas Ochsner                ½-½  
 4. Mads Smith Hansen - Jan S. Christensen       1-0  
 5. Nils S. Nilsson - Finn Pedersen              0-1  
 6. Per Auchenberg - Poul Rewitz                 ½-½  
 7. Ib Andersen - Bogi Ziska                     0-1  
 8. Niels Hirtsgaard - Allan Holst               0-1  

Espergærde 1 - Nørresundby 1  5-3  
 1. Bjarke Kristensen - Bent Sørensen            1-0  
 2. Jacob Øst Hansen - Per Andreasen             ½-½  
 3. Niels J. F. Nielsen - Eric Bentzen           1-0  
 4. Nikolaj Borge - Svend Pedersen               0-1  
 5. Mogens Moe - Bent Christensen                0-1  
 6. Tomas Hutters - Jørgen Jørgensen             ½-½  
 7. Tim Jaksland - John Madsen                   1-0  
 8. Poul Kleiminger - Poul E. N. Olesen          1-0  

Frederiksberg 1 - Århus 1  5-3  
 1. Steen Fedder - Klaus Berg                    ½-½  
 2. Svend Hamann - Peter Husted                  1-0  
 3. Dan Andersen - Peter Jakobsen                1-0  
 4. Jesper Nørgaard - Jens Kjeldsen              1-0  
 5. Jens Hartung-Nielsen - Mads Boe              ½-½  
 6. Per Dorff Jørgensen - Niels Josephsen        ½-½  
 7. Henrik Sørensen - Fabio Samaritani           0-1  
 8. Arne Beyerholm - Ole Bech Knudsen            ½-½  

Øbro 1 - Nordre 1  4-4  
 1. Allan Poulsen - Ove Kroll                    ½-½  
 2. Martin Olesen - Karl Pedersen                1-0  
 3. Søren Bech Hansen - Leif S. Kristensen       ½-½  
 4. Hans Jørgen Lassen - Nina Høiberg            1-0  
 5. Erik André Andersen - Poul Erik Nielsen      0-1  
 6. Niels V. E. Christensen - Erik Bang          0-1  
 7. Ulrik Bangsbo Hansen - Jens Østergaard       1-0  
 8. Nikolai Skousen - Per Holst                  0-1  


Holdopstillinger:

Århus 1 :               Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Erling Mortensen      5       1      2      2      2    40.00
 2. Klaus Berg            7       4      2      1      5    71.43
 3. Peter Husted          7       0      3      4      1½   21.43
 4. Peter Jakobsen        6       0      2      4      1    16.67
 5. Jens Kjeldsen         7       2      1      4      2½   35.71
 6. Mads Boe              7       3      3      1      4½   64.29
 7. Niels Josephsen       7       4      2      1      5    71.43
 8. Fabio Samaritani      7       2      0      5      2    28.57
 R. Ole Bech Knudsen      3       1      1      1      1½   50.00
 
AS04 1 :                Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Lars Bo Hansen        2       1      1      0      1½   75.00
 2. Jens Kristiansen      7       2      2      3      3    42.86
 R. Jørgen Hvenekilde     6       1      4      1      3    50.00
 3. Kim Pilgaard          7       1      3      3      2½   35.71
 4. René S. Jensen        3       0      2      1      1    33.33
 5. Mads Smith Hansen     7       5      1      1      5½   78.57
 6. Nils S. Nilsson       7       1      2      4      2    28.57
 7. Per Auchenberg        7       3      3      1      4½   64.29
 8. Ib Andersen           6       4      1      1      4½   75.00
 R. Jesper Bergmann       2       0      2      0      1    50.00
 R. Niels Hirtsgaard      2       0      0      2      0     0.00
 
Espergærde 1 :          Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 R. Nigel Davies          1       0      1      0      ½    50.00
 1. Bjarke Kristensen     6       3      3      0      4½   75.00
 2. Jacob Øst Hansen      7       2      4      1      4    57.14
 3. Niels J. F. Nielsen   7       4      3      0      5½   78.57
 4. Nikolaj Borge         7       4      2      1      5    71.43
 5. Mogens Moe            7       2      2      3      3    42.86
 R. Esben Ejsing          2       1      1      0      1½   75.00
 6. Tomas Hutters         5       2      2      1      3    60.00
 7. Tim Jaksland          7       4      0      3      4    57.14
 R. Lars Bo Olsen         1       1      0      0      1   100.00
 R. Thomas Bugge          1       0      1      0      ½    50.00
 8. Poul Kleiminger       4       2      0      2      2    50.00
 R. Christopher Laursen   1       0      0      1      0     0.00
 
Frederiksberg 1 :       Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 R. Steen Fedder          2       0      2      0      1    50.00
 1. Svend Hamann          7       1      6      0      4    57.14
 2. Dan Andersen          7       1      5      1      3½   50.00
 3. Jesper Nørgaard       7       3      3      1      4½   64.29
 4. Jens Hartung-Nielsen  7       0      3      4      1½   21.43
 5. Per Dorff Jørgensen   7       2      2      3      3    42.86
 6. Henrik Sørensen       7       0      4      3      2    28.57
 7. Claus Nerlov          5       1      2      2      2    40.00
 8. Arne Beyerholm        6       1      3      2      2½   41.67
 R. Lars Hyldkrog         1       0      1      0      ½    50.00
 
Nordre 1 :              Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Ove Kroll             7       0      6      1      3    42.86
 2. Karl Pedersen         7       0      4      3      2    28.57
 3. Leif S. Kristensen    6       0      5      1      2½   41.67
 4. Nina Høiberg          7       2      3      2      3½   50.00
 5. Poul Erik Nielsen     7       2      4      1      4    57.14
 6. Erik Bang             4       1      1      2      1½   37.50
 7. Jens Østergaard       7       2      1      4      2½   35.71
 8. Per Holst             7       3      3      1      4½   64.29
 R. Johnny S. Andersen    2       1      1      0      1½   75.00
 R. Martin Koch Clausen   1       0      1      0      ½    50.00
 R. Erling Høiberg        1       0      0      1      0     0.00
 
Nørresundby 1 :         Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Bent Sørensen         7       2      3      2      3½   50.00
 2. Per Andreasen         7       0      5      2      2½   35.71
 3. Eric Bentzen          7       3      3      1      4½   64.29
 4. Svend Pedersen        7       3      3      1      4½   64.29
 5. Bent Christensen      7       2      2      3      3    42.86
 6. Jørgen Jørgensen      7       3      3      1      4½   64.29
 7. John Madsen           7       1      2      4      2    28.57
 8. Poul E. N. Olesen     7       1      2      4      2    28.57
 
Øbro 1 :                Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Allan Poulsen         7       0      3      4      1½   21.43
 2. Martin Olesen         7       3      0      4      3    42.86
 3. Søren Bech Hansen     7       0      6      1      3    42.86
 4. Eric Brøndum          5       3      0      2      3    60.00
 5. Finn Petersen         1       0      1      0      ½    50.00
 R. Niels Lauritsen       1       0      0      1      0     0.00
 6. Hans Jørgen Lassen    7       3      0      4      3    42.86
 7. Erik André Andersen   7       2      0      5      2    28.57
 8. Niels V. E. Christensen  7       0      2      5      1    14.29
 R. Niels Haahr           2       1      0      1      1    50.00
 R. Thomas Holm           1       0      1      0      ½    50.00
 R. Ulrik Bangsbo Hansen  2       1      1      0      1½   75.00
 R. Nikolai Skousen       2       1      0      1      1    50.00
 
Skolerne 1 :            Antal  Vundet  Remis  Tabt   Total    %
 1. Erik Jelling          7       2      5      0      4½   64.29
 2. Bo Jacobsen           7       4      2      1      5    71.43
 3. Thomas Ochsner        7       1      6      0      4    57.14
 4. Jan S. Christensen    7       2      3      2      3½   50.00
 5. Finn Pedersen         7       5      1      1      5½   78.57
 6. Poul Rewitz           7       3      1      3      3½   50.00
 7. Bogi Ziska            7       5      1      1      5½   78.57
 8. Allan Holst           7       7      0      0      7   100.00
 


 

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

Moe, Mogens
Espergaerde
 ½ - ½Jorgensen, Per Henrik Dorff
Frederiksberg
 1. division 1989-1990(1)29/10-1989
Pedersen, Finn
Skolerne
 1 - 0Moe, Mogens
Espergaerde
 1. division 1989-1990(2)19/11-1989
Moe, Mogens
Espergaerde
 0 - 1Kjeldsen, Jens
Aarhus
 1. division 1989-1990(3)18/11-1989
Brondum, Eric
Obro
 0 - 1Moe, Mogens
Espergaerde
 1. division 1989-1990(4)14/01-1990
Moe, Mogens
Espergaerde
 1 - 0Nilsson, Nils Specht
AS04
 1. division 1989-1990(5)04/02-1990
Moe, Mogens
Espergaerde
 ½ - ½Nielsen, Poul Erik
Nordre
 1. division 1989-1990(6)17/03-1990
Christensen, Bent
Noerresundby
 1 - 0Moe, Mogens
Espergaerde
 1. division 1989-1990(7)18/03-1990

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Kronborg Chess Open
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Martin Severin From
Poul Hage
Sejer Holm
Orla Hermann Krause
Bent Kolvig
Jorgen Moller
Holger Norman Hansen
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger