2010 - 2017

TurneringStedVinderPartier
39. Copenhagen Open 2017 Helsingør Baadur Jobava 2117
Brønshøj Lang Weekend 2017 Brønshøj Tobias Rostgaard, Martin Haubro, Ritvars Reimanis, Dara Akdag 150
Chess House IM 2017 Aarhus Jakob Pfreundt 45
Copenhagen Chess Challenge 2017 Ballerup Boris Chatalbashev 327
Danmarksmesterskabet 2017 Skørping Mads Andersen 45
EM 2017 Heraklion Rusland 36
Faxe Dags EMT 2017 Faxe Anders Arnkilde 98
G5-1 2017 Skørping Hans Endrup Jacobsen 20
G5-2, gruppe 1 2017 Skørping Jens Jørgen Christiansen 35
G5-2, gruppe 2 2017 Skørping Ricardo De La Calle Aramburu 30
G7, gruppe 1 2017 Skørping Jacob Abildlund Brorsen 49
G7, gruppe 2 2017 Skørping Peter Risgaard Poulsen 49
G7, gruppe 3 2017 Skørping Henri Tolba 49
Horsens Lang Weekend 2017 Horsens Poul Rewitz 98 af 518
Kandidatklassen 2017 Skørping Poul Rewitz 91
Kort Påske 1, gruppe 1 2017 Skørping Lars Schøning 35
Kort Påske 1, gruppe 2 2017 Skørping Filip Martin Kierulf Hou Holm 30
Kort Påske 1, gruppe 3 2017 Skørping Daniel Jhaf Madsen 40
Kort Påske 2, gruppe 1 2017 Skørping Jens Bo Hansen 35
Kort Påske 2, gruppe 2 2017 Skørping Mikael Horslund 30
Køge Jubilæumsturnering 2017 Køge Yuri Solodovnichenko 45
Løgumkloster Basis 1 2017 Øster Højst Ejvind Østerby Ambøg 15
Løgumkloster Basis 2 2017 Øster Højst Scot Wolfgang Jensen 20
Nybolig Erhverv Chess Kandidat 2017 Fredericia Peter Grove / Bjarne Light 30
Nybolig Erhverv IM Chess 2017 Fredericia Tommy Andersson 45
Senior DM 50+ 2017 Løgumkloster Per Stentebjerg-Hansen 49
Senior DM 65+ 2017 Løgumkloster Thorbjørn Rosenlund 132 af 133
Sondex Cup IM-Gruppe 1 2017 Kolding Jesper Søndergaard Thybo 15
Sondex Cup IM-Gruppe 2 2017 Kolding Jonas Bjerre 15
Sondex Cup Mester 1 2017 Kolding Nicolai Kvist Brondt Pedersen 15
Veteranklassen 2017 Skørping Thomas Haugaard 50
Århusmesterskabet 2017 Aarhus Jesper Mørch Lauridsen 15
Århusmesterskabet - Skønhedspræmien 2017 Aarhus Rasmus Emil Ryder Tønnesen 1
Århusmesterskabet Gruppe 2 2017 Aarhus Rasmus Thøgersen 15
Århusmesterskabet Gruppe 3 2017 Aarhus Giampiero Amato 8 af 15
38. Copenhagen Open 2016 Helsingør Mathias Bluebaum 1966
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2016 Sundbyøster Georgios Poulos 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2016 Sundbyøster Troels Barington 5
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2016 Sundbyøster Søren Friis Larsen 6
Amager Forårsturnering Gruppe 4 2016 Sundbyøster Erik Elmer Rasmussen 15
Amager Åbne Klubmesterskab 2016 Sundbyøster Jacob Abildlund / John Holm Nielsen 58
Amagermesterskabet Gruppe 1 2016 Sundbyøster Nils Petersen / John Holm Nielsen 28
Amagermesterskabet Gruppe 2 2016 Sundbyøster Daniel Andersen 28
Amagermesterskabet Gruppe 3 2016 Sundbyøster Søren Friis Larsen 28
Amagermesterskabet Gruppe 4 2016 Sundbyøster Allan Ankjær / Jakob Lundborg 10 af 28
Amagermesterskabet Gruppe 5 2016 Sundbyøster John Michael Svensson / Ole Sørensen / Rasmus Hvidberg 11 af 28
Amagermesterskabet Gruppe 6 2016 Sundbyøster Michael Kim Dupont 11 af 28
Amagermesterskabet Mester 2016 Sundbyøster Carsten Høi 28
Brønshøj Lang Weekend 2016 København Jakob Aabling Thomsen / John Arni Nilsen 159
Chess House GM 2016 Århus Sergei Ovsejevitsch 45
Copenhagen Chess Challenge 2016 Ballerup Jonny Hector 277
Danmarksmesterskabet 2016 Svendborg Mads Andersen 45
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
Divisionsturneringen 2016  Philidor 360
DM-Omkamp 2016 Svendborg Mads Andersen 2
Faxe Dags EMT 2016 Faxe Henrik Dahl Pedersen 101
Fredericia Chess IM 2016 Erritsø Nikolas Lubbe 45
Fredericia Chess Kandidat 2016 Erritsø Simon Pil Wilbrandt 30
G5-1 2016 Svendborg Per Oehlerich 25
G5-2 2016 Svendborg Thomas Tange Jepsen 45
G7 2016 Svendborg Steen Brustrup Petersen 70
Grenzturnering 2016-17 2016 Flensburg / Tønder / Øster Højst Michael Langner 57
Grenzturnering 2016-17 2016 Flensburg / Tønder / Øster Højst Michael Langner 57
Hurtigskak-DM 2016 Fredericia Allan Stig Rasmussen 56 af 140
Hurtigskak-DM under 1900 2016 Fredericia Peter Riis 28 af 176
Kandidatklassen 2016 Svendborg Jesper Søndergård Thybo 98
Kvinde-DM 2016 Svendborg Ellen Fredericia Nilssen 28
Københavnsmesterskabet 2016 København Kassa Korley 0
Lynskak-DM Finalegruppe 1 2016 Svendborg Allan Stig Rasmussen 28
Lynskak-DM Finalegruppe 2 2016 Svendborg Jacob Carstensen / Thorbjørn Bromann 28
Lynskak-DM Finaler 2016 Svendborg Allan Stig Rasmussen 6
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2016 Øster Højst Benny Christensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2016 Øster Højst Morten Jessen / Hans Christian Baagøe 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2016 Øster Højst Martin Møller 20
Odensemesterskabet IM-gruppen 2016 Odense Jesper Søndergaard Thybo 15
Odensemesterskabet Mester 1 2016 Odense Claus Rossen / Marco Ferrante 15
Odensemesterskabet Mester 2 2016 Odense Janus Christensen 15
OL 2016 Baku USA 44
OL Kvinder 2016 Baku Kina 44
Senior DM 50+ 2016 Køge Peter Larsen 25 af 70
Senior DM 65+ 2016 Køge Bent Sørensen 39 af 164
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 1 2016 Kolding Nikolas Lubbe 15
Sondex Cup 2016 GM/IM Grp 2 2016 Kolding Jens Ove Fries Nielsen, Jacob Carstensen, John Arni Nilssen 15
Sondex Cup 2016 Mester 1 2016 Kolding Mikkel Strange 15
Tidlig Kort Påske 1 2016 Svendborg Jan Brønnum 35
Tidlig Kort Påske 2 2016 Svendborg Jann Nettelbeck 35
Varde Weekend Gruppe 1 2016 Varde Børge Schrøder / Guido Heinemann 15
Varde Weekend Gruppe 2 2016 Varde Albert Emil Lyng Petersen 20
Varde Weekend Mesterklassen 2016 Varde Bjarne Meldgaard Rasmussen / Poul Grydholt Jensen / Anders Christensen 15
Øbro Nytår 2016 København Jonny Hector 70 af 238
Århusmesterskabet 2016 Århus Kristian Seegert 14 af 30
37. Copenhagen Open 2015 Helsingør Markus Ragger, Liviu Dieter Nisipeanu, Jon Ludvig Hammer 1983
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2015 Sundbyøster Peter Lunding / Peter Wieth-Klitgaard 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2015 Sundbyøster Hans Haagen Larsen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2015 Sundbyøster Angelo Nielsen / Bjarne Mathiesen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 4 2015 Sundbyøster Niels Møller Kjemtrup 15
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 1 2015 Sundbyøster Jacob Abildlund 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 2 2015 Sundbyøster Thorben Landstrøm Pedersen 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 3 2015 Sundbyøster Bjarne Mathiesen / Mark Philip Trønning 28
Amager Åbne Klubmesterskab Gruppe 4 2015 Sundbyøster Michael Leerberg Madsen 28
Amagermesterskabet 2015 Sundbyøster Nils Petersen 126
Chess House GM 2015 Århus Alexander Donchenko 45
Chess House IM 2015 Århus Jens Ove Fries Nielsen 45
Copenhagen Chess Challenge 2015 Ballerup Henrik Danielsen 364 af 365
Danmarksmesterskabet 2015 Svendborg Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2015  Philidor 360
EM Hold 2015 Reykjavik Rusland 36
Faxe Dags EMT 2015 Faxe Anders Arnkilde 112
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2015 Faxe Henrik Dahl Pedersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2015 Faxe Kurt Søgaard Nielsen / Aage Hansen / Ohran Alic 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2015 Faxe Michael Adrian 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 4 2015 Faxe Paul M. Larsen 15
Grenzturnering Basisgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Helge Sörensen 45
Grenzturnering Basisgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Helge Sörensen 45
Grenzturnering Mesterskabsgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Stephan Millgramm 54
Grenzturnering Mesterskabsgruppe 2015-16 2015 Øster Højst / Tønder / Flensburg / Leck Stephan Millgramm 54
Kandidatklassen 2015 Svendborg Bjørn Møller Ochsner 91
Kemp & Lauritzen Chess IM 2015 Fredericia Sergio Adan Bermudez 45
Kemp & Lauritzen Chess Kandidat 2015 Fredericia Kristian Seegert 30
Københavnsmesterskabet 2015 København Nikolaj Mikkelsen 0
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2015 Øster Højst Børge Schrøder 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2015 Øster Højst Jesper Kallesen / Holger Schmidt / Scot Wolfgang Jensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2015 Øster Højst Karl Martin Kristensen / Gagik Sahakian 25
Odensemesterskabet IM-gruppen 2015 Odense Mikkel Antonsen / Igor Teplyi / Mads Smith Hansen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2015 Odense Jakob Aabling-Thomsen 15
Odensemesterskabet Mester 2 2015 Odense Thomas Schou-Moldt 15
Præstø og Venner mod Talenter 2015 Præstø Præstø og Venner 16 af 21
Sondex Cup GM/IM 2015 Kolding Jakob Vang Glud 15
Sondex Cup Mester 1 2015 Kolding Igor Teplyi / Attila Gergacz 15
Sondex Cup Mester 2 2015 Kolding Lars René Andersen 15
Sønderjysk EMT Basis 1 2015 Vojens Claus G. Mogensen 28
Sønderjysk EMT Basis 2 2015 Vojens Tobias Simon Lindgaard 28
Sønderjysk EMT Basis 3 2015 Vojens Ole Harbo 21
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2015 Vojens Allan Hye 28
Varde Weekend Gruppe 2 2015 Varde Benny Falck Damborg 15
Varde Weekend Gruppe 3 2015 Varde Niels Peter Nissen 15
Varde Weekend Mesterklassen 2015 Varde Niels Jørgen Fries Nielsen / Ole Bønnelykke 15
Xtracon Grandmaster 2015 Køge Boris Chatalbashev 307
Øbro Nytår 2015 København Jonny Hector/John Arni Nilssen 69 af 235
36. Copenhagen Open 2014 Helsingør Bu Xiangzhi 1531
Amager Forårsturnering Gruppe 1 2014 Sundbyøster Oksana Vovk 15
Amager Forårsturnering Gruppe 2 2014 Sundbyøster Hans Haagen Larsen 15
Amager Forårsturnering Gruppe 3 2014 Sundbyøster Kristian Brorsen 15
Amager Åbne Klubmesterskab 2014 Sundbyøster Jan Mose Nielsen 81
Amagermesterskabet Gruppe 1 2014 Sundbyøster Jacob Abildlund 28
Amagermesterskabet Gruppe 2 2014 Sundbyøster Christian Skibsted Petersen 28
Amagermesterskabet Gruppe 3 2014 Sundbyøster Peder Kinch 28
Amagermesterskabet Gruppe 4 2014 Sundbyøster Michael Leerberg Madsen 28
Brønshøj Lang Weekend 2014 Brønshøj Daniel Semcesen 154
BSF Weekend Gruppe 1 2014 Brønshøj Dan Andersen 15
BSF Weekend Gruppe 2 2014 Brønshøj Michael R. W. Olsen / Esben Christensen 15
BSF Weekend Gruppe 3 2014 Brønshøj Dick Sørensen / Daniel Kokholm 15
Chess House 2014 Århus Davor Palo 45
Copenhagen Chess Challenge 2014 Ballerup Jens Ove Fries Nielsen 299
Copenhagen GM 2014 Brønshøj Rasmus Svane 45
Danmarksmesterskabet 2014 Skørping Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2014  Skanderborg 358 af 360
Faxe Dags EMT 2014 Faxe Hans Dahl Pedersen 105
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2014 Faxe Søren Sørensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2014 Faxe Flemming Nielsen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2014 Faxe Kaj Refsgaard 15
Fredericia Forår Mesterklassen 2014 Fredericia Jens Chr. Hansen 15
G5-1 2014 Skørping Jacob Würtz / Morten Fredsgaard Rasmussen 21 af 35
G5-2 2014 Skørping Allan Toftegaard Christensen 13 af 30
G7-1 2014 Skørping Torben Kyhl Sørensen 105
G7-2 2014 Skørping Peter Kristensen 75 af 105
Glenco Chess IM 2014 Fredericia Nikolas Lubbe 45
Glenco Chess Kandidat 2014 Fredericia Johnni Veng 25
Grenzturnering Gruppe 1 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Bjarne Light 28
Grenzturnering Gruppe 1 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Bjarne Light 28
Grenzturnering Gruppe 2 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Harald Eis 49
Grenzturnering Gruppe 2 2014-15 2014 Øster Højst / Tønder / Leck Harald Eis 49
Kandidatklassen 2014 Skørping Kassa Korley 84
Kort Påske Gruppe 1 2014 Skørping Lars Ekholm / Svend Kjems Hove 44
Kort Påske Gruppe 2 2014 Skørping Lasse Emil Petersen / Uffe Balslev / Per Madsen 24
Københavnsmesterskabet 2014 København Helgi Dam Ziska 0
Lady Chess 2014 Køge Karina Ambatsumova 45
Larsens Nordjydske Memoriel 2014 Aalborg Valdimir Okhotnik / Jens Kristiansen 70
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2014 Øster Højst Børge Schrøder 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2014 Øster Højst Morten Jessen / Holger Schmidt 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2014 Øster Højst Karl Martin Kristensen / Ole Harbo / Martin Møller 15
Odensemesterskabet IM-gruppen 2014 Odense Jonathan Carlstedt / Igor Teplyi / Jens Ove Fries Nielsen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2014 Odense Ellen Hagesæther / Jakob Aabling-Thomsen 15
Odensemesterskabet Mester 2 2014 Odense Rasmus Thøgersen 15
OL 2014 Tromsø, Norge Kina 44
OL Kvinder 2014 Tromsø, Norge Rusland 44
Skovbo 2014 Borup Simon Bekker Jensen 223
Sondex Cup IM 1 2014 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud / Nikolaj Mikkelsen 15
Sondex Cup IM 2 2014 Kolding Kassa Korley 15
Sondex Cup Mester 1 2014 Kolding Pelle Bank 15
Tidlig Kort Påske 2014 Skørping Peter Jørgen Dam Mikkelsen 43
Veteranklassen 2014 Skørping Bjørn Laursen 28 af 55
Whitsun Grandmasters GM 2014 Copenhagen Krasimir Rusev 45
Whitsun Grandmasters IM 2014 Copenhagen Silas Lund / Nikolay Milchev 45
Whitsun Grandmasters Masters A 2014 Copenhagen Martin Haubro 15
Whitsun Grandmasters Masters B 2014 Copenhagen Rasmus Jørgensen 15
Whitsun Grandmasters Masters C 2014 Copenhagen Thore Nyboe Jensen 15
Whitsun Grandmasters Masters D 2014 Copenhagen Finn Bonnez 15
Xtracon Grand Master 2014 Køge Alexandr Fier / Peter Prohaszka 239
35. Copenhagen Open 2013 Helsingør Parimarjan Negi 1513
Admiral Niels Juel Cup 2013 Køge Ivan Sokolov / Mikhail Ulibin / Yuri Solodovnichenko 200
Amagermesterskabet Gruppe 2 2013 Sundbyøster Ulrik Jejlskov Larsen 81
Amagermesterskabet Mester 2013 Sundbyøster Jacob Abildlund 45
Bornholm WIM 2013 Rønne Ioana-Smaranda Padurariu / Anna Gasik 45
Brønshøj Lang Weekend 2013 Brønshøj Daniel Semcesen 129 af 147
Brønshøjmesterskabet Gruppe 1 2013 Brønshøj Jacob Carstensen 45
Copenhagen Chess Challenge 2013 Ballerup Jonny Hector 360 af 361
Damhusmesterskabet Gruppe A 2013 Rødovre Niels Edoo 28
Damhusmesterskabet Gruppe B 2013 Rødovre Jørgen Holmstrøm Nielsen 42
Danmarksmesterskabet 2013 Helsingør Davor Palo 45
Divisionsturneringen 2013  Brønshøj 360
EM Hold 2013 Warzawa Azerbaijan 36
Faxe Dags EMT 2013 Faxe Hans Dahl Pedersen 91
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2013 Faxe Hans Dahl Pedersen / Lars Christensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2013 Faxe Aage Hansen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2013 Faxe Ib Christoffersen / Kaj Refsgaard 15
Fredericia Byturnering Basis 1 2013 Fredericia John Erling Nielsen 15
Fredericia Byturnering Mester 2013 Fredericia Carsten Bank Friis 15
Fredericia Forår Basis 1 2013 Fredericia Johnni A. Marcussen 15
Fredericia Forår Mesterklassen 2013 Fredericia Carsten Bank Friis 15
G5-Gruppe 1 2013 Helsingør Morten Rasmussen / Tavs Bjerre / Morten Andersen / Michael J. Olesen 30
G5-Gruppe 2 2013 Helsingør Jan Kaargaard Jensen 30
G5-Gruppe 3 2013 Helsingør Vagn Larsen / Jonas Bjerre 25
G7-Gruppe 1 2013 Helsingør Kurt Klifoth / Michael Vesterli 68
G7-Gruppe 2 2013 Helsingør Arne Øland 74
Glenco Chess Basis 1 2013 Fredericia Anders J. Munch 15
Glenco Chess IM 2013 Fredericia Milos Pavlovic 45
Grenzturnering 2013-14 2013 Løgumkloster / Leck / Tønder Kim Homuth 62
Grenzturnering 2013-14 2013 Løgumkloster / Leck / Tønder Kim Homuth 62
H.C. Andersen Open 2013 Odense Eduardas Rozentalis 240
Hillerød Byturnering Basis 1 2013 Hillerød Frode B. Nielsen 28
Hillerød Byturnering Basis 2 2013 Hillerød Morten Kühn 28
Hillerød Byturnering Basis 3 2013 Hillerød Viggo Sørensen 28
Hillerød Byturnering Basis 4 2013 Hillerød Jan Pedersen 35
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2013 Hillerød Martin Percivaldi 28
K41 Efterårs EMT Gruppe 1 2013 Valby Niels Nørskov Laursen / Sandi Stojanovski 6 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 2 2013 Valby Rune Egede Andersen 9 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 3 2013 Valby Jesper Karup / Rasmus Agertoft Hansen / Magnus Gustafsson 5 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 4 2013 Valby Anton Mehmet Yildiz Marthedal 5 af 15
K41 Efterårs EMT Gruppe 5 2013 Valby Ole Gjelstrup 7 af 25
Kandidatklassen 2013 Helsingør Jakob Aabling-Thomsen 97
Kort Påske 1 - Gruppe 1 2013 Helsingør Malik Lindholt 35
Kort Påske 1 - Gruppe 2 2013 Helsingør Bjarne Eiholt 30
Kort Påske 2-Gruppe 1 2013 Helsingør Jesper Schultz Pedersen / Patrick Nilsson 40
Kort Påske 2-Gruppe 2 2013 Helsingør Morten Renneberg 40
Københavnsmesterskabet 2013 København Jacob Abildlund Brorson 0
Køge 3+ EMT 2013 Køge Hans Dahl Pedersen 28
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2013 Øster Højst Vagn Lauritzen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2013 Øster Højst Nis H. Madsen 25
Nordisk Senior Mesterskab 2013 Allinge Jens Kristiansen 144
NSU Open Mesterklassen 2013 Hillerød Mikkel Strange / Kåre Hove Kristensen 35
Odensemesterskabet IM-gruppen 2013 Odense Jens Ove Fries Nielsen 15
Odensemesterskabet Mester 1 2013 Odense Thorbjørn Bromann 15
Odensemesterskabet Mester 2 2013 Odense Iver Poulsen / Rasmus Thøgersen 15
Præstø og Venner mod Talenter 2013 Præstø Præstø og Venner 20
Sondex Cup IM 1 2013 Kolding Daniel Semcesen / Jakob Vang Glud 15
Sondex Cup IM 2 2013 Kolding Jasmin Bejtovic 15
Sondex Cup Mester 1 2013 Kolding Lars Hansen 15
Sønderjysk EMT 1. klasse 2013 Haderslev Hansjørgen Clausen 21 af 28
Sønderjysk EMT 2. klasse 2013 Haderslev Lars H. Jørgensen 25 af 42
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2013 Haderslev Søren Brautsch 19 af 28
Taastrup Quick Weekend XVIII B1 2013 Taastrup Arne Møller / Roland Johansson 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B2 2013 Taastrup Sven Johansson 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B3 2013 Taastrup Simon Stibolt Jensen 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B4 2013 Taastrup Mark Kirkebække 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B5 2013 Taastrup Jan Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XVIII B6 2013 Taastrup Johan Hallbeck 15
Taastrup Quick Weekend XVIII M1 2013 Taastrup David Lundberg 15
Veteranklassen 2013 Helsingør Erik Jarlnæs 35
Xtracon Grandmaster 2013 Køge Yuri Solodovnichenko 353
Øbro Nytår 2013 København Jonny Hector 70 af 242
34. Copenhagen Open 2012 Helsingør Ivan Cheparinov, Ivan Sokolov, Jonny Hector 1438
Amager Åbne Klubmesterskab 2012 Sundbyøster Ole Bo Andersen 93
Brønshøj Efterår 2012 Brønshøj Thomas Kirknel 15
Brønshøj Lang Weekend 2012 Brønshøj Nikolaj Mikkelsen 154
Brønshøj Sensommer 2012 Brønshøj Thomas Kirknel / Dick Sørensen / Michael Tandrup 28
BSF Cup GM 2012 Brønshøj Mads Andersen 45
BSF Cup IM 2012 Brønshøj Daniel Semcessen 45
BSF GM 2012 Brønshøj Nikolaj Mikkelsen 45
BSF IM 2012 Brønshøj Nikolai Ninov 45
Chess House 2012 Århus David Eggleston 45
Chess House Women 2012 Århus Evgeniya Doluhanova 45
Copenhagen Chess Challenge 2012 Ballerup Stellan Brynell 291 af 293
Copenhagen Cup Gruppe A 2012 Brønshøj Henrik Danielsen 45
Copenhagen Cup Gruppe B 2012 Brønshøj Nikolai Ninov 45
Danmarksmesterskabet 2012 Helsingør Sune Berg Hansen 45
Divisionsturneringen 2012  Skanderborg 360
DM Hurtigskak 2012 Middelfart Jakob Vang Glud 57 af 126
DM Hurtigskak Kvinder 2012 Middelfart Sietske Greeuw 42
Faxe Dags EMT 2012 Faxe Lars Christensen 105
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2012 Faxe Bjarne Andersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2012 Faxe Kaj Refsgaard 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2012 Faxe Lindved Sørensen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 4 2012 Faxe Ib Christoffersen 20
Fredericia Byturnering Basis 1 2012 Fredericia Lars Uffe Petersen / Claus Marcussen 15
Fredericia Byturnering Mester 2012 Fredericia Carsten Bank Friis 15
Fredericia Forår Basis 1 2012 Fredericia Henning Brøgger Jensen 15
Fredericia Forår Mesterklassen 2012 Fredericia Carsten Bank Friis 15
G5-1 2012 Helsingør Peter Willer Svendsen 35
G7-1 2012 Helsingør Jacob Høyer 77
H.C. Andersen Open 2012 Odense Henrik Danielsen / Vladimir Georgiev 249
Hillerød Byturnering Mesterklassen 2012 Hillerød Thomas Schou-Moldt 28
Hillerød Open 2012 Hillerød Martin Percivaldi 27 af 94
K41 Sommer Gruppe A 2012 Valby Thore Nyboe Jensen / Morten Møller Hansen 15
K41 Sommer Gruppe B 2012 Valby Hasan Yildiz 15
K41 Sommer Gruppe C 2012 Valby Thomas Varming 15
K41 Sommer Gruppe D 2012 Valby Palle Madsen 15
K41 Sommer Gruppe E 2012 Valby Johan Ibsen / Mikkel Jørgensen 15
K41 Sommer Gruppe F 2012 Valby Magnus Gustafsson / Thomas Haugaard 15
K41 Sommer Gruppe G 2012 Valby Mikkel Manosri Jacobsen 20
Kandidatklassen 2012 Helsingør Dara Akdag 91
Kort Påske 1 2012 Helsingør Thore Nyboe Jensen 50
Københavnsmesterskabet 2012 København Helgi Dam Ziska 0
Larsens Nordjydske Memoriel 2012 Aalborg Jens Kristiansen 54
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2012 Løgumkloster Christian Karstensen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2012 Løgumkloster Nis H. Madsen 20
OL 2012 Istanbul Armenien 44
OL Kvinder 2012 Istanbul Rusland 44
Senior DM 2012 Randers Poul Erik Nielsen 84
Skovbo GM 2012 Borup Henrik Danielsen 309
Sønderjysk EMT Basis 1 2012 Sønderborg Jesper Kallesen 28
Sønderjysk EMT Basis 2 2012 Sønderborg Scot Wolfgang Jensen 28
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2012 Sønderborg Jens Nording 28
Øbro Nytår 2012 København Jonny Hector 112 af 238
33. Copenhagen Open 2011 Helsingør Igor Kurnosov 1538
Amager Forårsturnering Basis 2011 Sundbyøster John Michael Svensson 15
Amager Forårsturnering Mester 2011 Sundbyøster Nils Petersen / Peter Wieth-Klitgaard / Thore N. Jensen 15
Amager Klubmesterskab 2011 Sundbyøster Jacob Carstensen / Jacob Abildlund 108
Amagermesterskabet 2011 Sundbyøster Jacob Abildlund 101
Bornholms Sommer Skak Basis 1 2011 Rønne Rolf Stig Hansen 15
Bornholms Sommer Skak Basis 2 2011 Rønne Simon Seirup 15
Bornholms Sommer Skak Basis 3 2011 Rønne Jan Robert Ambirk 15
Bornholms Sommer Skak Basis 4 2011 Rønne Christian Jelstrup 8 af 20
Bornholms Sommer Skak Mester 1 2011 Rønne Rune Andersen 15
Bornholms Sommer Skak Mester 2 2011 Rønne Janus Christensen 15
Copenhagen Chess Challenge 2011 Ballerup Andreas Skytte Hagen 346 af 349
Damhusmesterskabet Gruppe A 2011 Rødovre Bent Kølvig 28
Damhusmesterskabet Gruppe B 2011 Rødovre Flemming Dyremose 28
Damhusmesterskabet Gruppe C 2011 Rødovre Kurt Søgaard Nielsen 28
Damhusmesterskabet Gruppe D 2011 Rødovre Søren Hansen 35
Danmarksmesterskabet 2011 Odense Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2011  Jetsmark 360
EM Hold 2011 Porto Carras Tyskland 36
Faxe Dags EMT 2011 Faxe Leif Jensen 107
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2011 Faxe Bent Petersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2011 Faxe Uffe Frederiksen / Per Christoffersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2011 Faxe Kaj Refsgaard 15
Faxe EfTerMiddags EMT Monrad 2011 Faxe Ib Christoffersen 20
Fynsmesterskabet 2011 Odense Hans Tikkanen 239
G5 Gruppe 1 2011 Odense Morten Andersen / Thomas Tange Jepsen 30
G7 Gruppe 1 2011 Odense Martin Strandby Hansen / Asger Paaske 84
K41 Forårs EMT Gruppe A 2011 Valby Sandi Stojanovski 28
K41 Forårs EMT Gruppe B 2011 Valby Niels Skou 28
K41 Forårs EMT Gruppe C 2011 Valby Thomas Mørkøre / Jakob Hansen 28
K41 Forårs EMT Gruppe D 2011 Valby Ted Sandbech / Jesper Karup 28
Kandidatklassen 2011 Odense Jacob Carstensen 70
Københavnsmesterskabet 2011 København Nikolaj Mikkelsen 0
Køge Bugt Forår 2011 Solrød Kai Gylling Nielsen 58
Køge Bugt Sommer 2011 Solrød Milenko Zivkovic 70
Køge Bugt Vinter 2011 Solrød Jan Mose Nielsen 85
Løgumkloster Byturnering Gruppe 1 2011 Løgumkloster Jacob Buris Andersen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 2 2011 Løgumkloster Rolf Pedersen 15
Løgumkloster Byturnering Gruppe 3 2011 Løgumkloster Uwe Hansen 25
NSU Open Mesterklassen 2011 Hillerød Kåre Hove Kristensen 35
Pige NM Gruppe A 2011 Jetsmark Hallgerdur Thorsteinsdottir 20
Pige NM Gruppe B 2011 Jetsmark Jessica Bengtsson 25
Pige NM Gruppe C 2011 Jetsmark Freja Vangsgaard 25
Sønderjysk EMT Basis 1 2011 Vojens Jørgen Clausen / Børge Schrøder / Senaid Zahirovic 28
Sønderjysk EMT Basis 2 2011 Vojens Uwe Hansen 56
Sønderjysk EMT Mesterklassen 2011 Vojens Søren Brautsch / Allan S. Hermannsen 28
Taastrup Quick Weekend XIII B1 2011 Taastrup Rasmus Agertoft Hansen 15
Taastrup Quick Weekend XIII B2 2011 Taastrup Slobodan Radovic / Steen G. Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XIII B3 2011 Taastrup Søren Otto Hansen 15
Taastrup Quick Weekend XIII B4 2011 Taastrup Mikkel Drygaard 25
Taastrup Quick Weekend XIII M1 2011 Taastrup Alexander Rosenkilde 15
Taastrup Quick Weekend XIII M2 2011 Taastrup Lars Kjøller Nilsson 15
Taastrup Quick Weekend XIV B1 2011 Taastrup Ambjörn Jönsson 15
Taastrup Quick Weekend XIV B2 2011 Taastrup John Laurids Hansen 15
Taastrup Quick Weekend XIV B3 2011 Taastrup Jan Nielsen / Jonas Odgård Andersen / Kurt Søgaard Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XIV B4 2011 Taastrup Flemming Wadtland 20
Taastrup Quick Weekend XIV M1 2011 Taastrup Louise Winther Fredericia 15
Øbro 75 års Jubilæumsturnering 2011 København Nikolaj Mikkelsen 63 af 153
21. Nato Chess Tournament 2010 Køge Lorenz Drabke / Fabrice Wantiez 287
32. Copenhagen Open 2010 Helsingør Pavel Eljanov 1445
Amager Forårsturnering Basis 1 2010 Sundbyøster Bjarne Mielow / Johnny Smidt 15
Amager Forårsturnering Basis 2 2010 Sundbyøster Martin Justesen 15
Amager Forårsturnering Basis 3 2010 Sundbyøster Mark Philip Trønning 20
Amager Forårsturnering Mester 2010 Sundbyøster Poul Henrik Madsen 15
Amager Klubmesterskab 2010 Sundbyøster Poul Henrik Madsen 70
Amagermesterskabet 2010 Sundbyøster Jacob Abildlund Brorsen 84
BSF 75 år Jubilæum 2010 Brønshøj Jonny Hector 162
Copenhagen Chess Challenge 2010 Ballerup Stellan Brynell 298 af 301
Damhusmesterskabet Gruppe A 2010 Rødovre Dara Akdag 28
Damhusmesterskabet Gruppe B 2010 Rødovre Ole Lergren / Sten Bauers 28
Damhusmesterskabet Gruppe C 2010 Rødovre Mathias Lærkegård Gram / Bjørn Gemzøe 35
Danmarksmesterskabet 2010 Hillerød Allan Stig Rasmussen 45
Divisionsturneringen 2010  Jetsmark 360
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 1 2010 Faxe Bjarne Andersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 2 2010 Faxe Aage Hansen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 3 2010 Faxe Hans E. Andersen 15
Faxe EfTerMiddags EMT Gruppe 4 2010 Faxe Arne Mandrup 20
Faxe EMT 2010 Faxe Gustav Arendal 113
Fynsmesterskabet 2010 Odense Carsten Bank Friis 185
K41 Efterårs EMT Basis 1 2010 Valby Dick Sørensen 28
K41 Efterårs EMT Basis 2 2010 Valby Erik Wehl 28
K41 Efterårs EMT Mesterklassen 2010 Valby Uffe Rasmussen 28
K41 Forårs EMT Gruppe A 2010 Valby Henrik Porte 28
K41 Forårs EMT Gruppe B 2010 Valby Kenneth Abildgaard 28
K41 Forårs EMT Gruppe C 2010 Valby Orla Eilegaard Jørgensen 35
K41 Åbent Mesterskab 2010-11 2010 Valby Jeppe Nicolaisen 150
K41 Åbent Mesterskab 2010-11 2010 Valby Jeppe Nicolaisen 150
Kandidatklassen 2010 Hillerød Kristian Seegert 103
Københavnsmesterskabet 2010 København Tiger Hillarp-Persson 0
Løgumkloster Byturnering Basis 1 2010 Løgumkloster Hans Valdemar Hansen 15
Løgumkloster Byturnering Basis 2 2010 Løgumkloster Hans Ole Hansen / Jesper Kallesen 25
Nordic School Team Championship 2010 Jetsmark Norge 60
OL 2010 Khanty-Mansiysk Ukraine 44
Ol Kvinder 2010 Khanty-mansiysk Rusland 44
Skanderborg 2010 Skanderborg Kamil Milton 45
Taastrup Quick Weekend XI B1 2010 Taastrup Niels Georg Larsen 15
Taastrup Quick Weekend XI M1 2010 Taastrup Alexander Rosenkilde 15
Taastrup Quick Weekend XI M2 2010 Taastrup Jan Mose Nielsen 15
Taastrup Quick Weekend XII B1 2010 Taastrup Jonathan Braüner 15
Taastrup Quick Weekend XII B2 2010 Taastrup Petruli Petrovski 15
Taastrup Quick Weekend XII B3 2010 Taastrup Steen Dahlgård Jensen / Martin Mosgaard Knudsen 15
Taastrup Quick Weekend XII B4 2010 Taastrup Benjamin Braüner 15
Taastrup Quick Weekend XII M1 2010 Taastrup Martin Lee Lauritsen 15
Taastrup Spil Når Du Vil V 2010 Taastrup Per Ertbjerg 57
Xtracon GM 2010 Borup Yuri Droxdobskij, Normunds Miezis 347
Århus Sommer 2010 Århus Karsten Rasmussen 43 af 45
K41 Åbent Mesterskab 2009-10 2009 Valby Roland Greger 186
Danmarksmesterskabet 1953 Horsens Eigil Pedersen 18 af 66
Danmarksmesterskabet 1941 København Bjørn Nielsen 18 af 45

Vis alle spillere

2017

+20102010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
+20002000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
+19901990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
+19801980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
+19701970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
+19601960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
+19501950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959
+19401940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949
+19301930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939
+19201920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929
+19101910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919
+19001900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909
+18901890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899

Turneringer
Danmarksmesterskaber
Divisionsturneringen
Nordiske Mesterskaber
OL
EM for Landshold
Landskampe
Københavnsmesterskaber
Århusmesterskaber
Copenhagen Open
Copenhagen Chess Challenge
Vesterhavsturneringer
Seniorturneringer og mesterskaber
Ungdomsturneringer og mesterskaber
Kvindeturneringer

Danske GM
Jacob Aagaard
Mads Andersen
Jakob Vang Glud
Curt Hansen
Lars Bo Hansen
Sune Berg Hansen
Carsten Hoi
Jens Kristiansen
Bent Larsen
Peter Heine Nielsen
Davor Palo
Allan Stig Rasmussen
Lars Schandorff

Danske IM
Borge Andersen
Mikkel Antonsen
Simon Bekker Jensen
Klaus Berg
Kai Bjerring
Lars Borbjerggaard
Nikolaj Borge
Bjorn Brinck Claussen
Thorbjorn Bromann
Jacob Carstensen
Tobias Christensen
Jens Enevoldsen
Steen Fedder
Andreas Skytte Hagen
Svend Hamann
Mads Hansen
Martin Haubro
Tomas Hutters
Ole Jakobsen
Erik Jelling
Jens Kjeldsen
Kassa Korley
Leif Sogaard Kristensen
Silas Lund
Nikolaj Mikkelsen
Erling Mortensen
Bjorn Moller Ochsner
Christian Kyndel Pedersen
Jan Pedersen
Nicolai Vesterbaek Pedersen
Steffen Pedersen
Kim Pilgaard
Karsten Rasmussen
Rasmus Skytte
Jan Sorensen
Igor Teplyi
Jakob Aabling Thomsen
Jesper Sondergaard Thybo
Martin Percivaldi

Danske Topspillere
Erik Andersen
Poul Hage
Holger Norman Hansen
Bent Kolvig
Eigil Pedersen
Sejer Holm Petersen
Christian Poulsen
Ulrik Rath
Palle Ravn

Spilleres egne partisamlinger
Julius Nielsen
Jacob Pallesen

Download Danbase inkl. partisamlinger