OL 1930

Vinder: Polen
Sted: Hamburg
Spillet: 13/7-1930 - 27/7-1930

Download pgn - 34 af 68 partier

OL: 2018 2016 2014 2012 2010 2008 2006 2004 2002 2000 1996 1994 1992 1990 1988 1984 1982 1980 1978 1976 1974 1972 1970 1969 1968 1966 1966 1964 1962 1960 1958 1957 1956 1954 1952 1950 1939 1937 1935 1933 1931 1928 1927

http://www.olimpbase.org/1930/1930fa.html

Turneringen blev spillet i Hamburg i tyskland fra den 13 til 27 juli 1930 og det danske hold sluttede på en 11 plads ud af de 18 deltagende hold

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

 1234567891011121314151617Po
Erik Andersen 10½0011111101½1½010½/17
Karl Ruben 110 11½ 10 1111½010/14
Arne Desler 10½½½0 0½½½0100½½6/16
Aage Olsen  0 0 0½ ½ 0 0   01/8
Jacob Erhard W Gemzoe 1 000 ½½ 100 000 3/12
Karl Ruben        ½         ½/1
 411½223132½31/68

Norge0-4Danmark
Olaf Kavlie Jorgensen 0-1Erik Andersen 
Carl Oscar Hovind 0-1Jacob Erhard W Gemzoe 
Trygve Halvorsen 0-1Karl Ruben 
Arne Krogdahl 0-1Arne Desler 
 
Danmark1-3Holland
Karl Ruben 1-0Henri Weenink 
Erik Andersen 0-1Salo Landau 
Arne Desler 0-1Johannes Van den Bosch 
Aage Olsen 0-1Daniel Noteboom 
 
strig3-1Danmark
Hans Kmoch ½-½Erik Andersen 
Hans Mueller 1-0Jacob Erhard W Gemzoe 
Josef Lokvenc 1-0Karl Ruben 
Erich Gottlieb Eliskases ½-½Arne Desler 
 
Ungarn-½Danmark
Sandor Takacs 1-0Erik Andersen 
Endre Steiner ½-½Arne Desler 
Kornel Havasi 1-0Jacob Erhard W Gemzoe 
Arpad Vajda 1-0Aage Olsen 
 
Danmark-England
Karl Ruben 1-0Mir Sultan Khan 
Erik Andersen 0-1Frederick Dewhurst Yates 
Arne Desler ½-½Theodore Tylor 
Jacob Erhard W Gemzoe 0-1William Winter 
 
Tjekoslovakiet2-2Danmark
Karel Treybal 0-1Erik Andersen 
Ladislav Prokes 1-0Arne Desler 
Josef Rejfir 0-1Karl Ruben 
Salo Flohr 1-0Aage Olsen 
 
Danmark-Spanien
Erik Andersen 1-0Angel Ribera Arnal 
Jacob Erhard W Gemzoe ½-½Valentin Marin y Llovet 
Karl Ruben ½-½Carlos Rodriguez Lafora 
Aage Olsen ½-½Placido Soler Bordas 
 
Frankrig2-2Danmark
Alexander Alekhine 1-0Arne Desler 
Aristide Gromer 0-1Erik Andersen 
Andre Voisin ½-½Karl Ruben 
Marcel Duchamp ½-½Jacob Erhard W Gemzoe 
 
Danmark3-1Island
Erik Andersen 1-0Eggert Gilfer 
Karl Ruben 1-0Asmundur Asgeirsson 
Aage Olsen ½-½Einar Thorvaldsson 
Arne Desler ½-½Jon Gudmundsson 
 
Finland-Danmark
Birger Rasmusson 0-1Erik Andersen 
Haakon Larsen ½-½Arne Desler 
Ilmari Rahm 1-0Karl Ruben 
Thorsten Gauffin 0-1Jacob Erhard W Gemzoe 
 
Danmark-Polen
Aage Olsen 0-1Akiba Rubinstein 
Arne Desler ½-½Saviely Tartakower 
Erik Andersen 1-0Kazimierz Makarczyk 
Jacob Erhard W Gemzoe 0-1Paulino Frydman 
 
Litauen3-1Danmark
Aleksandras Machtas 1-0Erik Andersen 
Isakas Vistaneckis 0-1Karl Ruben 
Leonhard Abramavicius 1-0Arne Desler 
Zelikas Kolodnas 1-0Jacob Erhard W Gemzoe 
 
Danmark3-1Letland
Erik Andersen 1-0Vladimirs Petrovs 
Karl Ruben 1-0Movsas Feigins 
Aage Olsen 0-1Fricis Apsenieks 
Arne Desler 1-0Arvids Taube 
 
USA-Danmark
Isaac Kashdan 1-0Arne Desler 
Frank James Marshall ½-½Erik Andersen 
James Allan Anderson 0-1Karl Ruben 
Herman Steiner 1-0Jacob Erhard W Gemzoe 
 
Danmark2-2Rumnien
Erik Andersen 1-0Harry Taubmann 
Arne Desler 0-1Janos Balogh 
Karl Ruben 1-0Ion Gudju 
Jacob Erhard W Gemzoe 0-1Alexandru Tyroler 
 
Sverige-Danmark
Gideon Staahlberg ½-½Erik Andersen 
Karl Berndtsson Kullberg ½-½Arne Desler 
Gosta Stoltz ½-½Karl Ruben 
Erik Lundin 1-0Jacob Erhard W Gemzoe 
 
Danmark½-Tyskland
Erik Andersen 0-1Carl Carls 
Arne Desler ½-½Carl Oscar Ahues 
Karl Ruben 0-1Kurt Paul Richter 
Aage Olsen 0-1Friedrich Saemisch 
 

Mangler
Olaf Kavlie Jorgensen-Erik Andersen 0-1, runde 1
Jacob Erhard W Gemzoe-Carl Oscar Hovind 1-0, runde 1
Arne Desler-Arne Krogdahl 1-0, runde 1
Daniel Noteboom-Aage Olsen 1-0, runde 2
Hans Kmoch-Erik Andersen ½-½, runde 3
Arne Desler-Erich Gottlieb Eliskases ½-½, runde 3
Arne Desler-Endre Steiner ½-½, runde 4
Aage Olsen-Arpad Vajda 0-1, runde 4
Arne Desler-Theodore Tylor ½-½, runde 5
Jacob Erhard W Gemzoe-Marcel Duchamp ½-½, runde 8
Erik Andersen-Eggert Gilfer 1-0, runde 9
Asmundur Asgeirsson-Karl Ruben 0-1, runde 9
Jon Gudmundsson-Arne Desler ½-½, runde 9
Aage Olsen-Einar Thorvaldsson ½-½, runde 9
Birger Rasmusson-Erik Andersen 0-1, runde 10
Arne Desler-Haakon Larsen ½-½, runde 10
Ilmari Rahm-Karl Ruben 1-0, runde 10
Jacob Erhard W Gemzoe-Thorsten Gauffin 1-0, runde 10
Saviely Tartakower-Arne Desler ½-½, runde 11
Aleksandras Machtas-Erik Andersen 1-0, runde 12
Leonhard Abramavicius-Arne Desler 1-0, runde 12
Jacob Erhard W Gemzoe-Zelikas Kolodnas 0-1, runde 12
Erik Andersen-Vladimirs Petrovs 1-0, runde 13
Arvids Taube-Arne Desler 0-1, runde 13
Isaac Kashdan-Arne Desler 1-0, runde 14
Erik Andersen-Frank James Marshall ½-½, runde 14
Janos Balogh-Arne Desler 1-0, runde 15
Karl Ruben-Ion Gudju 1-0, runde 15
Gideon Staahlberg-Erik Andersen ½-½, runde 16
Arne Desler-Karl Berndtsson Kullberg ½-½, runde 16
Gosta Stoltz-Karl Ruben ½-½, runde 16
Jacob Erhard W Gemzoe-Erik Lundin 0-1, runde 16
Carl Oscar Ahues-Arne Desler ½-½, runde 17
Friedrich Saemisch-Aage Olsen 1-0, runde 17

Vis alle spillere

+20202020 2021 2022
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger