| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Download samlet pgn (122077 partier) |
Turnering | Sted | Vinder | Partier | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Københavnsmesterskabet 1963 | København | Ole Jakobsen | 9 af 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1963 | Nordre | 54 af 224 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 1964 | København | Børge Andersen | 9 af 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1964 | Nordre | 47 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1965 | Ålborg | Sejer Holm Petersen | 66 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1965 | Kampklubben | 39 af 224 | |||||||||||
Studenter OL 1966 | Örebro | Sovjetunionen | 56 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1967 | Vejle | Børge Andersen | 66 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1967 | København | Jørn Sloth | 17 af 45 | ||||||||||
EM Kvalifikationsstævne 1967 | København | Danmark | 60 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1968 | København | Børge Andersen | 66 | ||||||||||
DM-Omkamp 1969 | Ole Jacobsen | 6 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 1969 | København | Ole Jakobsen | 10 af 45 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1969 | Odense | Ole Jakobsen | 30 af 66 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1969 | Nordre | 14 af 224 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 1970 | København | Svend Hamann | 4 af 45 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1970 | Flensborg | Bjørn Brinck-Claussen | 24 af 66 | ||||||||||
OL Kvalifikations gruppe 4 1970 | Siegen | Rumænien | 36 | ||||||||||
OL 1970 | Siegen | Sovjetunionen | 40 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1970 | Nordre | 23 af 224 | |||||||||||
Københavnsmesterskabet 1971 | København | Ole Jakobsen | 14 af 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1971 | Studenterforeningen | 23 af 224 | |||||||||||
Landskamp Vesttyskland - Danmark 1971 | Berleburg, Tyskland | Vesttyskland | 20 | ||||||||||
Danmarksmesterskabet 1972 | Esbjerg | Svend Hamann | 137 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1972 | København | Svend Hamann, Ole Jakobsen | 45 | ||||||||||
3. Nordic Cup 1972 | Grossenbrode | Sverige | 24 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1972 | Nordre | 63 af 224 | |||||||||||
Nordisk Mesterskab 1973 | Grenaa | Bent Larsen | 115 af 597 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1973 | Frederiksberg | 52 af 224 | |||||||||||
Danmarksmesterskabet 1974 | Vejle | Ulrik Rath | 170 | ||||||||||
Landskamp Danmark - Sverige 1974 | København | Danmark | 24 | ||||||||||
Ol Kvalifikationsgruppe 2 1974 | Nice | USA | 32 | ||||||||||
OL 1974 | Nice | Sovjetunionen | 60 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1974 | Vejlby-Risskov | 39 af 224 | |||||||||||
KS 110 års Jubilæumsturnering 1975 | København | Svend Hamann | 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1975 | Vejlby-Risskov | 35 af 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1976 | Kampklubben | 26 af 224 | |||||||||||
Espergærde Jubilæum 1977 | Espegærde | Mogens Moe | 72 af 77 | ||||||||||
Københavnsmesterskabet 1977 | København | Allan Poulsen | 22 af 45 | ||||||||||
Kronborg 1977 | Espergærde | Nils Nilsson | 28 | ||||||||||
KS træningsturnering 1977 | København | Jacob Øst Hansen | 28 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1979 | Nordre | 41 af 224 | |||||||||||
2. Copenhagen Open Politiken Cup 1980 | Brøndby | Vasily Smyslov / Adrian Mikhalchishin | 250 | ||||||||||
3. Copenhagen Open Politiken Cup 1981 | Brøndby | Shaun Talbut / Petar Velikov / Tom Wedberg | 320 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1981 | Nordre | 49 af 224 | |||||||||||
4. Copenhagen Open Politiken Cup 1982 | Brøndby | Tom Wedberg | 320 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1982 | Nordre | 57 af 224 | |||||||||||
5. Copenhagen Open IM-turneringen 1983 | Hvidovre | Dan Cramling | 117 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1983 | Nordre | 57 af 224 | |||||||||||
6. Copenhagen Open Politiken Cup 1984 | Brøndby | Nick De Firmian / Alexander Sznapik | 290 | ||||||||||
Allerød 50 års Jubilæum 1984 | Allerød | Henrik Danielsen | 28 | ||||||||||
Divisionsturneringen 1988 | Skolerne | 7 af 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1989 | Skolerne | 7 af 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1990 | Aarhus | 5 af 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1991 | Aarhus | 13 af 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1992 | Aarhus | 12 af 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1993 | Skolerne | 15 af 224 | |||||||||||
Divisionsturneringen 1994 | Aarhus | 14 af 224 | |||||||||||
36. Copenhagen Open 2014 | Helsingør | Bu Xiangzhi | 1531 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2015 | Ballerup | Henrik Danielsen | 364 af 365 | ||||||||||
Brønshøj Lang Weekend 2015 | København | Nikolaj Mikkelsen | 161 | ||||||||||
Kemp & Lauritzen Chess Kandidat 2015 | Fredericia | Kristian Seegert | 30 | ||||||||||
37. Copenhagen Open 2015 | Helsingør | Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer | 1983 | ||||||||||
Xtracon Grandmaster 2015 | Køge | Boris Chatalbashev | 307 | ||||||||||
Brønshøj Lang Weekend 2016 | København | Jakob Aabling Thomsen / John Arni Nilsen | 159 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2016 | Ballerup | Jonny Hector | 277 | ||||||||||
38. Copenhagen Open - Xtracon Open 2016 | Helsingør | Mathias Bluebaum | 1966 | ||||||||||
Øbro Nytår 2016 | København | Jonny Hector | 70 af 238 | ||||||||||
Brønshøj Lang Weekend 2017 | Brønshøj | Tobias Rostgaard, Martin Haubro, Ritvars Reimanis, Dara Akdag | 150 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge / KM 2017 | Ballerup | Boris Chatalbashev | 327 | ||||||||||
39. Copenhagen Open - Xtracon Open 2017 | Helsingør | Baadur Jobava | 2117 | ||||||||||
Øbro Nytår 2017 | København | Jonny Hector | 69 | ||||||||||
Kandidatklassen 2018 | Svendborg | Jakob Aabling-Thomsen | 95 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2018 | Ballerup | Jesper Thybo | 281 | ||||||||||
40. Copenhagen Open - Xtracon Open 2018 | Helsingør | Jon Ludvig Hammer | 1934 | ||||||||||
Kandidatklassen 2019 | Svendborg | Nicolai Kvist Brondt Pedersen | 84 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2019 | Ballerup | Boris Chatalbashev | 267 | ||||||||||
41. Copenhagen Open - Xtracon Open 2019 | Helsingør | R Praggnanandhaa | 1797 | ||||||||||
Øbro Nytår 2019 | København | Michael Vesterli, Martin Haubro, Jens Kristiansen | 70 af 245 | ||||||||||
Nordsjællands Weekend EMT 2020 | Allerød | Mikkel Manosri Jacobsen, Jonny Hector | 36 | ||||||||||
2. Køge Weekend 2021 | Køge | Jonas Buhl Bjerre, Jacob Sylvan, Mikkel Manosri Jacobsen | 55 | ||||||||||
Konventum Højstrupgård Weekend 2021 | Helsingør | Nikolaj Borge | 80 | ||||||||||
GoAudit Open 2021 | København | Carsten Høi, Filip Boe Olsen | 68 af 175 | ||||||||||
Brønshøj Lang Weekend / KM 2022 | Brønshøj | Carsten Høi | 56 af 140 | ||||||||||
Kronborg Chess Open - Master 1 2022 | Helsingør | Tom Rydström | 28 | ||||||||||
GoAudit Open 2022 | København | Bjørn Møller Ochsner | 63 af 161 | ||||||||||
Øbro Nytaar 2022 | København | Jens Albert Ramsdal | 70 af 209 | ||||||||||
Nordsjaellands Weekend EMT 2023 | Allerød | Carsten Høi | 40 | ||||||||||
1st Killer Chess Training Open 2023 | Copenhagen | Sabino Brunello | 108 af 199 | ||||||||||
GoAudit Open / KM 2023 | København | Jonny Hector | 84 af 140 | ||||||||||
Øbro CXU Nytår 2023 | København | Jonny Hector | 140 af 187 | ||||||||||
Nordsjaellands Weekend EMT Grp 2 2024 | Allerød | Christian Altenburg Eriksson | 10 af 40 |
Mogens Moe, 1969 (Foto fra Skakbladet 1969) |
+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899
Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Aalborgmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer
Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard
Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou
Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn
Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen