| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Download samlet pgn (122076 partier) |
Turnering | Sted | Vinder | Partier | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fischer Simultan i København 1962 | København | 12 af 41 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1964 | Nordre | 47 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1965 | Ålborg | Sejer Holm Petersen | 66 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1966 | København | Finn Petersen | 1 af 36 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1967 | Vejle | Børge Andersen | 66 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1967 | København | Jørn Sloth | 17 af 45 | ||||||||||
EM Kvalifikationsstævne 1967 | København | Danmark | 60 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1968 | København | Børge Andersen | 66 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1969 | København | Ole Jakobsen | 10 af 45 | ||||||||||
EM Hold 1970 | Kapfenberg | Sovjetunionen | 70 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1971 | København | Ole Jakobsen | 14 af 45 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1971 | Hjørring | Ole Jakobsen | 66 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1971 | Studenterforeningen | 23 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1972 | Esbjerg | Svend Hamann | 137 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1972 | Nordre | 63 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1973 | København | Børge Andersen | 57 af 200 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1973 | Frederiksberg | 52 af 224 | |||||||||||
Landskamp Danmark - Sverige 1974 | København | Danmark | 24 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1974 | Vejlby-Risskov | 39 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1975 | Odense | Gert Iskov | 57 af 80 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1975 | Vejlby-Risskov | 35 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1976 | Århus | Bo Jacobsen | 100 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1976 | Kampklubben | 26 af 224 | |||||||||||
Kandidat-Klassen 1977 | København | Jørgen Hvenekilde | 66 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1978 | Horsens | Carsten Høi | 66 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1978 | Nordre | 19 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1979 | Aalborg | Jens Kristiansen | 66 | ||||||||||
23. Clare Benedict 1979 | Cleveland | England | 24 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1979 | Nordre | 41 af 224 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 1980 | København | Carsten Høi | 45 | ||||||||||
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 | Brøndby | Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin | 250 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1981 | Århus | Erling Mortensen | 66 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1981 | København | Gert Iskov | 45 | ||||||||||
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 | Brøndby | Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg | 320 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1982 | København | Kevin Wicker | 40 | ||||||||||
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 | Brøndby | Tom Wedberg | 320 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1982 | Nordre | 57 af 224 | |||||||||||
Århus Festuge 1983 | Århus | Jørgen Hvenekilde | 28 | ||||||||||
Valby 1983 | Valby | Allan Poulsen | 45 | ||||||||||
SK41 International 1983 | Valby | Allan Poulsen | 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1983 | Nordre | 57 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1984 | Aalborg | Curt Hansen | 66 | ||||||||||
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 | Brøndby | Nick De Firmian / Alexander Sznapik | 290 | ||||||||||
Århus Festuge 1984 | Århus | Per Knuden | 45 | ||||||||||
Allerød 50 års Jubilæum 1984 | Allerød | Henrik Danielsen | 28 | ||||||||||
Time Manager Cup 1985 | Hillerød | Steen Fedder | 28 | ||||||||||
9. Copenhagen Open Politiken Cup 1987 | København | Bjørn Brinck-Claussen | 240 | ||||||||||
10. Copenhagen Open 1988 | København | Rafael A. Vaganian | 300 | ||||||||||
11. Copenhagen Open 1989 | København | Lars Karlsson / Jens Kristiansen / Aleksander Szna | 362 | ||||||||||
K41 International 1990 | København | Bjørn Brinck-Claussen, Trostur Thorhallsson, Milos Pavlovic | 98 af 99 | ||||||||||
12. Copenhagen Open 1990 | København | Konstantin Lerner | 294 | ||||||||||
14. Copenhagen Open 1992 | Rødovre | Avigdor Bykhovsky / Sergey Smagin / Mathew D Sadle | 400 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1992 | Aarhus | 12 af 224 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 1993 | København | Lars Schandorff | 9 af 45 | ||||||||||
15. Copenhagen Open 1993 | Rødovre | Henrik Danielsen / John Emms / Igor Khenkin | 374 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1994 | København | Svend Hamann | 45 | ||||||||||
16. Copenhagen Open 1994 | Rødovre | Vakery Neverov / Mikail Brodsky | 418 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1995 | København | Jens Kristiansen | 45 | ||||||||||
17. Copenhagen Open 1995 | Brøndby | Lars Bo Hansen | 409 | ||||||||||
Kandidatklassen 1995 | Ringsted | Per Andreasen / Ove Weiss Hartvig | 108 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1996 | København | Bjørn Brinck-Clausen | 45 | ||||||||||
18. Copenhagen Open 1996 | Brøndby | Viktor Kortschnoj | 990 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1998 | København | Bjørn Brinck-Clausen | 45 | ||||||||||
20. Copénhagen Open 1998 | København | Hannes Stefansson, Daniel Gormally, Tiger Hillarp | 767 | ||||||||||
21. Copenhagen Open 1999 | København | Alexander Baburin, Tiger Hillarp Persson | 891 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2000 | København | Torben N. Sørensen | 42 af 45 | ||||||||||
22. Copenhagen Open 2000 | København | Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector | 907 | ||||||||||
23. Copenhagen Open 2001 | København | Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh | 826 | ||||||||||
Kandidatklassen 2002 | Greve | Davor Palo | 63 | ||||||||||
24. Copenhagen Open 2002 | København | Sergei Tiviakov, Alexander G Beliavsky, Ruben Felg | 1034 | ||||||||||
25. Copenhagen Open 2003 | København | Krishan Sasikiran | 1342 | ||||||||||
26. Copenhagen Open 2004 | Høje Taastrup | Darmen Sadvakasov, Leif Erland Johannesen, Nick E | 1214 | ||||||||||
MA7 Gruppe 1 2005 | Køge | Bo Garner Christensen | 28 | ||||||||||
27. Copenhagen Open 2005 | Høje Taastrup | Konstantiv Sakaev | 1067 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2005 | København | Eric Brøndum | 54 | ||||||||||
28. Copenhagen Open 2006 | Høje Taastrup | Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector | 1146 | ||||||||||
Øbro´s 70 års Jubilæumsturnering 2006 | København | Emil Hermansson | 162 | ||||||||||
29. Copenhagen Open 2007 | Helsingør | Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg | 1370 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2008 | Ballerup | Allan Stig Rasmussen | 170 | ||||||||||
30. Copenhagen Open 2008 | Helsingør | Vladimir Malakhov, Sergei Tiviakov, Yuri Kuzubov, | 1386 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2009 | Ballerup | Daniel Semcesen/Stellan Brynell | 335 af 337 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 2008 | København | Silas Lund | 237 | ||||||||||
31. Copenhagen Open 2009 | Helsingør | Parimarjan Negi, Boris Avrukh | 1520 | ||||||||||
Xtracon GM 2009 | Borup | Sarunas Sulskis / Kaido Kulaots | 299 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2010 | Ballerup | Stellan Brynell | 298 af 301 | ||||||||||
BSF 75 år Jubilæum 2010 | Brønshøj | Jonny Hector | 162 | ||||||||||
32. Copenhagen Open 2010 | Helsingør | Pavel Eljanov | 1445 | ||||||||||
Xtracon GM 2010 | Borup | Yuri Droxdobskij, Normunds Miezis | 347 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2011 | Ballerup | Andreas Skytte Hagen | 346 af 349 | ||||||||||
33. Copenhagen Open 2011 | Helsingør | Igor Kurnosov | 1538 | ||||||||||
Senior DM 2012 | Randers | Poul Erik Nielsen | 84 | ||||||||||
Nordisk Senior Mesterskab 2013 | Allinge | Jens Kristiansen | 144 | ||||||||||
36. Copenhagen Open 2014 | Helsingør | Bu Xiangzhi | 1531 | ||||||||||
Larsens Nordjyske Memorial 2014 | Aalborg | Valdimir Okhotnik / Jens Kristiansen | 70 af 161 | ||||||||||
37. Copenhagen Open 2015 | Helsingør | Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer | 1983 | ||||||||||
Senior DM 65+ 2016 | Køge | Bent Sørensen | 39 af 164 | ||||||||||
Senior DM 65+ 2017 | Løgumkloster | Thorbjørn Rosenlund | 132 af 133 | ||||||||||
Senior DM 65+ 2018 | Hvidovre | Peter Birk Petersen | 28 af 109 | ||||||||||
Larsens Nordjyske Memorial 2018 | Aalborg | Evgeny Sveshnikov | 84 af 210 | ||||||||||
Senior DM 65+ 2019 | Århus | Jens Kølbæk | 98 | ||||||||||
Senior DM 65+ 2020 | Løgumkloster | Per Holst | 147 af 188 |
Siddende fra v.: Finn Petersen, Jørgen Hvenekilde. |
1div 1963-64 | Foto / tekst fra Palle Henriksen: |
+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899
Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer
Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard
Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou
Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn
Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen