Danish Club Cup 2021

Vinder: Køge
Sted: Køge
Spillet: 25/6-2021 - 27/6-2021

Download pgn - 90 partier

Turneringstabel: https://holdskak.skak.dk/TeamTour/table?teamTourId=71&teamTourGroupId=323 
Omtale hos Dansk Skak Union på skak.dk: https://nyheder.skak.dk/2021/06/28/koege-vandt-danish-club-cup-2021/ 

 

Klik på nedenstående resultater for at gennemspille partier

123456PoMP
1Koge*23½10
2SK1968½*2136
3Nordkalotten*3415½5
4Hillerod3*314½4
5Bronshoj423*133
6Obro½*10½2

12345PoMP
1Koge 5½234½  4½5 3½465½ 23½10
2SK19681½  3½463½ 5 3½3136
3Nordkalotten 45 1½14 4½622½ 15½5
4Hillerod 3½622½  3312½  3514½4
5Bronshoj3 2½611½  424133
6Obro42½ 53½  2½231½  ½110½2

Koge12345Po
Jesper Sondergaard Thybo2573½1101
Eduardas Rozentalis2526 ½01½2
Henrik Danielsen251611½01
Axel Smith24491½1½14
Bjorn Ahlander23981½111
Mikkel Antonsen2397111115
Henrik Dahl Pedersen22351    1
 23½

 

SK196812345Po
Pelle Bank2302 ½½012
Arne Matthiesen2302½ ½ ½
Rasmus Thogersen2300000011
Martin Matthiesen22960111½
Jens Albert Ramsdal22630111½
Lars Hansen219100½00½
Johan Hardlei209801 0 1
 ½213

 

Nordkalotten12345Po
Jonny Hector2485001102
Stellan Brynell2419½½½1½3
Esben Kjems Hove2319½0   ½
Martin Jogstad2334  0000
Kaare Hove Kristensen2340  ½1½2
Jacob Sylvan23131½1 ½3
Kristen Schmidt23001½ ½13
Esben Ejsing21051001 2
 4315½

 

Hillerod12345Po
Sune Berg Hansen25331½010
Lars Schandorff246311½00
Nikolaj Borge2365001  1
Martin Percivaldi2378   1½
Jens Ostergaard222610½  
Steffen Pedersen2332   ½½1
Tim Jaksland2218010012
Jan Nordenbaek2201½0101
 3314½

 

Bronshoj12345Po
Tiger Hillarp Persson25381½011
Thorbjorn Bromann2386 ½   ½
Aref Vasli2384½½1114
Carsten Hoi2350½1½0½
Niels Norskov Laursen22280  0½½
Morten Meyling2220 00101
Mogens Thuesen2208000101
Soren Mikkel Andersen21170 0  0
 24313

 

Obro12345Po
Javier Marchena Hurtado23640½½001
Viktor Haarmark Nielsen22980½½0½
Soren Bech Hansen22741½1 0
Karsten Larsen2244   101
Carsten Simonsen22360  0 0
Janus Christensen2118 00  0
Brian Jorgen Jorgensen22241  ½0
Christian Sylvester Christensen2111 10 01
Niels Skou2039½1½0 2
 ½10½

 

Runde 1

Nordkalotten42Bronshoj
Jonny Hector01Tiger Hillarp Persson
Stellan Brynell½½Aref Vasli
Esben Kjems Hove½½Carsten Hoi
Jacob Sylvan10Niels Norskov Laursen
Kristen Schmidt10Mogens Thuesen
Esben Ejsing10Soren Mikkel Andersen
 
Koge½SK1968
Jesper Sondergaard Thybo½½Arne Matthiesen
Henrik Danielsen10Rasmus Thogersen
Axel Smith10Martin Matthiesen
Bjorn Ahlander10Jens Albert Ramsdal
Mikkel Antonsen10Lars Hansen
Henrik Dahl Pedersen10Johan Hardlei
 
HillerodObro
Sune Berg Hansen10Javier Marchena Hurtado
Lars Schandorff10Viktor Haarmark Nielsen
Nikolaj Borge01Soren Bech Hansen
Jens Ostergaard10Carsten Simonsen
Tim Jaksland01Brian Jorgen Jorgensen
Jan Nordenbaek½½Niels Skou
 

Runde 2

NordkalottenKoge
Jonny Hector01Jesper Sondergaard Thybo
Stellan Brynell½½Eduardas Rozentalis
Esben Kjems Hove01Henrik Danielsen
Jacob Sylvan½½Axel Smith
Kristen Schmidt½½Bjorn Ahlander
Esben Ejsing01Mikkel Antonsen
 
SK1968Hillerod
Pelle Bank½½Sune Berg Hansen
Rasmus Thogersen01Lars Schandorff
Martin Matthiesen10Nikolaj Borge
Jens Albert Ramsdal10Jens Ostergaard
Lars Hansen01Tim Jaksland
Johan Hardlei10Jan Nordenbaek
 
BronshojObro
Tiger Hillarp Persson½½Javier Marchena Hurtado
Thorbjorn Bromann½½Viktor Haarmark Nielsen
Aref Vasli½½Soren Bech Hansen
Carsten Hoi10Janus Christensen
Morten Meyling01Christian Sylvester Christensen
Mogens Thuesen01Niels Skou
 

Runde 3

Hillerod33Nordkalotten
Sune Berg Hansen01Jonny Hector
Lars Schandorff½½Stellan Brynell
Nikolaj Borge10Martin Jogstad
Jens Ostergaard½½Kaare Hove Kristensen
Tim Jaksland01Jacob Sylvan
Jan Nordenbaek10Esben Ejsing
 
KogeBronshoj
Jesper Sondergaard Thybo10Tiger Hillarp Persson
Eduardas Rozentalis01Aref Vasli
Henrik Danielsen½½Carsten Hoi
Axel Smith10Morten Meyling
Bjorn Ahlander10Mogens Thuesen
Mikkel Antonsen10Soren Mikkel Andersen
 
ObroSK1968
Javier Marchena Hurtado½½Pelle Bank
Viktor Haarmark Nielsen½½Arne Matthiesen
Soren Bech Hansen10Rasmus Thogersen
Janus Christensen01Martin Matthiesen
Christian Sylvester Christensen01Jens Albert Ramsdal
Niels Skou½½Lars Hansen
 

Runde 4

NordkalottenObro
Jonny Hector10Javier Marchena Hurtado
Stellan Brynell10Viktor Haarmark Nielsen
Martin Jogstad01Karsten Larsen
Kaare Hove Kristensen10Carsten Simonsen
Kristen Schmidt½½Brian Jorgen Jorgensen
Esben Ejsing10Niels Skou
 
KogeHillerod
Jesper Sondergaard Thybo01Sune Berg Hansen
Eduardas Rozentalis10Lars Schandorff
Henrik Danielsen01Martin Percivaldi
Axel Smith½½Steffen Pedersen
Bjorn Ahlander10Tim Jaksland
Mikkel Antonsen10Jan Nordenbaek
 
Bronshoj42SK1968
Tiger Hillarp Persson10Pelle Bank
Aref Vasli10Rasmus Thogersen
Carsten Hoi01Martin Matthiesen
Niels Norskov Laursen01Jens Albert Ramsdal
Morten Meyling10Lars Hansen
Mogens Thuesen10Johan Hardlei
 

Runde 5

SK1968Nordkalotten
Pelle Bank10Jonny Hector
Arne Matthiesen½½Stellan Brynell
Rasmus Thogersen10Martin Jogstad
Martin Matthiesen½½Kaare Hove Kristensen
Jens Albert Ramsdal½½Jacob Sylvan
Lars Hansen01Kristen Schmidt
 
Obro½Koge
Javier Marchena Hurtado01Jesper Sondergaard Thybo
Viktor Haarmark Nielsen½½Eduardas Rozentalis
Soren Bech Hansen01Henrik Danielsen
Karsten Larsen01Axel Smith
Brian Jorgen Jorgensen01Bjorn Ahlander
Christian Sylvester Christensen01Mikkel Antonsen
 
Hillerod33Bronshoj
Sune Berg Hansen01Tiger Hillarp Persson
Lars Schandorff01Aref Vasli
Martin Percivaldi½½Carsten Hoi
Steffen Pedersen½½Niels Norskov Laursen
Tim Jaksland10Morten Meyling
Jan Nordenbaek10Mogens Thuesen
 

 

Vis alle spillere

+20202020 2021
+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Mads Andersen
Jonas Buhl Bjerre
Henrik Danielsen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff
Jesper Sondergaard Thybo
Jacob Aagaard

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Filip Boe Olsen
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Gert Iskov
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Kaare Hove Kristensen
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Jacob Sylvan
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Martin Percivaldi
Bent Sorensen
Erik Pedersen
Torben N Sorensen
Bjarke Sahl
Uffe Vinter Schou

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Sejer Holm
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen

Download Danbase inkl. partisamlinger