| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Download samlet pgn (121592 partier) |
Turnering | Sted | Vinder | Partier | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DM for Juniorer 1982 | Sorø | Jesper Nørgaard | 225 | ||||||||||
7. Copenhagen Open Politiken Cup 1985 | Brøndby | Karel Mokry | 300 | ||||||||||
12. Nordic Cup 1989 | Aabybro | Danmark | 42 | ||||||||||
Taastrup 1990 | Taastrup | Lars Bo Hansen / Lothar Vogt | 45 | ||||||||||
Landskamp Sverige - Danmark 1990 | Helsingborg | Danmark | 16 | ||||||||||
Landskamp Danmark - Sverige 1991 | Lemvig | Sverige | 16 | ||||||||||
Landskamp Sverige - Danmark 1993 | Halmstad | Sverige | 16 | ||||||||||
Politiken Cup 1995 | Hillerød | Lars Schandorff / Henrik Danielsen / Sune Berg Hansen / John Emms | 81 | ||||||||||
Aars 1995 | Aars | Einar Gausel | 45 | ||||||||||
18. Copenhagen Open 1996 | Brøndby | Viktor Kortschnoj | 990 | ||||||||||
Landskamp Sverige - Danmark 1998 | Skaenninge | Sverige | 16 | ||||||||||
Zoneturnering 1998 | Munkebo | Tom Wedberg | 81 | ||||||||||
22. Copenhagen Open 2000 | København | Boris F. Gulko, Lars Bo Hansen, Jonny Hector | 907 | ||||||||||
23. Copenhagen Open 2001 | København | Alexander Rustemov, Peter Heine Nielsen, Lev Psakh | 826 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2005 | Helsinge | 320 | |||||||||||
28. Copenhagen Open 2006 | Høje Taastrup | Vadim Malakhatko, Nigel Short, Jonny Hector | 1146 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2006 | Helsinge | 348 af 360 | |||||||||||
29. Copenhagen Open 2007 | Helsingør | Michael Krasenkow, Gabriel Sargisian, Emanuel Berg | 1370 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2007 | Helsinge | 352 af 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2008 | Ballerup | Allan Stig Rasmussen | 170 | ||||||||||
Scandinavian Open 2008 | Valby | Nikolaj Mikkelsen / Lars Schandorff / Stellan Brynell / Henrik Danielsen | 77 | ||||||||||
30. Copenhagen Open 2008 | Helsingør | Vladimir Malakhov, Sergei Tiviakov, Yuri Kuzubov, | 1386 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2008 | Helsinge | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2009 | Ballerup | Daniel Semcesen/Stellan Brynell | 335 af 337 | ||||||||||
Scandinavian Open 2009 | Valby | Yuri Drozdovskij / Thorsten Michael Haub | 110 | ||||||||||
31. Copenhagen Open 2009 | Helsingør | Parimarjan Negi, Boris Avrukh | 1520 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2009 | Aarhus/Skolerne | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2010 | Ballerup | Stellan Brynell | 298 af 301 | ||||||||||
32. Copenhagen Open 2010 | Helsingør | Pavel Eljanov | 1445 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2010 | Jetsmark | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2011 | Ballerup | Andreas Skytte Hagen | 346 af 349 | ||||||||||
33. Copenhagen Open 2011 | Helsingør | Igor Kurnosov | 1538 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2011 | Jetsmark | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2012 | Ballerup | Stellan Brynell | 291 af 293 | ||||||||||
34. Copenhagen Open 2012 | Helsingør | Ivan Cheparinov, Ivan Sokolov, Jonny Hector | 1438 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2012 | Skanderborg | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2013 | Ballerup | Jonny Hector | 360 af 361 | ||||||||||
Xtracon Grandmaster 2013 | Køge | Yuri Solodovnichenko | 353 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2013 | Brønshøj | 360 | |||||||||||
Chess House 2014 | Århus | Davor Palo | 45 | ||||||||||
Whitsun Grandmasters GM 2014 | Copenhagen | Krasimir Rusev | 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2014 | Skanderborg | 358 af 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2015 | Ballerup | Henrik Danielsen | 364 af 365 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2015 | Philidor | 360 | |||||||||||
Divisionsturneringen 2016 | Philidor | 360 | |||||||||||
Divisionsturneringen 2017 | Skanderborg | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2018 | Ballerup | Jesper Thybo | 281 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2018 | Køge | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge 2019 | Ballerup | Boris Chatalbashev | 267 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2019 | Køge | 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge IM 2020 | Ballerup | Hilmir Freyr Heimisson | 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2020 | (Turneringen afbrudt pga Corona-nedlukning) | 80 | |||||||||||
Danish Club Cup 2021 | Køge | Køge | 90 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge GM 2021 | Ballerup | Martin Haubro, Erik Blomqvist, Bjørn Møller Ochsner | 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2021 | Køge | 359 af 360 | |||||||||||
Copenhagen Chess Challenge IM 2022 | Ballerup | Björn Ahlander | 45 | ||||||||||
Øbro International 2022 | København | Tiger Hillarp-Persson, Eduardas Rozentalis | 76 af 86 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2022 | Køge | 360 | |||||||||||
Fredericia Chess IM 2023 | Fredericia | Jens Ove Fries Nielsen, Jens Ramsdal | 45 | ||||||||||
Øbro CXU International 2023 | København | Martin Haubro | 89 af 142 | ||||||||||
Copenhagen Chess Challenge GM 2023 | Ballerup | Nikolaj Mikkelsen, Filip Boe Olsen, Jung Min Seo | 45 | ||||||||||
Divisionsturneringen 2023 | 280 af 360 |
+20202020 2021 2022 2023 2024
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899
Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Lynskak-DM
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Odensemesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer
Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Bjorn Moller Ochsner
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard
Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Jens Ove Fries Nielsen
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou
Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn
Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen