OL Indledende Gruppe 7 1964

Vinder: Bulgarien
Sted: Tel Aviv
Spillet: 3/11-1964 - 9/11-1964

Download pgn - 28 partier

OL 1964: OL

http://www.olimpbase.org/1964/1964eg.html

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

Denmark1234567Po
Borge Andersen 111 11½5½/6
Bent Kolvig  001 1½2½/5
Bjorn Brinck Claussen 1½1 1½04/6
Kaj Blom 0 011  2/4
Ole Jakobsen 1½ 11003½/6
Sigfred From    1   1/1
 32244118½/28

Greece1-3Denmark
Aristides Paidousis 0-1Borge Andersen 
Lazaros Vizantiadis 0-1Bjorn Brinck Claussen 
Konstantinos Hadziotis 1-0Kaj Blom 
Hristos Papapostolou 0-1Ole Jakobsen 
 
Denmark2-2West Germany
Borge Andersen 1-0Wolfgang Unzicker 
Bent Kolvig 0-1Lothar Schmid 
Bjorn Brinck Claussen ½-½Dieter Mohrlok 
Ole Jakobsen ½-½Wolfram Bialas 
 
Finland2-2Denmark
Ilkka Kanko 0-1Borge Andersen 
Heikki Westerinen 1-0Bent Kolvig 
Aatos Fred 0-1Bjorn Brinck Claussen 
Ilmari Niemela 1-0Kaj Blom 
 
Cyprus0-4Denmark
Georgios Kleopas 0-1Bent Kolvig 
Ioannis Papadopoulos 0-1Kaj Blom 
Andreas Hadjikypris 0-1Ole Jakobsen 
Andreas Lantsias 0-1Sigfred From 
 
Denmark4-0Dominican Republic
Borge Andersen 1-0Gustavo Pena 
Bjorn Brinck Claussen 1-0Federico Yabra 
Kaj Blom 1-0Miguel Guerrero 
Ole Jakobsen 1-0Elias Iniguez Castrillon 
 
Peru-Denmark
Oscar Quinones Carillo 0-1Borge Andersen 
Julio Sumar 0-1Bent Kolvig 
J. Ascencios ½-½Bjorn Brinck Claussen 
Orestes Rodriguez Vargas 1-0Ole Jakobsen 
 
Denmark1-3Bulgaria
Borge Andersen ½-½Nikola Padevski 
Bent Kolvig ½-½Georgi Tringov 
Bjorn Brinck Claussen 0-1Milko Bobotsov 
Ole Jakobsen 0-1Zdravko Milev 
 

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Kronborg Chess Open
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Orla Hermann Krause
Bent Kolvig
Jorgen Moller
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger