Peter Birk Petersen

TurneringStedVinderPartier
Nordsjaellands Weekend EMT 2024 Allerød Sune Berg Hansen 40
GoAudit Open / KM 2023 København Jonny Hector 84 af 140
DM Hurtigskak 2023 Hvidovre Jesper Søndergård Thybo 70 af 140
Nordsjaellands Weekend EMT 2023 Allerød Carsten Høi 40
GoAudit Open 2022 København Bjørn Møller Ochsner 63 af 161
Brønshøj Lang Weekend / KM 2022 Brønshøj Carsten Høi 56 af 140
Konventum Højstrupgård Weekend 2021 Helsingør Nikolaj Borge 80
Senior DM 65+ 2021 Løgumkloster Jens Kølbæk 41 af 205
Taastrup Quick Weekend M1 2020 Taastrup Peter Birk Petersen, Philipp Bergner 15
Hillerød 100 års jubilæum - Open 2020 HIllerød Dommaraju Gukesh 99 af 189
41. Copenhagen Open - Xtracon Open 2019 Helsingør R Praggnanandhaa 1797
Senior DM 65+ 2019 Århus Jens Kølbæk 98
40. Copenhagen Open - Xtracon Open 2018 Helsingør Jon Ludvig Hammer 1934
Senior DM 65+ 2018 Hvidovre Peter Birk Petersen 28 af 109
39. Copenhagen Open - Xtracon Open 2017 Helsingør Baadur Jobava 2117
38. Copenhagen Open - Xtracon Open 2016 Helsingør Mathias Bluebaum 1966
Senior DM 65+ 2016 Køge Bent Sørensen 39 af 164
Xtracon Grandmaster 2015 Køge Boris Chatalbashev 307
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Brønshøj Lang Weekend 2015 København Nikolaj Mikkelsen 161
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
Brønshøj Lang Weekend 2014 Brønshøj Daniel Semcesen 154
35. Copenhagen Open 2013 Helsingør Parimarjan Negi 1513
Brønshøj Lang Weekend 2013 Brønshøj Daniel Semcesen 129 af 147
Copenhagen Chess Challenge 2013 Ballerup Jonny Hector 360 af 361
34. Copenhagen Open 2012 Helsingør Ivan Cheparinov, Ivan Sokolov, Jonny Hector 1438
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2012 Hillerød Thomas Schou-Moldt 28
33. Copenhagen Open 2011 Helsingør Igor Kurnosov 1538
Taastrup Quick Weekend XIII M1 2011 Taastrup Alexander Rosenkilde 15
32. Copenhagen Open 2010 Helsingør Pavel Eljanov 1445
BSF 75 år Jubilæum 2010 Brønshøj Jonny Hector 162
29. Copenhagen Open 2007 Helsingør Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg 1370
28. Copenhagen Open 2006 Høje Taastrup Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector 1146
27. Copenhagen Open 2005 Høje Taastrup Konstantiv Sakaev 1067
8. HK 61 års Jubilæumsturnering 2004 Farum Jens Ove Fries Nielsen / Esben Kjems Hove 70
26. Copenhagen Open 2004 Høje Taastrup Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E 1214
25. Copenhagen Open 2003 København Krishan Sasikiran 1342
23. Copenhagen Open 2001 København Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh 826
21. Copenhagen Open 1999 København Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson 891
Roskilde Domkirketurnering Mesterklassen 1995 Roskilde Bjørn Brinck-Claussen 30 af 35
Roskilde Domkirketurnering Mesterklassen 1994 Roskilde Bjørn Brinck-Claussen 42
15. Copenhagen Open 1993 Rødovre Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin 374
Farum Open 1993 Farum Lars Bo Hansen / Henrik Danielsen / Raj Tischierek / Miron N Sher / Nick De Firmian / Ralf Åkesson 203
13. Copenhagen Open 1991 Rødovre Yuri Piskov / Yuri Dokhoian 399
Divisionsturneringen 1983  Nordre 57 af 224
Divisionsturneringen 1982  Nordre 57 af 224
Divisionsturneringen 1981  Nordre 49 af 224
Divisionsturneringen 1979  Nordre 41 af 224
Divisionsturneringen 1976  Kampklubben 26 af 224
Divisionsturneringen 1975  Vejlby-Risskov 35 af 224
Divisionsturneringen 1974  Vejlby-Risskov 39 af 224
Divisionsturneringen 1973  Frederiksberg 52 af 224
Divisionsturneringen 1972  Nordre 63 af 224
Divisionsturneringen 1967  Nordre 24 af 224

Gennemse spillers Danbase-partier

Download spillers Danbase-partier

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Kronborg Chess Open
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Martin Severin From
Poul Hage
Sejer Holm
Orla Hermann Krause
Bent Kolvig
Jorgen Moller
Holger Norman Hansen
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen